در این مقاله قصد داریم در ارتباط با لنز و شنا کردن صحبت کنیم و به این پرسش پاسخ دهیم که آیا موقع شنا کردن لنز به چشم آسیب می زند؟ پاسخ به این سوال برای افرادی که از لنز های تماسی استفاده می کنند، بسیار مهم است. این روز ها به دلیل شرایط ویژه و تغییر تفکرات افراد، استفاده از لنز های تماسی افزایش یافته است و به جایگزینی مناسب برای عینک تبدیل گردیده است.

البته لنز های تماسی صرفا در حالت طبی به کار نمی روند و از این لنز ها می توان در حالت زیبایی شناختی و برای اهداف زیبایی نیز استفاده نمود. این لنز های رنگی برای تغییر ظاهر افراد تاثیر گذار هستند. البته به دلیل طرفداران بسیار زیادی که این لنز ها داردند، لنز های طبی رنگی هم به بازار عرضه شده اند که علاوه بر خاصیت طبی بودن، در ظاهر افراد هم تغییرات زیادی وارد می کنند.

نکات مهم استفاده از لنز و شنا کردن

لنز ها انواع مختلفی از جمله روزانه، سالیانه، ماهیانه و یک بار مصرف دارند که نوع مصرف هر کدام متفاوت از دیگری می باشد. یک نکته مهم دیگر نیز در زمینه نگهداری از لنز های تماسی است. لازم است تا شما از لنر های خود به خوبی نگهداری کنید. به دلیل حساسیت بیش از حد لنز بر مبنای تماس با حساس ترین عضو بدن یعنی چشم ها، لازم است تا به خوبی از آن ها مراقبت گردد.

شما می بایست در زمان های لازم برای تمیز کردن لنز های تماسی خود اقدم نمایید. اگر به طور مکرر از لنز ها مراقبت نکنید ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به چشمان شما وارد کند. در ابتدا این صدمات می تواند خود را با قرمزی چشم، خارش چشم، عفونت های خاص چشمی و … نشان دهد.

اما در نهایت می تواند صدمات جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد. حالا لازم است تا به بررسی این مسئله بپردازیم که آیا پوشیدن لنز در زمان شنا آسیبی به چشمان شما وارد می کند یا نه؟! از این رو در ادامه مقاله با ما همراه شوید.

نکاتی که باید در ارتباط با لنز و شنا کردن بدانید

در این بخش از مقاله قصد داریم به بررسی نکاتی بپردازیم که در ارتباط با شنا کردن و لنز های تماسی هستند. در ابتدا لازم است بدانید که شنا کردن با لنز های تماسی می تواند منجر به عفونت چشم ، سوزش و شرایط احتمالی سخت در بینایی افراد نظیر زخم قرنیه شود. به عنوان دومین نکته باید به این مسئله توجه داشته باشید که سازمان FDA توصیه کرده است، لنز های تماسی نباید در معرض هر نوع آب ، از جمله آب شیر ، استخر های شنا ، اقیانوس ها ، دریاچه ها ، وان های گرم و دوش قرار گیرند.

در این باره گفته شده است که: مهم نیست آب شیرین باشد یا آب با کلر استخر ها! میکروب ها و پاتوژن هایی وجود دارد که کلر هم آن ها را نمی کشد و این ها به طور بالقوه می توانند باعث آسیب به قرنیه، عفونت و یا زخم شوند. در آب انواع ویروس ها و میکروب ها قرار دارد. یکی از ترسناک ترین آن ها Acanthamoeba است که می تواند کاملا به لنز تماسی شما متصل شود.

لنز و شنا کردن 54

وجود این ماده باعث می شود که قرنیه شما آلوده و ملتهب شود و منجر به از بین رفتن دائمی بینایی یا حتی نیاز به پیوند قرنیه چشمان شما شود. به طور کلی آب خصوصا آب استخر باعث می شود تا لنز های تماسی نرم در چشمان شما سفت شوند و باعث تحریک قابل توجه چشمان شما می شود. در نهایت این که لنز های نرم متخلخل هستند و به مواد شیمیایی و باکتری ها اجازه می دهند تا داخل لنز ها قرار بگیرند و در مقابل به چشم شما فشار بیاورند و احتمال عفونت و سوزش را در چشم ها افزایش می دهد.

خطر لنز و شنا کردن

طبق بررسی ها برای کسانی که هنگام شنا لازم است تا حتما از لنز های خود استفاده کنند، باید اقدامات خاصی انجام شود که خطر عفونت را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. پزشکان معمولا به بیماران خود توصیه می کنند که در زمان شنا، از لنز های تماسی استفاده نکنند. اما در صورتی که تمایل به استفاده از لنز ها وجود دارد همیشه باید از عینک های شنا استفاده شود  و بلافاصله پس از شنا می بایست عینک را از چشم خارج نمود و آن ها را به مدت بیست و چهر ساعت در محلول های مخصوص قرار داد.

پوشیدن عینک در زمان شنا باعث می شود تا لنز ها در معرض عفونت قرار نگیرند و خطر قرار گرفتن در معرض چشمان شما را از باکتری هایی که به راحتی در لنزها جذب شده اند ، از بین می برد. در حقیقت توصیه نهایی و اصلی این است که از لنز های تماسی در زمان شنا کردن استفاده نشود.

آیا می توانم برای شنا از لنزهای تماسی استفاده کنم؟

دلایل حفاظت چشم از کرونا

در این بخش از مقاله قصد داریم به این سوال مهم پاسخ دقیق و علمی بدهیم. گرچه در بخش قبل اشاره هایی در این موضوع کردیم اما حقیقتا این مسئله به دلیل حساسیت بالایی که چشم ها دارند بسیار حائز اهمیت است و می بایست در ارتباط با آن اطلاعات کافی را کسب نمود. به همین دلیل در ادامه این بخش با ما همراه شوید تا به نتیجه مورد نظر خود برسیم و پاسخ این سوال را دریابیم. شنا کردن در حالی که لنز های تماسی را پوشیده باشید، ممکن است در ابتدا یک ایده عالی به نظر برسد،

اما می تواند با خود مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. هنگامی که لنز های تماسی به هنگام شنا در استخر یا دریا و اقیانوس پوشیده می شوند، آب می تواند در چشمان شما نفوذ پیدا کند. در این حالت لنز های تماسی ممکن است کلا از بین بروند و بینایی شما رو به تاری برود. این وضعیت بسیار نگران کننده است به این علت که ممکن است حتی لنز در چشمان شما جابجا شده و به پشت چشم برود.

البته این عمر در موارد نادری اتفاق می افتد و عملا غیر ممکن است اما این ذهنیت را در شما ایجاد خواهد کرد. اگر شما در زمان شنا کردن اقدان به پوشیدن لنز های تماسی کنید، امکان این که در چشمان شما عفونت اتفاق بیفتد بسیار خواهد بود. این مسئله می تواند آسیب های دايمی را به چشمان شما وارد کند. حتی وقتی مقدار کمی هم آب به چشمان شما نزدیک شود، لنز ها می توانند شروع به سفت شدن و خشک شدن کنند و در عین حال از لحاظ اکسیژن رسانی هم دچار مشکل می شوند.

استفاده از لنز و شنا کردن

برخی لنز های تماسی وجود دارند که همانند گاز قابل نفوذ هستند و به هیچ عنوان نباید در هنگام شنا کردن از آن ها استفاده نمود. حتی اگر در زمان شنا از لنز های تماسی استفاده می کنید، بهتر این است که دور انداخته شوند. اگر با تمام وجود می خواهید شنا کنید و در عین حال تمایل دارید از لنز های تماسی خود نیز استفاده نمایید، توصیه ما این است که به جای استفاده از لنز های خود، از لنز های یک بار مصرف تماسی استفاده نمایید.

البته دقت کنید که هر زمان تمایل به استفاده از لنز های تماسی به هنگام شنا داشتید، حتما از عینک های مناسب و بسیار محکم استفاده نمایید. این کار باعث می شود تا آب وارد چشمان شما نشود. عینک شنا می تواند به محافظت از چشم در هنگام استفاده از لنزها کمک کند. ما توصیه می کنیم که یک جفت عینک محکم را برای جلوگیری از تماس لنزهای تماسی با آب در زمان شنا به همراه داشته باشید.

چرا آب برای لنزهای تماسی مناسب نیست؟

در این بخش از مقاله می خواهیم به طور دقیق و علمی به این مسئله پاسخ دهیم که مضرات آب و خصوصا آب استخر ها برای افرادی که از لنز استفاده می کنند چیست؟! در بخش قبل ما در این باره صحبت کردیم که چرا نمی توان از لنز ها در آب استفاده نمود و به طور خلاصه ای دلیل آن را نیز بیان نمودیم. اما در این بخش می خواهیم در این موارد توضیحی کامل را ارائه نماییم. افرادی که مشکل بینایی دارند اغلب در یواحل یا استخر ها دچار مشکل می شوند، زیرا دیدن بدون عینک و لنزهای تماسی کار سختی است و پوشیدن عینک ناراحت کننده است و استفاده از لنزهای تماسی حتی خطرناک است.

متخصصان چشم پزشکی در این باره می گویند که : توصیه نمی شود با لنزهای تماسی شنا کنید زیرا آب می تواند به چشم و لنزها وارد شود ، و دقیقاً همین موارد است که می تواند صدمه جبران ناپذیری به بینایی شما وارد کند. به همین دلیل توصیه نمی شود که با لنز های تماسی وارد استخر ، دریاچه ، دریا یا حتی حمام شوید. به عبارت دیگر ، لنزهای تماسی برای استفاده های خشک  و در محیط های خشک در نظر گرفته شده اند و نباید با مایعی در تماس باشند.

اما چرا نباید این اتفاق بیفتد؟! دلیل آن ساده است. آب حاوی باکتری های مختلف ، آمیب و انگل است که می تواند به سرعت و به راحتی در لنز های تماسی قرار گرفته و جاسازی شود و مشکلات جدی را برای چشم های شما ایجاد کند. بدترین این نوع انگل Acanthamoeba است که به عنوان مثال در خاک و گرد و غبار و همچنین استخرها می توان آن را به وفور یافت.

لنز و شنا کردن

وجود این انگل می تواند باعث عفونت چشم ، قرمزی ، سوزش و حتی زخم های قرنیه شود که می تواند باعث آسیب های جبران ناپذیری به چشمان شما گردد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده نیز توصیه می کند که لنزهای تماسی با هر نوع آب ، از جمله شیر آب، استخر ، اقیانوس ، دریاچه ، رودخانه ، دوش ، و آب حمام در تماس نباشند. اگر هنگام شنا از لنز های تماسی استفاده کرده اید و خصوصا آب وارد چشمان شما شده است، باید سریعا لنز ها را از چشم خارج کنید و آن ها را تمیز و ضد عفونی نموده تا از تحریک چشم و خطر عفونت جلوگیری شود.

لنز و شنا کردن21

شنا با لنز های تماسی و حتی استحمام با آن ها گزینه امنی نمی باشد. لنزهای تماسی انواع مختلفی دارند اما شنا کردن با هر یک از آنها بی خطر نیست زیرا تماس با آب برای هر لنز مناسب نیست. اگر سعی دارید از لنز ها در زمان شنا استفاده کنید، سعی کنید چشمانتان خیس نشود یا اجازه ندهید که آن ها با آب در تماس باشند. در حالی که بسیاری از ما استخرهای شنا را با بوی کلر ارتباط می دهیم ، مقصر اصلی مواد شیمیایی هستند که هنگام ترکیب کلر با عرق ، خاک و ادرار شکل می گیرد.

این سوزش که به کلرامین معروف است ، دلیل اصلی تحریک چشم است و چشم ما را در معرض خطر تحریک و عفونت جدی قرار می دهد. چشمان شما به ویژه در برابر عفونت باکتریایی حساس هستند و ناخالصی های موجود در استخرها می توانند چشم شما را دچار تحریک ، خارش و حتی آسیب در سلامت بینایی طولانی مدت کنند.

قوانین طلایی برای داشتن چشم سالم با استفاده از لنز ها

پیروی از برخی قوانین به شما کمک می کند تا چشمانی سالم در زمان استفاه از لنز ها داشته باشید.   لنزهای تماسی به چشم شما تعلق دارند ، نه دهان. دهان شما حاوی باکتریهایی است که فقط به دهان شما تعلق دارد. استفاده از بزاق برای تمیز کردن لنزها توصیه نمی شود!

پس از شنا و حتی در حالت های عادی نیز از آب برای نگهداری لنز های خود استفاده نکنید. استفاده از آب برای نگهداری لنزهای تماسی  باعث می شود تا باکتری ها روی سطح لنز های تماسی چسبیده و در نهایت به چشم شما منتقل شوند. این مسئله می تواند باعث درد چشم ، خارش چشم شود و منجر به عفونت شود. قبل از دوش کرفتن حتما لنز های خود را خارج کنید.

سخن آخر لنز و شنا کردن

استفاده از آن ها در دوش ایده خوبی نیست. شما هرگز نباید محلول قدیمی را با آب یا محلول تازه پر کنید زیرا با این کار لنز های شما به درستی ضد عفونی نمی شوند. همه ما می دانیم که باید دستان خود را بشوییم ، اما خشک کردن آنها به همان اندازه مهم است. پس قبل از دست زدن به لنزها ، حتماً دستان خود را کاملاً خشک کنید.

 

منابع:

https://www.lenstore.co.uk/eyecare/water-and-contact-lenses

https://healthcare.utah.edu/healthfeed/postings/2015/07/071415_contacts.swimming.php

https://www.visiondirect.co.uk/eye-care-centre/can-you-wear-lenses-for-swimming-and-other-questions-answered

https://www.ksa.ee/ksa-blog/why-shouldn-t-i-swim-with-contact-lenses-in

https://visionsource-heartlandeyecare.com/2015/08/26/wearing-contacts-when-swimming-is-risky/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *