دانستنی ها

آیا لنزهای چشمی وارداتی آلوده به ویروس کرونا هستند؟

لنزهای چشمی وارداتی 1

بسیاری که از لنزهای رنگی استفاده می کنند این ترس را در خود دارند که آیا لنزهای چشمی وارداتی آلوده به کرونا هستند؟ در این مقاله این شک بی مورد را برای شما به طور کامل رفع می کنیم.

اطلاعاتی در مورد زمان و نحوه پیدایش ویروس کرونا

در اینجا اطلاعاتی در مورد شیوع بیماری ویروس کرونا ارائه می شود که توسط سازمان بهداشت جهانی اعلام شده است. ویروس کرونا که توسط سازمان بهداشت جهانی به نام Covid-19 خوانده می شود، از چین سرچشمه گرفته و از خانواده ویروس SARS است.

ویروسهای کرونا گروه بزرگی از ویروسها هستند که در بین حیوانات رایج هستند اما این ویروسها قابلیت سرایت به انسان را نیز دارند و می توانند انسانها را بیمار کنند علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، احتمالاً سردرد و شاید تب است که می تواند تا دو روز ادامه یابد.

مختصری از تاریخچه پیدایش ویروس کرونا

1-در 31 دسامبر 2019 (10 دی 1398) مواردی از ذات الریه در ووهان چین به سازمان بهداشت جهانی گزارش شد. در این گزارش عنوان شده است که ویروس عامل بیماری ناشناخته است به گفته مرکز بهداشت شهرداری ووهان این موارد در فاصله بین 12 تا 29 دسامبر (21 آذر تا 8 دی) رخ داده است.

2-در 1 ژانویه 2020 (11 دی 1398) مقامات بهداشتی چین بعد از اینکه کشف کردند که حیوانات وحشی فروخته شده در بازار غذاهای دریایی شهر ووهان ممکن است منبع ویروس باشند، آن بازار را تعطیل کردند.

3-در 5 ژانویه 2020 (15 دی 1398) چین اعلام کرد که موارد ذات الریه ناشناخته در ووهان ناشی از ویروس های SARS یا MERS نیست و کمیسیون بهداشت و درمان شهرداری ووهان اعلام کرد که تحقیقی را درباره پیشینه ویروس ناشناخته آغاز کرده است.

آشنایی با اجزای چشم انسان (ساختمان چشم)

4-در 7 ژانویه (17 دی) مقامات چینی تائید کردند که ویروس یک ویروس جدید است و آن را به عنوان یک ویروس کرونای جدید معرفی کردند که ابتدا توسط سازمان بهداشت جهانی 2019-nCoV نام گرفت.

5-در 11 ژانویه (21 دی) کمیسیون بهداشت شهرداری ووهان اولین مرگ ناشی از ویروس کرونا را اعلام کرد که یک مرد 61 ساله بوده که در بازار غذاهای دریایی در معرض ابتلا به ویروس قرار گرفته است و در 9 ژانویه (19 دی) بر اثر نارسائی تنفسی ناشی از ذات الریه شدید درگذشته است.

6-اولین مشاهده در خارج از چین در تاریخ 13 ژانویه (23 دی) مقامات تایلندی یک مورد عفونت ناشی از ویروس کرونا را گزارش کردند، فرد آلوده یک تبعه چینی بوده که از ووهان وارد این کشور شده است.

7-اولین ابتلای یک فرد غیر چینی به ویروس کرونا در 16 ژانویه (26 دی) مقامات ژاپنی اعلام کردند که یک فرد ژاپنی که به ووهان سفر کرده بود به این ویروس آلوده شده است..

8-اعلام همه گیری جهانی ویروس کرونا بالاخره در 11 مارس (21 اسفند) سازمان بهداشت جهانی بیماری ناشی از ویروس کرونا را همه گیری جهانی اعلام کرد.

روند ورود لنزهای چشمی به کشور

لنزهای چشمی وارداتی جزء کالاهای پزشکی محسوب می شوند و قوانین خاصی برای ورود آنها به کشور وجود دارد. لنزها اکثرا از کشورهای اروپایی، آلمان، روسیه، ترکیه و بعضا کشورهای چین، ژاپن، کره و ….. وارد کشور می شوند. برای واردات لنزهای چشمی باید طبق اصول و قوانین خاصی پیش رفت که در ادامه سعی میشود خلاصه ای از روند کاری واردات لنز های چشمی توضیح داده شود.

لنزهای چشمی وارداتی 41-ثبت شرکت در اداره کل تجهزات پزشکی

یک شرکت برای اینکه بتواند در زمینه واردات لنزهای چشمی فعالیت کند به دلیل ارتباط خاصی که لنزهای چشمی و در کل کالاهای پزشکی با سلامت کاربران دارند باید از اداره کل تجهیزات پزشکی مجوز فعالیت اخذ کند.

لنز طوسی عسلی دور مشکی و نکات مهم در مورد آن

سپس شرکت برای واردات یک کالای خاص باید از یک شرکت معتبر و تایید شده نمایندگی داشته باشد، شرکت اصلی خارجی باید حتما به تایید اداره کل تجهیزات پزشکی برسد بعد از تایید شرکت خارجی، مشخصات شرکت نماینده و شرکت اصلی در اداره کل تجهیزات پزشکی ثبت می شود.

تعیین کد وسیله

تولید کننده خارجی و شرکت نماینده آن باید نسبت به تعیین کد وسیله مربوطه اقـدام و در هنگـام انجـام عملیـات واردات، ترخیص، توزیع و…. از این کد استفاده نمایند.

تعیین کلاس خطر وسیله

وسایل پزشکی وارداتی که لنزها نیز از جمله آنها هستند با توجه به سطح خطر آنها در چهار کلاسA ،B،C و D قرار می گیرند. وسایل کـلاس A پـایین تـرین سطح خطر و وسایل کلاس D بالاترین سطح خطر را دارا می باشند. شرکتهای تولیدکننده و نمایندگی ها باید قبل از اقدام به ثبت بر اساس ضوابط طبقه بنـدی وسـایل پزشـکی کـلاس خطـر وسیله مورد نظر را تعیین نمایند. تعیین کلاس خطر وسیله تنها زمانی نهایی می شود که به تایید اداره کل تجهیزات پزشکی برسد.

تکمیل فرم ثبت وسیله توسط شرکت تولیدکننده خارجی

هدف از ثبت وسیله پزشکی در اداره کل تجهیزات پزشکی انجام امور کارشناسی کیفـی و ارزیـابی وسـیله پزشـکی از نظـر ایمنی و اثربخشی می باشد در مرحله ثبت وسیله پزشکی منجمله لنزهای چشمی وارداتی تولید کننده خارجی و شرکت نمایندگی باید بر اساس ضوابط مورد تاییـد اداره کـل تجهیـزات پزشکی ایمنی و اثر بخشی وسیله را احراز نمایند.

صدور مجوز ورود

مدارک مورد نیاز برای دریافت مجوز ورود شامل موارد زیر هستند:

  • تکمیل فرم درخواست صدور مجوز ورود و تکمیل جدول مشخصات کالا
  • ارائه پروما، در پروما مواردی مثل (آدرس و مشخصات شرکت خارجی فروشنده، مشخصات خریدار یا واردکننده، نام تجاری شماره کاتالوگ و شرح کالا، شماره استاندارد کالا، نام کشور سازنده و کارخانه سازنده، وسیله حمل، زمان و مبدا حمل) ذکر گردد.
استفاده از لنز در خواب

صدور مجوز ترخیص

مدارک مورد نیاز برای صدور مجوز ترخیص عبارتند از:

  • کپی قبض انبار و بارنامه
  • گواهی مبدا
  • ارائه فاکتور، در فاکتور باید مواردی مثل (آدرس شرکت خارجی فروشنده، شماره فاکتور و تاریخ صدور

آن، نام تجاری و شماره کاتالوگ کالا، تاریخ تولید و تاریخ انقضا، نام کارخانه و کشور سازنده) ذکر گردد.

شناسه گذاری و اصالت کالا

به موجب مبارزه با قاچاق کالاهای پزشکی از تاریخ 1/9/1398 کلیه کالاها و تجهیزات پزشکی وارداتی منجمله لنزهای چشمی باید برچسب اصالت کالا دریافت کنند این برچسب باید حتی بر روی کوچکترین بسته بندی محصولات نیز الصاق گردد.

حال که با تاریخچه پیدایش ویروس کرونا به گواهی سازمان بهداشت جهانی و روند واردات لنزهای چشمی به کشور آشنا شدیم می توانیم به پرسش اولیه به راحتی پاسخ دهیم.

از آنجا که روند واردات بسیار روند زمانبری می باشد و مراحل زیادی دارد و هر کدام از این مراحل ممکن است بین 1 ماه و یا حتی بیشتر طول بکشد به عنوان مثال فقط فرآیند ترخیص کالا از گمرک بین 45 تا 75 روز طول می کشد پس حداقل یک بازه زمانی 6 الی 7 ماهه از زمان تولید محصول تا ورود آن به بازار کشور زمان لازم است در حالی که مطابق با مدارک سازمان بهداشت جهانی ویروس کرونا نهایتا 3 الی 4 ماه است که شیوع پیدا کرده است پس بنا بر این شواهد، غیرممکن است لنزهای چشمی وارداتی آلوده به ویروس کرونا باشند..

منبع:

 

https://edition.cnn.com/2020/02/06/health/wuhan-coronavirus-timeline-fast-facts/index.html

http://imed.ir/

companyregister

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هفده =