دانستنی ها, لنز آستیگمات

تعیین نمره چشم آستیگمات چگونه است؟ | چگونه نمره چشم آستیگمات تعیین می شود؟

تعیین نمره چشم آستیگمات ف

آیا می دانید آستیگماتیسم چیست؟ آستیگماتیسم نقصی در انحنای قرنیه چشم است. این نقص مانع از توانایی چشم در متمرکز کردن نور بر شبکیه چشم می شود و منجر به تاری و انحراف دید می شود. خوشبختانه، آستیگماتیسم نقص کمی است و با استفاده از لنزهای چشمی هلالی به راحتی قابل اصلاح است. در زیر در خصوص تعیین نمره چشم آستیگمات می خوانید.

در جایی که یک چشم سالم نور را در نصف النهار (خطوط خیالی در سراسر سطح چشم) به اندازه مساوی منکسر می کند، چشم دارای آستیگماتیسم نور را در یک نصف النهار بیشتر از دیگری منکسر می کند و نور و نقطه کانونی که به آن می رسد را کج و منحرف می کند.

تصویر زیر تفاوت بین یک چشم طبیعی و چشم دارای آستیگماتیسم را نشان می دهد. همانطور که نشان داده شده است، پرتوهای سبک توسط قرنیه آستیگماتیکی به درستی منکسر نمی شوند، در نتیجه نقاط کانونی تحریف شده در جلو و یا پشت شبکیه ایجاد می شوند.

تعیین نمره چشم آستیگمات 1تعیین نمره چشم 2

آستیگماتیسم به تاری و نامعلومی دید منجر می شود و همچنین می تواند منجر به ناراحتی های دیگری نیز شود. اگر آستیگماتیسم با لنزهای چشمی هلالی یا عینک درمان نشود می تواند منجر به سر درد یا درد چشم شود.

آستیگماتیسم منظم و نامنظم

آستیگماتیسم می تواند منظم یا نامنظم باشد. در آستیگماتیسم منظم، قرنیه چشم از یک جهت خاص خمیده تر از جهت دیگر است. نصف النهارهای اصلی چشم عمود بر یکدیگر هستند و 90 درجه از هم فاصله دارند.

تعیین نمره چشم آستیگمات 3

اما آستیگماتیسم نامنظم وقتی اتفاق می افتد که خمیدگی منحنی در سطح چشم نیست. همچنین چشم می تواند از جهات متعدد دارای خمیدگی باشد یا اینکه می تواند شیب تندتری به سمت پایین داشته باشد.

تقسیم بندی آستیگماتیسم بسته به عوارض بصریا

آستیگماتیسم بسته به عوارض بصری که ایجاد می کند، می تواند یکی از سه نوع زیر باشد:
• آستیگماتیسم نزدیک بین: یک یا هر دو نصف النهار اصلی چشم، نزدیک بین است.
• آستیگماتیسم دوربین: یک یا هر دو نصف النهار اصلی چشم، دوربین است.
• آستیگماتیسم ترکیبی یا مختلط: یکی از نصف النهارهای اصلی چشم، نزدیک بین و دیگری دوربین است.

آستیگماتیسم مستقیم و غیرمستقیم

دو نصف النهار اصلی چشم، عمودی و افقی، می توانند اثرات متفاوتی در نوع بینایی که با آستیگماتیسم تجربه می کنید، داشته باشند.
وقتی نصف النهار عمودی شیب بیشتری دارد ، هنگام مشاهده خطوط عمودی، به دلیل اثر آستیگماتیسم، دید تار خواهد بود. به این آستیگماتیسم، آستیگماتیسم مستقیم گفته می شود.
اما اگر نصف النهار افقی تحت تأثیر قرار گیرد، چشمان شما قادر به تمرکز روی خطوط افقی نخواهند بود. این آستیگماتیسم به آستیگماتیسم غیرمستقیم معروف است.

چه عواملی باعث آستیگماتیسم می شوند؟

در اکثریت موارد آستیگماتیسم، شخص با قرنیه یا عدسی نامنظم متولد می شود و چشم اغلب به توپ راگبی شباهت دارد.
با این حال، مواردی از آستیگماتیسم که در طول عمر رشد پیدا کرده و شدیدتر شده نیز دیده شده است.
اعتقاد بر این است که دلایل این امر برای دانشمندان ناشناخته است اما گفته می شود که با عوامل ژنتیکی مرتبط است. اگر شخصی در خانواده شما آستیگماتیسم دارد، احتمال اینکه بعدا شما هم مبتلا شوید، وجود دارد.

علل دیگر آستیگماتیسم عبارتند از:
• جراحی چشمی که سطح قرنیه را تغییر می دهد.
• قوز قرنیه یا کراتوکونوس و بزرگی عمودی قرنیه یا کراتوگلوباس، شرایط چشمی هستند که شکل قرنیه را تغییر می دهند.
• شرایطی که می تواند روی پلک ها مانند یک گل مژه بزرگ یا غده روغنی بسته شود و باعث انحراف قرنیه شود.

علائم فرد مبتلا به آستیگماتیسم

بسته به این که آستیگماتیسم فرد چقدر شدید باشد، ممکن است آن ها نورها را به شکلی متفاوت ببینند. داشتن آستیگماتیسم به این معنی است که قرنیه چشم شکلی مانند توپ راگبی دارد و این بدان معنی است که نورها در جهت های نابرابر خم می شوند و می توانند منحرف و کج شوند.
تصویر زیر نشان می دهد که چگونه فرد مبتلا به آستیگماتیسم می تواند شب های دارای نور را به طوری متفاوت در مقایسه با کسی که آستیگماتیسم ندارد، ببیند.

تعیین نمره چشم 9گذشته از تاری دید، آستیگماتیسم می تواند تعدادی علائم ناراحت کننده و گاه دردناک داشته باشد. از جمله:
• سر درد
• خستگی
• فشار چشم ها، به ویژه در پشت چشم
• سوزش چشم ها
• شب کوری
ممکن است برخی از افراد مبتلا به آستیگماتیسم باشند اما هیچ یک از علائم بالا را تجربه نکنند. با این وجود، مهم است که مرتباً چشم های خود را مورد آزمایش قرار دهید تا از ایجاد فشار غیرضروری روی آن ها جلوگیری کنید.

آستیگماتیسم در شب یا در شرایطی که نور کم است، وخیم تر است زیرا چشمان شما به نور بیشتری احتیاج دارند و این کمبود نور باعث ایجاد هاله نوری، تاری دید و انحراف بینایی می شود. بنابراین، مهم است که با چشم پزشک خود مشورت کنید که آیا رانندگی در شب برای شما خطر دارد یا خیر، زیرا ممکن است چشمان شما چراغ های خیابان و چراغ های اتومبیل های دیگر را به صورت تار مشاهده کنند.

در تعیین نمره چشم آستیگمات هیچ مدرک مستندی وجود ندارد که ثابت کند کارهایی مانند خواندن کتاب در تاریکی، مالیدن چشم ها یا نشستن بیش از حد جلوی تلویزیون، آستیگماتیسم را وخیم تر می کند. با این حال، علائم آستیگماتیسم از جمله سردرد، خستگی و فشار چشم در صورت عدم اصلاح، ممکن است باقی بمانند.

تعیین نمره چشم آستیگمات

آستیگماتیسم یک بیماری شایع چشم است که به راحتی توسط چشم پزشک یا بینایی سنج تشخیص داده می شود. این آزمایش با استفاده از روش های مختلفی برای ارزیابی چگونگی تمرکز نور در چشم انجام می شود.

تعیین نمره چشم آستیگمات 5در مرحله اول، دقت بینایی با استفاده از نمودار اندازه گیری می شود تا وضوح دید مشخص شود.
سپس قدرت فوکوس یا تمرکز چشم با یک سری لنزهایی که در جلوی آن ها قرار می گیرد، اندازه گیری می شود. لنزهایی که بهترین دید را فراهم می کنند، برای لنز چشمی یا عینک تجویز خواهند شد.

سرانجام برای اندازه گیری انحنای قرنیه از کراتومتر (کراتومتر وسیله ایی است که متخصصان چشم برای اندازه گیری انحنا و بازتاب سطح قدامی قرنیه از آن استفاده می کنند.) استفاده می شود. در صورت لزوم برای بررسی عمیق تر سطح چشم می توان از توپوگرافی قرنیه نیز استفاده کرد.
با این حال، قبل از همه این ها، شما می توانید آزمایش چشم آستیگماتیسم خود را در خانه با تصویر زیر انجام دهید.

1. اگر برای نزدیک بینی یا دوربینی از عینک یا لنز چشمی استفاده می کنید، آن ها را از چشم خارج کنید.
2. با فاصله 3 متری از عکس بنشینید و به عکس نگاه کنید.
3. ابتدا چشم چپ خود را با دست بپوشانید و با چشم راست خود به تصویر نگاه کنید.
4. سپس این کار را با چشم دیگر خود تکرار کنید.
5. اگر خطوط را تار مشاهده می کنید یا بین وضوح خطوط افقی و عمودی تفاوت می بینید، ممکن است آستیگماتیسم داشته باشید. بنابراین برای معاینه بیشتر به چشم پزشک مراجعه کنید.

نسخه چشمی آستیگماتیسم

تعیین نمره چشم آستیگمات در بعد از معاینه چشم، دکتر یک نسخه به شما می دهد اما آیا تاکنون سعی کرده اید آن را بخوانید؟
چشم پزشکان و بینایی سنج ها گاهی اوقات از اندازه گیری های مختلف برای آستیگماتیسم استفاده می کنند. نسخه آن ها بسته به شخصی که قرار است آن را ببیند، ممکن است متفاوت باشد.

آستیگماتیسم بر حسب دیوپترها (واحد انکسار) اندازه گیری می شود. چشم بی عیب و بدون آستیگماتیسم صفر دیوپتر دارد. بیشتر افراد بین 0.5 تا 0.75 دیوپتر آستیگماتیسم دارند. افراد با اندازه گیری 1.5 دیوپتر یا بیشتر به طور معمول نیاز به لنز چشمی یا عینک دارند تا دید واضحی داشته باشند.

تعیین نمره چشم
از سه عدد موجود در نسخه ی لنز چشمی یا عینک، دو مورد آخر مربوط به آستیگماتیسم است:

• Spherical یا sphere: نشان می دهد که آیا شما نزدیک بین یا دوربین هستید. اگر علامت مثبت (+) باشد یعنی شما دوربین هستید، اگر علامت منفی (-) باشد یعنی شما نزدیک بین هستید. هر چه این عدد بزرگتر باشد، نزدیک بینی یا دوربینی چشم شما بیشتر است. Spherical به این معناست که اصلاح نزدیک بینی یا دوربینی شما به صورت کروی یا اسفری بوده و یا اصلاح شماره در تمامی استواهای چشم برابر است.

• Cylinder یا CYL: این عدد درجه آستیگماتیسم شما یا اینکه شکل قرنیه صاف یا نامنظم است را اندازه گیری می کند. اگر چیزی در این ستون نوشته نشده باشد یعنی چشم شما آستیگماتیسم ندارد یا اینکه آنقدر کم است که نیاز به اصلاح با لنز یا عینک ندارد.
• Axis: این عدد با درجه اندازه گیری می شود و به جایی در قرنیه که آستیگماتیسم دارد، اشاره می کند. تعداد محورها از 0 تا 180 است.

آستیگماتیسم بالا چیست؟

در تعیین نمره چشم آستیگمات آستیگماتیسم بالا به شماره های لنزهای چشمی یا عینک های تجویز شده، اشاره دارد. به طور کلی هرچه عدد axis و cylinder در نسخه شما بزرگتر باشد، آستیگماتیسم شما قوی تر است.
تصویر زیر نحوه دید افراد دارای آستیگماتیسم شدید را نشان می دهد.

آیا آستیگماتیسم با افزایش سن، وخیم تر می شود؟

شدت آستیگماتیسم می تواند با افزایش سن افزایش یابد، حال آن که همیشه اینطور نیست. در حقیقت متداول است که آستیگماتیسم مستقیم، در طول عمر به آستیگماتیسم غیرمستقیم تبدیل شود. هرچه که سن بالاتر می رود، فشاری که معمولاً پلک ها روی قرنیه اعمال می کنند، کمتر می شود در نتیجه منجر به کاهش شیب منحنی نصف النهار عمودی چشم می شود. به نوبه خود، شدت منحنی نصف النهار افقی چشم افزایش می یابد ، در نتیجه منجر به تغییر آستیگماتیسم مستقیم به غیرمستقیم می شود و این تغییر می تواند با سرعت تدریجی وخیم تر شود.

چگونگی اصلاح آستیگماتیسم

سه روش برای اصلاح آستیگماتیسم وجود دارد: جراحی انکساری، عینک اصلاحی و لنزهای چشمی هلالی.
لنزهای چشمی هلالی اغلب مناسب ترین و موثرترین گزینه برای اصلاح آستیگماتیسم هستند. آن ها با لنزهای چشمی معمولی تفاوت دارند چرا که به جای کروی بودن، هلالی هستند. این لنزها دید واضح و بینظیری را به افراد دارای آستیگماتیسم ارائه می دهند.
تفاوت دیگر بین لنزهای چشمی هلالی و لنزهای معمولی این است که لنزهای هلالی دارای قدرت های مختلف برای اصلاح نزدیک بینی یا دوربینی در نصف النهارهای مختلف هستند. در بیشتر موارد، سایر لنزهای چشمی دارای یک قدرت در طول لنز هستند.

لنزهای چشمی هلالی معمولاً لنزهای چشمی نرم هستند، اما لنزهای هلالی سخت نفوذپذیر به گاز می توانند فقط برای اصلاح آستیگماتیسم نامنظم استفاده شوند.
همچنین طیف گسترده ای از لنزهای هلالی از جمله روزانه، دو هفتگی، ماهانه و رنگی در بازار وجود دارد و شما می توانید لنزهای مورد نیاز خود را طبق سلیقه خود پیدا کنید.
هر دوی عینک و لنزهای چشمی هلالی به طور موثری آستیگماتیسم را اصلاح می کنند. اما به طور کلی برای اصلاح آستیگماتیسم لنزهای چشمی بیشتر ترجیح داده می شوند. دلیل این امر این است که لنزها ظاهر چشم را حفظ می کنند و استفاده از آن ها از استفاده از عینک راحت تر است.

آیا آستیگماتیسم می تواند از بین برود؟

متأسفانه آستیگماتیسم به سادگی از بین نمی رود. بعضی اوقات شدت آستیگماتیسم مستقیم می تواند کاهش یابد، اما اغلب می تواند به روش دیگری پیش برود و منجر به آستیگماتیسم غیرمستقیم شود. با این حال، همانطور که گفته شد، می توانید آستیگماتیسم خود را با لنزهای چشمی هلالی اصلاح کنید یا می توانید با جراحی انکساری چشم به دنبال یک راه حل دائمی باشید.

توصیه هایی در مورد آستیگماتیسم خفیف

ممکن است شما یک مورد خفیف آستیگماتیسم داشته باشید ولی به دلیل تأثیر حداقلی که در بینایی تان دارد در مورد آن اطلاع نداشته باشید، اما این می تواند به سردرد، کمبود دید در شب، فشار چشم و احتمالاً تاری دید منجر شود. بنابراین اگر به طور مکرر هرکدام از این علائم را دارید، لطفا به چشم پزشک برای معاینه چشم خود مراجعه کنید.

تمرین تعیین نمره چشم آستیگمات

متأسفانه شما قادر به تغییر شکل چشم خود برای خلاص شدن از شر آستیگماتیسم نیستید. با این حال، چند تمرین ساده وجود دارد که می توانید برای کمک به چشمان خود برای بهتر دیدن و سازگار شدن با لنزهای چشمی هلالی از آن ها استفاده کنید.
• برای مدت کوتاهی بدون عینک یا لنزهای خود مطلبی را بخوانید سپس به یک جسم دیگر خیره شوید سپس دوباره بخوانید تا زمانی که چشم هایتان خسته شوند. این کار را هر روز انجام دهید، بعد از مدتی متوجه خواهید شد که می توانید مدت طولانی تری خواندن را ادامه دهید. اما یادتان باشد به چشمان خود فشار نیاورید!

• ماساژ چشم: انگشتان خود را روی پلک های بسته خود قرار دهید و به آرامی آن ها را ماساژ دهید. فشار زیادی وارد نکنید تا چشمانتان درد نگیرند.
• احتمالا به دلیل نصف النهارهایی که قبلا ذکر شد، افرادی که آستیگماتیسم دارند، سر خود را به یک طرف کج می کنند. سعی کنید بدانید که آیا شما این کار را انجام می دهید یا نه و همچنین سعی کنید سر خود را به طرف مقابل نیز کج کنید.

منابع:

.feelgoodcontacts

.aao

نوشته های مشابه

4 دیدگاه در “تعیین نمره چشم آستیگمات چگونه است؟ | چگونه نمره چشم آستیگمات تعیین می شود؟

 1. erfan گفت:

  سلام ببخشید مزاحم شدم میخواستم ک بدونم چشم من آستیگماتِ…وَ اینکه نمره‌ی هر کدومشون ۱/۵ هستش آیا میتونم صفرشون کنم و چطوری؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز , وقت بخیر
   ببینید شما با رعایت و استفاده مداوم از عینک و لنز میتونید نمره رو ثابت نگه دارید و کمی هم کاهش بدید , ولی اینکه نمره رو صفر کنید نه فکر نمیکنم بدون عمل لازیک بتونید این کار رو انجام بدید .

 2. Moein گفت:

  سلام خواستم بدونم راهی هست که آستیگمات رو بتونم موقتا مخفی کنم چون میخوام برم هوانیروز یک چشمم 0.25 و اونیکی 0.75

  1. سلام وقتتون بخیر دوست عزیز
   ممنونم که لنزمارکت رو جهت مشاوره و خرید انتخاب کردید .

   نه متاسفانه هیچ راهی نیست

   *******************************
   جهت استعلام موجودی نمرات و رنگهای مورد نظر با واتس آپ ما در تماس باشید : 09399333093

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *