بیماری های چشم, دانستنی ها, راهنمای لنز چشم

لنز توریک چیست ؟ قیمت این لنزها چقدره ؟

لنز توریک چیست لنز آستیگمات

«آستیگماتیسم» چیست؟

برای اینکه بدانیم لنز توریک چیست ابتدا باید با بیماری آستیگماتیسم آشنا شویم.
آستیگماتیسم در حالت کلی بنابه گفته محققین ریشه اکتسابی و ارثی دارد اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که به اختصار اشاره میکنیم: فشاری که پلک بر روی قرنیه وارد می کند یا فشار و ضربات خارجی که بر قرنیه وارد می شود میتوانند زمینه مبتلا به آستیگماتیسم را فراهم کنند. قسمت جلویی چشم، بافت شفاف و دایره مانندی وجود دارد که به آن قرنیه گفته میشود. هنگامی که نور وارد قرنیه میشود، دچار شکست میشود. آستیگماتیسم زمانی رخ می‌دهد که قرنیه از حالت دایره مانند خود خارج شود، در این صورت نورى که از یک قرنیه آستیگمات می‎گذرد، به طرز صحیح روى شبکیه کانونى نمی‎شود و تصاویر تار دیده می‎شوند.

ولی اغلب کسانی که درجه آستیگمات پایین و خفیفی داشته باشند، دچار تاری دید نمی‌شوند و فقط خستگی، ناراحتی در چشم‎ها و سردرد در آنها احساس می‎شود. احساس تاری دید و تغییر شکل یافتگی در حالت کروی چشم در افرادی که نمره های بالای چشمی داشته باشند مشاهده می شود. به حالتی که امروزه نمیتوان گفت که آستیگماتیسم یک بیماری می باشد بلکه یکی از عیبهای انکساری چشم محسوب میشود که بسیار شایع نیز می باشد.

مقدار آستیگمات و یا به صورت روانتر بگوییم مقدار تغییر شکل حالت کروی چشم به مرور زمان میتواند تغییر کند و فرد دچار تغییر نمره آستیگمات شود. بنابراین باید در نظر داشته باشید که اگر مبتلا به آستگیمات هستید و یا یکی از عوامل مبتلا به آستگیمات را دارا می باشید در درجات متوسط و یا متوسط به بالا لازم است عینک بزنید تا نمره چشم شما بالاتر نرود و پر واضح که به دید بهتری می رسید و از خستگی چشم خود جلوگیری می کنید.

ولی در نمرات کمتر آستگیمات بر اساس شدت بیماری پزشک معالج اقدام خواهد کرد. درابین ممکن است کسی که علاقه ای به استفاده از عینک ندارد با مشاوره با پزشک خود از لنز های طبی که در بازار هستند برای دید بهتر خود استفاده کنند. درگذشته نچندان دور افرادی که به این بیماری چشمی مبتلا می شدند امکان استفاده از لنز چشم برای آنها فراهم نبود اما امروزه با استفاده از لنز هایی که ساخته شده است این عیب که در شکستگی نور در چشم می باشد میتواند با لنز ها اصلاح و درمان شود.

لنز توریک چیست

لنز توریک چیست ؟

در پاسخ به این سوال که لنز توریک چیست باید گفت این لنز در واقع نوعی لنز به حساب می آید که برای تصحیح دید و همچنین فرم انکسار ناشی از تغییر شکل حالت کروی به کار گرفته میشود. لنز آستیگمات از مواد هیدروژل معمولی و یا هیدروژل سیلیکونی ساخته شده‌اند. البته در این بین برخی از لنزهای آستیگمات نیز از نوع لنزهای سخت ساخته شده‎اند که از جنس لنزهای نفوذپذیر به گاز هستند. لنز های نرم توریک تفاوت های زیادی با لنزهای نرم اسفریک دارند چون لنزهای نرم اسفریک فقط برای اصلاح نزدیک و یا دوربینی می باشد. لنزهای توریک حالتی را دارا می باشد که زمانی که فرد پلک میزد با اندازه طبیعی و ضخامت مناسبی که دارد روی چشم میچرخد تا از خشکی و خستگی چشم جلوگیری کرده باشد. اما لنزهای اسفریک بر روی چشم چرخش ندارند و نمیتوان ساعتهای طولانی این لنز ها در چشم نگهداشت.

 • لنز آستیگمات (توریک) حالتهای متفاوتی با طول های مختلفی دارند و این طولها منجر می شوند تا نزدیک بینی و یا دوربینی و آستیگمات چشم اصلاح شود.
 • با توجه به بررسی لنز های توریک از ویژگی های دیگر این لنز ها به چرخش در چشم و جلوگیری از خشک شدن چشم می باشد و البته با توجه به اندازه و ضخامت مناسب به راحتی جابجا میشوند.
بهترین لنز کره ای کدام است ؟ هرا , مورنینگ یا ... ؟؟؟

لنز های اسفریم ضخامت و پاور یکسانی در تمام طول خود دارد به این طریق که وقتی فرد اقدام به پلک زدن میکند چرخش لنز نیز بر روی چشم آن مشکل و احساس زیادی در پی نخواهد داشت ولی لنز های توریک اندازه های متفاوتی  در قسمتهای مختلف دارند. بنابراین لنزهای توریک بهتر هستند تا ثابت باشند اما در حالت چرخش نیز مشکل زیادی ندارد و در صورت پلک زدن میتوانند به صورت عمودی جابه جا شوند. غالبا قسمتهای پایینی لنز طبی توریک سنگین تر و ضخیم تر هستند تا از چرخش در داخل چشم جلوگیری شود

 

لنز توریک ICL

در ادامه پاسخ به سوال لنز توریک چیست به لنز توریک ICL می پردازیم. لنز توریک ICL  با لنز های تماسی شباهت دارند اما تفاوت هایی هم دارند که به عنوان یکی از این تفاوت ها میتوان گفت برخلاف لنز های تماسی به جای اینکه بر روی سطح چشمی قرار بگیرند در درون چشم قرار داده میشوند به نوعی میتوان گفت که این کار دائمی محسوب میشود که فرد در هنگام خواب و یا دیگر موارد مجبور به درآوردن لنز نباشد.

لنز توریک ICL می‌تواند دوربینی، نزدیک‌بینی یا آستیگماتیسم را اصلاح کند. توریک ICL موارد آستیگماتیسمی را که اغلب همراه با دوربینی یا نزدیک‌بینی است نیز می‌تواند اصلاح کند. عملکرد لنزهای توریک ICL به کارایی عینک ها و لنزهای تماسی شبیه می باشد و نوری که وارد قرنیه میشود را در پشت چشم روی شبکه متمرکز می کند. ساختار این لنزها طوری می باشد که به علت نرمی و نازکی به راحتی در چشم قرار داده میشوند و در فواصل بین فضای بین عنبیه و عدسی جاسازی می شود. حتی در صورتی که شما قرنیه نازک و مردمک بزرگ داشته باشید این لنز ها کاملا متناسب شما میتوانند باشند چرا که هنگام جراحی هیچ تغییری نخواهند کرد.

این لنز ها از یک ماده زیست سازگار به نام کولامر ساخته میشوند. معمولا توریک ICLها (Toric ICL) بدون تغییر و ثابت در محل خود باقی می مانند و با توجه به شرایطی که گفتیم این لنز ها در واقع حالت ثابتی دارند اما با توجه به اهمیت سلامتی چشم نیاز می باشد که سالی یکبار این لنز ها معاینه شوند چون به هر دلیل و در هر مکانی میتوان گفت که احتمال آسیب به چشم وجود دارد. لنز توریک ICL به راحتی می‌تواند از چشم خارج شود.

 

لنز توریک چیست

لنز توریک چیست

 

قیمت لنزهای توریک

جاگذاری لنزهای نرم و یا سخت توریک طبعا زمان بیشتری را از پزشک معالج می گیرد و همچنین تثبیت لنزهای توریک به تجربه بیشتری نیاز دارد. البته هزینه جاگذاری لنز توریک بیشتر از لنزهای معمولی می باشد و همچنین خود لنز های توریک گرانتر از لنزهای معمولی میباشند.

 

لنزها توریک از نوع سیلیکون هیدروژل

در ادامه پاسخ به اینکه لنز توریک چیست به انواعی از لنز های توریک که از جنس سیلیکون هیدورژل هستند اشاره می کنیم که بصورت یک ماهه ارائه می شوند. لنزهای سیکلیون هیدروژل را میتوان به صورت سفارشی  و برای مقاصدی خاص نیز درخواست کرد مثلا برای اینکه تغییر شکل حالت کروی چشم اصلاح و یا همان اصطلاح اصلاح آستیگماسیتم داشته باشیم و یا در موارد خفیف کراتوکونوس و یا قرنیه های صدمه دیده از ضربه نیز کاربرد دارد. این لنزها معمولا در انواع لنز فصلی ارایه میشوند. اگر شما مبتلا به آستگیماتیسم می باشید میتوانید با مشورت از پزشک معالج خود از لنز های توریک دائمی برای چشم خود تعبیه کنید البته قطعا باید تلاش کنید تا سلامتی چشم در اولویت باشد.

آیا ممکن است که لنز از چشم بیفتد؟ | آیا امکان افتادن لنز از چشم وجود دارد؟

 

انواع لنز توریک چیست ..

بسیاری از برند هایی که لنزهای توریک ارائه میکنند این لنز ها را در انواعی از ظروف یکبار مصرف روزانه ارائه میکنند. برخی از لنزهای توریکی که ارائه میشوند یکبار مصرف هستند و باید از مصرف مجدد این لنزها خوداری شود. انواعی از لنزهای چند کانونی توریک نیز وجود دارند که برای اصلاح آستیگماتیسم و پیر چشمی قابل مصرف هستند این لنز ها در حالت کلی به یک فرمت نیستند و ممکن است گاهی نرم و گاهی به صورت لنزهای چند کانونی ارائه شوند ولی اغلب موارد لنزهای RGP هستند.

لنز توریک چیست

مبتلایان به خشکی قرنیه نباید از لنز استفاده کنند

 افرادی وجود دارند که مبتلا به بیماری ها چشمی نمیباشند اما مصرف بعضی از داروها یا ابتلاء به بیماریهای دیگر منجر به خشکی چشم آنها شده، اینگونه افراد نمی‌توانند از لنز استفاده کنند. همچنین تجویز هرگونه لنز برای افراد زیر 18 سال باید همراه با رضایت خانواده آنها باشد. در حالتی که دست افراد هنگام استفاده از لنز آغشته به آب شهری باشد، ممکن می باشد اینکار در نهایت منجر به عفونت انگلی و قارچی در چشم شود.

بنابر این طبق این گفته ها استفاده از ضدعفونی کننده های مخصوص لنز الزامی می باشد. اصولا لنزها در ابتدا باید توسط پزشک در چشم قرار بگیرند و اگر حساسیت و یا مورد خاصی دیده نشد این لنز میتواند در آن چشم کاربرد داشته باشد. همچنین مساله مهم این است که افرادی که از لنزهای طبی و یا لنزهای زیبایی استفاده می کنند باید هر دو ماه یکبار به پزشک خود مراجعه کنند و از وضعیت چشم خود آگاهی داشته باشند.

 

مشکل اصلی کاربران لنزها:

مشکل عمده ای که مردم در زمینه لنز ها دارند ندانستن راه صحیح نگهداری و استفاده از لنزها می باشد که در نهایت این ندانم کاری ها منجر به تحریکات چشم می شود. چرا که چشم بسیار حساس می باشد و در صورتی که کوچکترین موردی وجود داشته باشد عفونت بوجود خواهد آمد. به دنبال خراش دادن چشم ممکن است، میکروب وارد چشم شود و با وجود میکروب در چشم، قرنیه دچار مشکل شود، تا جایی که منجر به پیوند قرنیه شود، حتی ممکن است عفونت باعث کم شدن دید چشم نیز شود.

 

تفاوت در نگهداری لنزها

لنز تماسی به گونه‌ای است که هنگام استفاده از خلل و فرج آن اکسیژن عبور می‌کند، چون اگر خون به قرنیه نرسد، ناراحتی در چشم ایجاد می‌شود، اما لنز‌های رنگی این‌طور نیستند یعنی از لنز رنگی اکسیژن عبور نمی‌کند. پس افرادی که از لنز های رنگی  استفاده میکنند یا مدت زیادی در چشم آن را نگهداری می کنند الزامیست که مدت زمان استفاده را کمتر کنند.
افراد باید بدانند لنز رنگی با لنز معمولی فرق می‌کند و باید زمان مصرف آن را کوتاه کنند. لنز های طبی را میتوان از صبح تا شب در چشم نگهداری کرد و این قابل تحمل است با توجه به ساختار برخی از لنز های طبی حضور لنز ساعتها در چشم مشکل خاصی نخواهد داشت اما در لنز طبی رنگی برعکس این می باشد و اگر بیشتر در تماس با چشم باشند به سلامتی چشم آسیب میزنند.

لنز بلک پوپیل چیست؟

 

چگونگی نگهداری از لنز

لنز توریک چیست

لنز توریک چیست

 

لنز توریک چیست ؟ سوالی که اکثر مشتری های ما از ما میپرسند .

افرادی که از لنز استفاده میکنند باید همراه خود جا لنزی و مایع لنز داشته باشد زیرا در طول روز ممکن است با باد و گرد و غبار تماس داشته باشند و اینها داخل چشم برود. گرد و غبار می‌تواند به قرنیه بچسبد و اگر کثیف و عفونی باشد در لنز عفونت ایجاد می‌کند. بنابراین باید شما همواره جا لنزی و مایع را به همراه داشته باشید و البته جالنزی وسیله بزرگی نیست و به راحتی میتوان در کیف پول جا داد و فرد هر وقت احساس کرد گرد و غبار داخل چشم رفته، لنز را در بیاورد و شست‌وشو دهد، چشم را تمیز کند و دوباره لنز را داخل چشم بگذارد. اگر با این اقدام، مشکل رفع شد که هیچ، اما اگر خوب نشد، نشان می‌دهد، عفونتی در کار است در این حالت باید به پزشک خود مراجعه کند.

 

استفاده طولانی مدت از لنز ها بسیار خطرناک می باشد

اگر چنانچه استفاده طولانی مدتی از لنز ها صورت بگیرد منجر به تحرکات در چشم و همچنین نازکی قرنیه می شود باتوجه به حساسیت زیاد در چشم آلودگی و گرما از علل اصلی ایجاد مشکل در هنگام استفاده از لنزها می باشد. بنابر این هنگام بروز حساسیت استفاده مجدد از لنز برای این افراد توصیه نمی شود. مهم ترین عللی که گفته می شود از لنز استفاده زیادی نشود فاصله کمی است که لنز با قرنیه دارد و وقتی لنز ساعتها با قرنیه در تماس می باشد ممکن است به چشم آسیب وارد شود و یا به حالت معمول در چشم خود خستگی احساس کنید. در مورادی مشاهده شده که نهایت استفاده طولانی مدت از لنز ها منجر به پیوند قرنیه شده است.

 

پاکسازی پروتیین از روی لنز

با توجه به خاصیت پروتئین زدایی برخی آنزیم های خاص لازم است که شما حداقل برای یکبار که شده لنز های خود را تمیز کنید تا عاری از هرگونه آلودگی شوند. یافتن قرص ها و داروهایی که این کار را انجام می دهند، قدری دشوار می باشد. همچنین شما نیاز به قرص های متفاوتی از قبل دارید و برخی اوقات ممکن است مجبور شوید تا محصولات متنوعی را خریداری نمایید تا بتوانید قرص های مورد نظر را در آن حل نمایید. امروزه در بازار شوینده های متنوع و هم چنین چند منظوره ای یافت میشود که ویژگی های متنوعی دارند و میتوانند به صورت کامل لنز را پاکسازی کنند. ویژگی دیگر این شوینده های چند منظوره این می باشد که شما پس از خرید این شوینده ها دیگر نیازی به خرید دیگر آنزیم ها نخواهید داشت چون در محلول این شوینده ها آنزیم ها موجود می باشند.

البته بعضی از تار بینی ها دلیلی بر ضعیفی چشم نیست و عامل آن آب مروارید میباشد.

4 دیدگاه در “لنز توریک چیست ؟ قیمت این لنزها چقدره ؟

 1. علی پودینه گفت:

  سلام من یکی از چشمام فقط استیگماته برای اون یکی چشمم باید لنز بی نمره بگیرم یعنی میشه راهنماییم کنیین

  1. سلام دوست عزیز وقت بخیر
   از تاخیر احتمالی بابت جوابگویی عذرخواهی میکنم .
   برای این نوع سفارش ها بهتره که ما نمره دقیق و داشته باشیم . لطفا عکس نسختون رو برای ما ارسال کنید .
   —————————————————————————————————————————————————
   برای اطمینان بیشتر نسخه ی دکتر را برای همکارانم ارسال کنید تا مشاوره ی بهتری به شما بدهند .
   شماره واتس آپ : 09399333093
   شماره تماس : 65011529

 2. مبینا گفت:

  سلام خیلی مطلب جالبی بود ممنونم از سایتتون چه سایز مایع لنزی برای این لنز ها مناسب تره ؟

  1. سلام دوست عزیز وقت بخیر
   از تاخیر احتمالی بابت جوابگویی عذرخواهی میکنم .
   ببینید اگر لنزتون سالانس که مایع 250 میل به بالا اگر هم فصلیه 100 تا 150 میل مناسبه .

   ————————————————————————————
   برای اطمینان بیشتر نسخه ی دکتر را برای همکارانم ارسال کنید تا مشاوره ی بهتری به شما بدهند .
   شماره واتس آپ : 09399333093
   شماره تماس : 65011529

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =