دانستنی ها

آیا استفاده از لنز هالووین یا گربه ای مضر است؟

لنز هالووین یا گربه ای

لنز های رنگی در کل دنیا طرفداران بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است. این لنز ها در رنگ ها و تناژ های مختلفی عرضه می شوند. انواع برند های مختلف لنز های رنگی در قیمت ها و شرایط گوناکون برای استفاده کنندگان در دسترس هستند. این لنز ها به دلیل ویژگی خاصی که دارند باعث ایجاد تغییرات ویژه ای در ظاهر افراد می شوند. از این رو در این مقاله ما به این پرسش پاسخ خواهیم داد که “آیا استفاده از لنزهای گربه ای یا هالووین مضر است؟”

هر مدل از لنز ها می توانند مزایا یا معایبی برای فرد داشته باشد. لنز های جدیدی که با نام های لنز های گربه ای و یا لنز های هالوین در بازار قابل دسترسی هستند، برای مصرف کنندگان بسیار جذاب می باشند که البته این لنز ها توسط بیشتر پزشکان تایید نمی شود. تغییراتی که این مدل لنز های رنگی برای اشخاص به وجود می آورند باعث ایجاد ظاهری خاص یا ترسناک می شود.

توجه داشته باشید که لنز های رنگی علاوه بر این مدل های جدید در رنگ های ویژه ای هم برای علاقه مندان در دسترس است. لنز های رنگی نه تنها برای حالت زیبایی بلکه در شرایط طبی هم به کار می روند. پس افرادی که مشکلات بینایی دارند و از لنز های طبی استفاده می کنند می توانند برای استفاده از لنز های طبی رنگی می توانند این لنز ها را برای خود تهیه نمایند. اما این که ضرر لنز های رنگی در مدل های خاص چگونه است، مسئله ای می باشد که در ادامه مقاله قصد داریم به بررسی دقیق آن بپردازیم. پس با ما در ادامه همراه باشید.

لنز های تماسی گربه ای  هالوین چه مدل لنز هایی هستند؟

در این بخش از مقاله با بررسی مسائل مربوط به تاثیر لنز های گربه ای یا هالووین قصد داریم در ارتباط با این لنز ها صحبت کنیم تا بدانیم که این مدل لنز ها چگونه هستن؟! توجه داشته باشید که برای استفاده از لنز های تماسی به هر مدل و شکلی که هستند بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص و افراد آگاه است. همچنین شما باید برای استفاده از لنز ها دقت لازم را داشته باشید و به هیچ عنوان از لنز رنگی دیگران استفاده نکنید. اما ببینیم که منظور از این مدل لنز های رنگی یعنی لنز های گربه ای یا هالوین چیست؟!

 

به چه نوع لنزهایی هالوووین گفته می شود؟

لنز های تماسی گربه ای یا هالوین، که به عنوان لنز های تماسی آرایشی، زیبایی یا تزئینی نیز شناخته می شوند، لنز های تماسی هستند که نحوه نگاه شما را با شرایط جذابی تغییر می دهند. این لنز های تماسی می توانند باعث تغییر چشم های شما از بسیاری جهات شوند. این تغییرات می تواند از تغییر چشم یا شکل مردمک شما گرفته تا جلوه هایی از شخصیت های کارتونی و یا فیلم.

به طور مثال شخصیت شما با استفاده از لنز های قرمز رنگ می تواند شبیه زامبی ها شود و در هالوین دیدگاهی جذااب با یک لباس خاص به شما خواهد داد. در کنار آن استفاده از لنز های چشم گربه ای هم می تواند برای افراد بسیار خاص و جذاب باشد. این لنز های خاص می توانند برای هالوین در رنگ های ویژه ای مانند لنز های رنگی کاملا سیاه، یا لنز های رنگی زرد، بنفش و … مورد استفاده قرار بگیرند.

اهمیت استفاده از مایع لنز در فصل گرما چیست؟

در کشور های مختلف قوانین خاصی برای استفاده از لنز های رنگی وجود دارد. به طور مثال در ایالات متحده فروش هر گونه لنز تماسی در هر مدلی بدون نسخه پزشک و مجوز او ممنوع است. توجه داشته باشید که استفاده نادرست از لنز های تماسی می توانند مشکلات بسیاری برای چشم های شما و حتی کوری و نابینایی کامل را به وجود آورد. استفاده از لنز های رنگی یا مدل دار خاص در شرایطی مانند هالوین می تواند با خیال راحت صورت بگیرد در صورتی که در ابتدا به پزشک مراجعه کرده باشید و توصیه های لازم را از وی دریافت نموده باشید.

لنز های تماسی هالووین یا گربه ای چه ضرر هایی می تواند برای چشم افراد به همراه داشته باشد؟!

در بخش قبلی مقاله ما در ارتباط با لنز های رنگی خاص ویژه هالووین و لنز های گربه ای و حالت دار صحبت کردیم و به این نکته اشاره نمودیم که استفاده از لنز های رنگی بدون نسخه پزشک می تواند خسارات و صدمات جبران ناپذیری را با خود به همراه داشته باشد.

در حقیقت عدم استفاده درست و به جا از لنز های رنگی خاص و همچنین نادرستی در شرایط استفاده از این لنز ها می تواند مضر باشد. اما این ضرر ها چه هستند و چگونه لنز های هالووین یا گربه ای می توانند باعث بروز مشکل شوند. این لنز ها اگر به درستی استفاده نشوند یا از برند معتبری نباشند می توانند باعث بروز مشکل در چشم شوند و چشم های شما را خراش داده و باعث آلوگی چشم شوند.

لنز گربه ای یا هالووین

استفاده از لنز هالووین با اندازه اشتباه چه ضرری دارد؟

در مقابل اگر لنز هایی با اندازه های اشتباه مورد استفاده قرار دهید، معضلاتی همچون ساییدگی قرنیه، زخم قرنیه و عفونت های باکتریایی دردناک مانند کراتیت را برای چشمان شما به همراه خواهد داشت. لنز های تماسی هالووین و گربه ای علاوه بر موارد گفته شده در بالا به دلیل نوع ساختی که دارند، ممکن است اکسیژن کمتری را به چشم های شما منتقل کنند از این رو مشکلاتی را به همین دلیل برای فرد به وجود خواهند آرود.

این عدم اکسیژن رسانی به دلیل رنک ها و رنگدانه هایی است که برای افزودن رنگ اضافی در زمان ساخت لنز ها استفاده می شوند به وجود می آید و باعث ضخیم تر شدن آن ها می شود و از این رو تنفس کم تری را برای چشم به همراه خواهد داشت. این صدمات تا جایی پیش می روند که درمان آن ها می تواند تا عمل پیوند قرنیه نیز پیش برود. البته همیشه هم درمان موثر نبوده و برخی از افراد به دلیل استفاده نادرست از لنز های رنگی خاص بینایی خود را از دست داده اند.

آیا پزشکان استفاده از لنز های تماسی هالووین یا گربه ای را خطرناک می دانند؟

در بخش های قبلی مقاله ما در ارتباط با لنز های تماسی یا هالووین صحبت کردیم و گفتیم که این مدل لنز ها چگونه هستند. در ادامه در ارتباط با این نکته صحبت کردیم که لنز های تماسی را باید حتما با دستور پزشک خریداری نمود. در بخش قبلی در ارتباط با مشکلاتی که لنز های تماسی هالووین یا گربه ای می توانند برای اشخاص استفاده کننده به وجود آروند صحبت کردیم و مشکلات را تا حد ممکن مورد بررسی قرار دادیم. اما در این بخش از مقاله قصد داریم این لنز های خاص را از دیدگاه پزشکان و چشم پزشکان مورد بررسی قرار دهیم.

مراقبت های بعد از عمل لازک چشم

لنز گربه ای یا هالووین

نظر پزشکان در رابطه با لنزهای هالووین

در زمان های خاصی از سال مانند هالووین استفاده از لنز های خاص مانند لنز های چشم گربه ای خصوصا در رنگ زرد، لنز های سیاه یا سفید، لنز های قرمز خاص و … افزایش می یابد و افراد زیادی برای استفاده از این لنز های رنگی اقدام می کنند. اما پزشکان این لنز ها  در صورت استفاده بی رویه و تجویز پزشکان را مورد تایید قرار نمی دهند.

دکتر میرر پاریخ در این باره می گوید: استفاده از لنز های تماسی خاص گربه ای یا هالووین که اغلب در زمان های خاص مورد استفاده قرار می گیرند در صورت استفاده درست و تجویز پزشک می توانند بدون خطر باشند. این پزشک می کوید که حتما می بایست لنز های رنگی خاص را از فروشگاه های معتبر خریداری نمود. لنز های هالووین یا گربه ای نامناسب می تواند باعث مشکلات بینایی جدی مانند خراش قرنیه، عفونت، کاهش دید و حتی نابینایی شود.

یکی از جراحان چشم با نام دکتر تینان هشدار جدی به استفاده کنندگان از لنز های رنگی می دهد و بر این عقیده است که استفاده از لنز های رنگی می تواند حساس ترین بخش بدن یعنی چشم ها را دچار مشکلات بسیاری کند. دکتر تینان در این باره هشدار داد: “رنگهای مورد استفاده در لنزهای آرایشی رنگی ، بسته به کیفیت آنها ، می توانند حاوی فلزات سنگین سمی ، از جمله جیوه و سرب باشند ، که می تواند به سیستم چشم و عصبی دستگاه پوشاننده چشم ها نشت کند.” وی افزورد: قرنیه دارای بافتی بسیار شکننده و حساس است که به راحتی توسط لنزهای تماسی نا مناسب آسیب دیده و خراشیده می شود. هنگامی که قرنیه خراشیده می شود ، باکتری ها و ویروس ها بسیار آسان وارد چشم می شوند و مشکلات بسیاری را به وجود می آورند.

چه مواردی را باید در زمان استفاده از لنز های هالووین یا چشم گربه ای رعایت کنیم؟!

ما در بخش های قبلی مقاله پس از بررسی لنز های رنگی هالووین یا چشم گربه ای در ارتباط با مشکلاتی که این لنز ها به وجود می آورند توضیح دادیم. اما در این بخش از مقاله خود قصد داریم در ارتباط با نکات مهم در زمان استفاده از این لنز ها صحبت کنیم و موارد مهمی را در این باره به توصیه چشم پزشکان متخصص برای شما بیان کنیم.

در حقیقت مراحلی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی در بینایی استفاده کنید. شستن دست ها قبل از استفاده از لنز های تماسی کاملا ضروری است. برای استفاده از لنز ها ما از دست های خود استفاده می کنیم. بنابر این در صورت عدم رعایت بهداشت همراه دست ها میکروب ها و باکتری های زیادی وارد چشمان ما می شوند. دقیقا همان طور که نباید با دست کثیف چشمان خود را لمس کنید، مطمئنا نباید قبل از شستن دست ها نیز از لنز ها استفاده نماببد. برای جلوگیری از مشکلاتی که آرایش ها و لواز م آرایشی می تواند برای چشم ها و لنز ها به وجود آورند، لارم است تا همیشه قبل از آرایش کردن از لنز های رنگی استفاده نموده و آن ها را در چشم قرار دهید.

عوامل تاثیر گذار در قیمت لنزهای طبی را بیشتر بشناسید !

در نقطه مقابل لازم است تا قبل از پاک کردن آرایش لنز های چشمی خود را از از چشم خارج نمایید. این مسئله احتمال عفونت های باکتریایی را از چشمان شما به طور زیادی دور خواهد کرد. در برخی موارد با استفاده از لنز های رنگی، چشمان شما می تواند دچار خشکی شود و در این حالت برای بهبود این مشکل می بایست از قطرات اشک مصنوعی و پلک زدن های مکرر استفاده نمود.

لنز گربه ای یا هالووین

آیا معاینه چشم در زمان استفاده از لنز های هالووین یا گربه ای ضروری است؟!

در این بخش از مقاله به عنوان آخرین نکته از بررسی های مربوط به لنز های چشم گربه ای یا هالووین به این مسئله اشاره می کنیم که آیا معاینه چشم در استفاده از این لنز ها خصوصا استفاده طولانی مدت مورد تایید است؟! در بخش های قبلی مقاله ما در ارتباط با این لنز های ویژه نکاتی را ارائه کردیم و مضرات استفاده از این لنز ها را برای شما بیان نمودیم و حتی نظرات پزشکان را در این باره هم برای شما بیان نمودیم. اما ببینیم شرایط معاینه چشم ها به چه صورت است؟ْ

در طول معاینه چشم ها و لنز های تماسی مختلف، چشم پزشکان و یا پزشکان متخصص نکات بسیاری را مد نظر قرار می دهند. پزشکان برای شما با وجود لنز های تماسی رنگی خاص ارزیابی می کنند که آیا به طور کلی لنز های مورد نظر کاندید مناسبی برای چشم های شما خواهند بود یا نه؟! افرادی که دچار عفونت مکرر چشم ، حساسیت شدید ، خشکی چشم ، قرار گرفتن در معرض مکرر گرد و غبار یا دود یا عدم توانایی در مراقبت و مراقبت از لنزها هستند ممکن است لنز های رنگی هالووین یا چشم گربه ای نا مناسبی را برای خود انتخاب کرده باشند. پزشکان و چشم پزشکان متخصص با توجه به نوع لنز می توانند در زمینه استفاده از لنز های تماسی به شما آموزش های ویژه ای بدهند.

توجه داشته باشید که شما نباید در زمان خواب از لنز های چشمی هالووین یا گربه ای استفاده نمایید. دقت کنید که استفاده از لنز های تمیز نشده و ضد عفونی نشده، خطر ابتلا به عفونت چشم را افزایش خواهد داد. پزشکان در ادامه به شما این نکته را ارائه می کنند که چه مدت می توانید از این لنز ها استفاده نمایید.

 

منابع:

https://www.nvisioncenters.com/blog/are-halloween-costume-contact-lenses-safe-what-you-need-to-know/

https://www.aop.org.uk/ot/industry/contact-lenses/2016/10/28/warning-on-horror-health-effects-of-halloween-contact-lenses

https://northwest-eye.com/are-colored-contact-lenses-for-halloween-costumes-safe/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *