لنز های تماسی را می توان در هر فصلی از سال مورد استفاده قرار داد. اما این لنز ها نیاز به مراقبت اساسی و ویژه ای دارند. از این رو همان طور که گفتیم در این مقاله به بررسی شرتیط لنز های تماسی در فصل تابستان می پردازیم. استفاده از لنز رنگی در فصل تابستان نسبت به سایر فصل های دیگر نیاز به مراقبت بیش تری دارد و این مسئله می تواند به دلیل گرمای زیاد و یا حرارت بیش از جد افتاب باشد. البته مولفه های دیگر هم‌ در این زمینه اثر گذار هستند. حال باید ببینیم‌ در بخش های بعدی مقاله شرایط به چه صورت هستند و چرا باید در فصل تابستان مراقبت از لنز بیشتر صورت گیرد.

لنز های تماسی رنگی این امکان را به شما می دهتد که فورا رنگ چشم خود را تغییر داده و ظاهر زیبایی به خود ببخشید.‌ از تغییر رنگ های با تن بنفش جذاب گرفته تا لنز های تماسی رنگی با تناژ شکلات کلاسیک گرم. لنز های تماسی رنگی می توانند دنیایی از زیبایی های طاهری را بر روی شما باز کنند.  لنز های تماسی رنگی در انواع رنگ ها و برند ها ارائه می شوند و شما می توانید به خریداری لنز با رنگ های مختلف بپردازید. به طور مثال رنگ های فندقی، سبز، آبی و خاکستری تعدادی از رنگ های موجود در رنگ بندی های لنز های تماسی هستند.

شما می توانید رنگ چشم خود را با لنز هایی تغییر دهید که در تمام طول روز راحت باشند و مشکلی برای چشم های شما به وجود نیاورند. توجه کنید که حتی اگر یک مارک خاص و رنگ جدید و جدیدی را انتخاب کرده اید ، برای توصیه های خاص با چشم پزشک خود مشورت کنید.

در فصل تابستان برای استفاده از لنز های تماسی رنگی چه کار کنیم؟

فصل تابستان به معنای تعطیلات و در پس آن سپری کردن بیشتر زمان در خارج از منزل است. در حقیقت در طول ماه های تابستان افراد برای تفریح یا فعالیت های دیگر به خارج از منزل می روند. از این رو ممکن است استفاده از لنز های تماسی سخت باشد. در فصل تابستان ممکن است چشم های شما قرمز، خسته و تحریک کننده به نظر برسد که عموما این مسئله به دلیل افزایش میزان قرار گرفتن شما در معرض آفتاب، باد یا گرد و خاک است. از این رو در ادامه ما نکات مهمی را برای استفاده از لنز رنگی در فصل گرما روز های تابستان و لذت بردن از شرایط مختلف برای شما در این روز های گرم و آفتابی ارائه داده ایم.

عینک آفتابی بزنید

پوشیدن عینک آفتابی و استفاده مدام از آن در فصل تابستات، امری واضح به نظر می رسد. با این حال افراد کمی هستند که به اهمیت این موضوع پی برده اند و از عینک های آفتابی در تابستان استفاده می کنند. عینک آفتابی علاوه بر ایجاد حس ارامش و راحتی، چشم شما را از اشعه های مضر ماورا بنفش موجود در خورشید کاملا حفظ می کند.

اما یک دلیل دیگر برای استفاده از عینک آفتابی در تابستان و برای افرادی که از لنز های تماسی استفاده می کنند، این است که عینک های آفتابی چشم افراد را در زمینه خشک شدن ناشی از باد حفظ می کند. لنز های تماسی در کل برای ایجاد عملکردی صحیح و داشتن شرایطی مطلوب به روانکاوی و مراقبت کافی برای خود نیاز دارند‌. در این حالت می توان گفت که عینک آفتابی حداقل یک سد در برابر روز های بادی برای چشم های شما ایجاد می کند که می تواند از خشک شدن چشم ها و لنز های تماسی شما تا حد زیادی جلوگیری کند.

در نهایت این که بعد از پوشیدن لنز های تماسی رنگی و قرار گرفتن در معرض گرما ممکن است چشم های شما احساس درد داشته باشند. از این رو استفاده از عینک افتابی بسیار مهم است. علاوه بر این ها عینک آفتابی شرایطی را برای جذابیت ظاهری شما با لباس های تابستانی ایجاد می کنند که برای تابستان و مد های ان بسیار زیبا و خیره کننده خواهد بود.

استفاده از لنز رنگی در فصل گرما

از لنز های تماسی با محافظ اشعه ماورا بنفش استفاده کنید.

اگر نمی خواهید از عینک های افتابی استفاده کنید و یا علاقه ای به استفاده از عینک های آفتابی ندارید، توصیه ما این است که از لنز های تماسی رنگی دارای محافظ اشعه ماورا بنفش مضر خورشید در تابستان استفاده نمایید. دقت داشته باشید که برخی از مارک های لنز های تماسی دارای نوعی رنگ هستند که علاوه بر زیبایی مسدود کننده اشعه خورشیدی مضر ماورا بنفش نیز می باشد که در طراحی این لنز های رنگی از آن ها استفاده شده است.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که لنز های تماسی رنگی مسدود کننده اشعه ماورا بنفش به هیچ عنوان جایگزین خوبی برای یک عینک آفتابی با کیفیت نیستند. اما با این وحود آن ها تا حدودی می توانند چشمان شما را از اشعه ماورا بنفش خورشید حفظ نمایند. البته در این حالت دیگر همانند حالت استفاده از عینک آفتابی، نمی توانید از شرایط باد و گرد و خاک موجود در هوای تابستان جلوگیری نمایید.

از این رو این گزینه و استفاه از آن مزیت بسیار کم  تری در مقابل استفاده از عینک آفتابی در روز های تابستانی و با وجود لنز های تماسی خواهد داشت.‌ از این رو شاید استفاده از عینک های آفتابی گزینه های بهتری را برای محافظت از چشم های شما با وجود لنز های تماسی رنگی به ارمغان بیاورند که یقینا از مشکلات زیادی جلوگیزی می کند.

استفاده از لنز رنگی در فصل گرما

از لنز های تماسی روزانه یک بار مصرف استفاده نمایید.

در بخش های قبلی مقاله در ارتباط با اهمیت عینک آفتابی در روز های گرم تابستان و هم چنین استفاده از لنز های تماسی جدید با نگهدارندگی اشعه ماورا بنفش صحبت کردیم. اما در این بخش از مقاله توصیه دیگری برای شما و برای فصل تابستان خواهیم داشت. با قرار گرفتن در معرض آفتاب و باد، لنز های تماسی رنگی به حای ایجاد دیدی روشن و راحت، احتمال بیشتری دارد که سوزش و قرمزی شدیدی را برای شما به وجود آورد.

اگر روزانه بیش از چند بار احساس سختی استفاده از لنز رنگی در فصل گرما و طول تابستان تحربه می کنید، از پزشک خود بخواهید که آیا می توانید از لنز های تماسی روزانه یک بار مصرف رنگی استفاده نمایید یا خیر؟! لنز های تماسی یک بار مصرف روزانه رنگی در سال های اخیر تحولی را در صنعت لنز های تماسی خصوصا لنز های رنگی به وجود آورده اند. شما هر روز می توانید از لنز های تمیز رنگی یا طبی خود استفاده نمایید.

لنز های روزانه اغلب برای افرادی که دچار خشکی مزمن چشم های خود و یا حساسیت هستند، جواب مناسبی می باشد. بیایید با خود صادق باشیم. آیا واقعا می خواهید لنز های خود را هر روز تمیز کرده و ضد عفونی کنید؟! چه تعداد از ما هر روز این کار را انجام می دهیم؟! آن هم در فصل گرما! بعلاوه شما هرگز نیاز به خرید محلول های ضد عفونی کننده گران قیمت ندارید و صرفا با استفاده از لنز های رنگی یا طبی یک بار مصرف روزانه می توانید این امر را کنترل نمایید.

در حقیقت این کار فرصتی عالی برای شما خواهد بود. از این رو در روز های گرم فصل تابستان می توانید به راحتی و با مشورت پزشک خود از لنز های تماسی رنگی روزانه یک بار مصرف استفاده نمایید.

در تابستان گاهی به جای استفاده از لنز رنگی عینک بزنید.

اگر شما از لنز های تماسی رنگی که حالت طبی هم دارند استفاده می کنید، سعی کنید که همیشه با خود یک عینک مخصوص و طبی به همراه داشته باشید. برخی اوقات از افراد سوال می شود که آیا از لنز های تماسی استفاده می کنید؟! و آن ها این سوال را تقریبا توهین می دانند. با این حال اگر هر روز از لنز های تماسی رنگی طبی استفاده می کنید، این را بدانید که گاهی با استفاده از عینک های طبی چشمان شما احساس راحتی خواهند داشت.

این مسئله خصوصا در فصل گرما بسیار حائز اهمیت است. اگر هر روز لنز های تماسی رنگی را می پوشید باید بدانید که با گذشت زمان ممکن است نحوه عملکرد سلول های چشمی شما تغییر کنند. ممکن است تعجب کنید که با چند روز پوشیدن لنز های تماسی در هفته چقدر احساس راحتی خواهید داشت. دقت داشته باشید که امروزه عدسی های فتوکرومیک هم برای عینک ها وجود دارند که به راحتی از چشمان شما در مقابل اشعه های مضر نور خورشید محافظت می کنند. فراموش نکنید که در طول تعطیلات گرم تابستانی حتما عینک های خود را به طور مرتب جایگزین لنز های تماسی رنگی نماید.

استفاده از لنز رنگی در فصل گرما

با لنز های تماسی رنگی نخوابید!

خوابیدن با لنز های تماسی در تمام موارد خطرناک است و این خطر در فصل گرما به دلیل گرمای هوا و عرق کردن، بدتر هم‌می شود. از این رو بعد از گذشت یک روز فعال در خارج از منزل در تابستان این اشتباه را نکنید که با لنز های تماسی خود بخوابید. خوابیدن با لنز های تماسی شش تا هشت برابر خطر ابتلا با عفونت و گاهی اوقات عفونت های جدی را افزایش می دهد.

این خطر عفونت ممکن است بعد از گذراندن تمام روز در وزش باد یا ساحل شنی افزایش یابد. همان طور که بدون مسواک زدن نمی خوابید، سعی کنید به هیچ عنوان بدون این که لنز های خود را از چشمانتان خارج کنید بخوابید. شاید همین مسئله این نکته را به اثبات برساند که چرا لنز های رنکی تماسی یک بار مصرف گزینه بسیار مناسبی برای چشمان شما به شمار می رود. با استفاده از این مدل لنز های رنگی قبل از خواب به راحتی می توانید آن ها را کنار گذاشته و بدون دغدغه استراحت نمایید‌.

با لنز های تماسی رنگی خود شنا نکنید!

تابستان و فصل گرما زمان مناسبی برای شنا است و افراد زیادی برای شنا به استخر ها یا دریا می روند. دقت داشته باشید که بهتر این است که در زمان استفاده از لنز رنگی در فصل گرما به هیچ عنوان شنا نکنید. زیرا آب خصوصا آب و گرما در فصل تابستان زمینه پرورش آکانتامبا، ارکانیسم معروف ایجاد عفونت های سخت بینایی را افزایش می دهد. در فصل تابستان و گرما از حمام ها و وان های گرم نیز باید پرهیز شود.

اگر چه این عفونت بسیار نادر است اما تقریبا برای هر فردی که سابقه قرار گرفتن در معرض آب را دارد و لنز های تماسی رنگی خود را پوشیده است، رخ داده. این باکتری عموما در رودخانه ها و دریاچه ها یافت می شود. اکثر محقیقن چشم بر این عقیده هستند که اگر تمایل به استفاده از لنز های رنگی در زمان شنا دارید، حتما از ماسک شنا یا عینک مخصوص شنا استفاده نمایید. در حقیقت باید مطمئن شوید که چشمان شما با آب در تماس نیستند. از این رو می توانید مطمئن شوید که خطر این مدل عفونت بسیار کم تر خواهد بود.

استفاده از لنز رنگی در فصل گرما

در فصل گرما از قطره های مرطوب کننده چشم استفاده کنید.

حتما در روز های طولانی گرم تابستانی زمانی که خارج از منزل هم هستید، لنز های تماسی خود را دوباره خیس کنید‌ سعی کنید روزی دو یا چهار بار از قطره های مرطوب کننده استفاده نمایید. لنز های تماسی رنگی برای استفاده مناسب نیاز به وجود رطوبت در چشم دارند. گذراندن زمان زیادی در خارج از منزل و در معرض آفتاب و باد می تواند محیط هایی را ایجاد کند که برای چشم های شما ایجاد خشکی کند.

استفاده از قطره های مرطوب کننده یا اشک مصنوعی می تواند باعث بهبود استفاده از لنز رنگی در فصل گرما چشمان شما شود‌. استفاده از این مرطوب کننده ها باعث می شود تا احساس راحتی چشم شما حفظ شود و به شما در زمینه بینایی چشمانتان کمک شود. البته لازم است تا از پزشک خود بخواهید که کدام نوع از محصولات قطره های چشمی برای شما بهتر هستند و در حفظ شرایط کمک زیادی به شما خواهند کرد؟! دقت داشته باشید که با استفاده از فیزیولوژی چشمان شما، پزشک ممکن است نوعی از قطره های چشمی را توصیه کند.

استفاده از لنز رنگی در فصل گرما


منابع:

https://mybestcontacts.com/great-time-to-try-colored-contacts/

https://www.verywellhealth.com/summer-tips-for-contact-lens-wearers-4144245

https://www.allaboutvision.com/contact-lenses/hot-cold-weather/

https://www.framesdirect.com/collections/color-contacts

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *