تقریبا بیش از 30 درصد مردم دنیا چشم های ضعیفی دارند که از میان بیش از نصف آن ها از لنزهای چشمی استفاده می کنند. در این مقاله می خواهیم شایعه آیا لنز برای چشم ضرر دارد؟ و یا به صور کلی آیا لنز ضرر دارد را بررسی کنیم.

کلیاتی درباره لنزهای چشمی

ده ها سال است که استفاده از لنزهای چشمی رایج است، در صورت پیروی از توصیه های چشم پزشک و بینایی سنج، خطر صدمه لنز چشمی به چشم ها بسیار کم است.

چشم پزشک یا بینایی سنج شما همچنین به شما می گوید تا چه مدت می توانید از لنزهای خود با خیال راحت استفاده کنید و اینکه آیا چشمان شما می توانند لنزها را به مدت طولانی و مداوم تحمل کنند یا اینکه باید مدت زمانی محدودی از آن ها استفاده کنید.

همچنین، حتماً از لنزهای خود مطابق دستورالعمل ها مراقبت کنید و فقط از محلول های لنز چشمی مرغوب استفاده کنید.

اگر فرصت نگهداری و مراقبت از لنزها را ندارید می توانید از لنزهای یکبار مصرف روزانه استفاده کنید. به راحتی می توانید پس از هر بار استفاده از این لنزها، آن ها را دور انداخته و دیگر نیاز به تمیز کردن و ضدعفونی کردن روزانه ندارند. در استفاده از لنزهای یکبار مصرف روزانه همچنین دیگر نیاز به مایع لنز ندارید.

آنچه واقعا برای چشمان شما بد است و برایشان مشکل ایجاد می کند، بی توجهی به آن ها است.

لنزهای چشمی بسیار بی خطر هستند. با این وجود، اگر به مدت زمان طولانی بدون درآوردن لنز از آن ها استفاده کنید یا به درستی آن ها را تمیز و ضدعفونی نکنید و یا مطابق دستور چشم پزشک آن ها را تعویض نکنید، می توانند به چشمان شما آسیب بزنند.

لنزهای چشمی، قطعه های پزشکی محسوب می شوند و تحت نظارت سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) هستند.

آیا لنز ضرر دارد

لنزهای چشمی اگر کثیف باشند و به درستی تمیز نشده باشند می توانند خطر آسیب دیدگی چشم را افزایش دهند زیرا باکتری ها و سایر عوامل ایجاد کننده عفونت می توانند روی آن ها جمع شوند. این مسئله به ویژه وقتی پیش می آید که لنزها کهنه و فرسوده می شوند و رسوبات روی سطح جلو و پشت لنزها جمع می شوند.

طبق اعلام موسسه Brien Holden Vision (یک سازمان غیر دولتی مراقبت از چشم و بینایی در استرالیا)، از هر 10000 نفر استفاده کنندگان از لنزهای چشمی فقط 4 نفر از آن ها (0.04 درصد) و از هر 10000 نفر استفاده کننده از لنزهای چشمی به صورت شبانه روز فقط 20 نفر از آن ها (0.2 درصد) به دلیل رعایت نکردن بهداشت لنزها و محفظه آن ها دچار عفونت چشم می شوند.

با تمیز کردن و ضد عفونی کردن لنزها پس از هر بار استفاده و همچنین استفاده از مایع ها و محلول های لنز مرغوب، می توانید خطر ابتلا به عفونت چشم مربوط به لنز را تا حدود خیلی زیادی کاهش دهید.

همچنین اگرچه بیشتر استفاده کنندگان از لنزهای چشمی از محلول های لنز چشمی که نیاز به مالش لنز ندارد، استفاده می کنند، اما مطالعات اخیر نشان می دهد که اگر لنزهای خود را هنگام شستشو با محلول، مالش هم دهید، لنزهای شما به طور قابل توجهی بهتر تمیز می شوند. (بهتر است که از محلول های لنز چند منظوره استفاده کنید زیرا آن ها حاوی ترکیباتی هستند که لنز را هم تمیز و هم ضدعفونی می کنند.)

شستشوی محفظه لنز با محلول تازه لنزهای چشمی هم بسیار مهم است سپس آن را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شوند. این کار باعث می شود ریسک آلوده شدن محفظه به میکروارگانیسم هایی که به چشم شما آسیب می رسانند، خیلی کم شود. همچنین شما باید هر سه ماه یکبار محفظه نگهداری لنز خود را با محفظه لنز نو جایگزین کنید. هر بار هم که لنزهای خود را داخل محفظه لنز قرار می دهید باید از محلول لنز تازه استفاده کنید.

آیا لنز ضرر دارد 2

از برنامه تعویض لنز خود پیروی کنید.

از استفاده از لنزهای چشمی خود به مدت طولانی خودداری کنید و مطابق دستور چشم پزشکتان، آن ها را دور انداخته و جایگزین کنید.

حتی اگر خیلی دقیق نیز مراقب لنزهای خود باشید، رسوباتی به مرور زمان روی لنزهای شما به وجود می آیند. اگر از لنزهای چشمی خود به مدت طولانی بدون تعویض کردن آن ها استفاده کنید باعث می شود به قرنیه و چشمانتان آسیب برسد.

حتما با چشم پزشک خود در مورد لنزهای چشمی مشورت کنید و از آن ها بخواهید که چشمانتان را با لنز معاینه کنند. پزشک چشم شما می تواند مشکلات کوچک را قبل از بزرگ شدن تشخیص دهد و به شما کمک می کند در هنگام استفاده از لنزهای چشمی، چشمان خود را سالم نگه دارید.

9 تصور غلط راجع به لنزهای چشمی:

امروزه اطلاعات نادرست به راحتی با تکنولوژی منتقل می شوند. برخی از تصورها بی ضرر هستند، اما برخی دیگر می توانند به طرز منفی ای بر زندگی انسان تأثیر بگذارند. اگر کسی هستید که بینایی تان دچار اختلال شده است، احتمالاً به فکر استفاده از لنزهای چشمی هستید. بعضی از مردم به دلیل تصورات غلطی که راجع به لنزهای چشمی وجود دارد، از استفاده از آنها خودداری می کنند.

در زیر 9 تصور غلطی را که راجع به لنزهای چشمی وجود دارد، شرح می دهیم.

آیا لنز چشمی ضرر دارد ؟

اولین سؤالی که افراد معمولاً هنگام گفتگو درباره خرید لنز چشمی از چشم پزشک خود می پرسند این است که: (آیا لنزهای چشمی خطرناک هستند؟) در حالی که اگر عفونت چشمی ناشی از لنز چشمی اتفاق بیفتند به احتمال خیلی زیاد ناشی از خطای فرد استفاده کننده از لنز است.

روش های مختلفی وجود دارد که می توانید به چشم خود آسیب بزنید، از جمله:

  • قبل از لمس کردن چشم ها و لنزهای چشمی، دستان خود را نشویید.
  • تمیز کردن و نگهداری لنز به طور نامناسب
  • استفاده از لنزهای چشمی به مدت طولانی

شما نباید در هنگام استفاده از لنزها دچار مشکلی شوید و اگر از تمام دستورالعمل هایی که چشم پزشکتان به شما گفته است پیروی کنید، در این صورت لنزهای چشمی کاملا بی خطر هستند.

آیا امکان دارد لنزهای چشمی داخل چشم من گم بشوند؟

برای درک بیشتر شایعه آیا لنز ضرر دارد سوالی متداول وجود دارد که آیا تا به حال کسی به شما گفته است که اگر چشم خود را به اندازه کافی بچرخانید، آن ها یخ می زنند یا اینکه می توانید مغز خود را ببینید؟ افراد می توانند عجیب ترین چیزها را درباره بدن به شما بگویند.

اگرچه ممکن است مفهوم گم شدن لنزها در چشم تا حدودی قابل باور به نظر برسد، اما این امکان اصلا وجود ندارد.

پوسته نازکی چشم ما را پوشانده است و آن را به پلک های چشم وصل می کند بنابراین جایی برای لنز در پشت چشم شما وجود ندارد.

لنزهای چشمی گران هستند.

افرادی که می خواهند لنز را جایگزین عینک کنند همیشه این نگرانی را دارند که آیا لنزهای چشمی گران هستند؟ پاسخ به این سوال “نه” است.

خرید یک عینک با کیفیت هزینه زیادی لازم دارد و یک حرکت اشتباه است. لنزهای چشمی معمولا از عینک ارزان تر هستند، حتی اگر شما لنزهای چشمی یکبار مصرف را هم ترجیح دهید باز این هزینه از هزینه خرید عینک کمتر است.

من نمی توانم در هنگام استفاده از لنزهای چشمی، آرایش کنم.

وقتی آرایش به لنزهای چشمی شما چسبیده باشد، آزار دهنده است و می تواند دید شما را مخدوش کند. آرایش کثیف می تواند فاجعه درست کند. خوشبختانه شما می توانید برای جلوگیری از بروز مشکلات لنز با آرایش خود چند اقدام انجام دهید.

هر بار که آرایش می کنید، ابتدا لنزها را در چشم خود قرار دهید. زمانی که از پودر آرایشی استفاده می کنید، چشمان خود را ببنید. این ذرات ریز می توانند در چشمان شما یا مجاری هوایی تان گیر بیفتند و باعث تحریک و سوزش شوند.

شما همچنین نباید هرگز روی خطوط پلک چشم خود آرایش کنید. شما می توانید خط چشم را بالاتر از پلک بالایی خود بکشید.

در مورد بقیه آرایش شما می توانید آن را به طور عادی انجام دهید. هر وقت در اطراف چشم خود آرایش می کنید، آن کار را آهسته انجام دهید و مراقب باشید. وقتی نوبت به پاک کردن آرایشتان رسیده است، قبل از انجام این کار لنزهای خود را از چشم بیرون بیاورید.

مراقبت از لنزهای چشمی سخت است.

درست است که شما باید یک روال سخت گیرانه را دنبال کنید تا به درستی از لنزهای خود مراقبت کنید اما این کار می تواند به همان اندازه که مسواک می زنید یا رختخواب خود را مرتب می کنید، آسان شود.

اگر کم کار و یا فراموشکار هستید، می توانید از لنزهای یکبار مصرف روزانه استفاده کنید. با استفاده از لنز یکبار مصرف روزانه، دیگر نیازی به نگرانی در مورد هرگونه مراقبت از لنز ندارید.

لنزهای چشمی راحت نیستند.

شما گاهی اوقات می توانید افتادن یک مژه را در چشم خود احساس کنید، بنابراین منطقی است که فکر کنید لنزهای چشمی ناراحت کننده خواهند بود. با این حال، آن ها به طور خاصی طراحی شده اند که درست در بالای چشم قرار بگیرند و به عنوان پوسته دوم عمل کنند. شما اصلاً نباید آن ها را احساس کنید.

اگر لنزهای شما ناراحت کننده هستند، آن ها را از چشمتان بیرون بیاورید. قبل از استفاده از لنزها، باید همیشه شکل آنها را مورد بررسی قرار دهید. اگر آنها مانند یک فنجان رو به بالا باشند، در جهت گیری صحیح قرار دارند.

لنزهای چشمی می توانند از چشم بیرون بیایند.

در ادامه آیا لنز ضرر دارد باید بگوییم که این باور غلط از سال ها پیش وجود دارد بنابراین جای تعجبی ندارد که هنوز هم به طور معمول شنیده شود. انواع قدیمی تر لنزهای چشمی از مواد سفت و محکم ساخته می شدند. این بدان معنی است که آن ها (لنزهای قدیمی تر) ممکن بود در هنگام فعالیت های ورزش یا سایر فعالیت های سخت و یا حتی اگر لنز فوق العاده خشک بود و یا در اثر چشمک زدن، از چشم بیرون بیایند. لنزهای چشمی امروزه از مواد نرم و قابل انعطافی ساخته می شوند. آنها (لنزهای امروزه) محکم به چشم می چسبند و به طور اتفاقی از چشم بیرون نمی آیند. گریه کردن با لنزهای چشمی نمی تواند باعث شود که آن ها از چشم بیرون بیایند مگر اینکه چشم را محکم مالش دهید. اینکه چشمان شما از تولید اشک طبیعی بدن یا در اثر گریه کردن، کمی مرطوب باشند، فرقی نمی کند، لنزهای چشمی شما به راحتی متناسب با چشمان شما خواهند ماند.

آیا لنز ضرر دارد 43 افراد مسن نمی توانند از لنزهای چشمی استفاده کنند.

کارکرد اعضای بدن ما با افزایش سن کند می شود و همین مسئله در مورد تولید اشک چشم نیز صادق است. داشتن خشکی چشم می تواند استفاده از لنزها را دشوار کند، اما یک راه حل آسان وجود دارد.

هر وقت چشمان شما کمی خشک شد، ممکن است احساس سوزش کمی داشته باشید. تنها کاری که باید برای تسکین و رفع آن انجام دهید این است که چند قطره از قطره استریل چشمی استفاده کنید. حتی لنزهای چشمی خاصی در بازار وجود دارند که برای افرادی که دارای خشکی چشم هستند، طراحی شده اند.

همچنین اگر به عینک های چند کانونی نیاز دارید ، خوشحال می شوید که بدانید لنزهای چند کانونی نیز وجود دارد که می توانید عینک خود را با آنها تغییر دهید.

لنزهای چشمی می توانند به چشم ما بچسبند

شما ممکن است نگران لنزهای چشمی چموش باشید. لنزها احساس راحتی می کنند زیرا آن ها به خوبی با اشک چشم مرطوب می شوند. اگر به هر دلیلی خشکی چشم دارید ، می توانید احساس کنید که لنزهای شما به چشمتان چسبیده اند. هنگامی که این اتفاق می افتد، چند قطره چشمی را در چشم ها بریزید. سپس به راحتی می توانید لنزها را از چشمتان خارج کنید.

سخن آخر آیا لنز ضرر دارد

در بیشتر موارد، توانایی دیدن خوب، برای انجام فعالیت های روزمره ضروری است. دید خوب باعث رفاه عمومی و استقلال برای افراد در هر سنی می شود. برای کسانی که دید ناقص اما قابل تصحیح دارند، گزینه های بسیاری می توانند به بهبود بینایی کمک کنند. این گزینه ها معمولاً شامل عینک، لنزهای چشمی یا جراحی با لیزر هستند. تصمیم گیری در مورد اینکه کدام گزینه برای شما بهتر است بستگی به چشم، سبک زندگی و بودجه شما دارد و در مورد این مسئله باید حتما با یک چشم پزشک مشورت کنید.

استفاده از لنزهای چشمی نه تنها ضرر ندارد بلکه مزایای بالقوه زیادی هم دارد. لنزهای چشمی اکثر مشکلات بینایی از جمله نزدیک بینی، دور بینی، آستیگماتیسم و پیر چشمی را اصلاح می کنند. لنزهای چشمی به افراد این امکان را می دهند تا ظاهر طبیعی و بدون عینک داشته باشند و در صورت انتخاب، افراد می توانند ظاهر خود را با لنزهای چشمی رنگی تغییر دهند.

کودکان، نوجوانان و بزرگسالانی که از لنزهای چشمی استفاده می کنند، نسبت به افرادی که از عینک استفاده می کنند، از لحاظ ظاهر بدنی و توانایی انجام فعالیت های ورزشی و تفریحی احساس بهتری دارند. لنز مارکت فروشگاهی کامل در خصوص انواع لنز طبی و رنگی است. می توانید با شماره های مندرج در وب سایت جهت مشاوره رایگان ارتباط برقرار کنید.

1 دیدگاه در “آیا لنز ضرر دارد ؟ | آیا واقعا لنز رنگی و یا لنز چشمی ضرر دارد؟

  1. مائده گفت:

    سلام از وقتی که بجا عبنک از لنز دارم برای ورزش کردن راحت ترم مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *