بیماری های چشم

علت بوجود آمدن درد چشم ناشی از چیست؟

لنز های رنگی

میتوان گفت این موضوع، یعنی علت چشم درد همیشه هم به سادگی مشخص نمی‌شود. این درد می‌تواند بسیار شدید و ازار دهنده و یا اینکه همراه با بی حسی باشد. سایر علائم مرتبط با چشم درد شامل تب، اشک، قرمزی، بی حسی، دو بینی، ضعف، تحریک پذیری نسبت به نور، فشار در سینوس‌ها و احساس درد در صورت حرکت دادن چشم ها می‌شود. در هنگام پلک زدن ممکن است در کل چشم یا نقاط خاصی از چشم مثل قرنیه یا روی پلک چشم ایجاد شود که طیفی از علل مختلف می‌تواند مسوول بوجود آمدن این درد در هنگام پلک زدن باشد. برخی از این علل نیاز به مراقبت های پزشکی دارند. ورود مواد زائد مثل گرد و خاک و ذرات کثیف به داخل چشم یکی علت های بروز درد در هنگام پلک زدن میتواند محسوب شود که این عمومیت این موضوع کاملا بدیهی میباشد. همچنین این احتمال نیز وجود دارد که درد مزبور از جراحت یا اختلالات پزشکی ناشی شود. در ادامه به صورت تخصصی تر در رابطه باید 11 مورد از علل بوجود آمدن چشم درد به همراه راه های درمانی آن گفتگو خواهیم کرد پس با لنز مارکت تا انتهای این مقاله همراه باشید

 1. سینوزیت

سینوزیت به التهاب حفره‌ی سینوسی گفته می‌شود که سبب میشود در ناحیه‌ی استخوان‌های گونه یا چشم‌ها فشار و درد احساس ‌شود. یکی از عوارض سینوزیت بر چشم عفونت چشمی میباشد که شروع عفونت چشم ها به طور معمول با انتقال عفونت از سینوس ها آغاز میگردد. این انتقال از سینوس های پارانازال و سینوس های اتموئید شروع میشود که با سرایت به چشم ها، عفونت را ایجاد می کند.

یکی دیگر از عوارض سینوزیت بر چشم تاری دید میباشد به طوریکه سینوزیت می تواند در برخی مواقع با عوارض دیگری به غیر از سر درد و همچنین عفونت چشم ها همراه باشد. گاهی ممکن است این آلرژی و حساسیت پایدار و طولانی که منجر به سینوزیت گردیده به تدریج بر روی سینوس ها تأثیر و فشار بیشتری ایجاد کرده و باعث تورم سینوس ها شود. تمامی موارد ذکر شده منجر میشود فشار و تورمی در ناحیۀ اطراف چشم ها ایجاد کرده و سبب کاهش دید و همچنین تاری یا دوبینی گردد که معمولا با درد چشم ها همراه میباشند. توصیه میکنیم در این خصوص حتماً برای درمان به پزشک مراجعه شود.

 1. مشکلات بینایی

 

5 دلیلی که نباید چشمانتان را با دست مالش دهید

درد در پشت چشم‌ها گاهی به مشکلات بینایی از جمله دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم مرتبط میشود. سندروم پرسبیوپیا نیز از عیوب انکساری چشم است که سبب ایجاد چشم درد میشود.

 1. سندروم خشکی چشم

سندروم خشکی چشم، یا همان سندروم سیکا  که فقط به خشکی چشم مرتبط میشود، میگویند که بین ۱۷ تا ۳۰ درصد از افراد از خشکی چشم‌ رنج می‌برند. وقتی خشکی چشم‌ها ادامه دار می‌شود، چشم درد و حساسیت به نور نیز روی خواهد داد.

 1. اسکلریت

 

اسکلریت، همان التهاب سفیدی رنگ چشم میباشد که این عارضه موجب سوزن سوزنی شدن چشم‌ها می‌شود و هنگام حرکت دادن چشم‌ها نیز درد ایجاد می‌کند. سایر علائم مرتبط به این عارضه شامل حساسیت به نور و قرمزی چشم‌ها میباشد که می‌تواند بدون هیچ علت خاصی روی دهد. توجه داشته باشید که اسکلریت ممکن است ناشی از اسکلرودرمی، بیماری التهابی روده، لوپوس و یا آرتریت روماتوئید نیز باشد.

 1. اپتیک نوریتیس

 

اپتیک نوریتیس هنگامی روی می‌دهد که التهاب، عصب‌های چشم را فراگرفته باشد. عصب چشم مانند کابلی است که چشم را به مغز مرتبط میسازد. در نتیجه این عارضه اغلب موجب  بوجود آمدن درد در پشت چشم‌ها یا هنگام حرکت دادن چشم‌ها می‌شود. گفته می‌شود که اپتیک نوریتیک منجر به ام اس نیز می‌شود.

 1. میگرن

 

میگرن نیز یکی دیگر از علل بوجود آمدن درد تند و تیزی در پشت چشم‌ها میباشد. میگرن مشکل تنها ۶ درصد از افرادی است که سر درد دارند، اما این ۶ درصد، دردی واقعا شدید و وحشتناک را برای این دسته از افراد ایجاد میکند. آن‌هایی که میگرن دارند اغلب از درد در پشت چشم‌ها مینالند.

 1. میگرن چشمی

میگرن چشمی نوعی میگرن نادر، اما جدی‌تر است که از هر ۲۰۰ نفری که میگرن دارند، یک نفر دچار این عارضه میشود. میگرن چشمی موجب درد در قسمت پشت چشم شده و اغب تنها یک چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این عارضه میگرن رتینال (شبکیه) نام دارد نیازمند اقدام پزشکی فوری است، چون می‌تواند نشاندهنده تومور باشد.

 1. شی خارجی در چشم

شایع ترین علت درد چشم، صرفاً  نشاندهنده وجود چیزی در چشم شماست که این جسم خارجی در چشم می تواند مژه، یک تکه خاک یا مواد آرایشی باشد. داشتن یک جسم خارجی در چشم می تواند باعث سوزش، قرمزی، چشمان آبکی همراه با درد باشد.

 1. بیماری ملتحمه

ملتحمه بافتی است که جلوی چشم و قسمت زیرین پلک را میپوشاند و  می تواند آلوده و ملتهب گردد. ملتحمه اغلب از حساسیت یا عفونت نشات میگیرد. اگرچه درد بوجود آمده معمولاً خفیف است، اما التهاب باعث خارش، قرمزی و ترشح در چشم گردیده که به بیماری ملتحمه، چشم صورتی هم گفته می شود.

شایع ترین علائم چشم صورتی شامل موارد زیر میباشد:

 • قرمزی یک یا هر دو چشم
 • خارش در یک یا هر دو چشم
 • ترشح در یک یا هر دو چشم که پوستی را در طول شب ایجاد می کند که ممکن است مانع از باز شدن چشم یا چشم شما در صبح شود.

چشم صورتی معمولاً در اثر عفونت باکتریایی یا ویروسی، یک واکنش آلرژیک، یا در نوزادان مجاری اشک ناقص باز شده ایجاد می شود که اتوجه به اینکه می تواند تحریک کننده باشد، اما به ندرت روی بینایی شما تأثیر می گذارد. از آنجا که چشم صورتی می تواند مسری باشد، تشخیص زودرس و درمان می تواند به محدود شدن شیوع آن کمک کند.

 1. تحریک چشم بر اثر لنز

افرادی که از لنزهای چشمی موقت استفاده می کنند و یا لنزهای خود را به درستی ضد عفونی نمی کنند، مستعد ابتلا به چشم درد ناشی از تحریک یا عفونت میباشند.

 1. سایش قرنیه

سایش قرنیه یک خراش سطحی در پنجره روشن و محافظ در جلوی چشم (قرنیه) میباشد که می تواند با تماس با گرد و غبار، خاک، شن و ماسه، تراش چوب، ذرات فلزی، لنزهای تماسی یا حتی لبه یک کاغذ خراشیده شود. ساییدگی قرنیه ناشی از ماده گیاهی (مانند سوزن کاج) معمولاً حائز اهمیت شمارده میشود چرا که می توانند باعث ایجاد تاخیر در التهاب در داخل چشم (iritis) گردند. ابتلا به سایش قرنیه باعث می شود تا شما دائما احساس کنید چیزی در چشم تان وجود دارد. با این حال، درمان هایی که به طور معمول محرک های چشم را از بین می برند، مانند شستشو با آب صورت سایش قرنیه، درد و ناراحتی را کاهش نمی دهد.

آشنایی با شب کوری و تاثیرات آن بر بینایی

علائم و نشانه های سایش قرنیه شامل موارد زیر است:

 • درد
 • سرخی
 • سردرد
 • حساسیت به نور
 • احساس ناخوشایندی در چشم

توصیه میکنیم در صورت سایش قرنیه، سریعاً به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

چه زمانی باید برای چشم درد به پزشک خود مراجعه کنید:

اگر دچار چشم درد شدید و از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارید، اگر از لنز‌های تماسی استفاده می‌کنید یا دردتان بعد از سه روز استفاده از دارو بدتر شد باید به پزشک مراجعه کنید، در ضمن در صورت مشاهده‌ی هر گونه از علائم زیر، ملزم به مراجعه به پزشک میباشد.

دیدن هاله در اطراف چراغ‌ها.

درد عجیب و شدید پشت چشم‌ها

مشکل دید پیدا ناگهانی

حساس شدن چشم ها نسبت به لمس.

همراه بودن چشم دردتان با شکم درد و استفراغ

چگونه از چشم درد پیشگیری کنید؟

 • یادتان باشد که یک سبک زندگی سالم برای جلوگیری و درمان درد چشم‌ها مهم میباشد. سبک زندگی سالم شامل خواب و استراحت کافی، مصرف میوه‌ها و سبزی‌های تازه و غذا‌های طبیعی می‌شود. همچنین باید آب کافی بنوشید و از خوردن غذا‌های فرآوری شده و سیگار و الکل اجتناب کنید.
 • لنز‌های تماسی‌تان را به طور مرتب و کاملا تمیز کنید. همچنین هر وقت که امکان دارد به جای لنز از عینک استفاده کنید تا چشمهای‌تان استراحت کنند. از تماس مستقیم مواد شیمیایی مانند اسپری‌های حشره کُش، خوشبو کننده‌ها و تمیز کننده‌های خانگی جلوگیری کنید.

راه های درمان  چشم درد

گاهی اوقات امکان مراجعه سریع به مطب پزشک وجود ندارد بنابراین انجام راهکار های خود مراقبتی زیر می‌تواند به تسکین درد تا زمان مراجعه به پزشک کمک کند. ممکن است پزشک پس از ارزیابی وضعیت چشم‌هایتان و مطمئن شدن از عدم وجود یک بیماری جدی همین درمان‌ها را برایتان تجویز کند.

گل مژه 

میتوانید یک کمپرس مرطوب و گرم را به مدت 10 دقیقه روی چشم مبتلا به گل مژه قرار دهید، این کار را 3 الی 4 بار در روز تکرار کنید تا ناراحتی تسکین یافته و گل مژه به خودی خود ناپدید شوید. به یاد داشته باشید هرگز گل مژه را فشار ندهید زیرا این کار باعث پخش شدن عفونت خواهد شد.

خشکی چشم

سعی کنید زیاد پلک نزنید، مخصوصاً در حال انجام دادن کارهایی که نیاز به تمرکز چشم‌ها دارد از جمله مطالعه یا استفاده از کامپیوتر.

در اتاق مطالعه یا محل کار خود یک دستگاه بخور قرار دهید.

قرار گرفتن چشم‌ها در معرض باد  کولر یا گرما را به حداقل برسانید.

تقویت چشم ضعیف (چگونه چشم ضعیف خود را تقویت کنیم؟)

در روزهای خشک و بادی از عینک‌هایی که هر دو روی شیشه لایه‌های حفاظتی برای محافظت از چشم‌ها دارند استفاده کنید.

وجود اجسام خارجی در چشم 

بهتر است تا وقتی که به پزشک مراجعه کنید روی چشم خود را بپوشانید و با پایین آوردن تعداد پلک زدن‌ها، از احتمال خراشیده شدن بیشتر چشم جلوگیری کنید. مطمئن شوید که بیش از چند ساعت چشم خود را نبندید، زیرا باکتری‌ها در محیط‌های تاریک و گرم رشد می‌کنند.

کنژنکتیویت ویروسی یا آلرژیک

یک کمپرس خنک و مرطوب را روی چشم‌های خود بگذارید تا به تسکین ناراحتی چشمتان کمک کند.

دارو برای چشم درد

پزشک داروهای مختلفی را هم به منظور تسکین درد و هم به منظور درمان مشکلات پیش‌زمینه‌ای تجویز خواهد کرد، از جمله این داروها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

این قطره های چشمی معمولا برای تسکین چشم درد تجویز می‌شود. اگرچه این قطره‌ها تأثیر بسیار خوبی دارند ولی نباید برای مدت طولانی از آنها استفاده کرد زیرا باعث بروز مشکلاتی برای قرنیه می‌شوند.

قطره‌های چشمی آلرژی، که هم بصورت بدون نسخه و هم با نسخه موجود میباشد، می‌تواند قرمزی، خارش و پف کردن کنژنکتیویت ناشی از آلرژی را ارام کند و تسکین دهد.

اگرچه قطره اشک مصنوعی برای درمان عارضه‌ای استفاده نمی‌شود ولی می‌توان از آنها برای کنترل خشکی چشم‌ها کمک گرفت. اشک مصنوعی در اشکال مختلفی عرضه می‌شود (از جمله مایع، ژل، پماد و غیره) و بصورت بدون نسخه موجود است. اگر این قطره‌ها را در یخچال نگهداری کنید پس از مصرف احساس آرامش بخشی به شما خواهند داد.

قطره چشمی آنتی بیوتیک معمولاً برای درمان کنژنکتیویت باکتریال و کراتیت باکتریال تجویز می‌شود.

عفونت باکتریال سینوس

آنتی بیوتیک تزریقی، که بصورت تزریق وریدی به بیمار تزریق می‌شوند و برای درمان سلولیت اوربیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قطره چشمی استروئیدی (یا قرص) که برای درمان علل جدی‌تر درد چشم همچون یووئیت قدامی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کورتیکواستروئید با دوز بالا که بصورت خوراکی یا تزریق درون وریدی برای درمان نوریت اپتیک تجویز می‌شود.

جراحی چشم درد

گاهی اوقات برای درمان چشم درد نیاز است تا از جراحی برای رفع آن کمک گرفت؛ با فرض مثال، در صورت ابتلای بیمار به آب سیاه حاد زاویه بسته، به محض پایین آمدن فشار اولیه داخل چشم، باید برای تخلیه مایعات از چشم از لیزر درمانی یا در موارد نادر از جراحی استفاده کرد. برای موارد شدید کراتیت، در صورتی که قرنیه در سطح وسیعی خراشیده یا نازک شده باشد، به عمل پیوند قرنیه نیاز خواهد بود.

لنز مارکت

امیدواریم از مطالب گفته شده استفاده کامل را برده باشید و مفید واقع شده باشه، با مراجعه به وب‌سایت لنز مارکت به نشانی  lenzmarket.ir علاوه بر آشنایی بیشتر با عینک‌ها و لنزهای طبی، با دیگر خدمات مربوط به کالاهای اپتیک (عینک طبی، عینک آفتابی و لنزهای چشم) آشنا شوید. لنز مارکت بر این اصل برنامه‌ریزی‌شده تا تمامی توان خود را در جهت جلب رضایت مشتری، تقدیم محصولات با قیمت‌های واقعی کسب رضایت بازدیدکنندگان را بکار بگیرد. در صورت داشتن هرگونه سوالی می‌توانید با تیم پشتیبان لنز مارکت با شماره 36833650 – 021 ارتباط برقرار کنید. همچنین لنزمارکت معتقد است که انتقادات شما می‌تواند ما را در مسیر تولید محتوای فاخر برای شما مخاطبین عزیز همیاری کند. از این رو اگر در مورد مطلب بالا موضوع خاصی وجود دارد و یا اطلاعات جدیدی را کسب نموده اید که می‌تواند برای ما و دیگر مخاطبین ارزشمند باشد آن را با ما به اشتراک بگذارید.

**از اینکه با لنز مارکت همراه بودید سپاسگزاریم**

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *