دانستنی ها

یک لنز را حداکثر چه مدت می توان استفاده نمود؟

مدت زمان استفاده از لنز ها

آیا می دانید “یک لنز را حداکثر چه مدت می توان استفاده نمود؟” در این مقاله قصد داریم در ارتباط با مدت زمان استفاده از لنز ها صحبت کنیم. توجه داشته باشید که انواع زیادی از لنز ها برای استفاده متقاضیان وجود دارند.

لنز های طبی و لنز های رنگی را می توان با برند و مدل متفاوتی در کل دنیا خریداری نمود. این لنز ها در حالت رنگی که به شرایط زیبایی شناختی مرتبط هستند، برای متقاضیان در مدل های مختلفی در دسترس هستند. به طور مثال می توان به لنز های رنگی ویژه شرایط خاص مانند لنز های هالوین یا لنز های چشم گربه ای اشاره نمود. اما لنز های طبی متفاوات هستند و صرفا با دستور پزشک متخخص، چشم پزشک و یا اپتومتریست ماهر قابل خریداری می باشند.

در حقیقت قبل از تهیه لنز طبی می بایست به متخخص مراجعه نمود و در زمینه خرید لنز های مختلف با آن ها مشورت کرد. البته دقت داشته باشد که برای خرید لنز های رنگی به دلیل حساسیت بالایی که دارند مراجعه به چشم پزشک یا اپتومتریست معتبر توصیه می شود. یه نکته مهم دیگر این است که افرادی که تمایل به استفاده از لنز های رنگی دارند اما در زمینه چشم نیز با مشکلاتی مااند دوربینی، نزدیک بینی، آستیگمات و … مواجه هستند، می توانند از لنز های طبی رنگی استفاده نمایند. لنز های طبی رنگی برای این افراد در دسترس است که هم مشکل

ات بینایی را بر طرف می کند و هم تاثیر بسیار زیادی در ظاهر افراد خواهد داشت.

جهت استفاده از لنز های مختلف چه رنگی و چه طبی می بایست شرایط خاصی را رعایت کرد. در حقیقت نگهداری از لنز های طبی یا رنگی به عنوان یکی از اصلی ترین اصول استفاده از این وسایل حساس است.

برای خرید لنز لابلا با شماره ها درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

چند ساعت در طول روز می توان به راحتی از لنز های تماسی استفاده نمود؟

همان طور که می دانید میلیون ها نفر در سراسر دنیا در زمینه استفاده از لنز های طبی یا رنگی اقدام می کنند و آن ها را جایگزین مناسبی برای عینک خود می دانند. لنز ها اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرند و پوشیده شوند، قطعا هیچ گونه خطری نخواهند داشت. اما اگر در زمینه استفاده از لنز های تماسی دقت نشود، می توانند خطرناک باشند و مشکلاتی را برای چشم به وجود آورند.

یکی از خطرناک ترین رفتار هایی که افراد در زمینه استفاده از لنز های تماسی انجام می دهند این است که لنز مورد نظر را بیش از مدت زمان خاص و طولانی تر از آن چه تعیین شده بپوشند.

اما مدت زمان استفاده از لنز ها چقدر است؟!

این سوال یعنی مدت زمان استفاده از لنز ها موضوعی است که در این بخش از مقاله می خواهیم به آن پاسخ دهیم.

بر طبق بررسی های صورت گرفته، بیشتر افراد می توانند به مدت 14 تا 16 ساعت در روز با خیال راحت و آسودگی خاطر لنز های تماسی را بپوشند. اما یک توصیه اساسی برای استفاده کنندگان از لنز های تماسی وجود دارد. ادر این توصیه گفته می شود که همیشه بهتر است قبل از رفتن به رخت خواب هر چه سریع تر لنز های خود را از چشمان خود بردارید تا چشمانتان بتواند بدون لنز های تماسی به راحتی نفس بکشند.

برخی از افراد خصوصا آن هایی که از خشکی چشم رنج می برند بهتر است تا از لنز های تماسی خود صرفا برای چند ساعت در روز استفاده نمایند. یک نکته مهم دیگر در استفاده از لنز های تماسی وجود دارد که می بایست به آن ها توجه اساسی داشته باشید. اگر لنز های تماسی در چشمانتان ایجاد ناراحتی می کنند، لازم است تا آن ها را زودتر مثلا در عصر و ساعت های قبل از شب یا ساعت های ابتدایی ظهر از چشمان خود خارج نمایید. این کار باعث می شود تا چشمان شما به راحتی استراحت کرده و با هیچ مشکلی برخورد نکنند.

پس توجه داشته باشید که در زمینه استفاده از لنز های تماسی می بایست فاکتور های مختلفی را مد نظر داشته باشید. هر کدام از این فاکتور های در مدت زمان استفاده از لنز های تماسی چه در حالت طبی و چه در حالت رنگی تاثیر گذار هستند. اگر از لنز های تماسی طبی استفاده می کنید، توصیه ما این است که همیشه با خود عینک طبی نیز به همراه داشته باشید.

چند روز متوالی می توانید به طور پیوسته از لنز های تماسی با خیال راحت استفاده نمایید؟

در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با مدت زمان استفاده از لنز ها به صورت متوالی صحبت کنیم. ما در بخش های قبلی مقاله در ارتباط با مدت زمانی که در طول یک روز می توان از لنز های تماسی طبی یا رنگی استفاده کرد را بیان نمودیم. در ادامه این مطلب را گفتیم که مدت زمان استفاده از این لنز ها با شرایط مختلف به فاکتور های بسیاری بستگی دارد.

حال باید بیینیم چطور می توان در مدت زمان طولانی مدت و متوالی از این لنز ها استفاده نماییم و آیا استفاده در روز های متوالی از لنز ها مناسب است؟ در ابتدا باید به این مسئله توجه داشته باشید که خوابیدن با لنز های تماسی، یعنی سایش طولانی مدت لنز با چشم و این مسئله خطر عفونت های جدی چشم را افزایش می دهد.

در حقیقت هر زمان می توانید باید از این کار خطرناک اجتناب نموده و دوری ورزید. اما برخی از لنز های تماسی وجود دارند که مورد تایید سازمان FDA هستند و طبق تاییدیه این سازمان برای انتقال هر چه بیشتر اکسیژن به چشمان شما طراحی شده اند و می توان از آن ها در طول شب نیز استفاده نمود. با این وجود خطر خوابیدن با لنز های تماسی هنوز هم بیشتر از فواید آن است. پس بهتر است از آن صرف نظر نمود.

حداکثر مدت زمانی که می توان از لنز های تماسی استفاده نمود و برای مداوم آن را بر روی چشم داشت، سی روز است. شما به هیچ عنوان نباید این لنز های تماسی را برای مدت زمان بیشتر از سی روز متوالی یعنی یک ماه تمام بر روی چشمان خود قرار دهید. اگر شرایط به گونه ای است که حتی محبورید با لنز های خود بخوابید می بایست به توصیه پزشکان در این زمینه نیز توجه کنید.

مدت زمان استفاده از لنز هااما توصیه پزشکان چیست؟!

اکثر پزشکان چشم در این باره شما را تشویق می کنند که هر چند وقت یک بار یا حداقل یک بار در هفته لنز های تماسی را از چشمان خود خارج نموده و اجازه استراحت را به چشمان خود بدهید. در این حالت شما باید مطمئن شوید که هیچ کونه خراشی با استفاده بیش از حد از لنز های تماسی بر روی چشمانتان ایجاد نشده باشد. می توانید در این حالت به چشم پزشک نیز مراجعه نمایید.

هر از چند مدت می بایست لنز های قدیمی را با لنز های جدید جایگزین نمود؟

در این بخش از مقاله به بررسی یک نکته مهم در زمینه مدت زمان استفاده از لنز های قدیمی و جایگزینی آن ها با لنز های جدید می پردازیم. این مسئله در زمینه نگهداری از لنز ها بسیار مهم است. این مسئله بستگی به نوع عدسی دارد که پزشک برای شما تجویز کرده است. بیشتر لنز های تماسی نرم در یکی از سه دسته زیر قرار می گیرند: روزانه ، هفتگی و ماهانه یکبار مصرف.

شما باید لنز های قدیمی خود را با توجه به مدت زمان ارائه لنز تغییر دهید. لنز های تماسی پس از مدت زمان تعیین شده برای استفاده خود به خود نابود نمی شوند یا در چشمان شما ذوب نمی شوند، بلکه رسوبانت و پروتئین ها را در خود جمع می نمایند. با گذشت زمان از مدت معلوم شده و استفاده کماکان از لنز های تماسی، مقدار اکسیژن موجود در چشم های شما کاهش شدیدی پیدا می کند.

همین مسئله می تواند عوارض بسیار زیادی را با خود به همراه داشته باشد. از جمله این عوارض عبارتند از: انواع عفونت های چشمی، رشد رگ های خونی در چشم، التهاب مزمن چشم ها و قرمزی بیش از حد. این مشکلات می تواند منجر به کم شدن میزان بینایی چشم و در نهایت عدم تحمل لنز های تماسی در زمان های دیگر شود. دقت کنید که در این حالت امکان تاری دید نیز وجود دارد. اما توجه داشته باشید که ممکن است این زمان را فراموش نمایید. پس حتما آن را در جایی یاد داشت نمایید.

مدت زمان استفاده از لنز ها

چه مدت در زمان استفاده بار اول از لنز می توان آن را بر روی چشم قرار داد؟

لنز های تماسی در انواع مختلف و شرایط  گوناگونی ارائه می شوند. این لنز ها طرفداران بسیار زیادی دارند. افراد زیادی به دلیل علاقه زیاد به تغییرات در زمینه استفاده از لنز های تماسی اقدام می کنند. در این بخش از مقاله قصد داریم به توضیح مدت زمان استفاده از لنز های تماسی برای اولین بار بپردازیم.

استفاده از لنز های تماسی طبی یا رنگی برای اولین بار می تواند یک تجربه هیجان انگیز برای هر فردی باشد. اما کمی طول می کشد تا چشمان شما به لنز های تماسی عادت کند. وقتی قصد دارید برای بار اول از لنز های تماسی رنگی یا طبی استفاده کنید، می بایست برنامه استفاده از لنز ها را با همان توصیه پزشک خود دنبال کنید.

اگر در زمان استفاده از لنز های تماسی رنگی دچار مشکلاتی از قبیل ایجاد قرمزی در چشم یا تاری در دید خود شدید، به هیچ عنوان در پوشیدن لنز های تماسی خود اصرار ننورزید و حتما به چشمان خود در این حالت استراحت دهید. پس در صورتی که قصد دارید برای بار اول از لنز های تماسی استفاده نمایید حتما با پزشک مشورت نموده و از او برای مدت زمان استفاده دستور های لازم را دریافت کنید.

دقت کنید که می بایست حتما به تاریخ انقضا درج شده بر روی بسته بندی های محصولات لنز ها توجه لازم را داشته باشید. تاریخ انقضا به وضوح بر روی بسته بندی محصولات درج شده اند. به هیچ عنوان نمی بایست لنزی را در استفاده تمدید کنید که منقضی شده است. این کار موجب آسیب های جبران ناپذیری به چشمان شما می شود و ممکن است باعث کم بینایی های شدید شود.

لنز های تماسی تا چه مدت زمانی در محل محلول های لنز های تماسی دوام می آورند؟

توجه داشته باشید که نگهداری ازلنز های تماسی اصول بسیار ویژه ای برای خود دارند. به هیچ عنوان نباید لنز های تماسی را بیش از یک هفته در محلول های مخصوص نگهداری کنید. اگر لنز های تماسی شما بیش از چند روز در حال نگهداری در محلول ها بوده است، می بایست شب قبل از استفاده از لنز ها محلول قبلی را با محلول جدید جایگزین کنید.

دقت کنید که حتی اگر از لنز ها استفاده نمی کنید هم می بایست طبق برنامه های اعلام شده جهت نگهداری از لنز ها، آن ها را در محلول قرار دهید. به عنوان مثال لنز یک بار مصرف ماهانه می بایست بعد از سی روز نگهداری تعویض شود. حتی اگر از آن هیچ استفاده ای نکرده باشید. دقت کنید که در ارتباط با لنز های تماسی و مدت زمان نگهداری یا استفاده از آن ها بهتریم کار مشورت با چشم پزشکان است.

مدت زمان استفاده از لنز ها

آیا شرایط برای لنز های رنگی زیبایی هم مثل موارد فوق است؟!

بله همان طور که در بخش های قبل هم توضیح دادیم لنز های تماسی رنگی نیز مقررات یکسانی در زمینه استفاده دارند. توجه داشته باشید که هر لنزی که قصد استفاده از آن را دارید به عنوان یک وسیله پزشکی شناخته می شود و برای جلوگیری از عفونت های چشمی حاد و مشکلات سخت که منجر به عفونت های شدید می شود می بایست با این وسیله با احتیاط لازم رفتار کرد.

استفاده از لنز های رنگی نیز مانند لنز های طبی نیازمند رعایت قوانین و مقررات بسیار است. به عنوان یک قاعده کلی ، هرچه بیشتر به چشم خود استراحت دهید و بدون تماس با لنز های رنگی از آن ها مراقبت کنید، چشمان شما سالم تر خواهند بود. از این رو لازم است تا نکات بسیاری را برای پوشیدن لنز های تماسی مورد بررسی قرار دهید.


منابع:

https://www.1800contacts.com/eyesociety/how-long-can-you-wear-contacts/

https://www.contactsdirect.com/how-many-hours-per-day-can-i-wear-contact-lenses

https://www.piedmont.org/living-better/how-long-can-you-safely-wear-contacts

https://www.allaboutvision.com/contacts/faq/solution-how-long/

 

 

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “یک لنز را حداکثر چه مدت می توان استفاده نمود؟

 1. A. R گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید یه سوال داشتم چند سال میشه از این لنز طبی ها استفاده کرد تا بعد بری جدیدشو بخری؟

  1. سلام دوست عزیز وقت بخیر
   از تاخیر احتمالی بابت جوابگویی عذرخواهی میکنم .
   بنده دکتر نیستم , ولی باید عرض کنم خدمتتون از نظر علمی لنزهای سالانه به محض باز شدن 1 سال قابل استفاده هستند .
   —————————————————————————————————————————————————
   برای اطمینان بیشتر نسخه ی دکتر را برای همکارانم ارسال کنید تا مشاوره ی بهتری به شما بدهند .
   شماره واتس آپ : 09399333093
   شماره تماس : 65011529

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *