در این مقاله به مقایسه لنز و لیزیک چشم، و تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها با هم می پردازیم.قبل از مقایسه لنز و لیزیک هر کدام را جداگانه بررسی می کنیم:

لنزهای چشمی

لنز و لیزیک

لنزهای چشمی مستقیماً روی قرنیه چشم استفاده می­شوند. آنها عملکردی مشابه عینک دارند. خطاهای انکساری با لنزهای چشمی و عینک اصلاح می­شوند. استفاده از لنزهای چشمی بی خطر است و جایگزین خوبی برای عینک هستند. 24 میلیون نفر در ایالات متحده از لنزهای چشمی استفاده می­کنند.

استفاده از لنزهای چشمی در شرایط زیر توصیه می­شود:

·        پیرچشمی و دور­بینی (لنز چشمی دو­کانونی مورد نیاز است)

·        آستیگماتیسم (بینایی غیرطبیعی است)

·        دور­بینی (بینایی دور)

·        نزدیک­بینی (بینایی نزدیک)

بینایی سنجی را انتخاب کنید که با تجربه باشد. شما باید یک جفت عینک به عنوان پشتیبان تهیه کنید. انتخاب لنزهای چشمی بستگی به شرایط پزشکی شما دارد. دو نوع لنز چشمی وجود دارد که مشتمل بر لنزهای نرم و لنزهای نفوذپذیر هستند.

لنزهای چشمی نباید برای مدت زمان طولانی استفاده شوند و باید در زمان خواب درآورده شوند. در صورت عدم استفاده صحیح، ممکن است به قرنیه چشم آسیب وارد شود. در صورت عدم تمیز کردن و مراقبت درست از لنز، قرنیه می­تواند عفونت را به خود جلب کند.

اگر لنزها به درستی استفاده نشوند، ممکن است باعث حساسیت شوند. لنزهای نفوذپذیر در صورت عدم استفاده صحیح یا استفاده در هنگام خواب، ممکن است باعث آسیب به قرنیه شوند. آن­ها را می­توان در زیر پلک چشم پنهان کرد. آنها می­توانند از چشم بیرون بیایند. تولید پروتئین چشمی می­تواند به دلیل آلرژی چشم به لنز ایجاد شود. که ممکن است باعث ناراحتی چشم و تاری دید شود. این مهم است که لنزها را به درستی تمیز کنید. مبتلایان به آلرژی باید از لنزهای یکبار مصرف یا لنزهای نفوذپذیر سفت و سخت استفاده کنند.

برخی شرایط می­تواند مانع استفاده از لنزها شود:

·        عدم مراقبت مناسب از لنزها

·        محیط کار کثیف

·        خشکی چشم

·        آلرژی

·        عفونت چشم

برای از بین بردن میکروب­ها و جلوگیری از هرگونه عفونت، لنزهای چشمی باید تمیز شوند. آنها باید هر 3 ماه یک بار جایگزین شوند. هرگز دوباره از محلول لنزهای چشمی استفاده نکنید. بعد از هر بار استفاده از محلول لنز، آن را دور ریخته و بگذارید لنزها در مقابل هوا خشک شوند. لنز را در دهان خود قرار ندهید. از راه ­حل­های تمیز کردن خانگی استفاده نکنید. فقط از قطره­های چشم، با کیفیت خوب استفاده کنید. قبل از استفاده از لنزها دست­­های خود را بشویید. لنزهای خود را به اشتراک نگذارید. از لنزهای مدروز استفاده نکنید.

از دستورالعمل­ های بینایی­ سنج پیروی کنید. اگر چشمان‌تان به نور حساس است، چشمانتان دردناک است، بیش از دو روز چشم شما قرمز است، ترشحاتی از چشمهای‌تان بیرون می­ آید، بینایی تار دارید و یا چشمان تان خراشیده است، با بینایی­ سنج مشورت کنید. هر ساله چشمان خود را به عنوان احتیاط چک کنید.

عمل جراحی لیزیک:

در مقایسه لنز و لیزیک جراحی لیزیک برای افرادی که نقص بینایی دارند، گزینه بهتری است. این نوع جراحی ایمن‌­تر بوده و از مزایای طولانی مدت بهتری نسبت به استفاده از لنزهای چشمی برخوردار است. برای جراحی ابتدا چشمان شما ارزیابی می­شود و سپس برای جراحی برنامه­‌ریزی می­گردد.

بیماران زیر واجد شرایط برای لیزیک نیستند: بیمارانی که سطح مورد نیاز برای تصحیح بینایی را ندارند (سطح مورد نیاز بیشتر از شش تا هشت دیوپتر بسته به ضخامت قرنیه است)، بیماران دارای قرنیه­ های نازک، بیماران دارای قرنیه­ هایی که زخمی هستند و یا قبلا جراحی شده­ اند، بیمارانی که پیوند قرنیه انجام داده ­اند، بیماران دارای قرنیه­ های مخروطی و غیره

نکاتی برای قبل از عمل جراحی لیزیک:

قبل از عمل تا یک هفته از لنزهای چشمی استفاده نکنید. قبل از عمل یک وعده غذایی سبک بخورید و از پوشیدن هرگونه هدبندی که ممکن است در جراحی تداخل ایجاد کند، خودداری کنید. جراحی 10 تا 30 دقیقه طول می­کشد. از یک وسیله پزشکی به نام میکروکراتوم استفاده می­شود و قرنیه در طی عمل تغییر شکل می­‌یابد. در این مدت بیهوشی موضعی به بیمار داده می­شود. بینایی شما ممکن است بعد از عمل برای مدتی تار شود. بعد از عمل سرعت بهبودی قابل ملاحظه و بعد از 24 ساعت است، این سرعت بهبودی بسیار زیاد است. شما باید 24 تا 48 ساعت بعد از عمل و در فواصل منظم تا شش ماه به پزشک مراجعه کنید.

مزایای جراحی لیزیک:

در بررسی لنز و لیزیک توجه کنید که قطعا بینایی با استفاده از لیزیک اصلاح شده و بعد از عمل جراحی لیزیک، بینایی مطلوبی خواهید داشت. به دلیل قطره‌­های بی‌حسی که استفاده می­شود، بیمار درد کمتری را تجربه می­کند. بینایی بلافاصله یا روز بعد اصلاح می­شود. بانداژ و بخیه پس از لیزیک مورد نیاز نیست. بیماران بعد از جراحی لیزیک دیگر نیازی به عینک یا لنزهای چشمی ندارند.

عمل جراحی در لیزیک کمتر تهاجمی است و جراح فقط روی سطح چشم عمل می­کند (یک عمل خارج از چشم نامیده می­شود). با این حال، لیزیک شامل قطع دائمی برخی از بافت­های قرنیه است و این روش غیرقابل برگشت است. در بررسی سرعت لنز و لیزیک، لیزیک به طور قابل توجهی سریع­تر از ایمپلنت لنز است و هر دو چشم به طور همزمان عمل می­شود.

در عفونت زایی لنز و لیزیک، باید گفت در استفاده از لنزهای چشمی، احتمال عفونت چشم بیشتر است. برای جراحی لیزیک باید یک جراح با تجربه انتخاب شود. آنها باید از آخرین فناوری استفاده کنند. از سابقه پزشکی خود به جراح بگویید. هر وقت لازم باشد با جراح خود مشورت کنید.

       تا همین اواخر، بیشتر افراد – از جمله بسیاری از پزشکان چشم – تصور می­کردند که عمل جراحی تصحیح بینایی با لیزر خطرناکتر از استفاده از لنزهای چشمی است. این تا حدودی به این دلیل است که عمل جراحی با استفاده از لنزهای چشمی بسیار متفاوت است. مشکلات ناشی از لنزهای چشمی معمولاً مدت زمان زیادی طول می­کشد، در حالی که عوارض ناشی از جراحی لیزیک اغلب به زودی بعد از عمل ظاهر می­شوند.

   آنچه مطالعات نشان داد:

پزشکان مؤسسه OHSU Casey Eye اخیراً احتمال عوارض ناشی از لنزهای چشمی را با خطرات جراحی تصحیح بینایی مقایسه کرده‌­اند. به طور خاص، آن­ها مطالعه کردند که چگونه اغلب افرادی که از لنزهای چشمی استفاده می­کنند، در مقایسه با افرادی که جراحی لیزیک داشته‌­اند، بینایی خود را از دست می­دهند. این اطلاعات به ما می­‌گوید که لنزهای چشمی همیشه انتخابی مطمئن‌­تر از جراحی لیزیک نیستند. هر دو لنزهای چشمی و لیزیک بسیار بی‌­خطر هستند، اما هر دو ممکن است عوارضی نیز داشته باشند.

مطالعاتی روی بیش از 16000 سرباز و بیش از 32000 عمل جراحی لیزیک انجام شد. تقریباً از هر 1250 نفر یک نفر دچار کاهش بینایی شد. میزان بینایی در افرادی که عفونت­‌های مربوط به لنزهای چشمی داشتند، کمتر بود. آن­ها همچنین 18000عمل انجام شده در انستیتوی Casey Eye را طی یک دوره 10 ساله مورد مطالعه قرار دادند.

آن­ها دریافتند که خطر ابتلا به عفونت چشمی به نام کراتیت باکتریایی 1 در 100 برای افرادی است که به مدت 30 سال روزانه از لنزهای چشمی استفاده کرده­اند. خطر بیماری دیگری که بعضی اوقات با لنزهای چشمی می‌­آید، کراتیت Acanthamoeba است، این خطر بیشتر در کمین افرادی است، که به مدت 30 سال روزانه از لنزهای چشمی استفاده کرده­اند و احتمال آن حدود 1 در 1000 است. خطر از دست دادن بینایی برای هر دو عفونت تقریباً یکسان است. از هر 2000 نفر، 1 نفر به دلیل عفونت، بینایی خود را از دست می­دهد

انتخاب لیزیک

بسیاری از افراد به دلیل مزایای سبک زندگی که این روش ارائه می­دهد، عمل جراحی تصحیح لیزر را انتخاب می­کنند. آنها قادر خواهند بود هر کاری را از سرگرمی­‌های مورد علاقه خود گرفته تا کارهای روزمره بدون استفاده از لنز چشمی و عینک انجام دهند.

 دو دلیل قانع کننده که چرا عمل جراحی لیزیک بهتر از استفاده از لنزهای چشمی در تمام عمر است:

1- بی­خطری یک روش در مقابل دیگری

2- هزینه جراحی لیزیک در مقایسه با هزینه لنزهای چشمی در طول عمر

لنز و لیزیک

 بی­خطر بودن:

امروزه جراحی لیزیک همان چیزی نیست که 23 سال پیش FDA  برای اولین بار تصویب کرد. تعداد قابل توجهی از تحقیقات و پیشرفت­های فناوری انجام شد که باعث شد جراحی با ایمنی بیشتری انجام شود از جمله:

1-ردیاب چشم

·        لیزرها مجهز به فناوری پیشرفته ردیابی چشم هستند که از هر جایی که حین عمل انجام می­شود، چشم را دنبال می­کنند. این نه تنها برای بیمارانی که سؤال و کنجکاوی می­کنند، آرامش­بخش است بلکه در واقع به کیفیت بینایی بهتر منجر می­شود.

2-لیزر Femtosecond

لیزرهای Femtosecond در مقایسه با Microkeratome به طور دقیق‌­تر فلپ لیزیک را ایجاد می­کنند زیرا Microkeratome از تیغه استفاده می­‌کند. این فناوری لیزر باعث کاهش بروز خشکی چشم­‌ها و عوارض فلپ می شود و زمان بهبودی را کاهش می­دهد. همانطور که تصور می­کنید، با یک تیغه، احتمال بیشتری برای خطا و عوارض وجود دارد.

3-لیزرهای WavefrontOptimized، WavefrontGuided و TopographyGuided

·        هر سه فناوری به طور قابل توجهی شانس آماری دید 20/20 را بهبود بخشیده­‌اند.

·        آن­ها نتایج بهبود یافته‌­ای را ارائه می­دهند، که اغلب در مقایسه با عینک و لنزهای چشمی منجر به دید بهتر بعد از عمل می­‌شود.

·        آنها بروز هاله و تاثیر نور در دید را کاهش می­‌دهند.

مقایسه هزینه:

هنگامی که هزینه لنزهای چشمی و عینک (معمولاً 500 دلار یا بیشتر در سال) را در طی یک دهه با عمل جراحی لیزیک مقایسه می­کنید، لیزیک به یک سرمایه گذاری عالی تبدیل می­شود. هنگامی که به راحتی لیزیک را در مقابل سایش لنزهای دراز مدت قرار می­‌دهید، لیزیک به یک انتخاب بدیهی تبدیل می­شود.

. گزینه‌­های حذف عینک، که به طور دسته جمعی جراحی­‌های انکساری نامیده می­شوند، امروزه بسیار زیاد هستند، و هر یک از آن­ها از لحاظ سلامتی و کارایی دارای تاریخچه اثبات شده‌­ایی هستند.

·  تمام روش های انکساری می­توانند بدون نیاز به عینک یا لنزهای تماسی، بدون خطر و موثر، به دید 20/ 20 برسند، مشروط بر اینکه با وضعیت چشم و نیازهای بینایی افراد مطابقت داشته باشند. انتخاب صحیح جراحی انکساری اولین قدم در بینایی بهتر بدون عینک است و بعد از ارزیابی جامع و کامل چشم، فقط با همکاری جراح چشم شما قابل انجام است.

ایمپلنت لنز

 نوع دیگری از جراحی چشم، ایمپلنت لنز است.

نکاتی در مورد ایمپلنت لنز:

·        این روش از لنزهای مصنوعی استفاده می­کند که در داخل چشم، یا در فضایی بین عنبیه و لنزهای کریستالی طبیعی (موسوم به لنزهای قابل جایگذاری) یا در فضایی که بعد از برداشتن لنز طبیعی چشم ایجاد شده است (موسوم به لنز شفاف یا لنز تعویضی انکساری) قرار می­گیرند.

·        لنزهای داخل چشم می توانند سطح بسیار بالایی از نزدیک بینی (حداکثر 20 دیوپتر) را با محدودیت کمی در بیمار اصلاح کنند. با این حال، کمتر از 3 دیوپتر اصلاح توصیه نمی‌­شود.

·        ایمپلنت لنز که روی قسمت داخلی چشم کار می­کند،  روش تهاجمی‌تری است. لنزهای قابل جایگذاری که شامل برداشتن لنز طبیعی چشم نیستند، کاملاً برگشت پذیر هستند. بیشتر جراحان ترجیح می­‌دهند هر چشم را در روزهای جداگانه جراحی كنند زیرا جراحی هر دو چشم با هم باعث افزایش خطر عفونت داخلی چشم می­‌شود.

·        ایمپلنت لنز محافظت بیشتری در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد، اشعه مضر موجود در نور خورشید که باعث تشکیل آب مروارید می­شود، وابسته به سن هم هست.

 مقایسه مدت زمان عمل و مدت زمان استراحت بعد از جراحی و هزینه ایمپلنت لنز و لیزیک

·        زمان مورد نیاز در بیمارستان به دلیل پردازش اوراق و انتقال به اتاق عمل برای هر دو عمل یکسان است. با این حال، لیزیک روی هر دو چشم به طور همزمان انجام می‌­شود، در حالی که بعضی جراحان ترجیح می­‌دهند در روزهای مختلف جایگذاری ایمپلنت لنز را انجام دهند.

·        لیزر درمانی به خودی خود کمتر از یک دقیقه برای هر چشم طول می­‌کشد؛ روی هم رفته حدود 15 دقیقه برای هر چشم عمل جراحی طول می­کشد.

·        جایگذاری ایمپلنت لنز حدود 20 تا 30 دقیقه در هر چشم طول می­کشد. معمولا، جراحی­ دو چشم در فاصله حدود یک هفته انجام می­‌شود.

·        مدت زمان بهبودی بینایی و پیگیری­‌های بعد از آن، برای هر دو گروه جراحی تقریباً یکسان است.

·        ایمپلنت لنز معمولاً گرانتر از  عمل جراحی لیزیک است.

مقایسه نیاز به عینک مطالعه در ایمپلنت لنز و لیزیک

·        در صورت نیاز به عینک مطالعه، تمام روش‌های انکساری نمی­توانند این نیاز را برطرف کنند.

·        لنزهای قابل جایگذاری یا لنزهای قابل کاشت Collamer، ICL، برای دید نزدیک نمی­‌توانند استفاده شوند. خارج کردن لنز شفاف و تعویض لنزهای انکساری با لنزهای چند کانونی می­تواند برای هر دو بیماری نزدیک­‌بینی و دوربینی استفاده شود.

·        اگر قبل از عمل، پیرچشمی و دور­بینی ندارید، شما هنوز هم قادر خواهید بود صرف نظر از روش انکساری که انتخاب می­کنید بدون عینک بخوانید، مگر اینکه لنز خود را با یک عدسی یک کانونی تعویض کنید.

1 دیدگاه در “مقایسه لنز و لیزیک چشم : مزایا، معایب و هر آنچه باید بدانید

  1. مانی گفت:

    مفید و جامع بود تنکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *