بیماری های چشم

قوز قرنیه چیست و راه های پیشگیری از آن

قوز قرنیه چیست و راه های پیشگیری از آن

یکی از بیماری های چشمی که کمتر شناخته شده است و تشخیص آن نیز توسط یک پزشک به راحتی امکان پذیر نیست، بیماری قوز قرنیه می باشد.

افرادی که دارای بیماری قوز قرنیه هستند با مشکل کاهش بینایی مواجه می شوند.

ما در ادامه این مقاله می خواهیم با این بیماری بیشتر آشنا شویم و راه های پیشگیری از آن را نیز بیاموزیم.

قوز قرنیه چیست؟

به طور معمول قرنیه چشم یا لنز بیرونی شفاف جلو چشم، مانند یک توپ گنبدی شکل است. گاهی اوقات این ساختار به اندازه کافی محکم نیست تا بتواند شکل گرد خود را حفظ کند . و مانند یک مخروط به بیرون برآمده می شود. به این، قوز قرنیه گفته می شود.

فیبرهای کوچکی از پروتئین در چشم به نام کلاژن به نگه داشتن قرنیه در محل، کمک می کنند. وقتی این الیاف ضعیف می شوند، نمی توانند شکل خود را حفظ کنند و قرنیه، بیشتر و بیشتر شبیه مخروط می شود.

قوز قرنیه زمانی اتفاق می افتد که آنتی اکسیدان محافظ کافی در قرنیه وجود نداشته باشد. به طور معمول، آنتی اکسیدان ها از فیبرهای کلاژن محافظت می کنند . اما اگر سطح آن ها کم باشد، کلاژن ضعیف شده و قرنیه دچار برآمدگی می شود.

تغییرات قرنیه باعث می شود، تمرکز چشم بدون عینک یا لنز تماسی غیرممکن شود. در حقیقت، اگر وضعیت به اندازه کافی بد شود، ممکن است فرد برای بازگرداندن بینایی، نیاز به پیوند قرنیه داشته باشد.

آیا قوز قرنیه یک ناتوانی است؟

کراتوکونوس یا قوز قرنیه نوعی بیماری چشمی است . که ممکن است باعث از بین رفتن حدت بینایی شود . یا آنقدر شدید باشد که بتوان آن را ناتوانی قلمداد کرد. به عبارت دیگر، این بیماری به خودی خود یک معلولیت نیست . اما کاهش بینایی ناشی از قوز قرنیه ممکن است به قدری شدید باشد که بتواند به عنوان ناتوانی شناخته شود.

در تعدادی از کشورها، اگر میزان بینایی فرد در هر دو چشم به شدت کم شود چه ناشی از قوز قرنیه یا بیماری دیگری، این فرد از نظر قانونی نابینا محسوب می شود . و ممکن است واجد شرایط مزایای ناتوانی باشد.

خوشبختانه، در اکثر موارد، درمان هایی می توانند حتی از ایجاد قوز قرنیه پیشرفته در این سطح از بینایی شدید نیز جلوگیری کنند.

اگر دچار کاهش بینایی قابل توجه ناشی از قوز قرنیه شدید، به یک متخصص کراتوکونوس مراجعه کنید . تا تعیین کند که آیا یکی از گزینه های درمانی جدید یا احتمالا پیوند قرنیه می تواند قدرت بینایی شما را بهبود بخشد یا خیر.

چگونه یک جراح چشم پزشک خوب انتخاب کنیم؟

چه عواملی باعث ایجاد قوز قرنیه می شود؟

ما دقیقا نمی دانیم چه عواملی باعث ایجاد قوز قرنیه می شود. محققان فکر می کنند برخی افراد بیشتر از بدو تولد به آن مبتلا می شوند.

چندین مورد زیر ممکن است با قوز قرنیه ارتباط داشته باشند:

 • سابقه خانوادگی: اگر شخصی در خانواده به این بیماری مبتلا باشد، احتمال اینکه دیگر افراد خانواده نیز به آن مبتلا باشند، زیاد است. اگر دچار قوز قرنیه هستید، از حدود 10 سالگی، علائم چشم کودکان خود را به طور مرتب بررسی کنید.
 • سن: قوز قرنیه معمولا از سنین نوجوانی شروع می شود اما ممکن است زودتر و در سنین کودکی نیز نشان داده شود و یا حتی تا 30 سالگی هم بروز نکند. همچنین می تواند افراد 40 سال به بالا را نیز درگیر کند اما این مورد کمتر رایج است.
 • برخی اختلالات: مطالعات نشان داده است که بین کراتوکونوس و بیماری های سیستمیک مانند سندرم داون، سندرم نشانگان اهلرز- دنلوس، اختلال استخوان زدایی و رتینیت پیگمانتر ارتباط وجود دارد.
 • التهاب: التهاب ناشی از آلرژی، آسم یا بیماری آتوپیک چشم می تواند بافت قرنیه را تجزیه کند.
 • مالش چشم: با مالش شدید چشم به مرور زمان قرنیه شکسته می شود و اگر قبلا دچار قوز قرنیه شده باشید، می تواند باعث پیشرفت سریعتر این بیماری شود.
 • نژاد: یک مطالعه بر روی بیش از 16000 نفر مبتلا به قوز قرنیه نشان داد که افراد سیاه پوست یا لاتین تقریبا 50 درصد بیشتر از افراد سفید پوست احتمال مبتلا شدن به آن را دارند.

علائم قوز قرنیه چیست؟

قوز قرنیه، دید فرد را از دو طریق تغییر می دهد:

 • با تغییر شکل قرنیه از یک توپ به مخروط، سطح صاف آن مواج می شود. این را آستیگماتیسم نامنظم می نامند.
 • با گسترش بیماری، بینایی فرد نزدیک بین می شود. این بدان معنی است که فقط در صورت نزدیک بودن اشیا، می توان آن را به وضوح مشاهده کرد و هر چیزی که دورتر باشد، تار به نظر می رسد.

یک پزشک چشم ممکن است علائم بیماری را در معاینه چشم تشخیص دهد. برخی از این علائم شامل موارد زیر است:

 • فرد هنگام مشاهده فقط با یک چشم، دید دوگانه دارد
 • اجسام نزدیک و همچنین دور، مبهم به نظر می رسند
 • دیدن هاله اطراف چراغ های روشن
 • دیدن رگه های نوری
 • دیدن تصاویر خیالی سه گانه
 • تاری دید که رانندگی را سخت می کند
عوارض لنز های چشمی چقدر هست ؟؟ جلوگیری از عوارض لنزهای تماسی

راه های پیشگیری از قوز قرنیه:

در صورت تشخیص قوز قرنیه، مهمترین کاری که می توانید برای وخیم تر نشدن وضعیت خود انجام دهید، پیروی از توصیه هایی است که چشم پزشک در مورد بهترین گزینه های درمانی و مراقبت های بعدی به شما می دهد.

بسته به ویژگی های خاص این بیماری شما، گزینه های درمانی ممکن است مجهز بودن به لنزهای تماسی اسکلروا، انجام یک عمل اتصال قرنیه یا هر دو مورد باشد.

همچنین بسیار مهم است که از مالیدن چشم خودداری کنید. مالش چشم با بدتر شدن این بیماری همراه است.

مدیریت موفقیت آمیز قوز قرنیه نیاز به معاینات مکرر و مادام العمر چشم دارد تا از ثبات قرنیه و حفظ قدرت بینایی، اطمینان حاصل شود.

اگر در مورد توصیه هایی که از چشم پزشک خود در مورد مدیریت قوز قرنیه دریافت می کنید، گیج هستید، به دنبال نظر دوم از یک متخصص بینایی یا چشم پزشک متخصص قوز قرنیه باشید.

قوز قرنیه چگونه درمان می شود؟

ممکن است فرد احتمالا با عینک جدید شروع کند. اگر قوز قرنیه خفیفی دارید، عینک های جدید احتمالا برای شما مناسب باشند. اگر از عینک استفاده نمی کنید، پزشک لنزهای تماسی را به شما پیشنهاد می دهد. لنزهای تماسی سخت نفوذ پذیر به گاز معمولا اولین انتخاب است. با گذشت زمان، فرد ممکن است به درمان های دیگری برای تقویت قرنیه و بهبود بینایی نیاز داشته باشد.

درمانی به نام اتصال عرضی کلاژن قرنیه ممکن است از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کند . یا اینکه پزشک می تواند حلقه ایی به نام Intacs را در زیر سطح قرنیه کاشته تا فرم مخروط را صاف کرده و بینایی را بهبود بخشد.

وقتی سایر روش های درمانی دید خوبی به فرد نمی دهند، آخرین راه پیوند قرنیه است. این یک عملّ بسیار ایمن است و در بیش از 90 درصد موارد موفقیت آمیز بوده است. پزشک، مرکز قرنیه را برداشته و آن را با یکی از اهدا کنندگان جایگزین کرده و جراحی می کند. بعد از آن ممکن است فرد به لنزهای تماسی نیاز داشته باشد.

Intacs چیست؟

Intacs نام تجاری یک وسیله پزشکی است که در درمان اختلال چشم معروف به قوز قرنیه استفاده می شود.

اتصال عرضی قرنیه یک روش قدرتمند است که می تواند فیبرهای کلاژن ضعیف قرنیه (که عامل این بیماری است) را تقویت کرده و از بدتر شدن آن جلوگیری کند. این یک روش 30 دقیقه ایی است که در مطب پزشکان انجام می شود. اتصال عرضی می تواند به صورت غیر تهاجمی (epi-on) یا تهاجمی (epi-off) انجام شود. اتصال Epi-off خطرات بیشتری نسبت به اتصال epi-on دارد. این احتمالا کراتوکونوس را درمان نمی کند  اما می تواند به طور قابل توجهی از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

تفاوت لنز آستیگماتیسم با لنزهای طبی دیگر در چیست؟

Intacs، قوس های پلاستیک شفاف بسیار کوچکی هستند که برای قرار گرفتن در ماده قرنیه در افرادی که قوز قرنیه دارند و یا با عینک یا لنزهای تماسی نمی توانند به درستی ببینند، طراحی شده است. Intacs توسط FDA برای درمانی به عنوان جایگزین برای پیوند قرنیه مورد تایید قرار گرفت که قبلا یک درمان استاندارد برای قوز قرنیه قبل از Intacs و اتصال عرضی بود.

هنگامی که Intacs به چشم وارد می شوند با صاف کردن قرنیه به شکل اصلی گنبدی، شکل آن را تغییر می دهد. اگرچه این روش معمولا بینایی اصلاح نشده را بهبود می بخشد اما بیمار بعد از قرار دادن Intacs اغلب به عینک یا لنز تماسی احتیاج دارد.

سخن آخر:

به طور معمول قرنیه چشم یا لنز بیرونی شفاف جلو چشم، مانند یک توپ گنبدی شکل است. گاهی اوقات این ساختار به اندازه کافی محکم نیست تا بتواند شکل گرد خود را حفظ کند و مانند یک مخروط به بیرون برآمده می شود. به این، قوز قرنیه گفته می شود.

چندین مورد زیر ممکن است با قوز قرنیه ارتباط داشته باشد: سابقه خانوادگی، سن، برخی اختلالات، التهاب، مالش چشم و نژاد.

برخی از علائم قوز قرنیه شامل موارد زیر است: فرد هنگام مشاهده فقط با یک چشم، دید دوگانه دارد، اجسام نزدیک و همچنین دور، مبهم به نظر می رسند، دیدن هاله اطراف چراغ های روشن، دیدن رگه های نوری، دیدن تصاویر خیالی سه گانه و تاری دید که رانندگی را سخت می کند.

بسیار مهم است که از مالیدن چشم خودداری کنید. مالش چشم با بدتر شدن قوز قرنیه همراه است.

مدیریت موفقیت آمیز این بیماری نیاز به معاینات مکرر و مادام العمر چشم دارد تا از ثبات قرنیه و حفظ قدرت بینایی، اطمینان حاصل شود.

درمانی به نام اتصال عرضی کلاژن قرنیه ممکن است از بدتر شدن وضعیت این بیماری جلوگیری کند یا اینکه پزشک می تواند حلقه ایی به نام Intacs را در زیر سطح قرنیه کاشته تا فرم مخروط را صاف کرده و بینایی را بهبود بخشد.

 

منابع:

 

https://www.webmd.com/eye-health/eye-health-keratoconus

https://www.allaboutvision.com/conditions/keratoconus-faq/how-to-prevent-keratoconus.htm

https://www.webmd.com/eye-health/eye-health-intacs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =