دانستنی ها

پیش بینی کرونا | چه کسانی سال های گذشته کرونا را پیش بینی کرده بودند؟

پیش بینی کرونا 2

بیل گیتس (Bill Gates) هشدار داد که شیوع ویروسی همه گیر مانند ویروس کرونا احتمالاً هر 20 سال یا بیشتر یک بار اتفاق می افتد. بیل گیتس، کارشناسان بیماری آنفولانزا و دیگر بیماری ها و مقامات دولتی سالهاست که نسبت به بیماری همه گیر هشدار می دهند. او فردی است که یکی از پیش بینی های کرونا را انجام داده است.

  • همچنین گمانه زنی هایی وجود دارد که فرهنگ عامه، مانند کتاب ها و فیلم ها، پیدایش ویروس کرونای جدید را پیش بینی کرده بودند.

در حالی که برخی از این پیش بینی ها تئوری های توطئه هستند، برخی دیگر جدی تر می گویند که جهان به درستی برای یک بیماری همه گیر آماده نشده است.

بیل گیتس در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز ، اظهار کرد که شیوع ویروس کرونای همه گیر باعث خواهد شد که دولت های آینده، امکانات عیب شناسی جایگزین، کتابخانه های ضد ویروسی و سیستم های هشدار زودرس داشته باشند.

وی گفت: (هزینه انجام همه آن کارها در مقایسه با آنچه که اتفاق می افتد، بسیار اندک است و حالا مردم متوجه می شوند. هر 20 سال یکبار احتمال این وجود دارد که با تعداد زیادی مسافرت در سراسر جهان، یکی از این ویروس ها جابجا شود و بنابراین، شهروندان انتظار دارند که دولت آن را در اولویت قرار دهد.)

مقامات پیشین کاخ سفید ایالات متحده نیز پیش از این، درباره تهدید یک بیماری همه گیر هشدار داده بودند.

برخی از این پیش بینی ها فقط حدس و گمان محض هستند. اما مواردی که توسط کارشناسان خبره گفته شده است، همه یک صدا می گویند: (جهان برای این ویروس آماده نشده است.)

11 نفر زیر به ظاهر ویروس کرونا را پیش بینی کرده بودند.

بیل گیتس و پیش بینی کرونا

بیل گیتس سالهاست درباره یک بیماری همه گیر هشدار می دهد. گیتس در یک گفتگو در سال 2015 اظهار کرد که، جهان برای بیماری همه گیر بعدی آماده نیست. و در مذاکره ایی که در سال 2018 در مورد بیماری های همه گیر به میزبانی انجمن پزشکی ماساچوست و مجله پزشکی نیو انگلند برگزار شد، گیتس اظهار داشت که: (بیماری همه گیر ممکن است طی یک دهه آینده اتفاق بیفتد.)

او یک شبیه سازی از سوی مؤسسه مدل سازی بیماری ها ارائه داد که نشان می داد آنفولانزای جدید همه گیر که باعث مرگ 50 میلیون نفر در سال 1918 شد، اکنون به احتمال زیاد ظرف شش ماه 30 میلیون نفر را خواهد کشت.

وی گفت:( احتمال بروز چنین بیماری در جهان بهم پیوسته ما همچنان افزایش می یابد. خواه به طور طبیعی اتفاق بیفتد یا به عنوان یک بیماری ساختگی ایجاد شود. تهدیدات بیولوژیکی، فاقد احساس فوریت هستند. جهان باید به همان روشی که برای جنگ آماده می شود، برای بیماری های همه گیر نیز آماده شود.

مایکل اوسترهولم

مایکل اوسترهولم (Michael Osterholm) متخصص بیماری های عفونی نیز در یک دهه گذشته احتمال پیدایش یک بیماری همه گیر جهانی را هشدار داده است.

به گزارش سی ان ان اوسترهولم در سال 2005 در نشریه فارن افرز (Foreign Affairs، نشریه دو هفتگی جامع علمی آمریکایی) نوشت: (این یک نکته مهم در تاریخ ما است. زمان برای آماده سازی برای بیماری همه گیر بعدی تمام شده است. اکنون باید با قاطعیت و هدف عمل کنیم.

وی همچنین در سال 2017 در کتاب خود با عنوان، (کشنده ترین دشمن: جنگ ما علیه میکروب های قاتل) گفت: (آمریکا به درستی برای یک بیماری همه گیر آماده نیست.)

دوران پسا کرونا | دنیای بعد از کرونا چگونه است؟

رابرت جی وبستر

رابرت جی وبستر (Robert G. Webster) متخصص آنفولانزا و ویروس شناسی، در کتابی که در ماه دسامبر منتشر کرد، بیماری شبیه آنفولانزای همه گیر را پیش بینی کرده بود.

جی وبستر در کتاب (شکارچی آنفولانزا: باز کردن رازهای یک ویروس)، این سوال را مطرح کرد که : (آیا یک بیماری همه گیر کشنده و مخرب دیگر ممکن است اتفاق بیفتد؟)

وی نوشت: (میلیون ها نفر می توانند قبل از کنترل یا اصلاح چنین بیماری همه گیری، بمیرند.)

همچنین افزود: (سرانجام طبیعت دوباره بشر را با ویروسی مانند آنفولانزای سال 1918، به چالش خواهد کشید. ما باید آماده شویم.)

تیم اطلاعاتی آمریکا و پیش بینی کرونا

تیم اطلاعاتی آمریکا در سال های اخیر درباره احتمال وجود بیماری همه گیر هشدار داده بودند.

به گفته دنیل دیو (Daniel Dale) روزنامه نگار در سی ان ان: (در سال 2018، ارزیابی جهانی تهدیدات جامعه اطلاعاتی هشدار داد که، نژاد جدید یک میکروب بدخیم که به راحتی در بین انسان ها قابل انتقال است، همچنان یک تهدید بزرگ به شمار می آید.)

ارزیابی جهانی جامعه اطلاعاتی همچنین در سال 2019 اظهار داشت که: (ما تشخیص می دهیم که ایالات متحده و جهان در برابر ابتلا به بیماری آنفولانزای همه گیر بعدی یا شیوع گسترده یک بیماری مسری که می تواند منجر به مرگ و میر و ناتوانی عظیم شود، آسیب پذیر است. این بیماری به شدت بر اقتصاد جهانی تاثیر می گذارد و منابع بین المللی را تحت فشار قرار می دهد و درخواست کمک را از ایالات متحده افزایش می دهد.)

جرمی کونیندیک

جرمی کونیندیک (Jeremy Konyndyk)، مدیر سابق دفتر کمک های مالی ایالات متحده در حوادث خارجی ایالات متحده تحت دولت اوباما در روزنامه پلیتیکو (Politico، روزنامه سیاسی آمریکایی) در سال 2017 نوشت: (یک بحران بزرگ و جدید بهداشت جهانی را تهدید می کند ویروسی شبیه به آنفولانزای همه گیر سال 1918 پدیدار خواهد شد ولی سوال این است که چه موقع این اتفاق می افتد.)

وی نوشت: (در بعضی مواقع یک ویروس بسیار مهلک و کشنده مانند آنفولانزای همه گیر اسپانیایی سال 1918ظاهر می شود، که یک سوم از جمعیت جهان را آلوده کرده و بین 50 تا 100 میلیون نفر را می کشد.)

او افزود: (رئیس جمهور ترامپ برای چنین بیماری همه گیری آمادگی ندارد.)

در حالی که تحقیقات در مورد ویروس کرونای جدید هنوز در مراحل ابتدایی است، به نظر نمی رسد که جهان چیزی شبیه به سال 1918 باشد.

دکتر لوسیانا بوریو و پیش بینی کرونا

دکتر لوسیانا بوریو (Luciana Borio) عضو تیم سابق شورای امنیت ملی کاخ سفید (NSC) که مسئولیت همه گیری ها را بر عهده داشته است، پیش از این در مورد تهدید یک بیماری آنفولانزا هشدار داده بود.

به نقل از سی ان ان، دکتر بوریو، مدیر شورای آمادگی پزشکی، در سال 2018 گفت: (خطر ابتلا به آنفولانزای همه گیر نگرانی شماره یک سلامت است. آیا ما آماده پاسخگویی هستیم؟ می ترسم جواب منفی باشد.)

جان بولتون (John Bolton)، مشاور امنیت ملی ترامپ در آن زمان، بعداً ضمن سازماندهی مجدد شورای امنیت ملی، این تیم را منحل کرد.

پیش بینی کرونا 1

مقامات بهداشت عمومی ماساچوست

بیش از یک دهه پیش، مقامات بهداشت عمومی ماساچوست (ایالتی در آمریکا) پیش بینی کردند که میلیون ها نفر ممکن است بر اثر یک بیماری تنفسی جدید بیمار شوند.

تاثیر آلودگی هوا بر روی لنز چشم

طبق گزارش رسانه محلی 10 Boston در یک برنامه آمادگی برای آنفولانزای همه گیر در سال 2006، مقامات بهداشت عمومی ماساچوست پیش بینی کردند که در آینده تا 2 میلیون نفر ممکن است بر اثر یک بیماری همه گیر، بیمار شوند.

آن ها پیش بینی کردند که بر اساس مدل هایی که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا تهیه شده است، بر اثر این بیماری حداکثر 1 میلیون نفر نیاز به درمان سرپایی و 80000 نفر نیز نیاز به مراقبت های بیمارستانی و بستری شدن پیدا می کنند.

از آنجا که سیستم بیمارستان توسط بیماران آلوده به این بیماری، آلوده می شود، طبق پیش بینی های آن ها، تا 20،000 ممکن است که جان خود را  بر اثر این بیماری از دست بدهند.

آن ها با بیمارستان ها توافق کردند و طی مذاکراتی برای برنامه آمادگی تصمیم گرفتند که در صورت بروز یک بیماری همه گیر، مکان های بزرگی مانند دبیرستان ها را برای میزبانی از بیماران قرار دهند.

رمانی به نام چشمان تاریکی

خبرهایی راجع به توطئه نیز در حال پخش است، از جمله اینکه نویسنده ایی به نام دین کونتز (Dean Koontz) در رمانی که در سال 1981 نوشته است این بیماری همه گیر را پیش بینی کرده است.

به گفته گاردین (یک روزنامه انگلیسی)، کتاب کونتز به نام”چشمان تاریکی” به ویروسی به نام “ووهان 400” اشاره دارد و ووهان شهری است در چین که در آن رمان، منبع این ویروس است.

بیشتر ادعاهای منتشر شده در رسانه های اجتماعی در مورد این کتاب، جلد کتاب و صفحه ای از کتاب را که حاوی ویروسی به نام “ووهان 400” است را نشان می دهند.

برخی ادعاهای منتشر شده همچنین حاوی صفحه دیگری است که به سال 2020 و شیوع “بیماری شدید مانند ذات الریه” اشاره می کند.

اما به گفته هارمیت کور (Harmeet Kaur) تهیه کننده در سی ان ان، با توجه به تفاوت های ویروس کرونا جدید و ویروس ووهان 400 نام برده شده در کتاب، این نظریه توطئه درست نیست. در کتاب، ویروس توسط یک دانشمند به عنوان یک سلاح بیولوژیکی ساخته شده است و میزان مرگ و میر 100٪ داشته است، هر دوی این نکات در مورد ویروس کرونا صحت ندارد زیرا هنوز هیچ مدرکی مبنی بر ایجاد ویروس کرونای جدید در آزمایشگاه وجود ندارد. همچنین علائم ویروس نام برده شده در کتاب با ویروس کرونا متفاوت است. در رمان ویروس فقط چهار ساعت دوره نهفتگی دارد در حالی که ویروس کرونا بین 1 تا 14 روز دوره نهفتگی دارد.

سیلیویا براون

سیلویا براون (Sylvia Browne) که به گفته خود یک واسطه روحی و دارای توانایی های ماورایی است، یک بیماری همه گیر جهانی را شبیه به ویروس کرونا پیش بینی کرده بود.

براون در کتاب خود در سال 2008 به نام “پایان روزها: پیشگویی ها و غیب گویی ها درباره پایان جهان” نوشت: (در حدود سال 2020، یک بیماری شدید مانند ذات الریه در سراسر جهان گسترش خواهد یافت، به ریه ها و مجراهای نای حمله می کند و در برابر همه درمان های شناخته شده مقاومت می کند.)

اما بنجامین ردفورد (Benjamin Radford)، محقق علمی ماوراء الطبیعه خاطرنشان کرد: (اگرچه کووید-19 می تواند منجر به ذات الریه شود، اما این یک بیماری شدید مانند خود ذات الریه نیست.)

مشاغل پرخطر برای کرونا کدام ها هستند؟ | کرونا برای چه شغل هایی خطرناک است؟

براون همچنین نوشت: (این بیماری به محض تولید شدن، ناگهان ناپدید می شود.) اما ردفورد گفت: (در حال حاضر این گفته ی براون صحیح نیست.)

به گفته جیکوب استولورسی (Jacob Stolworthy) گزارشگر روزنامه ایندیپندنت: (براون که در سال 2013 درگذشت، پیش بینی هایی در مورد آینده انجام داده است که بعدا ثابت شد یک سری از آن ها نادرست است.)

فیلمی به نام شیوع

فیلم “شیوع” به کارگردانی استیون سودربرگ (Steven Soderbergh) و نویسندگی اسکات زد برنس (Scott Z Burns)، به نظر می رسد که ویروس کرونای همه گیر را پیش بینی کرده است.

این فیلم در سال 2011 اکران شد که درباره یک بیماری ساختگی به نام MEV-1 است. این بیماری بعد از اینکه یک خفاش آن را به یک خوک منتقل کرد، به یک بیماری همه گیر جهانی تبدیل شد و آن را هم شخصی که دست خود را نشسته بود و با شخص دیگری دست داده بود، گسترش داد.

به گفته د سان (The Sun، روزنامه انگلیسی)، ویروس ساختگی در فیلم، دوره نهفتگی 72 ساعته و میزان مرگ و میر بالایی دارد.

نوستراداموس و پیش بینی کرونا

گمانه زنی هایی وجود دارد که نوستراداموس (Nostradamus)، پزشک، اختر شناس و پیشگوی مشهور قرن شانزدهم، یک بیماری به نام طاعون را مشابه آنچه که در مورد ویروس کرونا اتفاق می افتد، پیش بینی کرده است.

در سال 1555، میشل دو نوستردام یا نوستراداموس مجموعه ای از نزدیک به 1000 رباعی نبوی و شاعرانه (اشعار هم قافیه چهار خطی) به نام”Les Prophéties” را منتشر کرد.

در یکی از آن ها آمده است:

(از افتخار سرمایه گذاری بیهوده و شکوه ناروا

قایق ها در میان لاتین ها، سرما، گرسنگی و امواج پرت خواهند شد

نه چندان دور از تیبر، زمین آغشته به خون

و طاعون های گوناگون بر بشر خواهد بود.)

به گفته اندرو ولن (Andrew Whalen) روزنامه نگار در هفته نامه نیوزویک (Newsweek، هفته نامه ایی آمریکایی)، تیبر (Tiber) رودخانه ای در ایتالیا است که گفته می شود نماد کشور و تاریخ آن است.

در رباعی دیگر نوستراداموس آمده است:

(پارک شیب دار، مصیبت بزرگ

از طریق سرزمین های غربی و لومباردیا

آتش در کشتی، طاعون و اسارت

عطارد در قوس، زحل محو می شود)

به گزارش اکسپرس (Express، روزنامه انگلیسی)، یکی از کاربران توییتر حدس زده است که “طاعون” و “اسارت” به ویروس کرونا و قرنطینه اشاره دارد. وی گفت که آخرین خط این رباعی به آغاز روز 23 و 24 ژانویه در سال 2020 اشاره دارد و شهر ووهان در 23 ژانویه تحت قرنطینه سخت قرار گرفت. وی افزود: (سرزمین های غرب و لومباردیا) به اروپا، استرالیا، آمریکا و لومباردیا ایتالیا (لومباردیا منطقه ای از شمال مرکزی ایتالیا بین کوه های آلپ و رودخانه پو است) اشاره دارد.

سخن آخر پیش بینی کرونا

اما همه این ها حدس و گمان است. در حالی که برخی از مردم معتقدند که نوستراداموس در گذشته حوادث را به درستی پیش بینی کرده است، عده ای دیگر می گویند پیش بینی ادعا شده وی از ویروس کرونا نادرست است.

برایان دانینگ (Brian Dunning) شک گرای مشهور در یک پادکست گفت: (واقعیت مستقیم این است که هیچ کس تاکنون از نوشته های نوستراداموس برای پیش بینی یک رویداد آینده با اصطلاحات خاص که بعداً به حقیقت پیوسته، استفاده نکرده است.)

بیشتر بخوانید: حفاظت چشم در برابر کرونا

منابع:

https://www.businessinsider.com/people-who-seemingly-predicted-the-coronavirus-pandemic-2020-3#theres-also-speculation-that-nostradamus-the-famous-16th-century-physician-astrologer-and-seer-predicted-a-plague-similar-to-what-has-been-seen-with-the-coronavirus-11

https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-coronavirus-koontz-book/partly-false-claima-1981-book-predicted-the-coronavirus-2019-outbreak-idUSKCN20M19I

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *