قرص شستشوی لنز چیست و چه کاربردی دارد ؟

این روز ها استفاده از لنز های رنگی علاوه بر لنزهای پزشکی بسیار زیاد شده است و عده زیادی از این لنز ها استفاده می کنند. برخی از لنزهای طبی هستند و برخی هم صرفا استفاده زیبایی دارند. لنز ها می توانند لنز روزانه، ماهیانه یا لنز سالانه مورد استفاده قرار بگیرند. نکته بسیار مهم استفاده از لنز است.‌ در زیر در مورد قرص شستشوی لنز می خوانیم.

اگر در استفاده از لنز ها دقت نشود یا با دست آلوده لنز گذاشته و برداشته شود و حتی در محیط نامناسب قرار بگیرد، احتمال عفونت چشم وجود دارد و عفونت چشم هم آسیب های زیادی را به همراه خواهد داشت.‌ آرایش نامناسب چشم هم می تواند موجب عفونت شدید چشم شود. البته لنز ها انواع زیادی دارند و باید با توجه به نوع لنز در شستشو یا نگهداری از آن اقدام کنیم.

باید به این نکته توجه داشته باشید که هنگام استفاده از لنز حتما دست های خود را بشویید یا از محلول ضد عفونی کننده برای دستانتان استفاده کنید. حتما برای خشک کردن دست هایتان از پارچه نخی استفاده کنید تا پرزی به دست ها نچسپیده باشد و پس از آن وارد چشمتان نشود. در این مقاله قصد داریم در رابطه با انواع قرص شستشوی لنز و مزایا یا معایب آن صحبت کنیم. در ابتدا باید بدانیم قرص لنز چیست؟! سیستم نگهداری و مراقبت از لنز ها در سال های گذشته تغییرات بسیاری کرده است.

قرص شستشوی لنز

 قرص شستشو لنز چه قیمتیه ؟

انواع محلول ها و قرص های مختلف جهت پاکسازی لنز در بازار موجود است. نکته این است که در ساخت لنز ها بیشتر از ۶۰ نوع پروتئین موجود می باشد که با هر بار استفاده شما از این لنز ها مقدار بسیار زیاد و قابل توجهی از رسوبات پروتیینی و چربی ها، لایه ای روی لنز تشکیل می دهند که باعث ناراحتی های چشمی، اختلال در دید و حتی عفونت های شدید چشمی خواهد شد.

یکی از راه های مقابله با این لایه های تخریب گر تشکیل شده بر روی لنز، استفاده از همین قرص های شستشوی لنز می باشد. البته قرص های شستشوی چشم باعث از بین رفتن آلودگی های محیطی ناشی از هوا و … نیز می شوند. همچنین از خشکی چشم هم جلوگیری می کنند. سعی کنید ماهی یک بار برای از بین بردن رسوبات تشکیل شده روی سطح لنز از قرص شستشوی لنز استفاده کنید.

 

 

چرا استفاده از قرص شستشوی لنز ؟

اما حتما باید نحوه استفاده از آن را بدانید. برای استفاده از قرص شستشوی لنز کافی است یک عدد قرص را در محلول حل کرده و برای مدت زمان سه تا چهار ساعت لنز را درون محلولِ آغشته به قرص شستشوی لنز قرار دهید. پس از گذشت این زمان لازم است تا محلول را عوض کند و لنز را بشویید. پس از شستن لنز آن را برای ده ساعت درون محلول جدید بگذارید تا مابقی ذرات آلودگی و رسوبات از روی سطح لنز چشم پاک شود و لنز شما به طور کامل استریل گردد.

برخی از انواع این قرص های شستشوی لنز به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که تمیز کننده آنزیمی هستند و به بیماران یک روش مناسب برای کمک به کنترل پروتئین در لنز های نرم ارائه می دهند. این مدل از قرص های شستشوی لنز برای استفاده یک بار در هفته همراه با محلول ضد عفونی کننده هیدروژن پر اکسید یک راه آسان برای تمیز کردن و ضد عفونی لنز های نرم است. این قرص ها پروتئین های انباشته شده در سطح لنز های نرم را حذف و پاکسازی می کنند.

 

قرص شستشوی لنز 332

 

مزایای قرص شستشوی لنز

لنز را با حذف پروتئین های رسوب شده به سرعت احیا می کند و معمولا به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که با تمام محلول های هیدروژن پر اکسید قابل استفاده هستند. در استفاده از قرص های شستشوی لنز جانب احتیاط را رعایت کنید و قبل از استفاده از ان ها حتما با پزشک یا اپتومتریست خود مشورت نمایید. چرا که ممکن است برخی از مواد موجود در قرص های شستشوی لنز باعث حساسیت و آلرژی به چشم شما شوند و از این رو آسیب ها و عوارض جبران ناپذیری برای شما به بار آورند.

علاوه بر آن هنگام استفاده از قرص ها دقت کنید فویل المینیومی ان از قبل باز نشده باشد یا حتی سوراخی روی ان نباشد چرا که باعث ورود گرد و غبار و میکروب به قرص می شود و در این صورت این آلودگی ها به لنز شما منتقل خواهد شد. انتقال آلودگی به لنز باعث عفونت های چشمی و دردهای بسیاری می شود. استفاده از قرص های شستشوی لنز جهت از بین بردن رسوبات و میکروب ها می باشد بنابراین نباید با استفاده نادرست از آن موجبان عفونت یا عوارص ناگوار را فراهم آوریم.

 

معایب قرص شستشوی لنز

همین مسئله می تواند جزو معایب استفاده از قرص های شستشوی لنز باشد. بنابراین یکی از نکاتی که قبل از استفاده قرص شستشوی لنز باید رعایت کنید این است که دستورالعمل کامل و اطلاعات ایمنی مهم درباره قرص را که معمولا در جعبه آن قرار دارد بخوانید. به هیچ عنوان نباید محلولی که قرص شستشوی لنز در آن حل شده است در تماس با چشم باشد. این قرص ها باید به دور از رطوبت و در دمای اتاق با هوای خشک قرار بگیرند.

همانند هر داروی دیگر به هیچ عنوان پس از منقضی شدن این قرص شستشو از آن استفاده نکنید چرا که صدمات بسیار زیادی به چشم شما خواهد زد. نیاز به استفاده از قرص های شستشوی لنز بسته به میزان رسوبات پروتئینی دارد که بر روی لنز شما ایجاد می شود. رسوبات پروتئینی به خودی خود طبیعی هستند و مشکلی نخواهند داشت اما مشکل زمانی به وجود می آید که این رسوبات با توجه به ترکیب شیمیایی موجود در لنز ها تغییر کنند که همین مسئله منجر به ناراحتی های چشمی مانند بینایی ضعیف، عفونت های چشمی، تاری دید و آلرژی یا حساسیت خواهد شد.

اما صرف نظر از این نکات لزوم استفاده از محلول یا قرص شستشوی لنز برای تمیز کردن روزانه لنز ها بسیار مهم می باشد پس اگر تصمیم به استفاده روزانه از قرص شستشوی لنز دارید حتما این مسئله را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید. او با توجه به شرایط چشم و میزان رسوبات چشم شما قطعا پیشنهادات مناسبی خواهد داشت. برخی افراد از این قرص به صورت هفتگی استفاده می کنند. استفاده هفتگی از این وسیله بهداشتی، می تواند رسوباتی که در چشم شما به وجود آمده و توسط قطرات اشک نگهداری می شود را از بین ببرد.

 

قرص شستشوی لنز 3

 

نکات استفاده از قرص شستشوی لنز

پروتیین ها به راحتی می توانند در چشم تشکیل شوند و منحر به آسیب شوند، انقدر راحت که حتی ممکن است در استفاده از لنز های روزانه هم این مشکل پدید بیاید. نکته قابل توجه این است که لنز های سخت رسوبات کمتری به خود می گیرند و برای افرادی که به مواد درون قرص های شستشو آلرژی دارند توصیه می شود.

البته ممکن است پزشک شما یک نوع لنز تماسی برایتان معرفی کند. تمام این ها بسته به میزان رسوبات چشم و آلرژی های شما خواهد داشت. بنابراین شما باید بدانید که نوع مراقبت از چشم و استفاده از وسایل شستشوی لنز به نوع لنز تجویز شده، نوع مشکل بینایی فرد و میزان رسوبات تولیدی چشم او بستگی خواهد داشت. ممکن است با تمام این توضیحات لزوم استفاده از قرص شستشوی لنز برای شما کاملا واضح نشده باشد پس توضیحاتی شفاف تر را به شما ارائه خواهیم داد.

 

نکات مهم قرص شستشوی لنز

می دانیم که گرد و غبار و خاکی که روی لنز ها قرار می گیرد به همراه رسوبات تشکیل شده می تواند به چشم آسیب بزند. خود اشک چشم شامل چهار عنصر چربی، پروتیین، کلسیم و مخاط است. قطعا شما برای از بین یردن آلودگی های لنز طبی از روش های شستشوی روزانه استفاده می کنید اما پس از مدتی تمام این عناصر به شکل رسوباتی روی لنز ایجاد می شوند که هدف قرص شستشوی لنز از بین بردن همین رسوبات است.

در بین این چهار عنصر، پروتئین خیلی سفت و سخت تر است و ممکن است مدت زمان بیشتری روی لنز بماند. در این حالت هم علم بیکار نمانده و قرص های مخصوص حذف پروتیین را به بازار عرضه کرده است. البته دقت کنید ممکن است چشم فردی میزان پروتئین کمتری تولید کند و اصلا نیازی به استفاده از قرص پردتئینی نباشد. بنابراین حتما با پزشک خود مشورت کنید.

ما معتقدیم که نظرات ، انتقادات و پیشنهادات شما می تواند به ما کمک نماید تا بتوانیم برای شما دوستان و مخاطبین گرامی هر چه بهتر و با کیفیت تر به تولید محتوایی فاخر و جامع پرداخته و در راستای پیشبرد دانش گام برداریم.

از این رو اگر در مورد موضوعات مندرج در مقاله بالا قرص شستشوی لنز نقد و یا ابهامی وجود دارد که می تواند به بهتر شدن مقاله کمک نماید در قسمت پیشنهادات قرار دهید.
همچنین اگر در ارتباط با موضوع مقاله قرص شستشوی لنز رنگی دانش جدیدی دارید و می توانید به تکمیل نمودن محتوای تولید شده کمک کنید ما و دیگر مخاطبین محترم را از ان آگاه گردانید.

خرید قرص شستشوی لنز

قرص جرم گیر لنز کانتازیم (CONTAZYME)

55/000 تومان190/000 تومان

جهت کسب اطلاعات عمومی بیشتر درمورد لنزهای داخل چشمی , خواندن مقالات زیر نیز خالی از لطف نیست :

لنز چشم گربه ای به چه کسایی می آید ؟؟ معرفی انواع این لنز..

لنز توریک چیست؟ | هر آنچه باید در مورد لنز توریک بدانید !

بهترین مارک لنز تماسی چیست ؟ و راههای تشخیص آن

لنز داخل چشم چیست | مزایا و معایب لنز داخل چشم

راهنمای جامع و کامل لنز رنگی طوسی عسلی

لنز رنگی چشم و هر آنچه درمورد آن باید بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *