[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]هنگام انتخاب لنز، باید بدانید که آیا می خواهید از لنزهای چشمی سخت استفاده کنید یا لنزهای نرم را ترجیح می دهید. تصمیم گیری به این راحتی که به نظر می رسد، آسان نیست، زیرا پاسخ نه تنها به اولویت بلکه به نتیجه معاینه چشم نیز بستگی دارد.

پس از تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه برای لنز، بیمار باید تعیین کند که آیا می خواهد از لنزهای نرم استفاده کند یا ترجیح می دهد از لنزهای سخت استفاده کند.

لنزهای نرم و سخت تفاوت هایی با هم دارند. ما در این مقاله می خواهیم به تفاوت بین لنز سخت و نرم بپردازیم.[/vc_column_text]

[vc_column_text text_larger=”no”]

لنز سخت چیست؟

لنزهای سخت از دهه 1970 تاکنون مسیری طولانی را طی کرده اند.

در اصل، در ابتدا تمام لنزهای چشمی، سخت بودند، از شیشه ساخته شده بودند و با هر چشمک زدن کمی حرکت می کردند، اجازه نمی دادند اکسیژن وارد چشم شود و آب زیادی از چشم خارج می کردند. این لنزهای چشمی اغلب ناخوشایند بوده و باعث تحریک چشم می شدند، به طوری که بسیاری از دارندگان آن ها باید به طور منظم بین عینک های طبی و لنزهای خود جابجا می شدند.

خوشبختانه، فناوری به طرز چشمگیری پیشرفت کرده و لنزهای سخت، که به عنوان لنزهای نفوذپذیر به گاز (RGP) نیز شناخته می شوند، اکنون از یک ماده پلاستیک مانند ساخته می شوند و به چشم، اجازه نفس کشیدن می دهد.

با استفاده از سیلیکون، لنزهای چشمی سخت جدید، انعطاف پذیری بیشتری دارند و بسیار راحت تر هستند اما به هر حال استفاده کنندگان از این لنزها به طور کلی می توانند آن ها را همیشه در چشم خود احساس کنند.

ساختار لنزهای RGP سفت و سخت است و متناسب با قرنیه تنظیم می شوند و اغلب تصویر واضح تری را ارائه می دهند زیرا شکل خود را بهتر حفظ می کنند.

لنزهای سخت همچنین از دوام بیشتری برخوردار هستند زیرا به راحتی پاره نمی شوند و چون فاقد آب هستند، در صورت استفاده از روش های مناسب مراقبت از چشم و محلول لنز، یک جفت لنز سخت می تواند تا سال ها دوام بیاورد.

از معایب لنزهای سخت می توان به آسیب پذیر بودن در برابر خراش، خارج شدن به راحتی از مرکز چشم و برای عادت کردن به آن ها باید به طور مدام از آن ها استفاده کنید، اشاره کرد.

لنز نرم چیست؟

از نظر بسیاری، لنزهای چشمی نرم اولین انتخاب هستند زیرا بسیار راحت هستند و هنگام استفاده در چشم احساس نمی شوند. لنزهای نرم می توانند به صورت روزانه یا هفتگی استفاده شوند و اغلب گزینه آسان تری برای کسانی هستند که به طور منظم بین لنز و عینک طبی جابجا می شوند، زیرا سازگاری با آن ها بسیار آسان است.

لنزهای نرم از ماده ایی انعطاف پذیر ساخته شده اند که حاوی غلظت بالایی از آب است و به شما اجازه می دهد اکسیژن به چشم برسد و قابلیت تنفس آسان را داشته باشد.

لنزهای چشمی نرم تقریباً در هر نوع نسخه ایی وجود دارند و می توانند برای اصلاح نزدیک بینی، دور بینی و سایر شرایط رایج، استفاده شوند.

علاوه بر این، لنزهای نرم ممکن است به منظور تغییر رنگ چشم در فرد استفاده شوند، و می توانند برای یکبار مصرف یا دوره های طولانی مدت تر مناسب باشند.

لنزهای نرم به دلیل جذب آب بالا معروف هستند و انواع مختلف لنزها می توانند تا 80 درصد اشباع شوند. این توانایی جذب آب است که لنزهای چشمی نرم را بسیار راحت می کند و تقریباً در تمام فعالیت ها می توان از آن ها استفاده کرد.

لنزهای نرم راحتی را افزایش می دهند و به حفظ سلامت چشم کمک می کنند.

لنز سخت و نرم

تفاوت لنز سخت و نرم در چیست؟

در بالا تعریف لنز سخت و نرم را خواندیم. از تفاوت های این دو نوع لنز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راحتی اولیه لنزهای نرم بیشتر از لنزهای سخت یا نفوذ پذیر به گاز (RGP) است.
 • دوره سازگاری با لنزهای نرم برای افراد جدید، کوتاه تر از دوره سازگاری با لنزهای سخت است.
 • لنزهای نرم برای استفاده های مداوم بهتر از لنزهای سخت هستند.
 • لنزهای نرم کمتر از لنزهای سخت در معرض نفوذ اجسام خارجی مانند گرد و غبار قرار می گیرند.
 • لنزهای نرم نسبت به لنزهای سخت حساسیت کمتری نسبت به نور ایجاد می کنند.
 • لنزهای نرم به ندرت از چشم می افتند و آن ها را برای ورزش، به ویژه ورزش های تماسی مانند فوتبال یا بسکتبال ایده آل می کند.
 • لنزهای نرم به صورت لنزهای رنگی نیز عرضه می شوند.
 • لنزهای سخت دوام بیشتری نسبت به لنزهای نرم دارند.
 • لنزهای نرم مستعد رسوبات پروتئینی یا لیپیدی بیشتر هستند که باعث کاهش عملکرد لنز در طولانی مدت می شود.
 • لنزهای نرم ممکن است مواد شیمیایی را از محیط جذب کنند، که این امر می تواند باعث تحریک چشم شود.
 • لنزهای سخت بیشتر از لنزهای نرم، آستیگماتیسم قرنیه را اصلاح می کنند.
 • لنز سخت دید واضح تر و بهتری از لنزهای نرم ایجاد می کند.
 • مواظبت از لنزهای سخت از لنزهای نرم راحت تر است.
 • لنزهای سخت نسبت به لنزهای نرم امکان جابجایی بیشتری در چشم دارند و این امکان وجود دارد که از چشم بیفتند.
 • لنزهای سخت نسبت به لنزهای نرم راحت تر خراشیده و پاره می شوند.
 • لنزهای نرم نسبت به لنزهای سخت کمی بزرگتر و انعطاف پذیرتر هستند.

مراقبت از لنزهای چشمی:

نوع لنز شما، نحوه مراقبت از آن را تعیین می کند.

لنزهای نرم یکبار مصرف کمترین نیاز را به مراقبت دارند اما لنزهای نرم معمولی بیشترین کار را دارند. باید همه دستورالعمل های مراقبت از لنز را دنبال کنید، در غیر این صورت ممکن است دچار مشکلات بینایی شوید. اگر مراحل تمیز کردن لنزها برای شما سخت است می توانید با چشم پزشک خود صحبت کنید. شاید بتوانید مراحل را آسان تر کنید یا از لنزهای یکبار مصرف روزانه استفاده کنید.

نکات مراقبت از لنزهای چشمی:

مراحل زیر را دنبال کنید تا عمر لنزهای چشمی شما افزایش یابد و چشم های شما ایمن و سالم بمانند.

 • قبل از اینکه به لنزهای خود دست بزنید، دستان خود را با یک صابون ملایم و آب بشویید. مطمئن شوید که صابون، عطر، روغن یا لوسیون ندارد زیرا آن ها می توانند یک لایه روی دست شما باقی بگذارند. اگر لایه ها روی لنزهای شما قرار بگیرند، ممکن است چشمان شما تحریک شوند یا دید شما تار شود.
 • دستان خود را با یک حوله تمیز و بدون پرز خشک کنید.
 • اگر از اسپری مو استفاده می کنید، قبل از استفاده از لنز از آن استفاده کنید. همچنین بهتر است ناخن های خود را کوتاه و صاف نگه دارید تا به لنزهای خود آسیب نرسانید و چشمان خود را خراش ندهید.
 • بعد از قرار دادن لنزها، آرایش چشم خود را انجام دهید و قبل از پاک کردن آرایش، آن ها را از چشم خارج کنید.
 • برخی از لنزها به مراقبت و محصولات ویژه ایی نیاز دارند. همیشه از محلول ضد عفونی کننده، قطره های چشمی و پاک کننده های آنزیمی که پزشک توصیه کرده، استفاده کنید زیرا برخی از محصولات چشمی یا قطره های چشمی برای لنزها خطرناک هستند.
 • هرگز آب شیر را مستقیم روی لنزهای خود نریزید. حتی آب مقطر نیز می تواند مشکلاتی برای لنز شما ایجاد کند که می تواند باعث ایجاد عفونت یا آسیب به بینایی شما شود.
 • هرگز لنز چشمی را برای تمیز شدن در دهان خود قرار ندهید.
 • لنز چشمی را به این روش تمیز کنید: آن را به آرامی با انگشت اشاره در کف دست دیگر خود مالش دهید.
 • هر بار که از لنز استفاده کردید، آن را تمیز کنید. ازمایع های لنز استریل استفاده کنید.
 • محفظه نگهداری لنز خود را تمیز کرده و بگذارید در هوا خشک شود.
 • هر 3 ماه یک بار محفظه نگهداری لنز چشمی خود را عوض کنید.

لنز سخت و نرم

سخن آخر:

چندین سال است که لنزهای نرم نوآوری خوبی محسوب می شوند زیرا استفاده از آن ها از لنزهای سخت راحت تر است. امروزه از لنزهای نرم بیشتر استفاده می شود، اما با ظهور لنزهای جدید RGP، از لنزهای سخت جدید نیز استقبال خوبی شده است.

هنگام تصمیم گیری نهایی در مورد انتخاب لنزهای چشمی، باید موارد زیادی مانند شرایط چشم، سبک زندگی، بودجه و اولویت های شخصی را در نظر گرفت.

انتخاب بین لنزهای چشمی سخت یا نرم اغلب یک ترجیح شخصی است یا ممکن است یکی از گزینه ها بیشتر از گزینه دیگر مناسب چشم شما باشد.

در بعضی از موارد، ممکن است فرد استفاده از لنز را با لنزهای نرم شروع کند و سپس تصمیم به استفاده از لنزهای سخت بگیرد.

لنزهای نرم و سخت تفاوت هایی با هم دارند، از جمله اینکه سازگار شدن با لنزهای نرم راحت تر است، حساسیت به نور با لنزهای نرم بسیار کمتر از لنزهای سخت است و یا اینکه لنزهای سخت دوام بیشتری نسبت به لنزهای نرم دارند.

امروزه بسیاری از افراد استفاده از لنزهای نرم را به خاطر راحتی بیشتری که دارند، ترجیح می دهند. یکی از مکان های معتبر عرضه کننده انواع لنزهای چشمی نرم و همچنین مایع های لنز با کیفیت، سایت فروشگاهی لنز مارکت است.

سایت لنز مارکت عرضه کننده انواع لنزهای نرم باکیفیت و درجه یک و با قیمت های بسیار استثنایی و فوق العاده است.

سایت لنز مارکت مانند یک ویترین پر زرق و برق است و همه نوع لنزی را مطابق با خواسته افراد دارا است.

 

منابع:

 

https://eyeq.co.za/eye-care-news/understanding-the-differences-between-soft-and-hard-contact-lenses

https://www.stantonoptical.com/blog/hard-vs-soft-contact-lenses/

http://www.advancedeyecarecentre.ca/contact-lenses/soft-hard-contact-lenses/

https://www.webmd.com/eye-health/caring-contact-lens/[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *