در این مقاله قصد داریم در ارتباط با دوران پسا کرونا صحبت کنیم. به واسطه شیوع بیماری و ویروس کرونا در کل جهان، شرایط زندگی افراد به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. شرایط اقتصادی در کل دنیا به دلیل حصور این ویروس به شدت دچار مشکل شده است. البته ذکر این نکته ضروری است که حضور این ویروس تنها بر مسائل اقتصادی تاثیر نداشته بلکه بر مسائل، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و … نیز تاثیر بسیاری داشته است‌.

در این مقاله ما پس از معرفی این ویروس قصد داریم به بررسی شرایط پس از کرونا بپردازیم و بیینیم که در شرایط بعد از کرونا چه راهکار هایی می تواند باعث بهبود شرایط شود و لازم چه کار هایی صورت پذیرد. دوران پسا کرونا اهمیت بسیار زیادی دارد و دولت ها و بزرگان باید به همراه مردم به کمک هم بشتابند تا بتوانند از این مسیر سخت عبور کنند‌. اما در ابتدا ببینیم این ویروس چیست و چگونه توانسته با این سرعت و شدت اقتصاد و شرایط زندگی مردم در کل دنیا را به فروپاشی نزدیک کند.‌

کرونا ویروس چیست؟!

در این بخش از مقاله به جهت بررسی شرایط پسا کرونا و پاسخ به سوالات مختلف، قصد داریم در ارتباط با ویروس کرونا صحبت کنیم تا بدانیم ویروس کرونای جدید چیست و چطور به این مشکلات منجر شده است. پس این بخش را با دقت هر چه تمام تر دنبال کنید. کرونا ویروس جدید که با نام کووید نوزده شناخته می شود یک بیماری عفونی جدید است کا توسط یک ویروس جدید دنیا را به هم ریخته است. بیشتر افراد آلوده به ویروس کووید نوزده، بیماری تنفسی خفیف تا متوسط را تجربه می کنند و با درمانی خاص بهبود می یابند.

دوران پسا کرونا 2

افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان به احتمال زیاد به حالت جدی این بیماری مبتلا می شوند. بهترین راه برای جلوگیری و کند کردن انتقال ویروس کرونا، آگاهی کامل در مورد ویروس کرونای جدید یا همان کووید نوزده و نحوه شیوع آن است. با شستن دست ها و استفاده به حا از محلول های ضدعفونی و الکل عدم لمس صورت و تماس با دیگران می توان از ابتلای به این بیماری جلوگیری نمود.

ویروس کرونای جدید یا همان کووید نوزده در صورت سرفه یا عطسه از طریق قطرات بزاق یا ترشحات از بینی گسترش می یابد، بنابر این مهم این است که شما در هنگام عطسه یا سرفه رعایت های لازم بهداشتی را انجام دهید. به طور مثال در آرنج خود سرفه کنید. در ارتباط با این ویروس به نظر می رسد که علائم پس از چهارده روز حصور در بدن فرد، در شخص بروز می کنند. اما ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که علائم بیماری کووید نوزده چیست؟!

باید گفت که علائم بیماری کووید نوزده عبارتند از: سرفه، تب، تنگی نفس، درد های عضلانی، گلو درد، اسهال، سردرد و در موارد نادر مشکلات شدید تنفسی، نارسایی کلیه و … شود. اگر تب یا هر نوع مشکل تنفسی مانند سرفه یا تنگی نفس دارید، با پزشک تماس بگیرید. حال که با این ویروس آشنا شدیم باید بینیم چه تاثیراتی داشته و در دوران پسا کرونا می بایست چه رفتاری شکل گیرد تا بر مشکلات غلبه شود.

اقداماتی که در دوران پسا کرونا باید انجام دهیم

در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با اقداماتی که در دوران پسا کرونا لازم است انجام دهیم صحبت کنیم. تصمیمات ویژه و خاص در دوران پسا کرونا را در اولین زیر بخش از سری قسمت های اقدامات دوران پسا کرونا خواهیم گفت. ما قصد داریم در ارتباط با دوران پسا کرونا تا به حد امکان تمام جزئیات را توضح دهیم . پس در ادامه مقاله با ما همراه شوید.

تصمیمات ویژه در دوران پسا کرونا و تاثیرات آن ها

اکنون بشر به واسطه شیوع ویروس کرونا با بحران جهانی روبرو است که شاید بزرگ ترین بحران نسل ما باشد. تصمیماتی که مردم و دولت ها طی چند ماه یا چند هفته آینده اتخاذ می کنند ، احتمالاً سال های آینده جهان را به عنوان دوران پس از شیوع ویروس کرونا شکل خواهد داد. باید این طور ذکر کرد که این تصمیمات و نحوه تفکرات نه تنها سیستم مراقبت های بهداشتی ما بلکه اقتصاد ، سیاست و فرهنگ ما را نیز شکل می دهند. برای جلوگیری از شرایط سخت در آینده لازم است تا ما به گونه ای سریع و قاطعانه عمل کنیم و همچنین باید عواقب طولانی مدت اقدامات خود را نیز به طور دقیق و کاملی با بررسی تمام جزئیات در نظر بگیریم.

در حقیقت برای تصمیات دقیق جهت دوران پسا کرونا لازم است تا  هنگام انتخاب بین گزینه های مختلف و ویژه ، از خود بپرسیم که چطور می توان تهدید فوری موجود بر شرایط این بیماری را بر طرف کرد. این بحران بالاخره تمام خواهد شد اما به طور قطع در آینده و دوران پسا کرونا ما در دنیایی متفاوت زندگی خواهیم کرد. بسیاری از اقدامات اضطراری کوتاه مدت به یک بخش از زندگی تبدیل می شود. این ماهیت شرایط اضطراری است. تصمیماتی که در دوران کرونا گرفته می شود، در حقیقت می بایست در طول سالیان و با مشورت و تفکر بسیار صورت می گرفت اما در این حالت حساس و شرایط سخت تصمیمات طی چند ساعت تصویب می شوند.

در زمان بحران کرونا و شرایط پسا کرونا ما با دو انتخاب ویژه و مهم روبرو هستیم. اولین مورد توانمند سازی شهروندان است و مورد دوم همبستگی جهانی می باشد. اما در زیر بخش دیگر قصد داریم در ارتباط با مسايل اقتصادی و تصمیمات خاص در ارتباط با دوران پسا کرونا صحبت کنیم. این تصمیمات اقتضادی می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. زیر بخش بعدی را با دقت هر چه تمام تر دنبال کنید.

تصمیمات اقتصادی در دوران پسا کرونا

در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با دوران پسا کرونا و تصمیمات اقتصادی خاص در این دوران تحلیل هایی ارائه دهیم. این تحلیل ها می تواند کمک بسیار زیادی به شرایط ما در تصمیمات اقتصادی و شرایط خاص اقتصادی در دوزان پسا کرونا کند و ما را در جهت بسیار درستی هدایت کند. اما می توان گفت که در حقیقت مدیریت اثرات کرونا ویروس جدید ما را مستلزم درک رفتار انسان و زمینه اقتصادی گسترده تر آن می کند.

در ابتدای راه و به عنوان اولین تحلیل اقتصادی باید این نکته را ذکر کرد که اگر فعالیت اقتصادی غیر ضروری را کاهش دهید ، مقابله با ویروس کرونای جدید یا کووید نوزده و تغییر اوضاع بسیار ساده تر خواهد شد. در حقیقت  تغییر اوضاع به این دلیل است که اگر کالا های کمتری تولید کنید ، در واقع  از انرژی کمتری استفاده می کنید و در نهایت گازهای گلخانه ای کمتری نیز منتشر می کنید. ویروس کووید نوزده از خانواده کرونا ویروس طبق تحقیقات صورت گرفته به سرعت در حال تحول است.

اما منطق اصلی نیز به همین سادگی است. مردم با حضور در جامعه می توانند به سرعت ویروس را گسترش دهند و منجر به شیوع شدید تر این ویروس شوند و دوباره ضربه ای به شرایط اقتصادی بزنند. در یک بحران عادی ، نسخه های ارائه شده برای حل  مسئله ساده است. دولت خرج می کند و تا زمانی که مردم دوباره شروع به مصرف کنند و کار کنند ، این حمایت را ادامه خواهد داد. اما مداخلات عادی در اینجا و در شرایط بحرانی کرونا ویروس کار نمی کنند. در حقیقت این گونه به نظر می رسد که در دوران پسا کرونا  به سیستمی نیاز داریم که بتواند تولید را به گونه ای کاهش دهد که به معنای از بین رفتن معیشت مردم نباشد.

بنابراین آنچه ما نیاز داریم یک طرز فکر اقتصادی متفاوت است. ما تمایل داریم اقتصاد را به عنوان راهی برای خرید و فروش چیزهایی که عمدتا کالاهای مصرفی هستند پیش ببریم. در اصل در دوران پسا کرونا ، اقتصاد راهی است که ما از منابع خود استفاده کنیم و آن ها را به چیزهایی که برای زندگی نیاز داریم تبدیل می کنیم. امکان دارد که دولت ها در دوران پسا کرونا در جهت حمایت از بخش هایی از اقتصاد که برای زندگی ضروری است گام بردارند و این معمولا به نیاز مردم در این دوران بستگی خواهد داشت.

شکل گیری اعتماد در دوران پسا کرونا

یکی از مهم ترین بخش های زندگی در جوامع اعتماد است. در این زیر بخش از مقاله قصد داریم تا در ارتباط با دوران پسا کرونا و شکل گیری اعتماد در این دوران صحبت کنیم. اعتماد در دوزان پسا کرونا می تواند قدم بسیار بزرگی در زمینه های زندگی و موفقیت باشد. در حقیقت  برای دستیابی به چنین سطح سازگاری و همکاری در دوران پسا کرونا ، نیاز به اعتماد دارید. لازم است تا در دوزان پسا کرونا مردم باید به اعتماد کنند ، به مقامات عمومی اعتماد کنند و به رسانه اعتماد کنند.

اتفاقی که ممکن است به دلیل شرایط جوامع در پیش از وقوع کرونا به وقوع نپیوسته باشند. اما باید گفت که اعتمادی که سالها از بین رفته است ، نمی توان یک شبه بازسازی کرد. اما در موارد بحرانی مانند شیوع کرونا و شرایط پس از آن می توان گفت که هیچ چیز عادی و مثل سابق نیست. اما این موارد عادی نیست. در یک لحظه بحران ، ذهن نیز می تواند به سرعت تغییر کند.

اجازه دهید با یک مثال ساده بحث اعتماد را بررسی کنیم. شما ممکن است در سال های طولانی با خواهر یا برداران خود مشکل داشته باشید و با هم دچار چالش هایی شده باشید اما وقتی شرایطی سخت و بحرانی پیش می آید ناگهان مخزنی از اعتماد ها و همدلی ها از پس تمام اتفاقات گذشته به وجود می آید و همه در کنار هم با اتحادی باور نکردنی سعی در حل مشکل می کنند.

همین مسئله در شرایط اعتماد سازی در دوران پسا کرونا باید مورد بررسی قرار گیرد و همدلی ها افزایش یابد. البته می بایست مسائل را از دیدگاه های دیگری نیز بررسی نمود. ما قطعاً باید از فن اوری های جدید نیز استفاده کنیم ، اما این فن اوری ها باید شهروندان را توانمند سازد و به اعتماد آن ها کمک کند. از این رو می توان گفت که اپیدمی کورونا ویروس جدید با نام کووید نوزده یک آزمایش عمده شهروندی در کل جهان برای افزایش همدلی و اعتماد است. حال که در ارتباط با اعتماد در دوران پسا کرونا صحبت کردیم باید دید که چه مسائل دیگری در دوران پسا کرونا مورد بررسی قرار می گیرند. در زیر بخش بعدی به مسئله مهم دیگری اشاره خواهیم کرد.

یک برنامه جهانی مناسب در دوران پسا کرونا

همان طور که در بخش های قبل مقاله گفتیم یکی از مهم ترین موارد دوران پسا کرونا و پس از این اپیدمی مهم است، هم بستگی جهانی می باشد. در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با این موضوع صحبت کنیم. اپیدمی کرونا ویروس جدید و بحران اقتصادی ناشی از آن ، مشکلات جهانی امروز هستند و به نظر می رسد که  آنها فقط با همکاری جهانی به دور از سختگیری های معمول گذشته قابل حل هستند. قبل از هر چیز ، برای شکستن ویروس ، باید اطلاعات جهانی را به اشتراک بگذاریم. این مسئله باعث می شود تا جوامع بتوانند با کمک گرفتن از تجربیات یکدیگر به کنترل شیوع این بیماری کمک بسیار زیادی کنند و در نهایت به مسائل اقتصادی و اجتماعی یاری برسانند.

در حقیقت برای این امر و رسیدن به این مرحله  ما نیاز به روحیه همکاری جهانی و اعتماد داریم. ما همچنین برای تولید و توزیع تجهیزات پزشکی به یک تلاش جهانی احتیاج داریم که مهم ترین آنها تست کیت ها و دستگاه های تنفسی است. در دوران پسا کرونا نیز شرایط به همین صورت است. کشور ها می توانند با شکل گیری اعتمادی چند جانبه و با کمک یکدیگر در زمینه های مختلف به کمک یکدیگر بشتابند.

دوران پسا کرونا قطعا شرایط سختی را برای افراد و کشور ها به همراه خواهد داشت. این مسائل و مشکلات علاوه بر نمود بیرونی، نمود درونی نیز خواهند داشت. نمود درونی این مسائل را می توان مشکلات روحی ناشی از مسائل اقتصادی یا حضور بیش از حد در خانه دانست. در این موارد کشور ها می توانند با در اختیار گذاشتن تجربیات همدیگر کمک بسیار زیادی به شرایط مردم کنند.

منابع:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus

https://www.who.int/health-topics/coronavirus#tab=tab_1

https://www.ft.com/content/19d90308-6858-11ea-a3c9-1fe6fedcca75

https://www.cnet.com/health/6-things-not-to-do-when-coronavirus-quarantine-and-lockdown-end/

https://theconversation.com/what-will-the-world-be-like-after-coronavirus-four-possible-futures-134085

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *