میلیون ها نفر در ایالات متحده و در سراسر جهان از لنزهای تماسی و لنز طبی رنگی سالانه  استفاده می کنند و از سختی های استفاده از عینک خود را می رهانند. اگر لنزها به درستی استفاده شوند، بی خطر هستند اما اگر به طور نادرست استفاده شوند، می توانند بسیار خطرناک باشند. استفاده کردن لنزهای رنگی-طبی به مدت طولانی، یکی از پرخطرترین رفتارها برای مصرف کنندگان است.

 

لنزهای تماسی رنگی

زیبایی لنزهای تماسی رنگی این است که آنها به گونه ای طراحی می شوند که هر کدام متناسب با هدف خاصی هستند.

انواع لنزهای طبی رنگی

انواع لنزهای طبی رنگی :

تقویت کننده ی رنگ چشم

این لنزها برای چشم های روشن بسیار عالی هستند. یک لنز تقویت کننده رنگ می تواند به رنگ طبیعی چشمان شما جلوه ی زیباتری ببخشد و به زیبایی بیشتر آنها کمک کند. این لنز دارای دانه های رنگی (شفاف) است که می تواند رنگ چشم را زیباتر کند.

لنزهای رنگی مات

لنزهای رنگی مات دارای رنگدانه های قوی و یک پارچه ای هستند که می تواند به طور قابل توجهی رنگ چشمان شما را تغییر دهد. اگر عنبیه شما تیره است مثلا قهوه ای تیره یا مشکی، برای تغییر رنگ باید از لنزهای مات استفاده کنید. معمولا لنزهای نمایشی که برای تئاترها استفاده می شود، لنزهای رنگی مات هستند، بنابراین این چیزی است که شما برای هالووین نیاز دارید.

لنزهای درخشان و برق دار

این لنزها رنگدانه ای ندارند تا رنگ چشمان شما را عوض کنند، اما به جای آن ، دارای الگوهایی در لنز هستند تا به رنگ طبیعی چشمان شما جلوه ی بیشتری ببخشد. این لنزها که معمولا یک بار مصرف هستند، برای روشن کردن چشمان شما و ایجاد کردن درخششی چشمگیر کاربرد دارند.

لنز طبی- رنگی

با توجه به دامنه روزافزون لنزها، مشتریان هم اکنون می توانند انواع لنزهای طبی رنگی را نیز انتخاب کنند. این امر باعث می شود تا مشتریان علاوه بر اصلاح دید بتوانند از ظاهر جدید چشمان خود لذت ببرند.

افرادی که مبتلا به بیماری های چشمی از قبیل دوربینی، نزدیک بینی و یا آستیگماتیسم هستند می توانند از عینک یا لنزهای تماسی استفاده کنند تا به درستی ببینند، استفاده از عینک بر ظاهر مخاطبین تأثیر خواهد گذاشت و ممکن است این امر خوشایند همگان نباشد اما لنز طبی رنگی سالانه اغلب قابل تشخیص نیستند.

بگذارید به برخی اصطلاحات متداول راجع به عیوب انکساری چشم که به کمک لنزهای طبی قابل اصلاح هستند، بپردازیم.

نزدیک بینی

اصطلاح پزشکی نزدیک بینی، میوپی نام دارد. این اتفاق زمانی می افتد که نور وارد شده به چشم، به درستی روی شبکیه متمرکز نشود، شبکیه غشایی است که کره ی پشتی چشم را می پوشاند.

در بیماری نزدیک بینی به این دلیل که کره چشم بیشتر از حد بزرگ شده است، تصویر اشیا جلوی شبکیه تشکیل می شود. در نتیجه اشیاء دور، مبهم به نظر می رسند. اما چشم انداز نزدیک تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

دور بینی

دور بینی، یا هایپروپی، تا حدودی برعکس نزدیک بینی است. این بیماری معمولاً در اثر کوچک شدن کره ی چشم ایجاد می شود و باعث می شود نور، در پشت شبکیه تمرکز یابد.

به طور معمول دوربینی باعث می شود در مشاهده ی اشیاء نزدیک اختلال به وجود آید، در حالی که اشیاء دور، واضح باقی می مانند. اما مقادیر زیاد هایپروپی ممکن است باعث شود اشیاء در هر مسافتی مبهم باشند.

موارد خفیف دور بینی ممکن است به هیچ وجه بر بینایی تأثیر نگذارد بلکه هنگام خواندن یا انجام کارهای نزدیک باعث سردرد شدن فرد بیمار شود.

جالب اینجاست که کودکان معمولاً با دوربینی متولد می شوند. در بیشتر موارد ، این هایپروپی در اوایل کودکی کاهش می یابد زیرا با افزایش طبیعی سن کودک ،کره ی چشم نیز رشد می یابد.

با این حال ، نزدیک بینی به طور معمول در دوران کودکی شکل می گیرد ، در دوران نوجوانی بدتر می شود و در بزرگسالی تثبیت می شود.

درمان نزدیک بینی و دوربینی

هم نزدیک بینی و هم دور بینی را می توان با عینک های اصلاح کننده و حتی انواع لنزهای طبی رنگی اصلاح کرد. لنزها با تغییر جهت پرتوهای نور به چشم کار می کنند.

معمولا نزدیک بینی یا دوربینی بسیاری از مردم در دهه بیستم زندگیشان رخ می دهد. در صورت عدم پیشرفت عیوب انکساری، لیزیک و PRK دو روش جراحی هستند که می توانند با تغییر شکل قرنیه به طور دائمی میوپی یا هایپروپی را اصلاح کنند تا نور روی شبکیه تمرکز یابد.

برای مشخص شدن نزدیک بینی یا دور بینی، به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

می توانید برای تغییر رنگ چشم طبیعی خود، خواه نیاز به عینک داشته باشید خواه خیر، از لنزهای تماسی رنگی استفاده کنید. از لنزهای تماسی طبی برای رفع نزدیک بینی (میوپی)، دوربینی (هایپروپی) و شکل نامنظم قرنیه (آستیگماتیسم) استفاده می شود.

با استفاده از انواع لنزهای طبی رنگی هم عیوب انکساری چشم برطرف می شوند و هم زیبایی بیشتری به چشمان بیمار بخشیده خواهد شد.

با دوام ترین انواع لنز طبی رنگی در بازار

انواع لنزهای طبی رنگی

انواع لنزهای طبی رنگی ، هنگامی که به درستی از آنها مراقبت شود، در برخی موارد می توانند تا سه ماه(فصلی) یا یک سال(سالانه) دوام داشته باشند. به عنوان مثال، برخی از لنزهای تماسی که از مواد هیدروژل سیلیکونی و هیدروژل ساخته شده اند برای استفاده مجدد در هر روز طراحی شده اند، ممکن است در صورت مراقبت صحیح تا یک سال عمر کنند. لنزهای تماسی سخت (RGP)، حتی ممکن است فراتر از یک سال عمر داشته باشند زیرا از مواد پایدارتر و محکم تری ساخته شده اند.

بسیاری از انواع لنزهای طبی رنگی سالانه نازک تر از لنزهای سنتی قدیمی هستند. آنها از هیدروژل سیلیکونی تشکیل شده اند که اجازه می دهد تا اکسیژن راحت تر و آزادتر از آن عبور کند.

دو برند لنز موجود در بازار که برای استفاده ی طولانی مدت طراحی شده اند و مورد تأیید FDA هستند عبارتند از:

  • Alcon Air Optix Night & Day Aqua
  • Bausch + Lomb PureVision

به طور معمول ، انواع لنزهای طبی رنگی ساخته شده از مواد پلاستیکی سخت برای استفاده ی طولانی تر نسبت به لنزهای تماسی نرم و لنزهای تماسی یکبار مصرف مناسب تر هستند اما آنها اغلب گران قیمت تر هستند .

برند لنز

قیمت(تومان)

لنز طبی رنگی سالانه هرا امتیا175,000 تومان
لنز طبی رنگی سالانه پلی ویو 280,000 تومان
لنز طبی رنگی سالانه فستیوال 215,500تومان

 

برند لنز

قیمت(تومان)

لنز طبی رنگی فصلی فستیوال 160,000 تومان
لنز طبی رنگی فصلی فرشلوک 140,000 تومان
لنز طبی رنگی فصلی آرین 128,000 تومان

 

لنزهای تماسی برحسب ضخامت مرکزی آنها

لنزهای تماسی روزانه، فصلی و سالانه، از لحاظ ضخامت مرکزی با هم تفاوت دارند. لنزهای تماسی روزانه نسبت به لنزهای فصلی نازک تر هستند و لنزهای فصلی نسبت به لنزهای سالانه ضخامت متوسطی دارند و لنزهای سالانه یا دائمی از ضخامت بیشتری برخوردار هستند.

لنز طبی رنگی فصلی

لنزهای تماسی فصلی اجازه می دهند اکسیژن بیشتری وارد چشمان شما شود. علاوه بر این، لنزهایی که از هایدروژل ساخته شده اند، برخلاف لنزهای استاندارد، راحت تر اکسیژن را به چشم منتقل می کنند.

با وجود مزایای بسیاری که لنزهای فصلی دارند برای همه مناسب نیستند. برخی از افراد لنزهای تماسی سالانه را برای استفاده روزمره ترجیح می دهند.

لنز طبی رنگی سالانه

لنزهای تماسی سالانه را تا یک سال می توان استفاده کرد.

مزایا و فواید لنزهای تماسی فصلی

مزایای لنزهای تماسی سالانه

برخی از لنزهای فصلی را می توان برای یک هفته در چشم گذاشت، بدون اینکه آنها را از چشم بردارید. لنزهای تماسی سالانه ازنظر دوام وکیفیت سطح بسیاربالایی را دارا هستند.

 

نازک و کم وزن و به گونه ای هستند که شما احساس وجود جسمی خارجی در چشم خود نخواهید کرد. لنزهای سالانه نسبت به لنزهای روزانه و فصلی دربرابر پارگی مقاوم تر است و به سختی پاره می شوند و دلیل آن ضخامت این لنزها هستند.
بسیاری از انواع لنزهای فصلی را می توان در حال خواب استفاده کرد، بدون اینکه خطری برای چشم شما ایجاد کنند.

 

این لنزها برای افرادی که دارای برنامه شلوغی هستند و نمی خواهند هر روز یا هر ماه زحمت تعویض لنزهای خود را بکشند، طراحی شده است.
آنها تا ۵ برابر اکسیژن بیشتری به چشم منتقل می کنند، که به ارتقاء سلامت چشم کمک می کند. دید واضح تر به علت داشتن ساختار منسجم تر
لنزهای فصلی ساخته شده از هایدروژل نسبت به لنزهای استاندارد انعطاف پذیرتر و راحت تر هستند. مراقبت و استفاده از آنها آسان تر است چون اغلب شکل خود را حفظ می کنند.
آنها نسبت به گزینه های یکبار مصرف روزانه با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند. کم آب نمی شوند.

 

 این نکته را در نظر داشته باشید که لنزهای تماسی سالانه و فصلی ممکن است نیاز باشد زودتر از زمان موعد تعویض شوند حال به چند علامت که نشان می دهد زمان تعویض لنزهای تماسی تان فرا رسیده است می پردازیم :

زمان های تعویض لنز طبی رنگی سالانه

  1. تاری دید

حتماً لنزهای خود را بطور منظم بررسی کنید. اگر اولین بار است که از انواع لنزهای طبی رنگی استفاده می کنید اما با آنها به خوبی نمی بینید ، ممکن است از قبل به باکتری آلوده باشند. برای بررسی این موضوع ، آنها را از چشم خود بیرون آورده و با محلول مخصوص بشویید و دوباره آن ها را به چشمانتان برگردانید تا بررسی کنید تغییری صورت گرفته است یا خیر.

  1. احساس ناراحتی و تحریک در چشم

اگر در مورد لنزهای تماسی خود چیزی غیرعادی تجربه کرده اید ، پس مشکلی در آن رخ داده است. طبیعی است که به لنزهای تماسی گرد و غبار بچسبد ، بنابراین هرگز تمیز کردن آن ها با محلول را فراموش نکنید.

  1. خراش های دائمی یا خم شدگی روی لنزهای تماسی

 لنزهای تماسی آسیب دیده به هر شکل ، راهی برای عبور باکتریها به چشم ایجاد می کنند و به جای محافظت از چشم ، به صورت ناخواسته اجازه ی عبور گرد و غبار و آلودگی به قرنیه و سایر قسمت های چشم را می دهد.

چند وقت یک بار باید لنزهای تماسی مان را با یک جفت جدید جایگزین کنیم؟

این بستگی به نوع لنزی دارد که پزشک برای شما تجویز کرده است. بیشتر لنزهای تماسی نرم در یکی از سه دسته ی زیر قرار می گیرند: روزانه ، هفتگی و ماهانه یکبار مصرف.

اگر طولانی مدت از لنزهای تماسی تان استفاده کنید ،  رسوبات و پروتئین ها روی آنها جمع می شوند. با گذشت زمان ، این امر مقدار اکسیژنی که باید به چشم شما برسد  را کاهش می دهد.در نهایت  این امر می تواند باعث بروز انواع عفونت ها و التهاب و قرمزی چشم ها شود .

لنزهای رنگی-طبی شما لزوماً پس از پایان دوره ی مصرف احساس ناراحتی در چشمان شما نخواهند داشت و باعث ایجاد تاری دید نمی شوند اما به هر حال شما موظف به تعویض آنها هستید. ممکن است تاریخ انقضای لنزهایتان را فراموش کنید بنابراین زنگ هشداری بر روی تلفن همراه خود تنظیم کرده تا به شما در یادآوری این امر کمک کند.

چه مدتی می توانید انواع لنز طبی رنگی را در بسته بندی باز نشده نگه داری کنید؟

انواع لنزهای طبی رنگی دارای تاریخ انقضاء هستند که به وضوح روی بسته بندی آنها چاپ می شوند. لنزهای جدید حدود سه سال دوام خواهد داشت. هرگز نباید لنزی را که منقضی شده است استفاده کنید.

چند ساعت در روز می توانید با خیال راحت از لنز طبی رنگی سالانه استفاده کنید؟

بیشتر افراد می توانند به مدت 14 تا 16 ساعت در روز با خیال راحت از لنزهای تماسی استفاده کنند. همیشه بهتر است قبل از رفتن به رختخواب ، آنها را بردارید تا چشمانتان بتواند بدون لنزها نفس بکشند.

بعضی از افراد ، به ویژه افرادی که از خشکی مزمن چشم رنج می برند ، فقط می توانند برای چند ساعت در روز از لنز استفاده کنند.

لنز طبی رنگی سالانه چه مدتی می توانند در محلول های مخصوص لنز قرار بگیرند؟

هرگز نباید بیش از یک هفته لنز را در محلول نگه دارنده ،باقی بگذارید. اگر لنزهای شما بیش از چند روز است که در محلول نگه دارنده ی لنز قرار دارند ،باید شب قبل از استفاده کردن از لنزها ، محلول را با محلول تازه جایگزین کنید.

این نکته را نیز به خاطر داشته باشید شما باید انواع لنزهای طبی رنگی خود را طبق برنامه توصیه شده جایگزین کنید ، حتی اگر از آنها هر روز استفاده نکنید.

 به عنوان مثال ، یک لنز ماهانه باید بعد از 30 روز تعویض شود ، حتی اگر از آنها هر روز استفاده نکنید.

 

منابع:

https://www.visionexpress.ph/signs-you-must-change-contact-lenses/

https://www.1800contacts.com/connect/articles/how-long-can-wear-contacts?gclid=EAIaIQobChMIq7yY7veq5wIVzJyzCh3ORggpEAAYAyAAEgKvGfD_BwE&ef_id=EAIaIQobChMIq7yY7veq5wIVzJyzCh3ORggpEAAYAyAAEgKvGfD_BwE:G:s&s_kwcid=AL!4587!3!123645256211!b!!g!!&gclsrc=aw.ds&&ac=2.S051.c

https://www.allaboutvision.com/conditions/myopia-faq/nearsightedness-and-farsightedness.htm

https://www.allaboutvision.com/contacts/colors.htm

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *