لنز رنگی

معایب و مزایا لنزهای رنگی

معایب و مزایا لنزهای رنگی

امروزه استفاده از لنزهای رنگی بین جوانان به ویژه بانوان اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است که در این میان این گروه از افراد در معرض خطر بالاتری از ابتلا به آسیب های جدی چشم و قرنیه میباشند. در این مقاله سعی بر این داریم تا شما را با مزایا و معایب لنز چشم رنگی آشنا کنیم. پس توصیه میکنیم تا انتهای مقاله با لنز مارکت همراه باشید.

لنزهای که به منظور زیبایی چشم استفاده می‌شوند و دارای رنگ‌های متنوعی مثل طوسی، سبز، آبی، قهوه‌ای و … هستند و باید توجه داشت که هر کدام از اینها در شرکت و کمپانی‌های متفاوت مقداری اختلاف رنگ با یکدیگر دارند که در بسیاری از مواقع رنگ‌های ثابت با رنگ‌های دیگری همانند عسلی ترکیب شده و تبدیل به لنز های 2 رنگ  و در موارد دیگر حتی 3 رنگ میشود. همان طور که ذکر کردیم اینگونه لنز ها امکان دارد خطرات بسیار جدی و جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد اما قبل از اینکه به مفید یا ضرر بودن لنز های رنگی بپردازیم نگاهی به برخی از مشکلاتی که استفاده از لنز های رنگی میتواند برای شما بوجود بیاورد بیاندازیم .

مشکلاتی که استفاده از لنز های رنگی

 • خشکی چشم
 • مشکلات قرنیه مانند تاری دید، خراشیدگی و یا تغییر در شکل قرنیه
 • ایجاد حساسیت به مواد شوینده لنز
 • تجمع رسوب در لنز که باعث ناراحتی مصرف کننده و افزایش خطر عفونت می‌شود
 • تورم چشم و پلک
 • گذاشتن و برداشتن لنزها و قرار دادن آن‌ها در مایعات مخصوص و ضد عفونی کردن آن‌ها ممکن است در برخی مواقع ایجاد شما در دردسر بیاندازد.
 • وارد شدن صدمه به چشم با گذاشتن و برداشتن مکرر لنز
 • امکان عفونت در لنزهای طولانی مدت
 • ساده‌تر گم شدن لنز نسبت به عینک
 • سخت تر بودن گذاشتن و برداشتن لنز نسبت به عینک،
 • **مهم‌ترین موضوع روش نگه‌داری لنز رنگی میباشد**

برای پرهیز از مشکلات احتمالی بهتر است به این نکات توجه شود.

لنز رنگی برای چشم مفید است یا مضر ؟! 

بهتر است بگوییم که لنز رنگی برای چشم چه کارایی دارد؟

لنز رنگی برای چشم که بیشتر در جهت زیبایی استفاده میشوند و از نوع لنز های تماسی هستند که از نقطه نظرات مختلفی باید بررسی شوند چرا که لنز های رنگی در کنار زیبایی که به چشم شما میبخشند خطرات واسیب هایی را هم به دنبال دارند. به طور معمول لنز های رنگی که بیشتر از 4 ساعت با چشم در تماس باشند در طول یک ماه اثرات خود را نشان خواهند داد. در جهت اول لنز های رنگی زیبایی می آورند اما بعد ها منجر به کاهش دید چشم می شوند که این ناشی از استفاده زیاد و نادرست از لنز های رنگی می باشد.

استفاده بیش از حد از لنز رنگی

امروزه می‌توان با استفاده از لنزهای رنگی و آرایشی که پس از ورود به بازار در سال‌های اخیر به سرعت به یک وسیله رایج برای زیبایی تبدیل شد، چشم‌ها را به هر رنگی درآورد. اما بسیاری از مصرف کنندگان متوجه عوارض استفاده بیش ازحد از این لنزها نمیباشند. متخصصان چشم پزشکی ایرانی تاکید کرده‌اند که استفاده مکرر از لنزهای رنگی برای قرنیه خطرناک محسوب میشود. انها عقیده دارند که استفاده مکرر از لنز برای کسانی که مبتلا به آلرژی هستند مضر میباشد. جدا از این حتی برای کسانی که مبتلا به آلرژی نیستند نیز میتواند خطرناک باشد. وجه داشته باشید که لنز را نباید به طور مداوم جایگزین دائمی عینک دانست. بنابراین اگر لنز به طور مداوم بر روی چشم باشد، همچون صفحه ای است که از رسیدن اکسیژن به بافت‌های این ناحیه جلوگیری می‌کند که وضعیت مناسبی برای چشم ها مهیا نمیکند.

علت مخالفت چشم پزشکان با لنزهای رنگی

عوارض لنز رنگی

علاوه بر مطالبی که از سوی متخصصان در بالا گفته شد برخی دیگر معتقدند که استفاده زیاد از لنز می‌تواند سبب بروز عفونت‌های چشمی شود. این هشدار از سوی انجمن پزشکان چشم ژاپن هم صورت گرفته است که بیان میکند استفاده از لنزهای رنگی آرایشی موجود در بازار می‌تواند برای چشم افراد زیان آور باشد که با بررسی هشدارها و نظرات متخصصان قرار بر این شد تا تدابیری مانند موظف کردن شرکت سازنده لنز رنگی به ارائه توضیحات لازم در زمینه عوارض زیان‌آور استفاده از لنز رنگی بر روی جعبه این نوع لنزها، همانند پاکت‌های سیگار، تاحدودی موجب کاهش عوارض استفاده از لنز های رنگی شود.

همچنین یکی دیگر از مضرات لنز رنگی این است که ممکن است لنز بر روی مردمک چشم بلغزد و از دید صریح چشم بکاهد که در این صورت خطرات جدی، فرد در حال رانندگی و یا در حال انجام فعالیت خاص که با بوجود امدن کاهش دید باعث آسیب به چشم یا خود شخص شود، تهدید میکند.

همانطور که می‌دانید قطر مردمک مدام بر اثر تغییر شدت نور در حال تغییر است و در زمان‌هایی که قطر مردمک مطابق با قسمت شفاف لنز نباشد، باعث کاهش دید، تاری دید و یا دیدن هاله‌ها و درخشش نور در دید می‌شود.

**نکته: تجویز هرگونه لنز توسط پزشک الزامی است**

نکات مربوط به لنز رنگی

 • قبل از زدن و برداشتن لنز چشم، باید دست را شست.
 • از قرار دادن دو عدد لنز در یک جا لنزی، باید خودداری شود، زیرا باعث چسبندگی می‌شود.
 • موقع زدن لنز، نباید بر روی قرنیه فشار اضافی وارد کرد تا باعث آسیب قرنیه نشود.
 • موقع برداشتن لنز، باید مراقب بود ناخن‌ها به قرنیه صدمه نزند.
 • هنگام خواب، لنز را در آورید حتی اگر لنزهای دائمی داشته باشید.
 • علاوه بر تمیز کردن لنز، آن‌ها را هر چند وقت یک بار باید با محلول‌هایی مثل پروکسیدهیدروژن ضدعفونی کرد.

چرا لنز های رنگی را از ارایشگاه­ها نخریم!

آرایشگاه ها بخاطر فضا و مجموعه ای که دارند میخواهند که اجناس ارزان قیمت بخرند و همچنین معمولا از برند های معتبر خریداری نمیکنند. ضمنا با اندیشه های متفاوتی می باشند و هنگام مجالسی مانند عروسی به عروس پیشنهاد لنز رنگی برای چشم می دهند. البته که باید قبل از استفاده از هر لنزی مزایای آن را فهمید و اینکه برای چه شرکتی می باشد و ساختار کلی آن لنز چشم چیست.

حتی گاها مشاهده شده است که آرایشگاه ها برند معتبری از لنز های رنگی را خریداری میکنند اما برای مدتی آن را اجاره میدهند و وقتی فردی این لنز را برگرداند فردی دیگر استفاده خواهد کرد که از نظر بهداشت و سلامت کاری بسیار خطر ناک و غیر قانونی است. میکروارگانیسم ها و میکروب هایی در چشم وجود دارد که ممکن است سیستم ایمنی یک فرد با آن سازگار بوده و واکنشی نشان ندهد، اما این میکروب ها در صورت انتقال از طریق لنز به چشم فرد دیگر می تواند بیماری ایجاد کند که درمان آن ماه ها به طول می انجامد که موارد مشابه آن به کرات مشاهده شده است.

عدم خریداری لنز رنگی از دست فروش!

گاها مشاهده شده که در کنار خیابان ها لنز رنگی برای چشم به فروش میرسد. مردم نیز کاملا مشتاقانه از این لنز ها خریداری میکنند. موردی که باید همواره در خرید لنز توجه شود برند آن لنز است. با اینکه دولت نظارتی برای اجناس قاچاق دارد اما همچنان اجناس بی ارزشی وارد بازار می شوند و برخی نیز بدون اطلاع از اینکه مضر یا مفید می باشد اقدام به فروش میکنند. به مردم توصیه می شود لنز مورد نیاز خود را فقط از موسسات دارای مسئول فنی اپتومتریست یا از مطب های چشم پزشکی تهیه کنند تا سلامت چشم حفظ شود.

چشم پزشکان همواره عینک را اولین راه درمان دید چشم میدانند و لنز های طبی در جایگاه دوم قرار میگیرند و یا برای کسانی که روحیه استفاده از عینک و یا در استفاده از عینک توانایی  ندارند لنز تجویز می شود.

نحوه انتخاب لنز رنگی برای چشم

در جامعه امروزی مصرف لنز رنگی برای چشم محبوبیت فراوانی دارد و به جرئت میتوان گفت که اکثریت افراد در مجالس از لنز های رنگی استفاده میکنند. لنز های رنگی حقیقتا زیبایی خاصی را به چهره و صورت شما میبخشند. لنز های رنگی که توسط چشم پزشک ها تجویز شوند مطمئن تر می باشد همانگونه که گفتیم معایب فراوانی دارند و باید مشورت صورت بگیرد.

چگونه یک جراح چشم پزشک خوب انتخاب کنیم؟

هرگز این لنزها را از فروشگاه های آرایشی و بهداشتی و حتی بدون داشتن نسخه ای مشخص از داروخانه ها تهیه نکنید. اگرچه لنزهای آرایشی گاهی مصرف می شوند، اما باز هم باید تابع قانون های بهداشتی مصرف لنز های طبی باشند. لنز رنگی برای چشم همچون اجناس دیگر امروزه با قیمت های متفاوتی و همچنین با انواع برند های موجود در زمینه لنز های رنگی عرضه می شوند. شما می‌بایست با شناخت انواع لنز رنگی برای چشم و رنگ‌های مختلف آن‌ها می‌توانید بهترین آن‌ها را بسته به نوع پوشش و ویژگی‌های ظاهری خود انتخاب کنید و خوش بدرخشید.

انواع لنز رنگی سفارشی

در برخی موارد دیده شده است که سفارشاتی برای ساخت لنزهای رنگی وجود دارد و همچنین این سفارشات را بسته به شرایط مشتری میگیرند. لنزهای سفارشی معمولا از ترکیب رنگ‌های مختلف با چگالی‌های مختلف ساخته می‌شوند. این لنزها معمولا نیمه شفاف هستند و ظاهری طبیعی دارند. علاوه برهمه اینها ممکن است چشم شما دارای مشکل جانبی کوچکی باشد که شما میتوانید با لنز های سفارشی با طرح متناسب با چشم شما این مشکل را پنهان کنید. امروزه بسیاری از بازیکنان و ورزشکاران از این نوع لنزهای رنگی برای تصحیح بینایی خود و زیبایی، استفاده می‌کنند.

انواع لنز رنگی برای چشم

 • لنزهای رنگی طبی ( تحت نظر و تجویز پزشک):

این نوع لنز رنگی برای چشم که با تجویز پزشک خریداری میشود برای افرادی می باشد که مشکلات بینایی دارند و همچنین ممکن است که در کنار رفع مشکل بینایی خود به فکر زیبایی چشم خود نیز باشند که در اینصورت از پزشک درخواست میشود تا لنز رنگی و طبی تجویز شود. این لنز ها در کنار اصلاح دید شما با رنگی جدید برای صورت شما چهره ای تازه و جذاب خواهند بخشید.

 • لنزهای بهبود رنگ چشم:

همانطور که از نام این لنزها مشخص می باشد برای بهبود رنگ چشم ارائه می شوند. در واقع این لنز ها میتواند چشمانتان را زیباتر جلوه دهند و تغییر زیادی در رنگ چشمانتان نخواهند داشت. این لنزها معمولا برای افرادی کارایی بالاتری دارد که چشمان درخشان تری داشته باشند البته برای کسانی که چشمان کدرتری داشته باشند لنز رنگی برای چشم این افراد نیز میتواند جذاب باشد.

 • لنزهای رنگی خاص:

این لنزها معمولا با هدف خاص ساخته می‌شوند تا به چهره‌ی شما نیز دیدی خاص ببخشند. برای مثال این گونه لنزها گزینه‌ی مناسبی برای مجالس عروسی و مهمانی های دورهمی می باشد و به نسبت رنگ پوشش شما میتواند جذابیت خاصی ببخشد.

 • لنزهای رنگی راحتی (handling tint):

این نوع لنز رنگی برای چشم برای اینکه رنگ چشمان شما را تغییر یا بهبود ندهند استفاده میشوند و این لنز ها صرفا رنگ کمی در لایه خود دارد و سبب شفافیت چشم میشوند.

 • لنز رنگی پلانو: ا

ین نوع از لنز های رنگی مناسب برای افرادی هستند که دچار تاری دید نیستند و فقط میخواهند از زیبایی این لنز ها استفاده نمایند.

انواع لنز رنگی مناسب برای چشمان روشن

اگر شما قصد اینکه بخواهید چهره ای تازه داشته باشید نمیخواهد  اقدام به جراحی پلاستیک و… بکنید. میتوانید با انتخاب برندی مناسب از لنز های رنگی، رنگ چشمان خود را شفاف تر و زیباتر از قبل نشان دهید. اگر نمیدانید که چه رنگ هایی انتخاب کنید برای مرحله اول برای شما رنگ سبز را  پیشنهاد میکنیم و همچنین باید در نظر داشته باشید اکثریت نیز از رنگ سبز استفاده میکنند به علت زیبایی خاصی که به چشمان می بخشد می‌توانید از توناژ رنگ‌های گرم، مثل قهوه‌ای روشن استفاده کنید . قهوه ای روشن نیز محبوبیت زیادی دارد به جهت اینکه جذابیت خاصی در چشم بوجود می آورد.

انواع لنز رنگی مناسب برای چشمان تیره

لنزهای رنگی مات بهترین گزینه برای افرادی چشم مشکی است. اگر شما چشمان تیره ای دارید بهتر است برای داشتن تغییر نامحسوس در ناحیه چشمان خود از لنز های با رنگ فندقی یا قهوه ای عسلی استفاده کنید. اگر دوست دارید تغییر مشخصی داشته باشید میتوانید از رنگ هایی همچون آبی و بنفش و یا زرد استفاده کنید تا تیرگی چشمان خود را برای همیشه فراموش کنید.

نکاتی در مورد انتخاب رنگ لنز رنگی برای چشم

اگر تصمیم دارید که از لنز های رنگی به صورت روزانه استفاده نمایید بهتر است که از لنز روزانه که در رنگ های طبیعی می باشد استفاده کنید. انتخاب رنگ لنز طبی شما بهتر است که با توجه به میزان زمان استفاده‌ی شما از این لنز انتخاب شود. و یا اگر برای مراسم خاصی خواهید رفت میتوانید از رنگ های مشخص و شیک تر مانند سبز یا آبی استفاده کنید تا زیبایی خاصی به چهره خود ببخشید. انتخاب رنگ بسته به سلیقه هر فردی می باشد ولی برای همه افراد موردی که یکسان می باشد نوع برند لنز خریده شده می باشد که باید لنز مناسبی باشد. البته اگر زیاد در مسئله انتخاب رنگ لنز خود درگیر باشید میتوانید با متخصصین زیبایی مشورت داشته باشید تا آنها متناسب با چهره شما راهنمایی کنند.

نظر متخصصان چشم در باره لنز چیست؟

چنانجه این لنزی های رنگی از برند های معروف و موفق لنز باشد میتواند بسیار طبیعی جلوه دهد و زیاد در چشم نباشد درحالیکه چهره ای تازه خواهید داشت . این لنز ها رنگ بخشی از چشم به نام عنبیه را تغییر می دهند. این لنزها و خطوط و لایه های آنها به طوری طراحی میشوند تا شباهت کاملی به عنبیه داشته باشند و فقط در رنگ تفاوت داشته باشد. معمولا برندهای معروف لنز رنگی برای چشم با قیمت گران تری دارند اما طراحی این برند ها به طوری می باشد که حداقل میتوان گفت آسیب کمتری به چشم وارد میکنند اما در برند های نامعتبر میتوان گفت که اهمیت کمتری به طراحی وجود دارد و به نسبت در میان این شرکتها فروش در اولویت قرار دارد تا با ارزانی بهترین فروش را داشته باشند.

مراقبت از لنز طبی رنگی

بعد از خرید با دقت و با کیفیت از برند های مناسب، مراقبت از لنز ها مهم ترین مورد دیگری می باشد چون این لنز در تماس با چشم شما می باشد و چشم نیز از اندام های اصلی و کارامد بدن محسوب میشود باید استفاده درستی از لنز و نگهداری آن داشته باشید زیرا هر خطایی که در نگهداری داشته باشید ممکن است منجر به کاهش دید شما شود. برای تمیز کردن لنز به دستورات کارخانه سازنده دقت کنید.

 • حتما از دستور پزشک برای قرار دادن لنز در چشم خود بهره ببرید.
 • قبل از خواب لنز ها را از چشم خود خارج کنید.
 • پیش از تماس دستتان با لنز با دقت دستهای خود را شسته و با پارچه هایی که پرز ندارند خشک نمایید.
 • از شوینده های مخصوص استفاده کنید.
 • از محلول لنز باقی مانده در جا لنزی دوبار استفاده نکنید.
 • هنگام شنا در استخر و یا حضور در اب داغ وان از لنز طبی رنگی استفاده نکنید.
 • برای ضد عفونی کردن لنز طبی رنگی از صابون استفاده نکنید و تنها از محلول‌هایی که برای لنز تماسی تولید می‌شوند استفاده کنید.
 • جا لنزی را با مایع و شوینده های مخصوص خود ضد عفونی کنید تا هیچ موردی وجود نداشته باشد.
 • جا لنزی را هر سه ماه یکبار عوض کنید برای جلوگیری از آلودگی های لنز طبی رنگی جا لنزی که شکسته میشود را دور بیاندازید.
 • با مالش مختصری میتوانید ضدعفونی داشته باشید به اینصورت که نوک انگشتان خود را بر روی لنز قرار دهید و مالش مختصری در مایع شوینده داشته باشید
 • تا جایی که میتوانید قوطی مایع لنز را استریل نگهداری کنید
 • مراقب باشید نوک قوطی مایع لنز با چیزی برخوردنداشته باشد.
 • هرگز از مایع لنزهای قدیمی استفاده نکنید.

نکات قابل توجه قبل از خرید لنز رنگی

زیبای خاصی در چشم وجود دارد و رنگ چشم‌های ما با رنگ مو و پوستمان، همخوانی دارد پس اگر بخواهیم آن را تغییر دهیم باید به پوست و موی خود توجه داشته باشیم. چرا که خرید لنز رنگی نامناسب، ما را از هدفمان که جذابیت بیشتر است دور می‌کند. چه بسا خرید لنز رنگی مناسب که با صورت ماهمخوانی نداشته باشد، تجربه‌ی بدی در پی دارد پس از مشاورین متخصص برای انتخاب رنگ لنز چشم مناسب با چهره استفاده کنید.

خیلی وقت‌ها وقتی به کسی پیشنهاد لنز رنگی را می‌دهیم با این جواب مواجه می‌شویم که:” لنز اصلا به من نمی‌آید و صورتم را زشت می‌کند.” تعجب نکنید، این پاسخ، به دلیل اولین انتخاب اشتباه است. بهتر است به این افراد پیشنهاد دهید تا سعی کنند دوباره امتحان کنند اما این دفعه با یک انتخاب مناسب تر!

امیدواریم از مطالب گفته شده استفاده کامل را برده باشید و مفید واقع شده باشد، با مراجعه به وب‌سایت لنز مارکت به نشانی https://lenzmarket.ir/  علاوه بر آشنایی بیشتر با عینک‌ها و لنزهای طبی و رنگی، با دیگر خدمات مربوط به کالاهای اپتیک (عینک طبی، عینک آفتابی و لنزهای چشم) آشنا شوید. لنز مارکت بر این اصل برنامه‌ریزی‌شده تا تمامی توان خود را در جهت جلب رضایت مشتری، تقدیم محصولات با قیمت‌های واقعی کسب رضایت بازدیدکنندگان را بکار بگیرد. در صورت داشتن هرگونه سوالی می‌توانید با تیم پشتیبان لنز مارکت با شماره 36833650 – 021 ارتباط برقرار کنید. همچنین لنزمارکت معتقد است که انتقادات شما می‌تواند ما را در مسیر تولید محتوای فاخر برای شما مخاطبین عزیز همیاری کند. از این رو اگر در مورد مطلب بالا موضوع خاصی وجود دارد و یا اطلاعات جدیدی را کسب نموده اید که می‌تواند برای ما و دیگر مخاطبین ارزشمند باشد آن را با ما به اشتراک بگذارید.

**از اینکه با لنز مارکت همراه بودید سپاسگزاریم**

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 17 =