لنز طبی, بیماری های چشم

لنز طبی مناسب برای قوز قرنیه

لنز طبی مناسب برای قوز قرنیه

لنز طبی مناسب برای قوز قرنیه

اگر با قوز قرنیه دست و پنجه نرم می کنید، احتمالا به جایگزینی برای لنزهای طبی نرم نیاز دارید. در حالی که لنزهای نرم می توانند آسایش و بینایی مناسبی را برای افرادی که دارای طیف وسیعی از اختلالات بینایی هستند، ایجاد کنند اما این لنزهای نرم برای قوز قرنیه ایده آل نیستند. در ادامه این مقاله از لنزمارکت به لنز طبی مناسب برای قوز قرنیه اشاره خواهیم کرد.

قوز قرنیه چیست؟

قرنیه چشم شما، پنجره ایی شفاف و گنبدی شکل در جلوی چشم است. قرنیه، نور را به سمت چشم متمرکز می کند. قوز قرنیه، وضعیتی است که با نازک شدن و تغییر شکل قرنیه در هر دو چشم مشخص می شود. وقتی قرنیه ها نازک می شوند، شروع به برآمدگی یا بیرون آمدن به شکل مخروطی می کنند. این شکل مخروطی بر نحوه شکست نور قرنیه تاثیر می گذارد که می تواند منجر به تاری یا انحراف دید شود.

از آنجا که لنزهای چشمی نرم بر روی سطح قرنیه قرار می گیرد، بی نظمی های قرنیه در قوز قرنیه، دستیابی به تناسب مطلوب و اصلاح بینایی کافی را برای این بیماران مشکل و اغلب غیر ممکن می کند. اگر قوز قرنیه دارید، خوشبختانه گزینه های دیگر می توانند تصحیح دید بهتری را برای وضعیت شما ارائه دهند.

قوز قرنیه را می توان با معاینه معمول چشم تشخیص داد. چشم پزشک، قرنیه شما را بررسی می کند و ممکن است انحنای آن را اندازه گیری کند. این نشان می دهد که آیا تغییری در شکل آن ایجاد شده است یا خیر. چشم پزشک شما همچنین ممکن است سطح قرنیه را با استفاده از یک رایانه خاص ترسیم کند. این تصویر دقیق، وضعیت سطح قرنیه را نشان می دهد.

برای خرید انواع لنز لابلا با شماره های درج شده درسایت تماس بگیرید.

علت ایجاد قوز قرنیه چیست؟

پزشکان به طور قطع نمی دانند چرا افراد دچار قوز قرنیه می شوند. این بیماری در برخی موارد، به نظر می رسد که ژنتیکی است (در خانواده ها منتقل می شود). تقریبا از هر 10 فرد مبتلا به قوز قرنیه، 1 نفر والدینی دارد که این بیماری را دارند.

قوز قرنیه یا کراتوکونوس همچنین با موارد زیر همراه است:

 • حساسیت های چشمی
 • مالش بیش از حد چشم
 • اختلالات بافت همبند مانند سندرم مارفان و سندرم اهلرز- دنلوس

قوز قرنیه اغلب در سنین نوجوانی تا اوایل 20 سالگی شروع می شود. علائم بینایی به تدریج در طی 10 تا 20 سال بدتر می شود.

سندرم بینایی کامپیوتر چیست؟

برای خرید لنز طوسی عسلی با شماره های درج شده درسایت تماس بگیرید.

علائم قوز قرنیه:

قوز قرنیه اغلب روی هر دو چشم تاثیر می گذارد و می تواند بینایی بین دو چشم را بسیار متفاوت کند. علائم ممکن است در هر چشم متفاوت باشد، همچنین این علائم در طول زمان تغییر می کنند.

در مراحل اولیه، علائم قوز قرنیه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تاری دید خفیف
 • بینایی کمی مخدوش، جایی که خطوط مستقیم، خم یا موج دار به نظر می رسند
 • افزایش حساسیت به نور و تابش خیره کننده
 • قرمزی یا تورم چشم
 • افزایش نزدیک بینی یا آستیگماتیسم (هنگامی که چشم شما نمی تواند آنطور که باید تمرکز کند). در نتیجه، ممکن است اغلب به نسخه های جدید عینک یا لنز طبی نیاز داشته باشید.
 • عدم امکان استفاده از لنزهای طبی. آن ها ممکن است دیگر به درستی جا نیفتند و ناراحت کننده شوند.

قوز قرنیه معمولا سال ها طول می کشد تا از مراحل اولیه به مراحل بعدی برسد. اگر چه در برخی از افراد، قوز قرنیه می تواند به سرعت بدتر شود. قرنیه می تواند ناگهان متورم شود و شروع به زخم شدن کند. وقتی قرنیه دارای بافت اسکار باشد، صافی خود را از دست می دهد و کمتر شفاف می شود.

برای خرید انواع جا لنزی با شماره های درج شده درسایت تماس بگیرید.

لنز طبی مناسب برای قوز قرنیه:لنز طبی مناسب برای قوز قرنیه2

در زیر به سه گزینه لنز طبی مناسب برای بیماران مبتلا به قوز قرنیه می پردازیم:

 • گزینه 1: لنزهای RGP:

در برخی موارد، بیماران مبتلا به قوز قرنیه می توانند با استفاده از لنزهای سخت نفوذپذیر (RGP) به نتایج موثری برسند. لنزهای RGP، لنزهای چشمی پلاستیکی سختی هستند که در حفظ شکل و موقعیت خود در چشم بهتر از لنزهای چشمی نرم عمل می کنند. نتیجه این اصلاح بینایی، تقریبا در همه افراد، بهتر از لنزهای چشمی نرم است. بسیاری از افراد، لنزهای چشمی نرم را ترجیح می دهند زیرا این لنزها در ابتدا راحت تر هستند. با این حال، برای قوز قرنیه یا سایر شرایطی که با قرنیه های نامنظم مشخص می شود، لنزهای نرم به همان شکل نامنظم قرنیه شکل می گیرند و آن ها را برای درمان نامناسب می کنند. لنزهای RGP می توانند ثبات بیشتری در شکل ایجاد کنند. این لنزها ممکن است هنگام پلک زدن بیمار، به ویژه در موارد شدیدتر قوز قرنیه، کمی تغییر حالت دهند.

 • گزینه 2: لنزهای اسکلرال

در حالی که لنزهای RGP برای برخی از افرادی که از قوز قرنیه رنج می برند، یک راه حل مفید هستند اما به ندرت اولین توصیه، استفاده از این لنزهای چشمی است. وقتی صحبت از چشمانی می شود که با لنزهای چشمی نرم، مشکل دارند از جمله قوز قرنیه، معمولا اولین استراتژی امتحان کردن لنزهای اسکلرال است.

لنزهای طبی با کیفیت چه ویژگی و قیمتی دارند؟

لنزهای اسکلرال، قطر بیشتری دارند و به جای نشستن بر روی خود قرنیه، بر روی صلبیه یا سفیدی چشم می نشینند. سپس طراحی لنزها به آن ها اجازه می دهد تا بر روی قرنیه جهش کنند و حفره ایی از اشک بین سطح چشم و خود عدسی باقی می ماند. نتیجه این امر برای افرادی که قوز قرنیه دارند، بسیار راحت تر است زیرا نه تنها به این دلیل که لنز، قرنیه را لمس یا تحریک نمی کند، بلکه به این دلیل که مخزن مایع به هیدراته شدن چشم کمک می کند و چشم ها را به خوبی روان و سالم نگه می دارد.

عامل دیگری که لنزهای اسکلرال را برای درمان قوز قرنیه متمایز می کند، این است که آن ها می توانند تصحیح بینایی را حتی در قرنیه با شکل بسیار نامنظم نیز ارائه دهند. بیشتر لنزهای چشمی باید شکل سطح چشم را دقیقا (یا حداقل مقدار زیادی) تقلید کنند تا تصویری موثر ارائه دهند. از آنجا که لنزهای اسکلرال بر روی کل قرنیه جهش می کنند، به طور موثر هرگونه بی نظمی در شکل قرنیه را بی اهمیت می دانند. این لنزها حتی برای بیماران مبتلا به قوز قرنیه نسبتا شدید می توانند دید واضح تری را ارائه دهند.

برای خرید انواع لنز فصلی با شماره های درج شده درسایت تماس بگیرید.

 • گزینه 3: لنزهای هیبریدی

لنزهای طبی هیبریدی (ترکیبی)، لنزهایی هستند که دارای یک ناحیه مرکزی سخت نفوذ پذیر به گاز هستند و توسط یک ناحیه بیرونی ساخته شده از مواد لنزهای چشمی سیلیکونی هیدروژل احاطه شده اند. این لنزها یکی دیگر از گزینه های خوب برای قوز قرنیه خفیف تا متوسط هستند.

قوز قرنیه چگونه درمان می شود؟

درمان قوز قرنیه به علائم شما بستگی دارد. هنگامی که علائم شما خفیف هستند، می توانید بینایی خود را با عینک تصحیح کنید. بعدا ممکن است لازم باشد از لنزهای طبی سخت مخصوص استفاده کنید تا بینایی را در فوکوس مناسب حفظ کنید.

در زیر به روش های دیگری اشاره می کنیم که چشم پزشک شما می تواند به وسیله آن ها، قوز قرنیه را درمان کند:

 • Intacs: این یک وسیله دارای یک منحنی کوچک است که چشم پزشک شما با جراحی آن را در قرنیه شما قرار می دهد. اینتاک ها به بهبود انحنای قرنیه برای بهبود بینایی کمک می کنند.
 • پیوند عرضی کلاژن: چشم پزشک شما از یک اشعه ماوراء بنفش مخصوص و قطره چشم برای تقویت قرنیه استفاده می کند. انجام این کار به صاف یا سفت شدن قرنیه کمک می کند و مانع از برجستگی بیشتر آن می شود.
 • پیوند قرنیه: هنگامی که علائم شدید است، چشم پزشک ممکن است پیوند قرنیه را پیشنهاد کند. چشم پزشک شما تمام یا بخشی از قرنیه شما را با بافت قرنیه اهدا کننده سالم جایگزین می کند.
آمبلیوپی یا تنبلی چشم در کودکان

برای خرید انواع محلول لنز با شماره های درج شده درسایت تماس بگیرید.

تعیین لنز مناسب برای شخص مبتلا به قوز قرنیه:

از آنجا که قوز قرنیه، یک بیماری پیشرونده چشمی است، هیچ دو بیمار از نظر قرنیه یکسان نیستند. بهترین راه برای یافتن گزینه درمانی ایده آل خود برای قوز قرنیه، مشورت با یک متخصص مراقبت از چشم است.

اولین قدم برای تعیین بهترین لنزهای طبی در صورت ابتلا به قوز قرنیه، این است که یک معاینه جامع چشم و ارزیابی لنزهای طبی را با یک پزشک چشم متخصص در زمینه لنزهای طبی، برنامه ریزی کنید.

سخن آخر:

قوز قرنیه، وضعیتی است که با نازک شدن و تغییر شکل قرنیه در هر دو چشم مشخص می شود.

قوز قرنیه یا کراتوکونوس همچنین با موارد زیر همراه است: حساسیت های چشمی، مالش بیش از حد چشم و اختلالات بافت همبند مانند سندرم مارفان و سندرم اهلرز- دنلوس.

در مراحل اولیه، علائم قوز قرنیه می تواند شامل موارد زیر باشد: تاری دید خفیف، بینایی کمی مخدوش، افزایش حساسیت به نور و تابش خیره کننده، قرمزی یا تورم چشم، افزایش نزدیک بینی یا آستیگماتیسم و … .

سه گزینه لنز طبی مناسب برای بیماران مبتلا به قوز قرنیه شامل موارد زیر است: لنزهای RGP، لنزهای اسکلرال و لنزهای هیبریدی.

از آنجا که قوز قرنیه، یک بیماری پیشرونده چشمی است، هیچ دو بیمار از نظر قرنیه یکسان نیستند. بهترین راه برای یافتن گزینه درمانی ایده آل خود برای قوز قرنیه، مشورت با یک متخصص مراقبت از چشم است.

درمان قوز قرنیه به علائم شما بستگی دارد. در زیر به روش هایی اشاره می کنیم که چشم پزشک شما می تواند به وسیله آن ها، قوز قرنیه را درمان کند: Intacs، پیوند عرضی کلاژن و پیوند قرنیه.

منابع:

https://www.westoncontactlens.com/contacts-for-keratoconus-what-are-my-options/

https://www.allaboutvision.com/conditions/keratoconus-faq/keratoconus-contact-lenses.htm

https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-keratoconus

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =