لنز ها در شرایط مختلفی قابلیت استفاده دارند. هر فرد می تواند بنا به شرایط خود یکی از انواع مدل لنز را انتخاب نماید. لنز ها هم برای افرادی که قصد دارند جایگزینی برای عینک خود داشته باشند مناسب است و هم برای افرادی که صرفا شرایط زیبایی شناسی را مد نظر قرار داده اند. در صورت انتخاب هر نوع لنز تماسی، باید با نحوه تمیز کردن لنز با محلول پر اکسید هیدروژن آشنا باشید که در این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد.

لنز های طبی برای افراد علاقه مند شرایط دیگری را نیز فراهم کرده است که جهت آرایش و زیبایی نیز می توان از آن استفاده نمود. در حقیقت لنز های طبی در مدل رنگی هم عرضه شده اند و افرادی که در چشمان خود مشکلاتی دارند می توانند هم مشکلات چشم را بر طرف نمایند و هم این که ظاهر زیبا و متفاوتی را برای شخص رقم بزنند. اما یک نکته قابل توجه دیگر که بسیار مهم است این می باشد که برای خرید لنز های رنگی و طبی می بایست نکات بسیار زیادی را رعایت نمایید.

اصلی ترین نکته این است که برای خرید لنز تماسی چه مدل های طبی و چه مدل های آرایشی و زیبایی لازم است تا با افراد آگاه و پزشکان متخصص در این زمینه مشورت شود. برای خرید لنز به دلیل حساسیت های موجود در چشم ها می بایست با شرایط خرید در نگاه معقولانه پیش بروید و در این زمینه احتیاط لازم را داشته باشید. در نهایت این که برای نگهداری از لنز ها می بایست نکاتی را رعایت نمایید چرا که نگهداری از این وسیله ها نیازمند شرایط خاصی است. در این مقاله قصد داریم در ارتباط با نحوه تمیز کردن لنز با محلول پراکسید هیدروژن صحبت کنیم.

معرفی محلول پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن لنز های تماسی

در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با محلول پر اکسید هیدروژن صحبت کنیم و در مورد این محلول نکات مهمی را بیان نماییم. همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم به دلیل حساسیت بسیار زیادی که چشم ها دارند لازم است تا از لنز های تماسی چه در مدل های طبی و چه در مدل های آرایشی و زیبایی به خوبی مراقبت شود. البته لازم است تا برای خرید لنز ها به بهترین نحو با چشم پزشکان و پزشکان متخصص یا افراد آگاه مشورت نمایید.

در ارتباط با این محلول باید به یاد داشته باشید که یک برچسب هشدار دهنده قرمز و یا وجود نوک قرمز به شما این مسئله را یاد آوری می کند که محلول های لنز تماسی با پراکسید هیدروژن نیاز به رسیدگی ویژه ای دارند. اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، نحوه تمیز کردن آنها می تواند روی بینایی و سلامتی شما تأثیر بگذارد. در صورت استفاده از محلول حاوی پراکسید هیدروژن، پیروی از دستورالعمل ها و توجه به هشدار های محصول از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

فرآیند استفاده از محلول های تمیز کننده لنز ها خصوصا محلول پراکسید هیدروژن

سازمان غذا و داروی ایالات متحده لنزهای تماسی و برخی از محصولات مراقبت از لنزهای تماسی را به عنوان وسیله ای پزشکی و مهم می داند. لنزهای تماسی نیاز به نسخه دارند و کلیه محصولات از جمله مواردی که مربوط به لنزهای تماسی است که در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد باید ایمن و موثر باشند. حتی اگر از لنز های تماسی رنگی استفاده می کنید لازم است تا موارد بسیاری را در زمینه نگهداری از آن ها راعایت نمایید.

قبل از انتخاب راه حل مناسب برای نگهداری از لنز تماسی، در مورد بهترین روش تمیز کننده و ضد عفونی کننده برای شما، با ارائه پزشک مخصوص مراقبت از چشم خود صحبت کنید. به عنوان مثال، محلول های چند منظوره لنزهای تماسی، لنزهای تماسی را ضد عفونی کرده و آن ها را تمیز می کنند. سایر محصولات تمیز کننده لنز های تماسی حاوی پراکسید هیدروژن هستند که برای استفاده بی خطر نیاز به مراقبت ویژه دارد.

در حقیقت برای استفاده از محلول های حاوی پر اکسید هیدروژن می بایستی شرایط خاصی را رعایت نمایید. محلول های مخصوص تمیز کننده و ضد عفونی کننده لنز های تماسی در داروخانه ها و مغازه های لوازم بهداشتی فروخته می شوند و برای تهیه آن ها نیازی به نسخه نخواهید داشت. البته باید توجه داشته باشید که محصولات بدون نسخه تماما یکسان نیستند و هر کدام شرایط خاص خود را دارند. محصولات تمیز کننده با برند های متفاوت و متنوعی در باطار برای مصرف کننده ها موجود است.

تاثیر استفاده از محلول پاک کننده لنز

مراقبت نادرست از لنز های تماسی به وسیله مصرف کنندگان می تواند خطر عفونت چشم و آسیب را افزایش دهد و در موارد نادری حتی باعث کوری می شود. مانند محلول های چند منظوره، هنگامی که از پراکسید هیدروژن در محلول های لنز تماسی خاص استفاده می شود، با شکستن و از بین بردن مواد آلوده موجود در لنز ها، پروتئین ها و چربی های گیر افتاده و جمع شده در آن ها به تمیز کردن و ضد عفونی کردن لنزهای تماسی کمک بسیار زیادی می کند. دقت داشته باشید که محلول های پر اکسید هیدروژن فاقد مواد نگهدارنده هستند و این مزیت را برای افرادی که نسبت به این مواد حساسیت دارند ایجاد می کند که بدون مشکل بتوانند از آن استفاده نمایند. اما توجه داشته باشید که این محصولات بدون ریسک نیستند و قطعا دارای ویژگی های خاصی هم می باشند.

تمیز کردن لنز با محلول پراکسید هیدروژن

فرآیند ضد عفونی کردن لنز های تماسی با محلول ضدعفونی پر اکسید هیدروژن

در این بخش از مقاله با توجه به توضیحاتی که در بخش های قبلی مقاله ارائه دادیم، قصد داریم در ارتباط با فرآیند لازم برای ضدعفونی لنز های تماسی به وسیله محلول های هیدروژن پر اکسید صحبت کنیم. در بخش قبلی نیز در ارتباط با محلول های ضد عفونی لنز های تماسی و دارنده هیدروژن پر اکسید صحبت کردیم. حال قصد داریم به این نکته بپردازیم که فرایند ضد عقونی کردن به چه صورت انجام می شود.

این مرحله به ما روش نگهدرای از لنز های تماسی را با این محلول به درستی می آموزد. محلولی که به دلیل عدم حساسیت دهی برای افراد مختلف در زمره محصولات پر طرفدار در زمینه لنز ها می باشد. قبل از استفاده از محلول دارای پراکسید هیدروژن، تمام برچسب های هشدار دهنده (که اغلب به صورت آلارم ها یا  کاغذ های قرمز روی محصولات ظاهر می شوند) را بخوانید و تمام دستورالعمل های ارائه شده را مورد بررسی دقیق خود قرار دهید. همچنین توجه داشته باشید که  ممکن است در شرایطی نوک بطری محصول خریداری شده  قرمز باشد.

رنگ آمیزی قرمز این نکته را برای استفاده کنندگان از محصول  یادآور می شود که این محصولات نیاز به نوع استفاده و نگهداری ویژه دارند و در حقیقت در آن ها از محلول های هیدروژن پر اکسید استفاده شده است. چشم پزشکان در این باره می گویند که شما هرگز نباید پراکسید هیدروژن را مستقیماً در چشم یا لنزهای تماسی خود قرار دهید. این مسئله به این خاطر است که این نوع محلول ها می تواند باعث لک و سوزش و خصوصا آسیب شدید به قرنیه چشم شما شود.

نکات مهم در زمینه استفاده از محلول های هیدروژن پرا کسید برای تمیز کردن لنز های تماسی

تمیز کردن لنز با محلول هیدروژن پر اکسید

در این بخش از مقاله نکاتی آموزنده و بسیار مهم را در زمینه محلول های صد عفونی کننده هیدروژه پر اکسید برای شما بیان می کنیم. اگر از محلول هایی استفاده می کنید که دارای پراکسید هیدروژن است، باید کاملاً ضد عفونی کننده را با “خنثی کننده” دنبال کنید.

یک خنثی کننده همیشه به عنوان بخشی از کیت جهت تمیز کردن لنز با محلول هیدروژن پر اکسید به شما فروخته می شود. این محلول خنثی کننده در حقیقت پراکسید را به آب و اکسیژن تبدیل می کند و باعث می شود لنز ها در چشم شما بی خطر باشد.  خنثی سازی می تواند یا یک مرحله یا دو مرحله باشد. فرآیند یک مرحله ای لنزهای شما را در مرحله ضد عفونی کردن خنثی می کند، در حالی که فرایند دو مرحله ای لنزهای شما را بعد از مرحله ضد عفونی کردن خنثی می کند. می توانید در این زمینه برای خرید قرص های خنثی کننده اقدام نمایید.

مراحل اصلی و مهم ضد عفونی کردن لنز های تماسی با محلول هیدروژن پر اکسید چیست؟

در بخش های قبلی مقاله ما به طور کامل در ارتباط با این محلول ها صحبت کردیم و نکات بسیار زیادی را در ارتباط با استفاده از این محلول ها برای شما بیان نمودیم. دقت داشته باشید که طبق گفته های ارائه شده در بخش های قبلی مقاله لازم است تا در زمینه خرید لنز های تماسی چه در حالت طبی و چه لنز های آرایشی بهترین اقدامات را انجام دهید. در این راستا نگهداری از لنز ها بسیار مهم هستند. حال ببینیم مراحل اصلی و مهم برای استفاده کردن از محلول های ضد عفونی کننده دارای پر اکسید هیدروژن برای لنز های تماسی چگونه هستند؟!

نحوه استفاده از محلول پراکسید هیدروژن

محلول هیدروژن پر اکسید برای تمیز کردن، ضد عفونی کردن، شستشو و نگهداری ویژه از لنز های تماسی شماست. با استفاده از این محصول لنز های خود را درون سبد تهیه شده قرار داده و آن ها را بشویید ، سپس سبد را در فنجان آن قرار دهید و فنجان را با محلول پر کنید تا لنز های خود را به درستی تمیز و ضد عفونی کنید.

همان طور که گفتیم برای برخی از محلول ها لازم است تا از قرص های خنثی کننده استفاده شود. گرچه برخی از برند ها و مدل ها خود دارای مواد خنثی کننده هستند و نیازی به فعالیت اضافی در این زمینه نمی باشد. پس از اتمام مرحله ضد عفونی و خنثی سازی، می توانید لنزها را از کیس جدا کرده و آنها را قرار دهید.

یک نکته بسیار مهم در این زمینه وجود دارد که در این بخش می خواهیم به آن اشاره داشته باشیم. توجه داشته باشید که هر گز نباید لنز های تماسی خود را در هر مدلی که هستند با محلول های پر اکسید هیدروژن بشویید و شست و شو دهید. اما نکته مهم تر این است که بدون انجام کل مراحل ضد عفونی کردن و خنثی سازی نباید لنز ها را مستقیما روی چشم های خود قرار دهید. انجام این کار می تواند باعث آئیب دیدگی به چشمان شما شود.

از این رو باید در استفاده از این محلول ها به عنوان یک محصول نگهداری از لنز ها دقت بسیار زیادی داشته باشد. عمدتا این کار به دلیل حساسیت بالای شرایط استفاده از لنز های تماسی می باشد. پراکسید هیدروژن به خودی خود می تواند باعث سوزش ، سوزش و آسیب قرنیه شود ، بنابراین باید روند ضد عفونی کننده همان طور که گفتیم را با یک خنثی کننده پیگیری کنید.

تمیز کردن لنز با محلول پراکسید هیدروژن

نوارهای آزمایش هیدروژن پراکسید برای محلول های لنز های تماسی

بسیاری از افراد در صنایع غذایی با نوار های آزمایشی که برای ضد عفونی کننده ها و سفید کننده ها استفاده می شود، آشنا هستند. هدف از نوار های آزمایشی اطمینان از راه حل های بی خطر است. نوار های آزمایش پراکسید هیدروژن همان هدف را برای چشم و لنز های تماسی مورد استفاده شما دارند. این نوار های آزمایشی برای استفاده با پراکسید هیدروژن غلیظ در نظر گرفته شده است، که نوار ها را فوراً سیاه می کند.

این نوار ها همچنین می توانند برای آزمایش محلول های لنز تماسی مبتنی بر پراکسید استفاده شوند ، اما به دلیل وجود افزودنی ها در این محلول ها، محلول 3٪ لنزهای تماسی برای مدت طولانی تر از 3٪ پراکسید بدون مدل های درمانی ، سفید باقی می ماند که این طبیعی است .می توانید نوار های تست را بصورت آنلاین سفارش دهید ، اما اگر از خنثی کننده استفاده می کنید راه حل شما به اندازه کافی ایمن خواهد بود.


منابع:

https://www.2020detroit.com/how-to-clean-your-contact-lenses-with-hydrogen-peroxide/

https://www.1800contacts.com/eyesociety/cleaning-and-disinfecting-contact-lenses-with-hydrogen-peroxide-solution/

https://www.allaboutvision.com/contacts/caresoftlens.htm

https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/contact-lens-solutions-hydrogen-peroxide-avoid-injury-follow-all-instructions

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *