لنزهای طبی، دیسک های نازک ساخته شده از پلاستیک نرم هستند که با قرار دادن مستقیم آن ها روی چشم، می توان از آن ها استفاده کرد. آن ها به طور فزاینده ایی در حال تبدیل شدن به عنوان جایگزین عینک برای اصلاح عیوب انکساری در چشم هستند. علاوه بر مراقبت از چشم، از لنزهای چشمی اغلب می توان به عنوان لوازم جانبی مد برای تغییر رنگ عنبیه نیز استفاده کرد. استفاده از لنزهای طبی به جای عینک دارای مزایای متعددی است از جمله اینکه میدان دید وسیع تری دارد و مانع دید طبیعی شما نمی شود. استفاده از لنزهای طبی جنبه ها و محدودیت های خاصی نیز دارد که شما ممکن است به راحتی از آن ها آگاهی نداشته باشید، ما در این مقاله می خواهیم به 5 نکته هنگام خرید لنز طبی که باید در نظر بگیرید، بپردازیم.

5 نکته اصلی که هنگام خرید لنز طبی باید در نظر بگیرید:

 1. به یک متخصص بینایی مراجعه کنید:

اولین و مهمترین کار نکته هنگام خرید لنز طبی این است که به یک متخصص بینایی و یا چشم پزشک مراجعه کرده تا چشمان شما را معاینه کند و راهنمایی های لازم را در خصوص لنزهای طبی به شما گوشزد کند. شما باید بدانید که آیا برای استفاده روزانه از لنزهای طبی آماده هستید یا خیر.

بینایی سنج به شما کمک می کند، مزایا و معایب استفاده از لنزهای طبی را بهتر درک کرده و شما را به سمت تصمیم گیری بهتر سوق می دهد. اگر سوالی در رابطه با لنزهای طبی دارید، از آن ها بپرسید، زیرا آن ها بهترین پاسخ ها را برای بهترین مارک لنز طبی به شما خواهند داد.

 1. لنزهای طبی را با استفاده از همان نسخه عینک خود سفارش ندهید:

بسیاری از مردم فکر می کنند استفاده از نسخه ایی که برای عینک خود تهیه کرده اند، برای سفارش لنزهای طبی اشکالی ندارد. شما باید درک کنید که اندازه لنزها و عینک ها با هم متفاوت است. برای دریافت نسخه مناسب برای لنز خود می توانید به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

اگر برای سفارش لنز طبی از نسخه عینک خود استفاده کنید، به احتمال زیاد با چشم یا بینایی خود دچار مشکل خواهید شد.

 1. انواع مختلف لنزهای طبی را بشناسید:

بسته به سبک زندگی و سلیقه شخصی شما، بینایی سنج، لنز متناسب با خودتان را به شما توصیه می کند.

انواع مختلفی از لنزهای طبی وجود دارد، از جمله:

 • لنزهای طبی یکبار مصرف روزانه: این لنزها برای استفاده یک روزه طراحی و ساخته می شوند و بعد از یک روز استفاده از آن ها، باید آن ها را دور بیندازید.
 • لنزهای طبی ماهانه، فصلی و سالانه: این لنزها، لنزهایی هستند که به مدت یک ماه، سه ماه و یا یک سال می توانید از آن ها استفاده کنید. این لنزها باید در پایان هر روز با مایع لنز مناسب تمیز شده و در محفظه لنزی که پر از مایع لنز است، قرار بگیرند و بعد از آن برای استفاده روز بعد آماده هستند.
 • لنزهای طبی سخت نفوذپذیر به گاز: این لنزها از لنزهای نرم، سخت تر بوده و دوام بیشتری نسبت به آن ها دارند.
 • لنزهای طبی رنگی: لنزهای طبی رنگی، لنزهایی هستند که هم برای اهداف طبی و هم برای اهداف زیبایی می توان از آن ها استفاده کرد. لنزهای طبی رنگی هم دارای مدت زمان استفاده روزانه، ماهانه، فصلی و سالانه هستند.
 1. مطمئن شوید که حساسیت یا مشکلات مربوط به خشکی چشم ندارید:

از دیگر نکته هنگام خرید لنز طبی این است لنزهای طبی ممکن است گزینه خوبی برای افرادی که از عفونت های مکرر چشم یا آلرژی رنج می برند و یا در معرض مقدار زیادی گرد و غبار یا خشکی چشم هستند، نباشد. استفاده از لنزهای طبی با چنین شرایطی می تواند عوارض و مشکلات بیشتری برای فرد استفاده کننده، ایجاد کند.

 1. لنزهای طبی را از یک مکان معتبر خریداری کنید:

لنزهای طبی که از بوتیک ها، مغازه ها و خرده فروشان غیرحرفه ایی خریداری شده اند، می توانند خطرات جدی برای سلامت چشم داشته باشند، این لنزهای بی کیفیت حتی ممکن است باعث از بین رفتن بینایی فرد شوند. بنابراین مهم است که لنزهای طبی را فقط از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

فروشگاه آنلاین لنز مارکت، یکی از معتبرترین جاهایی است که برای خرید لنزهای طبی سالانه ، می توانید به آن ها اعتماد کنید. تمامی لنزهای ارائه شده در سایت لنز مارکت دارای برندهای معروف بوده، همچنین این لنزها بسیار باکیفیت هستند و دارای قیمت های بسیار مناسب نیز می باشند.

نکته هنگام خرید لنز طبی 43

نکته های هنگام خرید لنز طبی

 • استفاده از لنزهای طبی در هنگام خواب، دوش گرفتن و شنا ممنوع است:

هنگامی که با لنزهای طبی خود راحت شدید، به احتمال زیاد آن ها را با خود به هرجایی که می روید حمل می کنید و معمولاً در برداشتن آن ها تنبلی می کنید. فقط بخاطر داشته باشید که نباید با آن ها بخوابید، نباید با آن ها دوش بگیرید و همچنین نباید با آن ها شنا کنید زیرا ممکن است منجر به عفونت چشم شوید.

 • لنزهای طبی به پشت چشم شما نمی افتند:

استفاده کنندگان جدید لنزهای طبی یا کسانی که قصد خرید لنزهای طبی را دارند، ممکن است از افتادن این لنزها به پشت چشم خود بترسند. اما این به هیچ وجه امکان پذیر نیست! نگران نباشید.

 • در صورت ایجاد ناراحتی یا درد شدید با چشم پزشک خود تماس بگیرید:

در صورت تغییر ناگهانی بینایی یا ناراحتی شدید یا درد در چشم، استفاده از لنزها را متوقف کرده و سریعاً با چشم پزشک خود تماس بگیرید.

 • استفاده بیش از حد از لنزهای طبی ممنوع است:

از نکته هنگام خرید لنز طبی این است که استفاده از لنزهای طبی که دوره استفاده آن ها تمام شده است، یک اشتباه بسیار رایج است و می تواند خطرات بسیار جدی به دنبال داشته باشد.

استفاده بیش از حد از لنزهای طبی می تواند باعث تخریب لنز و تجمع پروتئین در چشم شود. این می تواند باعث واکنش های آلرژیک شود و نفوذ پذیری اکسیژن لنز را کاهش دهد (قرنیه برای سالم ماندن به اکسیژن نیاز دارد) و به طور بالقوه منجر به عفونت و آسیب دیدگی شود.

 • لنزهای طبی نباید با آب برخورد داشته باشند:

آب می تواند باعث تغییر شکل لنزهای طبی، تورم و چسبیدن آن ها به قرنیه شود. این عامل می تواند چشم ها را تحریک کرده و آن ها را در معرض عفونت قرار دهد. به همین دلیل است که هرگز نباید لنزهای طبی قابل استفاده مجدد خود را در آب شستشو داده یا ذخیره کنید و همیشه باید از مایع لنز مناسب برای این کار استفاده کنید.

همچنین یک آمیب وجود دارد که هم در آب شیرین و هم در آب شیر زندگی می کند و Acanthamoeba  نام دارد، که می تواند در زیر لنز طبی فرو رفته و منجر به عفونت جدی چشم شود.

خبر خوب این است که این نوع عفونت نادر است اما می تواند بسیار دردناک باشد و حتی در شدیدترین موارد باعث نابینایی فرد شود. این عفونت حتی اگر نادر باشد اما آنقدر ویرانگر است که ارزش خطر کردن را ندارد.

تمیز کردن صحیح لنزهای طبی:

اگر لنز طبی خود را به درستی تمیز کنید، خطر تحریک، عفونت باکتریایی و التهاب را که منجر به زخم های التهابی قرنیه یا زخم های باز در قرنیه می شود، کاهش می دهید.

نکته مهم در نگهداری لنزهای طبی، مالش آن ها بین انگشتان است، البته ابتدا باید دستان خود را با آب و صابون بشویید و بعد از آن وقتی لنزها را با مایع ضد عفونی کننده مناسب تمیز می کنید، به معنای واقعی کلمه میکروب ها و رسوبات دیگر را از بین می برید. سپس باید آن ها را با مایع لنز، خوب بشویید.

اگر از لنزهای طبی یکبار مصرف روزانه استفاده کنید، می توانید فرایند تمیزکاری را کاملاً کنار بگذارید، زیرا دیگر مجبور به تمیز کردن آن ها نیستید زیرا پس از هر بار استفاده باید آن ها را دور انداخته و هر روز را با یک جفت لنز تازه شروع کنید.

این نکته را نیز بخاطر بسپارید: ابتدا لنزهای طبی و دوم آرایش. لنزهای طبی خود را قبل از آرایش قرار داده و قبل از شستن آرایش، آن ها را از چشم خارج کنید. این کار باعث می شود که باکتری ها و ذرات ریمل مژه و ابرو، سایه چشم و سایر مواد آرایشی به لنزهای شما نچسبند.

نکته هنگام خرید لنز طبی 2

سخن آخر 5 نکته هنگام خرید لنز طبی

لنزهای طبی جایگزین بسیار مناسبی برای عینک هستند، زیرا هم می توانند بینایی فرد را اصلاح کرده و هم میدان دید وسیعی برای او فراهم کنند و اگر فرد از لنزهای طبی رنگی نیز استفاده کند، می تواند علاوه بر اصلاح بینایی، رنگ چشم های خود را نیز زیباتر کند.

لنزهای طبی، کالاهای پزشکی محسوب می شوند. قبل از خرید هر کالای پزشکی، باید نکاتی در نظر گرفته شود.

5 نکته اصلی که هنگام خرید لنز طبی باید در نظر گرفت، عبارتنداز: مراجعه کردن به یک متخصص بینایی، استفاده نکردن از نسخه عینک برای خریدن لنزهای طبی، شناختن انواع مختلف لنزهای طبی، مطمئن شدن به اینکه حساسیت یا مشکلات مربوط به خشکی چشم ندارید و خرید لنزهای طبی از یک مکان معتبر.

همانطور که در بالا نیز توضیح دادیم، فروشگاه آنلاین لنز مارکت یکی از بهترین و معتبرترین جاهایی است که برای خرید لنزهای طبی می توانید با خیال راحت به آن اعتماد کنید.

سایت لنز مارکت بزرگترین سایت فروش لنزهای چشمی در ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *