بیماری های چشم, راهنمای لنز چشم

لنز برای آستیگمات | لنزهای آستیگمات چیست؟

لنز آستیگمات 34

 

امروزه بسیاری از افراد به انواع عیوب انکساری چشم مانند دوربینی، نزدیک بینی و یا استیگمات مبتلا هستند که این افراد به دلیل این گونه عیوب انکساری چشم به ناچار از عینک استفاده می کنند ولی اکثریت افرادی که به دلیل مبتلا بودن به عیوب انکساری چشم از عینک استفاده می کنند، بسیاری از مواقع به دلیل عیوبی که عینک دارد و یا به دلیل تاثیر عینک بر ظاهر و قیافه دوست دارند از لنز استفاده کنند. که از جمله این افراد، افرادی هستند که مبتلا به استیگمات چشم می باشند و برای رفع آن از لنز استفاده می کنند. از این رو، در این مطلب به بررسی لنز برای آستیگمات می پردازیم.

 

آستیگمات چیست؟

بسیاری از افراد که از عینک استفاده می کنند، حتماً اصطلاح و یا کلمه آستیگمات را شنیده باشند و یا با آن اشنایی دارند ولی با این وجود بسیاری از افراد با اینکه مبتلا به عیوب انکساری چشم از جمله استیگمات هستند ولی با این حال نمی دانند که منظور از استیگمات چیست و به چه نوع از عیوب انکساری چشم آستیگمات گفته می شود به همین دلیل ابتدا به بررسی معنی و مفهوم آستیگمات می پردازیم و سپس لنز مناسب برای آستیگمات را معرفی می کنیم.

به طور کلی باید گفت که آستیگمات یکی از شایع ترین مشکلات اپتیکی چشم می باشد و معمولا علت ان به نامنظمی شکل و انحنای قرنیه مربوط می شود. وقتی که فردی مبتلا به استیگمات می شود، منظور این است که سطح رویی چشم و یا عدسی داخل چشم با قسمت انحنای چشم همخوانی لازم را ندارد و اغلب فرد با تاری دید مواجه می شود. مسائل ژنتیکی، ضربات به چشم، اختلالات بینایی قدیمی و درمان نشده از جمله علل و دلایلی هستند که می توانند زمینه ساز ابتلا افراد به عیوب انکساری چشم از جمله استیگمات شوند.

با این وجود در اکثر موارد درمان آستیگمات چشم چندان سخت نیست و به راحتی به وسیله عینک و یا لنز بر طرف می شود، ولی گاهی اوقات هم برای درمان باید عمل جراحی و یا لیزیک انجام داد. که البته در موارد نادر است و در بیشتر مواقع برای درمان و رفع آستیگمات چشم از عینک و یا لنز استفاده می شود. استفاده از لنز برای استیگمات از جمله روش های مورد علاقه برای اکثریت جوان ها به ویژه خانم ها می باشد که دوست دارند علاوه بر رفع ضعف و استیگمات چشم می توانند چهره و زیبا هم داشته باشند.

نکات مهم در خرید لنزهای طبی | لنز طبی با چه مشخصاتی بخریم ؟

 

لنز آستیگمات 65

 

لنز برای آستیگمات

امروزه بسیاری از افرادی که دچار آستیگمات چشم هستند، برای درمان و رفع آن از عینک و یا لنز استفاده می کنند که در این بین افرادی که علاقه به استفاده از لنز دارند روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود. چرا که استفاده از لنز فاقد معایبی است که عینک دارد و همچنین افراد با استفاده از آن می توانند ضمن اینکه مشکل آستیگمات چشم را بر طرف کنند، از مشکلات استفاده از عینک مانند عرق کردن و یا گم شدن و غیره مصون باشند و علاوه بر آن با استفاده از لنز آستیگمات می توانند به رنگ چشم دلخواه خود برسند و ظاهر زیبای را داشته باشند.

از این رو، استفاده از لنز برای استیگمات از جمله علاقمندی ها و خواست بسیاری از افراد مبتلا به این عیوب انکساری چشم می باشد. در گذشته بسیاری از افرادی که مبتلا به استیگمات چشم بودن امکان استفاده از لنز را نداشتند ولی امروزه با استفاده از لنز استیگمات می توانند این عیب انکساری قابل اصلاح و درمان است. با این حال بسیاری از افرادی که می خواهند از لنز برای استیگمات استفاده کنند، همیشه این سوال را دارند که آیا باید از لنز برای استیگمات استفاده کرد و یا می شود از هر لنزی برای درمان و اصلاح عیب انکساری استیگمات استفاده کرد. در پاسخ به این سوال باید گفت که استفاده از لنز برای استیگمات باید از لنزهای مخصوص استفاده کرد و استفاده از لنزهای نامناسب اجتناب کرد لذا برای استفاده از لنز آستیگمات بهتر است از پزشک متخصص چشم مشورت گرفت و با تجویز ایشان از لنز مخصوص استیگمات استفاده نمود. برخی از لنزهای مخصوص استیگمات عبارتند از:

 

لنز آستیگمات توریک

این لنز برای آستیگمات در واقع یک نوع لنز نرم است که برای اصلاح و درمان استیگمات استفاده می شود. این لنز از مواد هیدروژل معمولی و یا هیدروژل سیلیکونی ساخته می شود و یا برخی از لنزهای از نوع سخت هستند که از جنس لنزهای نفوذپذیر به گاز هستند. این لنزها در پاورهای متفاوت با طول های مختلف ارائه می شوند که تغییرات ناشی از نزدیک بینی و دوربینی را اصلاح می کند و قابلیت چرخش دارد که به همین دلیل می تواند در جهت مناسب بر روی قرنیه قرار گیرد.

آیا لنز رنگی ضرر دارد ؟ | مضرات لنز رنگی

 

لنز آستیگمات نفوذ پذیر به گاز

نوعی دیگری از لنزهای مخصوص استیگمات لنزهای نفوذ پذیر به گاز می باشد. این لنز با نام های GP و RGP شناخته می شود. در بیشتر موارد لنزهای GP بدون نیاز به طراحی لنز توریک آستیگمات چشم را درمان می کند. سطح جلویی و صاف و یکنواخت با قرار گرفتن بر روی چشم جایگزین بی نظمی قرنیه می شود.

 

لنز برای آستیگمات هیبرید

لنزهای آستیگمات هیبرید بهترین گزینه برای برخی از افراد می باشد که دچار استیگمات چشم هستند. لنزهای هیبریدی یک ناحیه مرکزی دارند که از مواد لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز ساخته شده است و ناحیه اطراف این لنز از مواد هیدورژل و یا هیدروژل سیلسکون تشکیل شده است. این لنزها می توان گفت که ترکیبی از لنزهای نرم و لنزهای سخت می باشند و به همین دلیل عملکرد بهتری دارند.

 

لنز آستیگمات 12

 

چرا برای آستیگمات باید لنز مخصوص استفاده کنیم؟

همانطور که گفتیم برای درمان و اصلاح استیگمات باید از لنزهای مخصوص خود استفاده نمود که این ها بعد از معاینه و بررسی چشم پزشک بر اساس شرایط و نمره چشم افراد و میزان استیگمات بودن چشم تعیین می شود. از این رو، با توجه به اینکه هر چشمی درجه استیگمات خاص و منحصر به فرد خود را دارد از این رو، برای درمان و اصلاح استیگمات هم باید از لنزهای مخصوص که پزشک متخصص تجویز می کند استفاده کرد و از لنزهای دیگر پرهیز نمود. از این رو، اگر شما هم به عیب انکساری چشم آستیگمات مبتلا هستید و قصد استفاده از لنز را دارید، بهتر است از لنزهای مخصوص استفاده کنید و لنزهای خود را بر اساس شرایط و درجه استیگمات چشم خود که توسط چشم پزشک تعیین می شود استفاده کنید.

 

مزایای استفاده از لنز برای آستیگمات

بعد از این که به شروع به استفاده از لنز برای درمان و رفع استیگمات کردید با مزایا آن اشنا می شوید ولی با این حال اگر می خواهید بدانید که استفاده از لنز مخصوص آستیگمات چه مزایایی دارد، می توان برخی از مزایای آن را به نحو زیر بر شمرد:

آب مروارید چیست ؟ عوامل پیدایش آب مروارید

 

 • درمان و رفع عیب انکساری استیگمات چشم
 • داشتن دید بهتر و واضع تر با استفاده از لنز آستیگمات چشم در مقایسه با عینک
 • رهایی از مشکلات استفاده از عینک مانند مشکلاتی همچون بخار گرفتگی، اثر منشوری عینک
 • امکان انجام فعالیت های ورزشی مورد علاقه برای افرادی که دچار استیگمات هستند، در حالی که عینک این امکان را نمی دهد.
 • نداشتن مشکلاتی مانند کثیف شدن و یا کاهش میزان دید
 • نداشتن هیچ گونه اذیت و سنگینی بر روی بینی افراد
 • عدم ایجاد تغییر در صورت و چهره افراد

ما معتقدیم که نظرات ، انتقادات و پیشنهادات شما می تواند به ما کمک نماید تا بتوانیم برای شما دوستان و مخاطبین گرامی هر چه بهتر و با کیفیت تر به تولید محتوایی فاخر و جامع پرداخته و در راستای پیشبرد دانش گام برداریم. از این رو اگر در مورد موضوعات مندرج در مقاله بالا نقد و یا ابهامی وجود دارد که می تواند به بهتر شدن مقاله کمک نماید در قسمت پیشنهادات قرار دهید.
همچنین اگر در ارتباط با موضوع لنز برای آستیگمات دانش جدیدی دارید و می توانید به تکمیل نمودن محتوای تولید شده کمک کنید ما و دیگر مخاطبین محترم را از ان آگاه گردانید.

جهت کسب اطلاعات عمومی بیشتر درمورد لنزهای داخل چشمی , خواندن مقالات زیر نیز خالی از لطف نیست :

لنز چشم گربه ای به چه کسایی می آید ؟؟ معرفی انواع این لنز..

لنز توریک چیست؟ | هر آنچه باید در مورد لنز توریک بدانید !

بهترین مارک لنز تماسی چیست ؟ و راههای تشخیص آن

لنز داخل چشم چیست | مزایا و معایب لنز داخل چشم

راهنمای جامع و کامل لنز رنگی طوسی عسلی

لنز رنگی چشم و هر آنچه درمورد آن باید بدانید!

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “لنز برای آستیگمات | لنزهای آستیگمات چیست؟

 1. علی اکبر اکرامی گفت:

  سلام و خسته نباشید من فکر میکردم برای چشمام لنز استیگمات وجود نداره ممنونم از سایت خوبتون سفارش دادم

  1. سلام دوست عزیز وقت بخیر
   از تاخیر احتمالی بابت جوابگویی عذرخواهی میکنم .
   خواهش میکنم انجام وظیفه کردیم . خوشهالیم که از ما رضایت دارید .
   ————————————————————————————
   برای اطمینان بیشتر نسخه ی دکتر را برای همکارانم ارسال کنید تا مشاوره ی بهتری به شما بدهند .
   شماره واتس آپ : 09399333093
   شماره تماس : 65011529

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.