گذشته از تصمیم گیری در مورد بهترین نوع لنزهای چشمی، یکی از دشوارترین تصمیم گیری ها برای استفاده کنندگان از لنزهای چشمی، انتخاب بهترین مایع لنز است. چشم هر کسی منحصر به فرد است و به مراقبت های مختلفی احتیاج دارد.

هنگامی که مایع لنز چشمی را انتخاب می کنید، چشم پزشکتان توصیه می کند که مایع لنزی را انتخاب کنید که مناسب نوع لنزتان باشد و همچنین برای چشمانتان ضرر نداشته باشد. مهم این است که همیشه این توصیه ها را رعایت کنید زیرا همه مایع لنزها مناسب لنز چشمی شما نیستند. تمیز کردن لنزهای چشمی شما به صورت مؤثر، به حفظ کیفیت لنزها در طول عمرشان و مهمتر از همه به سلامت چشمانتان، کمک می کند. روند ضد عفونی کردن لنزهای چشمی ساده است و با چند قدم ساده، هر کسی می تواند محافظت درست از لنزهای چشمی خود را یاد بگیرد.

بهترین مایع لنز چه خصوصیاتی دارد؟

شما باید قبل از استفاده از لنزهای چشمی، آن ها را با انگشت مالش دهید و بعد به خوبی آن ها را پاک و تمیز کنید. این کار به پاکسازی موجودات میکروبی از روی لنز چشمی کمک می کند. این کار همچنین چربی ها و پروتئین هایی را که ممکن است روی لنز چشمی جمع شده باشند، جدا می کند. مرحله بعدی تمیز کردن لنز چشمی، استفاده از مایع لنز است. به جای مالیدن انگشت دست به مایع لنز، هر دو طرف لنز را در مایع لنز خیس کنید. با این روش لنزهای چشمی سالمتری خواهید داشت. برای ضدعفونی کردن انواع مختلف لنزهای چشمی ممکن است نیاز به اقدامات اضافی داشته باشد، بنابراین قبل از ایجاد هرگونه تغییر در روال مراقبت از لنز خود، حتماً با چشم پزشک خود مشورت کنید.

مایع های لنز مختلفی وجود دارد که می تواند برای انواع مختلف لنزهای چشمی استفاده شود. مایع های لنز اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرند، می توانند باعث بروز مشکلات جدی شوند. مراقبت نادرست از مایع های لنز چشمی می تواند خطر عفونت چشم و زخم های قرنیه را افزایش دهد، این شرایط خیلی سریع ایجاد می شود و بسیار هم جدی است، همچنین در موارد نادر، این شرایط می تواند باعث کوری شخص شود.

دو نوع مایع لنز اصلی وجود دارد: محلول لنز چند منظوره و محلول هیدروژن پراکسید و کارایی هر کدام  از این محلول ها نیز متفاوت است.

  1. محلول های لنز چند منظوره

مزیت بزرگ محلول های لنز چشمی چند منظوره این است که می توان از این محلول ها برای تمیز کردن، شستشو، ضد عفونی و نگهداری لنزهای چشمی استفاده کرد. این محلول های چند منظوره بخش بزرگی از بازار را تشکیل می دهند. بعد از استفاده از لنزها، آن ها را با این محلول شستشو و مالش دهید. برای استفاده از محلول لنز چند منظوره ابتدا کافیست دستان خود را بشویید و سپس مقداری از محلول چند منظوره را در کف دست خود بریزید. یکی از لنزها را داخل محلول بگذارید و با استفاده از یک پد انگشتی لنز را به آرامی مالش دهید.

مرحله مالش لنز ساده است و فقط یک دقیقه وقت شما را می گیرد سپس لنز را بچرخانید و این روند را تکرار کنید. بهتر این است که قبل از خیساندن لنز در محلول در شب، لنزها را برداشته و بعد مالش داده و بشویید. این فرایند به طور قابل توجهی بر نظافت لنزهای چشمی تأثیر می گذارد، بنابراین این مرحله را فراموش نکنید. لنزهای چشمی تمیز، بینایی واضح تری را به شما ارائه می دهند و چشمانتان را سالم نگه می دارند.

قیمت محلول های لنز چند منظوره نسبتا مناسب است و روشی سریع و ساده برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن لنزهای چشمی است، سهولت استفاده از آن هم یکی دیگر از مزیت های محلول های چند منظوره است.

  1. محلول های هیدروژن پر اکسید (H2O2)

محلول های هیدروژن پراکسید یک انتخاب عالی برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن لنزهای چشمی هستند. محلول لنز هیدروژن پراکسید برای افرادی که حساسیت و آلرژی دارند، مناسب تر است. از محلول هیدروژن پراکسید برای مالش، شستشو و نگهداری لنزهای چشمی استفاده می شود اما به یک مرحله مهم یعنی خنثی سازی نیز نیاز دارد. اگر هیدروژن پراکسید از لنزهای چشمی خنثی نشود، چشم به شدت دچار سوزش و سوختگی می شود.

مرحله خنثی سازی معمولا قرار دادن لنزها در یک محفظه لنز مخصوص است که این محفظه شامل قرص خنثی کننده است که با محلول هیدروژن پراکسید واکنش می دهد. اگر از محلول هیدروژن پراکسید استفاده می کنید، مطمئن شوید هرگز بدون اینکه اول خنثی شوند مستقیما محلول را داخل چشم خود یا روی لنزهای چشمی تان نریزید. همچنین تعویض محفظه لنز با هر بطری جدید محلول بسیار مهم است، زیرا قرص خنثی سازی اثر خود را در اثر استفاده از دست می دهد.

در استفاده کردن از هر دو نوع این محلول ها، نیاز است که لنزهای چشمی برای مدت چند ساعت در آنها خیس شوند. در اکثر موارد، لنزها باید برای خیساندن، یک شب (حداقل شش ساعت) باقی بمانند. محلول هیدروژن پراکسید به زمان و مراقبت بیشتری نسبت به محلول چند منظوره نیاز دارد. برای کسانی که به دنبال یک راه حل سریع و ساده برای تمیز کردن لنزهای چشمی هستند، محلول های هیدروژن پراکسید ممکن است زیاد مناسب نباشند.

دکتر وندی (Wende) مدیر مرکز چشم پزشکی Contacts Direct گفت: (تفاوت اصلی بین محلول لنز چند منظوره و محلول هیدروژن پراکسید این است که محلول چند منظوره پاک کننده و ضدعفونی کننده است در حالی که محلول هیدروژن پراکسید فقط ضدعفونی کننده است. برای استفاده از محلول مبتنی بر هیدروژن پراکسید، یک مرحله اضافی لازم است تا همه ی محلول از لنز پاک شود. اگر هیدروژن پراکسید با چشم تماس پیدا کند، ممکن است چشم را تحریک کند و باعث آسیب زدن به چشم شود.)

واکنش های آلرژیک یا حساسیت ها

نکته مهمی که باید در مورد محلول های لنزهای چشمی از آن آگاه شوید، احتمال واکنش های آلرژیک یا حساسیت است. بعضی از محلول های لنزهای چشمی از مواد نگهدارنده برای حفظ ماندگاری محصول استفاده می کنند که ممکن است در برخی از افراد ایجاد حساسیت کند. این آلرژی ها حتی پس از سال ها استفاده ممکن است ایجاد شوند. قبل از استفاده از محلول، حتما تاریخ روی بطری را بررسی کنید و در صورت بروز هرگونه ناراحتی، حتما با چشم پزشک خود تماس بگیرید.

بهترین مایع لنز دارای ویژگی های زیر هستند:

مایع های لنز چشمی خوب و با کیفیت، لنزهای چشمی را کاملا تمیز و ضدعفونی می کنند و از لنزها به خوبی مراقبت می کنند. مایع های لنز چشمی با کیفیت، لنزها را تمیز و تازه نگه می دارند. بهترین مایع لنز باعث از بین بردن رسوبات پروتئین می شوند، همچنین میکروارگانیسم های مضر را نیز از بین می برند. بهترین مایع لنز ، خشکی چشم را از بین می برد و لنز را مرطوب و لیز می کند. مایع لنز خوب باعث آلرژی و سوزش و خارش چشم نمی شود.

بهترین مایع لنز خوبباعث از بین بردن قارچ ها و باکتری های روی سطح لنز می شود. مایع های لنز خوب اکثرا هم برای لنزهای طبی و هم رنگی کاربرد دارند. در مایع های لنز چشمی خوب از کمترین افزودنی های مورد نیاز استفاده می شود. مایع های لنز چشمی خوب، از نظر قیمت و حجم هم باید مناسب باشند. مایع های لنز چشمی با کیفیت، دارای بسته بندی مرغوب و با کیفیت هم هستند. این مایع ها کمترین پروتئین ممکن را دارا هستند و چربی ها را از سطح لنز به خوبی پاک می کنند. مایع های لنز خوب باید استاندارهای لازم را داشته باشند. مایع های خوب باید برای چشم های حساس هم مناسب باشند. مایع لنز خوب، طول عمر لنز چشمی را افزایش می دهد. مایع خوب، لنز چشمی را همواره نرم و با کیفیت نگه می دارد. مایع لنزهای خوب از بهترین مواد ساخته می شوند.

از بهترین، مرغوب ترین و باکیفیت ترین مایع های لنزی که موجود است می توان مایع لنز ReNu (رنیو)، مایع لنز ZERO- SEVEN (07)، مایع لنز ICE CLEAN (آیس کلین)، مایع لنز AVIZOR (اویزور)، مایع لنز Apple (اپل)، مایع لنز Cliwell (کلیول) را نام برد.

مایع لنز ReNu (رنیو):

مایع لنز چشمی ReNu یک محلول لنز چند منظوره است که برای تمیز کردن، ضدعفونی کردن و نگهداری لنزهای چشمی مناسب است. از این مایع لنز می توان برای انواع لنزها از جمله لنزهای چشمی نرم ساخته شده از سیلیکون های هیدروژل استفاده کرد. با استفاده از این مایع، لنزها تمیز و تازه نگهداری می شوند. در این مایع لنز، ماده خاصی به نام هیدرانات وجود دارد که باعث از بین بردن رسوبات پروتئین می شود. بنابراین لنزهای چشمی را می توان تنها با این یک مایع، تمیز، شستشو، ضد عفونی و نگهداری کرد. مایع لنز رنیو همچنین پتانسیل از بین بردن میکرو ارگانیسم های مضر روی سطح لنز چشمی را دارا می باشد.

مایع لنز ZERO- SEVEN (07):

مایع لنز ZERO- SEVEN یک محلول لنز چند منظوره است. با استفاده از این مایع، به مالش لنز چشمی نیاز نیست و به همین علت این مایع، خشکی چشم را برطرف می کند. در این مایع لنز، HPMC، ماده ایی که باعث ایجاد یک پوشش مرطوب بین لنزهای چشمی و چشم می شود، به تدریج آزاد می شود، بنابراین این مایع لنز از غشای اشک محافظت می کند. دی سوربیتول موجود در این مایع لنز مانع از خشک شدن لنزهای چشمی می شود. از این مایع لنز برای تمیز کردن، شستشو، ضدعفونی کردن، نگهداری و لیز کردن و مرطوب کردن لنز و همچنین از بین بردن رسوبات پروتئین، استفاده می شود.

مایع لنز ICE CLEAN (آیس کلین):

مایع لنز ICE CLEAN، یک محلول لنز چند منظوره است که برای لنزهای چشمی نرم استفاده می شود. این مایع لنز قدرت تمیز کنندگی و ضدعفونی کنندگی بالایی دارد و از این مایع لنز برای تمیز کردن، شستشو، ضدعفونی کردن، نگهداری و ایجاد لغزندگی در لنزهای چشمی استفاده می شود. مایع لنز آیس کلین، در چشم آلرژی و سوزش ایجاد نمی کند.

مایع لنز AVIZOR (اوی

به عنوان یکی از بهترین مایع لنز مایع لنز AVIZOR یک محلول چند منظوره و بی نظیر برای نگهداری روزانه انواع لنزهای چشمی نرم است. بیشترین اثر ضدعفونی و از بین بردن قارچ ها و باکتری ها را دارد. مایع لنز اویزور رسوبات پروتئینی را از بین می برد که این کار، تمیز کردن سطح لنز را آسان تر می کند. این مایع لنز یک محلول عالی برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن لنزهای چشمی است. برای انواع لنزهای چشمی نرم از جمله لنزهای سیلیکون هیدروژل کاربرد دارد. فرمولاسیون این مایع به طور خاص برای تمیز کردن کامل لنزهای چشمی طراحی شده است.

مایع لنز Apple (اپل):

مایع لنز Apple، یک محلول لنز چند منظوره است. این مایع، لنز را مرطوب کرده و خشکی چشم را برطرف می کند. از این مایع لنز برای تمیز کردن، شستشو، ضدعفونی کردن و رسوب زدایی لنزها استفاده می شود.

این مایع لنز قدرت تمیز کنندگی و ضدعفونی کنندگی بسیار بالایی خصوصا برای چشم های حساس دارد.

مایع لنز Cliwell (کلیول):

مایع لنز Cliwell، یک محلول لنز چند منظوره است. از این مایع لنز برای تمیز کردن، شستشو، استریل کردن، از بین بردن رسوبات پروتئین و نگهداری لنز چشمی استفاده می شود. این مایع لنز به یک باره رسوبات پروتئینی را از بین می برد. این مایع لنز باکتری ها را کاملا از بین می برد و همچنین لنزها را مرطوب و لغزنده میکند تا هنگام استفاده در داخل چشم راحت باشند.

نکته برای تمیز نگه داشتن لنزهای چشمی با مایع ها یا محلول های لنز:

  • محفظه لنز چشمی خود را هر روز بشویید و مایع جدید را جایگزین کنید. هرگز از مایع قدیمی، مجددا استفاده نکنید.
  • محلول های نمک دار برای شستشو بی خطر هستند، اما برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن لنز چشمی مناسب نیستند. محلول های نمک دار هرگز نباید برای ضد عفونی و تمیز کردن استفاده شوند.
  • لنزهایی را که تازه با محلول هیدروژن پراکسید شستشو داده اید را فورا استفاده نکنید. آن ها همیشه اول باید خنثی شوند. استفاده از محلول هیدروژن پراکسید بدون خنثی کردن، می تواند اثرات مخربی روی چشم داشته باشد.
  • نوک بطری مایع لنز چشمی را از برخورد با سطوح دور نگه دارید.
  • هر 3 ماه یک بار لنزهای چشمی خود را تعویض کنید زیرا اگر از لنزها کاملا به درستی نیز مراقبت کنید باز هم باکتری هایی روی آن ها جمع می شود.
  • هرگز لنزهای خود را زیر شیر آب نگیرید. فقط از مایع های لنز برای شستشو و ضدعفونی استفاده کنید. آب شیر می تواند باعث تحریک چشم و تجمع باکتری ها در آن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *