دانستنی ها

لنز پس از لیزیک | آیا بعد از لیزیک می توان از لنز استفاده کرد؟

استفاده از لنز پس از لیزیک

اگر تا به حال عمل جراحی لیزیک بر روی چشم هایتان انجام داده اید، شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که “آیا بعد از جراحی لیزیک چشم می توان از لنز استفاده کرد؟”. در این مقاله جواب این سوال را دریافت خواهید کرد و با استفاده از لنز پس از عمل لیزیک، انواع هر کدام و کاربرد های آن ها و همچنین مراقبت های قبل و پس از عمل جراحی آشنا خواهید شد.

عمل لیزیک چشم چیست؟

جهت درمان عیوب انکساری چشم مانند نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم، جراحی لیزیک انجام می شود. عمل جراحی لیزیک به وسیله پرتوی لیزر صورت می گیرد و با این روش شکل قرنیه را تغییر می دهند تا زمانی که نور به چشم ها وارد می شود، بتواند به درستی بر روی شبکیه متمرکز گردد.

در این نوع جراحی چشم، ابتدا لایه ای از قرنیه در حدود ضخامت 160 میکرون برداشته می شود و سپس متناسب با شماره عینک شخص، تراش قرنیه انجام می شود.

به طور کلی جراحی های چشم که جهت درمان عیوب انکساری صورت می گیرد، بسته به روش انجام آن دارای انواع مختلفی می باشد. از جمله» عمل جراحی لیزیک، لازک و PRK، فمتو سکند، Smile و … که هر کدام مزایای خاص خود را دارد.

مراقب های پس از عمل لیزیک را بدانیم!

شاید اسم عمل جراحی مقداری نگران کننده باشد اما در مورد عمل لیزیک این نگرانی و تصور بد واقعیت ندارد. زیرا مدت عمل بسیار کوتاه و در حدود 5 الی 1 دقیقه می باشد و بهبود آن طی چندین روز به طور کامل وقوع می یابد. تنها قسمت سخت آن ایجاد تاری دید است که ممکن است به مدت یک الی دو روز وجود داشته باشد که آن هم با مراقبت های زیر بر طرف خواهد شد:

 • تا سه هفته از شنا کردن خودداری کنید.
 • تا یک روز پس از عمل جراحی لیزیک رانندگی نکنید.
 • هرگز موهایتان را تا یک هفته اول پس از عمل رنگ نکنید.
 • بهتر است هفته اول هنگام خواب از شیلد استفاده نمایید.
 • در روز پس از جراحی به صفحه گوشی، تلویزیون و کامپیوتر نگاه نکنید.
 • تا یک ماه چشمانتان را نمالید تا بافت قرنیه به طور کامل بهبود یابد.
 • به مدت یک هفته از لوازم آرایش بخصوص آرایش چشم استفاده نکنید.
 • تا زمان برداشتن لنز پانسمان از ورود آب به چشمان جلوگیری نمایید.
 • تا سه هفته حتما از عینک آفتابی استفاده کنید تا گرد و غبار و نور خورشید به چشمانتان آسیب نزند.
 • تاا دوماه پس از عمل لیزیک از ورزشهای سـنگین مانند ورزش های رزمی، وزنه برداری و ضربه توپ به سر پرهیز نمایید.

در صورتی که موارد فوق را رعایت کنید، فرآیند بهبود قرنیه به درستی و با سرعت بیشتری انجام خواهد شد و می توانید در مورد استفاده از لنز در زمان مناسبی پس از عمل جراحی تصمیم گیری نمایید.

موضوعی که در این مقاله می خواهیم به آن بپردازیم امکان استفاده از لنز پس از عمل لیزیک می باشد.

چگونه یک عینک آفتابی مناسب چشم انتخاب کنیم؟

در چه صورت پس از عمل لیزیک نیاز به استفاده از لنز می باشد؟

معمولا پس از عمل لیزیک، عیوب چشم ها به طور کامل درمان خواهد شد، اما در بعضی موارد ممکن است نیاز به استفاده از لنز یا عینک داشته باشیم:

1- در صورتی که عیوب چشم فرد بسیار بالا باشد و با عمل جراحی به طور صد در صد بر طرف نشود. در این صورت لازم است که از لنز یا عینک استفاده شود.

2- در صورتی که فرد عمل لیزیک انجام دهد و مشکل بینایی به طور کامل بر طرف شود، اما به دلیل افزایش سن دچار پیر چشمی گردد. در این صورت نیز جهت بر طرف شدن مشکل پیر چشمی لازم به استفاده از لنز یا عینک می باشد.

3- در بعضی از موارد پس از عمل جراحی لیزیک جهت درمان تکمیلی همانطور که در مقاله انواع لنز گفته ایم، از لنز های سخت نفوذ پذیر به گاز (GRP) بنا به توصیه پزشک متخصص می توان استفاده نمود.

4- اما در حالتی دیگر مشکل بینایی فرد با عمل لیزیک به طور کامل بر طرف شده است اما به دلایلی مانند: زیبایی، تغییر رنگ چشم و … تصمیم به استفاده از لنز داشته باشد.

استفاده از لنز پس از عمل لیزیک؟ آری یا خیر؟

قبل از آن که در مورد باید ها و نباید های استفاده از لنز پس از عمل لیزیک  توضیح دهیم، خبر خوبی که باید بگوییم این است که در هر صورت به هر یک از دلایل بالا استفاده از لنز پس از عمل لیزیک بی خطر است و مانعی ندارد.

البته طبق توصیه پزشکان متخصص بهتر است تا حدود 2 الی 3 ماه و نهایتا تا 6 ماه پس از جراحی برای استفاده از لنز صبر کنید. و پس از این مدت با پزشک خود مشورت نمایید. پس از عمل لیزیک ممکن است شکل قرنیه شما به جهت ایجاد تراش تغییر کرده باشد. به همین جهت پزشک پس از معاینه نوع لنزی که برای چشمان شم مناسب است را پیشنهاد خواهد کرد.

نکته قابل توجه در استفاده لنز پس از عمل لیزیک

علاوه بر این که نحوه صحیح قرار دادن لنز در چشم همیشه اهمیت دارد، زمانی که شما پس از عمل جراحی چشم می خواهید از لنز استفاده کنید باید توجه بیشتری به نحوه قرار گیری لنز داشته باشید. چرا که در صورت استفاده نادرست باعث ایجاد آسیب و خراش بر روی قرنیه می گردد.

یک “تصور غلط” وجود دارد که اغلب افراد گمان می کنند لنز های تماسی چشم تنها یک سایز دارد. در صورتی که این گونه نیست و همانطور که افراد دارای شکل چشم های کختلف هستند، لنز ها نیز در سایز های مختلفی وجود دارند. به همین دلیل است که می گوییم برای انتخاب نوع لنز مناسب بهتر است به پزشک مراجعه نمایید تا نوع و برند مناسب لنز را به شما پیشنهاد نماید.

مراقبت از چشم در برابر ضعیف شدن

به عنوان مثال، لنز های رنگی سالانه فرشلوک (Freshlook) که یکی از معتبر ترین برندهای آمریکایی لنز می باشد و تقریبا تمام کسانی که از لنز های طبی یا رنگی استفاده می کنند با آن آشنا هستند، دارای قطر 14.5 میلیمتر می باشند.

همچنین برند فستیوال نیز که یک برند کره ای و بسیار پر طرفدار که لنزهای آن جزء معدود لنزهای ضد اشعه UV می باشد، دارای قطر 14 میلیمتر است.

جهت انتخاب و مشاوره در خصوص انواع لنز نیز می توانید با همکاران ما در لنز مارکت در تماس باشید.

چه نوع لنزی پس از عمل لیزیک برای افراد مناسب است؟

همان طور که در بالا گفتیم استفاده از لنز پس از عمل لیزیک به هر دلیلی خطری برای شخص نخواهد داشت. اما با توجه  به علت استفاده اغلب توصیه می شود که پس پس از این دوران، افراد از لنز های تماسی سخت  بخصوص نوع اسکلروال (Scleral contact lenses) و یا لنزهای تماسی هیبریدی یا همان لنزهای تماسی ترکیبی (Hybrid contact lenses) استفاده شود.

استفاده از لنز پس از جراحی لیزیک

لنز تماسی اسکلرال چیست؟

لنز های تماسی اسکلرال در واقع نوعی از لنز های سخت محسوب می شوند. با این تفاوت که به دلیل داشتن قطر بزرگتر، سطح قرنیه را به طور کامل با یک لایه شفاف می پوشانند.

علت استفاده از لنز های اسکلرال

به دلیل نامنظم بودن سطح قرنیه، ممکن است استفاده از لنز های تماسی نرم مشکل باشد. اما در صورتی که از این نوع لنز استفاده نمایید، سطح قرنیه به علت داشتن قطر بیشتر به طور کامل هموار می گردد و مشکلاتی که ناشی از عدم همواری قرنیه برای فرد ایجاد می گردد را به طور کامل بر طرف می نماید.

علاوه بر این افرادی که دارای خشکی شدید چشم هستند و تحمل لنز های تماسی معمولی در چشمانشان مشکل است، به راحتی می توانند از این لنز ها استفاده نمایند. زیرا در لنز های اسکلرال فضای بین قرنیه و سطح پشت لنز، فضای بسیار مناسبی برای ذخیره مایع می باشد. که در تصویر زیر می توانید به خوبی مشاهده کنید.

 

آیا لنز های اسکلرال انواع مختلفی دارند؟

بله، لنز های اسکلرال دارای انواع مختلف با ویژگی های مختلفی هستند که به طور خلاصه در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد:

لنز های اسکلرال به طور معمول بزرگتر از لنز های سخت معمولی (GP) هستند و قطر آن ها نیز از لنزهای تماسی معمولی بیشتر می باشد.

کوچک ترین نوع این لنز معمولا دارای قطر 14.5 میلی متر است و بزرگترین آن دارای قطر 24 میلی متر می باشد.

لنز های اسکلرال که قطر آن ها از 18 میلی متر کوچک تر است را لنزهای “مینی اسکلرال” می نامند.

برای آن که سایز لنز های اسکلرال را بهتر متوجه شوید باید بگوییم که متوسط قطر قرنیه چشم انسان 11.8 میلی متر است. در نتیجه حتی کوچکترین لنز های اسکلرال نیز تمام سطح قرنیه را می پوشاند.

مزایای لنز بوش اند لومب | برتری های لنزهای طبی Bausch & Lomb

لنز های سخت (GRP) معمولا قطری بین 9 تا 9.5 میلی متر دارند و در حدود 75 الی 80 درصد سطح قرنیه را می پوشانند.

دسته دیگری از لنز های اسکلرال وجود دارد که قطر آن ها بین 13 تا 15 میلی متر می باشد که به آن لنز های قرنیه اسکلرال می گویند.

لنز های قرنیه اسکلرال، نسبت به سایر انواع لنز، برای افرادی که عمل جراحی لیزیک انجام داده اند بسیار مناسب تر می باشد.

با این حال توصیه می نماییم که برای انتخاب لنز با قطر مناسب حتما با متخصص مشورت نمایید.

لنز تماسی هیبریدی (Hybrid contact lenses) چیست؟

همان طور که گفتیم یکی دیگر از انواع لنز که پس از عمل جراحی لیزیک چشم توصیه می شود، لنز های تماسی هیبریدی یا همان لنز های تماسی ترکیبی می باشند.

لنز های تماسی هیبریدی مصارف خاص تری دارند از جمله: بیمارانی که انواع خاصی از اختلالات بینایی دارند مانند کراتوکونوس، زخم یا ترومای قرنیه، پیوند قرنیه، آستیگماتیسم شدید، خشکی شدید چشم و … .

لنز های هیبریدی یا ترکیبی نیز دارای انواع مختلفی می باشد. از جمله آن ها می توان به نوع PRO و CON اشاره نمود.

از آن جایی که این نوع لنز جزء دسته ای از لنز های خاص می باشد، جهت استفاده از ان ها باید حتما نزد متخصص آموزش کافی دید تا هیچ گونه مشکلی ایجاد نگردد.

نکات استفاده از لنز قبل از عمل جراحی لیزیک

در این جا لازم دانستیم تا نکاتی را در مورد استفاده از لنز های تماسی قبل از انجام عمل لیزیک نیز خاطر نشان کنیم تا اگر هنوز تصمیم به انجام عمل نگرفته اید مراقبت های قبل از آن را نیز بدانید:

 • اگر از لنز های تماسی نرم استفاده می کنید و تصمیم به جراحی لیزیک دارید، به مدت یک هفته قبل از انجام عمل از لنز استفاده نکنید تا چشم آمادگی جراحی را پیدا کند و از تحریک آن جلوگیری شود.
 • اگر از لنز های تماسی سخت استفاده می کنید باید در حدود 3 الی 4 هفته قبل از انجام عمل لیزیک لنز ها را از چشمانتان خارج نمایید. زیرا به علت نوع و جنس آن ها زمان طولانی تری نیاز است تا قرنیه به حالت عادی برگردد و برای جراحی اماده باشد.

خلاصه استفاده از لنز پس از عمل لیزیک

همان طور که از توضیحات فوق متوجه شدید، استفاده از لنز در دوران پس از عمل جراحی هیچ خطری نداشته و صرفا با رعایت نکاتی که گفته شد می توانید به راحتی از لنز مناسب چشمان خود استفاده نمایید. همچنین اگر به صورت موقت از لنز استفاده می نمایید توجه داشته باشید که به طور مرتب لنز ها را با محلول مخصوص شستشو دهید و پس از هر دوره سه ماهه کیس و محلول تمیز کننده را تعویض نمایید.

منابع:

https://eyewiki.aao.org/Contact_Lenses_after_LASIK

https://www.allaboutvision.com/visionsurgery/faq-cls-after-lasik.htm

https://www.reviewofcontactlenses.com/article/freedom-on-your-fingertip-gp-hybrid-and-scleral-multifocals

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.