آستیگماتیسم یک بیماری شایع بینایی است که باعث تاری دید می شود. آستیگماتیسم هنگامی اتفاق می افتد که قرنیه به صورت نامنظم شکل می گیرد یا عدسی داخل چشم دچار انحنا می شود. ما در این مقاله می خواهیم توضیح دهیم که آستیگماتیسم چیست.

آستیگماتیسم چیست:

آستیگماتیسم نوعی نقص در انحنای قرنیه یا عدسی چشم است. قرنیه و عدسی به طور معمول از همه جهات صاف هستند. این کمک می کند تا پرتوهای نور را به شدت بر روی شبکیه پشت چشم خود متمرکز کنید. اگر قرنیه یا عدسی چشم شما صاف و یکنواخت نباشد، اشعه های نور به درستی شکسته نمی شوند (خم نمی شوند). پزشکان این مسئله را عیب انکساری می نامند.

وقتی قرنیه چشم شما شکل نامنظمی داشته باشد، دچار آستیگماتیسم قرنیه می شوید. هنگامی که شکل عدسی چشم شما منحرف می شود، شما آستیگماتیسم عدسی دارید. در هر دو صورت، دید شما برای هر دو اشیا نزدیک و دور، تار یا مخدوش است. تقریباً شبیه این است که به یک آینه سرگرم کننده نگاه کنید که در آن می توانید بسیار بلند، خیلی کوتاه، خیلی چاق یا خیلی لاغر به نظر برسید.

افراد ممکن است در کنار سایر عیوب انکساری، آستیگماتیسم نیز داشته باشند. این عیوب ممکن است مواردی از جمله: نزدیک بینی یا دور بینی باشد.

افراد بزرگسالی که آستیگماتیسم قابل توجهی دارند، ممکن است درک کنند که بینایی آن ها آنچنان که باید نیست. کودکانی که علائم آستیگماتیسم دارند ممکن است از ابتلا به این بیماری آگاهی نداشته باشند. بعید است که آن ها از تاری یا تحریف دید، شکایت کنند.

آستیگماتیسم اصلاح نشده می تواند توانایی کودک در کارهای مدرسه و ورزش را تحت تأثیر قرار دهد. این بسیار مهم است که کودکان، معاینه منظم چشم داشته باشند.

علت آستیگماتیسم چیست؟

علت آستیگماتیم چیست و چرا ایجاد می شود؟ آستیگماتیسم در اثر انحنای نامنظم قرنیه یا چشم ایجاد می شود. اگر قرنیه یا عدسی چشم شما به طور یکنواخت خم نشده باشد، اشعه های نور به درستی شکسته نمی شوند. در آستیگماتیسم سطح قرنیه به جای اینکه مانند توپ بسکتبال گرد باشد، بیشتر شبیه یک توپ فوتبال است و چشم قادر به متمرکز کردن اشعه های نور به یک نقطه نیست. در این حالت، بینایی در هر مسافتی از کانون، خارج می شود. علاوه بر این، انحنای عدسی داخل چشم می تواند تغییر کند و در نتیجه آستیگماتیسم کم یا زیاد شود. این تغییر غالباً در بزرگسالی اتفاق می افتد و می تواند مقدم بر پیشرفت آب مروارید باشد.

دید شما با آستیگماتیسم در فواصل دور و نزدیک، تار یا تحریف شده است.

آستیگماتیسم، بسیار رایج است. پزشکان نمی دانند که چرا شکل قرنیه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. آن ها می دانند که احتمال ایجاد آستیگماتیسم به صورت ارثی است.

در آستیگماتیسم، تصاویر در جلو و فراتر از شبکیه متمرکز می شوند و اجسام نزدیک و دور، هر دو تار به نظر می رسند.

آستیگماتیسم همچنین می تواند پس از بیماری چشم، آسیب دیدگی چشم یا جراحی ایجاد شود. این یک باور غلط است که آستیگماتیسم می تواند با خواندن در نور کم یا تماشای بسیار نزدیک تلویزیون، ایجاد یا بدتر شود.

همچنین آستیگماتیسم می تواند به دلیل یک وضعیت نسبتاً نادر به نام قوز قرنیه رخ دهد که در آن قرنیه به تدریج نازک تر و مخروطی شکل می شود. آستیگماتیسم می تواند با گذشت زمان کاهش یا افزایش یابد.

آستیگماتیسم چیستعلائم آستیگماتیسم:

علائم آستیگماتیسم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تاری دید یا دید تحریف شده
 • خستگی چشم
 • سر درد
 • دو بینی
 • ناراحتی چشم

اگر علائم بالا را دارید، ممکن است لزوما آستیگماتیسم نداشته باشید. شما باید به چشم پزشک خود مراجعه کنید. معاینه کامل چشمی مشخص می کند که چه عواملی باعث بروز علائم شما می شوند.

تشخیص آستیگماتیسم:

یک دکتر بینایی سنج می تواند آستیگماتیسم را از طریق معاینه چشم تشخیص دهد. آزمایش آستیگماتیسم، نحوه تمرکز چشم بر روی نور و تعیین قدرت هر لنز نوری مورد نیاز برای بهبود بینایی را اندازه گیری می کند.

معاینه آستیگماتیسم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درجه بینایی: وقتی حروف را از روی نمودار می خوانید، درجه بینایی خود را اندازه گیری می کنید. درجه بینایی به صورت کسری آورده می شود (به عنوان مثال، 40/20). عدد بالا فاصله تست شده استاندارد (20 فوت) و عدد پایینی کوچکترین اندازه حرف خوانده شده است. فردی با قدرت بینایی 40/20 برای خواندن نامه ایی که باید به وضوح در 40 فوتی دیده شود باید در فاصله 20 فوتی قرار گیرد. درجه بینایی از راه دور 20/20 است.
 • کراتومتری/ توپوگرافی: کراتومتر ابزار اصلی است که برای اندازه گیری انحنای قرنیه استفاده می شود. با تمرکز یک دایره نور روی قرنیه و اندازه گیری بازتاب آن، می توان انحنای دقیق آن ناحیه از سطح قرنیه را تعیین کرد. این اندازه گیری به ویژه در تعیین مناسب بودن لنزهای چشمی بسیار مهم است. یک توپوگرافیست قرنیه، نقشه ایی از قرنیه ایجاد می کند و جزئیات بیشتری از شکل قرنیه را ارائه می دهد.
 • انکسار: پزشک شما با استفاده از ابزاری به نام فوروپتر، یک سری لنزها را جلوی چشم شما قرار می دهد و فاصله کانونی نور را اندازه می گیرد. این کار با استفاده از یک ابزار دستی برقی به نام شبکیه بین یا ابزاری خودکار انجام می شود که قدرت تمرکز تقریبی چشم را ارزیابی می کند. سپس بر اساس پاسخ های چشم شما، نیرو را برای تعیین لنزهایی که واضح ترین دید را دارند، اصلاح می کند.

با استفاده از اطلاعات این آزمایشات، دکتر بینایی سنج می تواند آستیگماتیسم بیمار را تشخیص دهد. پزشک از این یافته ها، همراه با سایر آزمایشات انجام شده، برای تعیین قدرت هرگونه اصلاح لنز برای تأمین دید واضح و راحت استفاده خواهد کرد. پس از انجام آزمایش، پزشک می تواند گزینه های درمانی را مورد بحث قرار دهد.

درمان آستیگماتیسم:

از روش های درمان آستیگماتیسم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لنزهای چشمی: برخی از افراد برای درمان آستیگماتیسم، از لنزهای چشمی استفاده می کنند. لنزهای چشمی ممکن است دید واضح تر و میدان دید گسترده تری داشته باشند. با این حال، از آنجایی که لنزهای چشمی مستقیماً روی چشم قرار می گیرند، برای محافظت از سلامت چشم به نظافت و مراقبت منظم نیاز دارند. لنزهای چشمی توریک می توانند بسیاری از انواع آستیگماتیسم را اصلاح کنند. از آنجا که لنزهای چشمی نفوذپذیر به گاز حالت منظم خود را در حالی که روی قرنیه هستند، حفظ می کنند، می توانند شکل نامنظم قرنیه را جبران کرده و دید افراد مبتلا به آستیگماتیسم را بهبود ببخشند.
 • عینک: برخی دیگر از افراد، برای درمان آستیگماتیسم خود از عینک استفاده می کنند. عینک ها حاوی نسخه لنز استوانه ایی خاصی هستند که آستیگماتیسم را جبران می کنند. این امر باعث ایجاد قدرت اضافی در قسمت های خاص لنز می شود. به طور کلی، یک لنز تک دید برای ایجاد دید واضح در تمام فواصل تجویز می شود. با این حال، بیماران بالای 40 سال که دارای پیرچشمی نیز هستند، ممکن است به یک عدسی اضافی دو کانونی یا پیشرونده نیاز داشته باشند.
 • ارتوکراتولوژی: ارتوکراتولوژی شامل نصب یک سری لنزهای چشمی سخت برای تغییر شکل قرنیه است. در این روش، بیمار برای مدت محدودی از لنزهای چشمی استفاده می کند و سپس آن ها را از چشم خارج می کند. افراد مبتلا به آستیگماتیسم متوسط ممکن است در بیشتر فعالیت های روزمره خود به طور موقت و بدون لنز بتوانند دید واضح داشته باشند. ارتوکراتولوژی، بینایی را به طور دائمی بهبود نمی بخشد. اگر بیماران استفاده از لنزهای نگهدارنده را متوقف کنند، ممکن است بینایی آن ها به حالت اولیه خود بازگردد.
 • لیزر و سایر روش های جراحی انکساری: آستیگماتیسم را می توان با تغییر شکل قرنیه از طریق لیزیک یا PRK اصلاح کرد. PRK بافت لایه های سطحی و داخلی قرنیه را از بین می برد. لیزیک فقط بافت را از لایه داخلی قرنیه خارج می کند.

اگر آستیگماتیسم دارید، گزینه های گسترده ایی برای اصلاح مشکل بینایی خود دارید. با مشورت با چشم پزشک خود می توانید درمانی را انتخاب کنید که به بهترین وجه نیازهای بینایی و سبک زندگی شما را برآورده می کند.

آستیگماتیسم چیستسخن آخر در مورد آستیگماتیسم:

ما برای شما توضیح دادیم که آستیگماتیسم چیست . آستیگماتیسم یک عارضه شایع چشمی است. آستیگماتیسم نوعی نقص در عدسی چشم یا انحنای قرنیه است. در آستیگماتیسم، دید فرد برای دور و نزدیک تار و منحرف می شود.

آستیگماتیسم اکثرا ارثی است اما ممکن است به دلایلی مانند قوز قرنیه، بیماری چشم، آسیب دیدگی چشم و یا جراحی نیز ایجاد شود.

علائم آستیگماتیسم ممکن است، شامل: تاری دید یا دید تحریف شده، خستگی چشم، سر درد، دو بینی و ناراحتی چشم باشد.

برای تشخیص آستیگماتیسم باید به چشم پزشک مراجعه کنید و چشم پزشک چشم شما را معاینه کند. معاینه آستیگماتیسم ممکن است شامل: درجه بینایی، کراتومتری/ توپوگرافی و انکسار باشد. چشم پزشک سپس با استفاده از اطلاعات این آزمایشات، می تواند آستیگماتیسم بیمار را تشخیص دهد.

برای درمان آستیگماتیسم می توان از لنزهای چشمی، عینک ها، ارتوکراتولوژی، لیزر و سایر روش های جراحی انکساری و …استفاده کرد.

همانطور که گفتیم یکی از روش های درمان آستیگماتیسم استفاده از لنزهای توریک و لنزهای سخت نفوذپذیر به گاز است.

یکی از معتبرترین سایت های ارائه دهنده لنزهای توریک، سایت لنز مارکت است. سایت لنز مارکت، بزرگترین و برترین سایت فروش لنزهای چشمی در ایران است.

در سایت لنز مارکت می توانید باکیفیت ترین انواع لنزهای توریک را خریداری کرده و آستیگماتیسم خفیف تا شدید خود را اصلاح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *