بعضی از افراد به اشتباه فکر می کنند که نمی توانند از لنز استفاده کنند زیرا دارای آستیگماتیسم هستند. حقیقت این است که امروزه گزینه های بسیار خوبی برای اصلاح آستیگماتیسم با لنزهای چشمی وجود دارد.

یکی از بهترین گزینه های اصلاح دید برای افراد مبتلا به آستیگماتیسم، لنزهای توریک است.

در این مقاله می خواهیم در مورد آستیگماتیسم و تفاوت لنز آستیگماتیسم با لنزهای طبی دیگر مطالبی را بیان کنیم.

آستیگماتیسم چیست؟

آستیگماتیسم یک بیماری شایع است که در آن چشم کاملا گرد یا کروی نیست. در حقیقت، اکثر افراد آستیگماتیسم دارند اما موارد خفیف نیاز به اصلاح ندارند. لنزهای چشمی می توانند موارد شدیدتری از آستیگماتیسم را که باعث تاری و تحریف دید می شوند، اصلاح کنند.

آستیگماتیسم یکی از رایج ترین انواع عیوب انکساری یا مشکلات ساختاری قرنیه است، این مشکل منجر به برخورد نور به شبکیه چشم می شود، به گونه ایی که چشم تصویر واضحی از جهان ایجاد نمی کند.

فردی که آستیگماتیسم دارد، قرنیه یا عدسی چشم او شکل کشیده تری مانند یک توپ فوتبال دارد و به شکل دایره نیست و این می تواند باعث تاری دید عمومی شود.

اگر بینایی فردی که آستیگماتیسم دارد به خوبی اصلاح نشده باشد، می تواند باعث خستگی چشم، ناراحتی یا سردرد شود.

آستیگماتیسم قرنیه یا قرنیه بد شکل را می توان با انواع خاصی از لنزهای چشمی به خوبی اصلاح کرد.

لنز آستیگماتیسملنز آستیگماتیسم توریک چیست؟

یکی از انواع لنزهایی که می تواند آستیگماتیسم خفیف و متوسط قرنیه را بهبود بخشد، لنزهای توریک است.

سال هاست که لنزهای سخت برای درمان تغییر شکل چشم و درمان آستیگماتیسم مورد استفاده قرار می گیرند اما لنزهای نرم توریک باعث سلامتی طولانی مدت چشم ها می شوند.

لنزهای توریک از یک ماده هیدروژل معمولی یا از یک ماده هیدروژل سیلیکونی بسیار تنفس پذیر ساخته می شوند.

لنزهای توریک، لنزهای چشمی نرمی هستند که نسبت به لنزهای سخت، نفوذ گاز بیشتری دارند.

افرادی که مبتلا به آستیگماتیسم قرنیه خفیف تا متوسط هستند، افرادی که سایر عیوب انکساری در سطح پایین و به طور کلی افرادی که خواهان سلامت چشم های خود هستند، نامزدهای خوبی برای لنزهای توریک به شمار می روند.

لنزهای توریک معمولا گرانتر از لنزهای طبی دیگر هستند.

تفاوت لنز آستیگمات با لنزهای طبی دیگر:

 • لنزهای آستیگماتیسم جایگزین بسیار خوب دائمی و یا موقت برای عینک ها هستند.
 • لنزهای آستیگماتیسم، دید افرادی که مبتلا به آستیگماتیسم هستند را اصلاح می کنند.
 • لنزهای طبی دیگر معمولا دارای فقط یک قدرت هستند، اما لنزهای آستیگماتیسم دو قدرت دارند: یکی برای دید از راه دور و دیگری برای آستیگماتیسم.
 • لنزهای آستیگماتیسم دارای طراحی پیچیده تری نسبت به لنزهای طبی دیگر هستند.
 • لنزهای آستیگماتیسم چشم های فرد را در برابر اشعه های مضر محافظت می کنند.
 • لنزهای آستیگماتیسم دارای قدرت های مختلف در نصف النهارهای مختلف لنز هستند تا میزان متفاوت بینایی یا دور بینی در نصف النهارهای مختلف چشم را مشخص کنند.
 • لنزهای آستیگماتیسم دارای لبه های کمی وزن دار یا ضخیم شده برای کمک به حفظ در چشم ها هستند. این وزنه ها معمولا در محورهای 6 و 12 لنز قرار دارند.
 • لنز آستیگماتیسم می تواند سطح بالایی از رطوبت را برای چشم فرد فراهم کند تا بتواند به درستی به وظیفه خود در بدن انسان عمل کند.
 • لنزهای آستیگماتیسم به دلیل طراحی خاص خود، برای اصلاح دید، باید بر روی چشم فرد ثابت بمانند اما لنزهای کروی دیگر در صورت چرخش چشم مثلا هنگام چشمک زدن، حرکت می کنند.
 • لنزهای آستیگماتیسم دارای یک ویژگی طراحی هستند که لنزها را قادر می سازد تا به جهت مناسب روی قرنیه بچرخند، بنابراین نصف النهارهای قدرت لنز با نصف النهارهای مناسب چشم برای دید واضح، هماهنگ می شوند.
 • لنزهای آستیگماتیسم برای افرادی که با رایانه و وسایل دیجیتالی کار می کنند، بسیار مناسب هستند.
 • لنزهای آستیگماتیسم برای کسانی که از آستیگماتیسم چشم خود رنج می برند و خواهان فعالیت های ورزشی سنگین هستند، بسیار مناسب هستند.
 • لنزهای آستیگماتیسم نسبت به لنزهای طبی دیگر، گران قیمت تر هستند.

لنز آستیگماتیسم

لنز آستیگماتیسم توریک برای چه کسانی مناسب است:

برخی از افراد علاوه بر سایر عیب های انکساری مانند نزدیک بینی یا دور بینی، دارای آستیگماتیسم نیز هستند. افرادی که با یک عیب انکساری برخورد می کنند ممکن است از یک لنز چشمی طبی نرم که آستیگماتیسم آن ها را درمان نمی کند، استفاده کنند. اگر فردی که می خواهد از لنزهای چشمی طبی استفاده کند، دارای آستیگماتیسم باشد، لنزهای توریک گزینه ایی عالی برای اصلاح شکل قرنیه و در عین حال اصلاح سایر عیوب انکساری او هستند.

لنزهای توریک از نصف النهارهای خاصی برای ثابت ماندن در محل و بهبود قدرت بینایی فرد استفاده می کنند. نصف النهار مانند شعاع دایره از مردمک چشم فرد اندازه گیری می شود. این نصف النهارها برای تصحیح آستیگماتیسم فرد با قدرت های مشخصی اندازه گیری می شوند.

لنزهای توریک، برندهای مختلفی دارند که متناسب با یکدیگر هستند. اگر یک برند با چشم فرد مطابقت نداشت، احتمالاً برند دیگر متناسب با نیازهای چشم فرد خواهد بود.

سایر لنزهای آستیگماتیسم:

 • لنزهای چشمی نفوذپذیر به گاز

لنزهای چشمی صلب نفوذپذیر به گاز که لنزهای چشمی RGP یا GP نیز نامیده می شوند، یکی دیگر از انواع محبوب لنزهای چشمی برای اصلاح آستیگماتیسم هستند. در بیشتر موارد، لنزهای GP می توانند آستیگماتیسم را بدون طراحی توریک اصلاح کنند. این امکان وجود دارد زیرا لنزهای نفوذپذیر به گاز سفت و محکم هستند و شکل کروی خود را بر روی چشم حفظ می کنند، به جای اینکه مانند لنزهای نرم با شکل نامنظم قرنیه چشم دچار تطابق شوند.

سطح جلوی یکنواخت لنز چشمی GP، در واقع جایگزین قرنیه بد شکل به عنوان سطح شکست دهنده اولیه چشم می شود، در نتیجه آستیگماتیسم را بدون نیاز به کنترل چرخش لنز با طراحی توریک، اصلاح می کند. با این حال، برای مقادیر بالاتر یا انواع غیر معمول آستیگماتیسم، لنزهای چشمی نفوذپذیر له گاز برای آستیگماتیسم نیز وجود دارند که از طرح های توریک بهره می برند اما در بیشتر موارد، لنزهای استاندارد GP بدون نیاز به طراحی توریک، آستیگماتیسم را به خوبی اصلاح می کنند.

گزینه دیگر لنزهای نفوذپذیر به گاز، لنزهایی با قطر بزرگ به نام لنزهای اسکلرال هستند که تصحیح آستیگماتیسم عالی را حتی در موارد بسیار نامنظم سطوح قرنیه فراهم می کنند. بسیاری از افراد مبتلا به آستیگماتیسم که از لنزهای نفوذپذیر به گاز استفاده می کنند، می بینند که لنزهای RGP نسبت به لنزهای چشمی نرم مانند توریک دید تیزتری را ارائه می دهند. اما به دلیل سفت و سخت بودن و مشخصات ضخیم لنزهای نفوذپذیر به گاز، سازگاری این لنزها به طور معمول زمان بیشتری می برد و برخی از افرادی که آن ها را امتحان می کنند به راحتی نمی توانند به این لنزها در چشم خود عادت کنند.

 • لنزهای چشمی هیبریدی

برای برخی از افراد که برای آستیگماتیسم به لنز نیاز دارند، لنزهای هیبریدی بهترین انتخاب هستند. این لنزها دارای یک ناحیه مرکزی ساخته شده از یک ماده صلب نفوذپذیر به گاز هستند که توسط یک ناحیه اتصالی ساخته شده از یک ماده هیدروژل نرم یا هیدروژل سیلیکون احاطه شده اند. لنزهای هیبریدی مانند لنزهای GP دید بسیار واضحی را فراهم می کنند، همچنین مانند لنزهای توریک نیز بسیار نرم و راحت هستند.

یکی از مشکلات لنزهای هیبریدی این است که این لنزها تقریباً هم اندازه لنزهای هیدروژل و هیدروژل سیلیکون هستند و لبه های آن ها باریک تر از لنزهای نفوذپذیر به گاز است، بنابراین امکان دارد در هنگام ورزش و سایر فعالیت ها از چشم جدا شوند.

استفاده از لنزهای هیبریدی مانند لنزهای نفوذپذیر به گاز، به زمان و تخصص بیشتری نسبت به لنزهای چشمی نرم (توریک) نیاز دارند. این لنزها به صورت سفارشی برای چشم هر فرد استفاده کننده، ساخته می شوند.

سخن آخر:

اگر آستیگماتیسم دارید، ممکن است از استفاده از عینک خسته شده باشید اما لنزهای چشمی سخت بهترین گزینه برای سلامت چشم های شما نیستند. لنزهای تماسی نرم توریک گزینه خوبی برای بسیاری از افراد مبتلا به آستیگماتیسم هستند که به آن ها این امکان را می دهد تا از عینک خود خلاص شوند.

لنزهایی که برای اصلاح آستیگماتیسم استفاده می شوند شامل، لنزهای توریک، لنزهای نفوذپذیر به گاز و لنزهای هیبریدی هستند. همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، لنزهای توریک مزایای بسیار بیشتری نسبت به دو مدل دیگر دارند.

امروزه لنزهای توریک در شکل های مختلفی مانند لنزهای روزانه، ماهانه، فصلی، سالانه و حتی رنگی موجود هستند تا آستیگماتیسم افراد را اصلاح کنند.

لنزهای آستیگماتیسم توریک، دید فرد مبتلا به آستیگماتیسم را اصلاح می کنند. این لنزها معمولا از هیدروژل معمولی یا یک ماده هیدروژل سیلیکونی بسیار تنفس پذیر ساخته شده اند.

لنزهای آستیگماتیسم دارای تفاوت هایی با لنزهای طبی دیگر هستند، از جمله اینکه، این لنزها دارای طراحی بسیار پیچیده تری نسبت به سایر لنزهای طبی هستند، قیمت لنزهای آستیگماتیسم از سایر لنزهای طبی کمی بیشتر است و اینکه لنزهای آستیگماتیسم دارای دو قدرت، یکی برای دید از راه دور و دیگری برای اصلاح آستیگماتیسم هستند.

لنز مارکت

لنزهای آستیگماتیسم باید حتما از یک مکان معتبر خریداری شوند. یکی از معتبرترین جاهایی که می توانید برای خرید لنزهای آستیگماتیسم به آن ها اطمینان کنید، سایت لنز مارکت است.

سایت لنز مارکت ارائه دهنده انواع لنزهای طبی و رنگی و لنزهای توریک برای اصلاح آستیگماتیسم است.

لنزهای توریک ارائه شده در سایت لنز مارکت دارای بهترین برندها و کیفیت ها هستند، همچنین لنزهای توریک ارائه شده در این سایت دارای مقرون به صرفه ترین قیمت ها نیز هستند.

همچنین برای یافتن لنز چشمی برای آستیگماتیسم که بهترین راحتی و دید را در اختیار شما قرار می دهد، می توانید با کارشناسان حاذق سایت لنز مارکت نیز مشورت کنید.

 

 

منابع:

https://www.nvisioncenters.com/contacts/toric-lenses

https://www.allaboutvision.com/contacts/torics.htm

https://www.tsocleburne.com/2012/11/08/toric-lenses-a-life-changer-for-astigmatism/

https://www.vistareye.com/contact-lenses-for-astigmatism/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *