لنزها از جمله محصولات و کالاهایی هستند که روز به روز بر بازار آنها افزوده می شود و بسیاری از افراد برای مناسبت های خاص و یا به صورت روزمره به استفاده از آن ها می پردازند. این لنزها به دسته های مختلف تقسیم بندی می شوند که از جمله آن ها می توان به انتخاب لنز آستیگمات اشاره کرد. این لنز دارای ویژگی ها و خصوصیات ویژه ای است که برای همه افرادی که ضعف بینایی دارند مناسب است.

گام به گام تا خرید بهترین مارک لنز آستیگمات

لنز آستیگمات

از جمله لنزهای پر استفاده و پر فروش در دوره کنونی لنز آستیگمات است. این لنز همان طور که از نامش پیداست برای افرادی مناسب است که از عینک استفاه می کنند. لنزهای آستیگمات برای افرادی که به هر دلیل دچار عیوب بینایی مانند دوربینی، نزدیک بینی و یا آستیگمات هستند، بسیار مناسب است. همه افرادی که از عینک استفاده می کنند، ولی می خواهند از آن رهایی یابند می توانند از این نوع لنز استفاده کنند. در زمان خرید و استفاده از این لنزها باید به برخی نکات دقت داشت. از جمله این نکات، این است، که این لنزها از جمله لنزهای طبی هستند، از این رو، نمی توان آنها را خود سر استفاده کرد.

بنابراین باید، به پزشک مراجعه کرد و با تجویز پزشک بهترین و مناسب ترین نوع لنز آستیگما را انتخاب و استفاده کرد. هر کدام از این لنزها دارای نمره چشم می باشند، که پزشک می تواند آن را تعیین کند. از طرف دیگر، باید به نکات کلی در استفاده از لنز دقت داشت و همیشه مراقب آن بود. در زمان گذاشتن و برداشتن لنز، باید حداکثر نکات بهداشتی را رعایت کرد، تا لنز آلوده نشود.

انواع لنزهای آستیگمات

لنزهای آستیگمات را می توان بر اساس معیارهای مختلف به انواع متنوعی دسته بندی کرد. از جمله آنها می توان به این معیارها اشاره کرد:

لنز طبی و طبی رنگی آستیگمات

امروزه در بازار این لنزها به دو دسته کلی طبی و یا رنگی طبی تولید و به فروش می رسد. لنزهای طبی آستیگمات صرفا برای اصلاح عیوب بینایی چشم مانند آستیگمات است و این لنزها تنها کاربرد طبی دارند. با استفاده از این نوع لنز می توان به راحتی عینک را کنار گذاشت. نوع دیگری از این لنزها، لنزهای رنگی طبی هستند.

لنزهای رنگی طبی آستیگمات علاوه بر این که تمام خصوصیات و ویژگی های لنز طبی آستیگمات را دارد، دارای ویژگی های لنزهای رنگی نیز می باشند. این نوع از لنزها برای افرادی مناسب و خوب است، که می خواهند با یک تیر دو نشان بزنند. به این صورت که با استفاده از این نوع لنز، علاوه بر این که می توان عیوب انکساری چشم را بر طرف کرد، می توان به تغییر رنگ چشم نیز پرداخت. بنابراین استفاده از این نوع لنزها برای بسیاری از افراد به ویژه خانم ها بسیار مناسب و خوب است.

مدت زمان استفاده

از دیگر معیارهایی که برای دسته بندی انواع لنزهای آستیگمات وجود دارد، مدت زمان استفاده است. این لنزها بر اساس دوره استفاده به لنزهای آستیگمات روزانه، فصلی و یا سالانه تقسیم بندی می شود. از این رو، در زمان استفاده باید به دوره استفاده و تاریخ مصرف آن دقت کرد. لنزها را نمی تواند بیش از دوره مصرف قید شده بر روی آن استفاده کرد. البته کارشناسان و متخصصان توصیه می کنند، که لنزها را کمتر از زمان قید شده بر روی آن ها استفاده کرد.

برند و نوع لنز

از دیگر معیارهایی که برای دسته بندی و طبقه بندی انواع لنزهای آستیگمات وجود دارد، دسته بندی آن ها بر اساس برند و تولیدی شان می باشد. امروزه بسیاری شرکت ها در کشورهای مختلف به تولید انواع لنزها از جمله لنزهای آستیگمات می پردازند. این لنزها بر اساس مواد به کار رفته در تولید آنها، کیفیت و غیره با هم دیگر متفاوت می باشند.

استفاده از لنز

انتخاب لنز آستیگمات

چشمانتان را فقط برای چند لحظه ببندید. اگر به اندازه کافی احساس می‌کنید که دنیای اطرافتان تیره و تار شده حالا می‌توانید آن‌ها را باز کنید. در صورتی که معمولا برای دیدن اشیای اطرافتان مجبور هستید مدام سنگینی چند بار پلک زدن را تحمل کنید و به دنبال آن کاهش دید، تاری دید، سردرد، احساس فشار بر چشم، احتمال دوبینی و انحنادار دیدن خطوط را به سبب آستیگماتیسم تجربه می‌کنید شما هم به جرگه افرادی پیوسته‌اید که راهی جز انتخاب لنز آستیگمات برای برطرف کردن عیوب انکساری چشم خود ندارند.

به صورت طبیعی قرنیه همچون دریچه‌ای شفاف جلو چشم قرار دارد. یک قرنیه طبیعی گرد و صاف است؛ چیزی شبیه توپ به توپ والیبال.وقتی چشم دچارعیب انکساری آستیگماتسیم می‌شود قرنیه در یک جهت نسبت به سایرجهات انحنای بیشتری دارد؛ یعنی تبدیل به یک جسم بیضوی نظیر توپ فوتبال آمریکایی می‌شود. آستیگمات دید را برای اجسام دور و نزدیک تار یا منحرف می‌کند. طوری که تصویر اجسام نامتقارن و متفاوت از جلوه واقعیشان به نظر می‌رسد. انگار که مقابل یک آینه قدی ایستاده‌اید ولی چهره شما بیش از حد کشیده یا پهن شده است!

با وجود مشکلاتی مثل خستگی از عینک، فراموش کردن عینک در محیط‌های مختلف، ناخوشایند بودن استفاده از آن در موقعیت‌های خاص و خلاصه تمام مواردی که در برتری ها و مزایای لنز چشمی نسبت به عینک اشاره شد شما به انتخاب لنز آستیگمات مناسب نیاز دارید؛ اما انتخاب لنز مناسب آستیگمات چالش‌هایی دارد و دانستن برخی نکات قبل از خرید، رضایت شما را از خرید لنز افزایش می‌دهد.

گام به گام تا خرید بهترین مارک لنز آستیگمات

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده است که چه کسانی می‌توانند از لنزها برای برطرف کردن مشکل آستیگماتیسم استفاده کنند. پاسخ خیلی ساده است: همه افراد با توجه به نیازی که دارند می‌توانند لنزهایی را انتخاب کنند که بسته به بازه زمانی مصرف، آن‌ها را از وابستگی به عینک برای همیشه خلاص کند!

لنز نرم و لنز سخت: دیدمانی رنگی‌تر!

به طور کلی لنزهای چشمی به دو دسته لنز نرم و لنز سخت تقسیم بندی می‌شوند که هر کدام از این لنز ها کاربرد مجزایی دارند و هردو جنبه درمانی دارند. لنزهای تماسی نرم علاوه بر این که تاریخ انقضای مشخصی دارند و ساختار منعطف‌تری را در برمی‌گیرند در انواع لنز روزانه، لنز ماهانه، لنز فصلی و لنز سالانه دربازار عرضه می‌شوند تا  با توجه به طیف گسترده محصولات، انتخاب لنز آستیگمات نسبت به گذشته راحت‌تر باشد.

لنز نرم از جنس هیدروژل و سیلیکون هیدروژل با تاریخ انقضا از یک روز تا یک سال ساخته می‌شود. البته برخی از لنزها هم نظیر لنز آستیگمات فصلی مورنینگ برای چند ماه و به صورت فصلی تولید می‌شوند. اکسیژن‌رسانی بالای این محصول به چشم در طول استفاده باعث شده تا بازارپسندی بیش‌تری نسبت به لنزهای سخت داشته باشند و به واسطه نرمی محصول، انطباق با انحنای قرنیه (انحنای قرنیه هر شخصی متفاوت است) به خوبی امکان‌پذیر باشد.

لنزهای سخت، GP یا GRP بر خلاف لنزهای نرم رطوبت بالایی ندارند. البته که این خشکی و عدم انعطاف‌پذیری محصول باعث شده تا لنزهای نرم با اقبال بیش‌تری از سوی مصرف‌کننده رو به رو باشند اما در هر صورت از نظر عملکرد تفاوت چندانی بین این دو محصول دیده نمی‌شود.

انواع لنزهای نرم آستیگمات

لنزهای یک‌بار مصرف برای افراد پرمشغله

افراد متخصص و یا افراد پرمشغله که زمان بسیار کمی برای تمیز کردن دارند، افرادی که نسبت به حضور دائمی یا طولانی‌مدت لنز روی چشم حساسیت دارند و یا کسانی که به واسطه آلودگی شغلی مدام به شستشوی چشمی نیاز دارند می‌توانند از این لنزها استفاده کنند.

دنیای رنگی لنزهای هفتگی، ماهانه و فصلی

لنزهایی که روزانه یا یک بار مصرف نیستند به صورت هفتگی یا ماهانه عرضه می‌شوند؛ هر چند که مصرف‌کننده می‌تواند برای  دو سه ماه از این محصول استفاده کند.  ویژگی خاص لنزهای هفتگی و ماهانه طیف رنگ متنوع آن‌ها است که امکان ست کردن لنز با چهره و رنگ پوست را فراهم می‌کنند. به نظر می‌رسد لنزهای ماهانه نسبت به لنزهای روزانه و یکبار مصرف به صرفه‌تر باشند و مصرف‌کنندگان تمایل بیش‌تری نسبت به خرید این محصولات داشته باشند.

بعد از لنزهای هفتگی، لنزهای فصلی با تاریخ انقضای بیش‌تر عرضه شده‌اند و لازم است بعد از هر بار استفاده به صورت مرتب و دقیق جهت مصارف بعدی شستشو شوند. لنزهای فصلی نسبت به لنزهای روزانه و هفتگی مقاوم‌تر هستند و به سبب امکان حساسیت‌زایی لازم است قبل از خواب، از چشم خارج شوند. افرادی که شرایط خرید و تعویض منظم لنز را ندارند از این محصول بیش‌تر استقبال می‌کنند. مثلا لنز آستیگمات فصلی مورنینگ یکی از بهترین لنزهای طبی و رنگی است که اشعه مضر uv را نیز فیلتر می‌کند و با آبرسانی مناسب ( 38% ) و قطر استاندارد ( 14 میلی‌متر) پیشنهاد اول ما به مصرف‌کنندگان مشکل‌پسندی است که در انتخاب لنز آستیگمات مردد هستند.

تجربه مثال‌نزدنی دیدی شفاف با لنزهای سالانه

انتخاب لنز آستیگمات

لنزهای سالانه یا دائم اغلب از جنس هایدروژل سیلیکون می باشند و با آخرین تکنولوژی اپتیکی ساخته شده اند. البته که این محصولات هم تاریخ انقضای شش تا یک ساله دارند و هرگز به صورت دائمی نمی‌توان از آن‌ها بیش از یک سال استفاده کرد؛ اما در میان مصرف‌کنندگان لنز سالانه با عنوان لنز دائمی هم شناخته می‌شود. البته امکانات این لنز فقط به استفاده طولانی‌مدت‌تر از آن خلاصه نمی‌شود. در لنز طبی سالانه مورنینگ، به کارگیری سیلیکون هیدروژل باعث شده تا با فراهم‌آوری 38 درصد رطوبت در محصول فرد بتواند از آن هنگام خواب هم استفاده کند.

بنابراین باعث شده تا در کنار امکانات دیگری نظیر دفع اشعه مضر فرابنفش و استفاده طولانی‌مدت، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مصرف‌کننده یعنی خارج‌سازی لنز هنگام خوابیدن برای مدت زمان طولانی برطرف شود. فراموش نکنید که حتی اگردر انتخاب لنز آستیگمات خود، روی محصولات سالانه دست می‌گذارید باز هم بهتر است در طول شبانه روز به صورت دائمی از لنزهای تماسی استفاده نکنید.

بهترین زمان برای تعویض لنزهای آستیگمات

هر برند لنزی که تولید می‌کند را به همراه مایع نگهدارنده آن باید مورد آزمایش قرار دهد و مشخص کند که لنز و محلول آن تا چند سال در حالت بسته‌بندی‌شده سالم باقی می‌مانند. مثلا یک لنز تاریخ انقضای استفاده از آن سه سال است و بنابراین باید در طول سه سال مورد استفاده قرار گیرد. وقتی که مصرف‌کننده بعد از این دوره زمانی از لنز استفاده کند، به سبب تجمع آلودگی و نفوذ احتمالی قارچ یا سایر میکروب‌های فرصت‌طلب احتمال عفونت چشم وجود دارد.

لنزهای آستیگمات یک‌روزه یا یک‌بار مصرف تاریخ انقضا ندارند و دقیقا بعد از اولین باری که استفاده می‌شوند باید دور انداخته شوند؛ اما در ارتباط با لنزهایی که قابلیت استفاده طولانی‌تری دارند، مثلا لنز فصلی مورنینگ که تولید شرکت interojo می‌باشد باید علاوه بر تاریخ انقضا، به آلودگی سطحی لنز، لیپید، کلسیم و پروتئین رسوب‌یافته روی لنز دقت داشته باشید و در این صورت ضمن خودداری از تماس لنز با چشم، برای مشاوره و انتخاب لنزآستیگمات از کارشناسان ما کمک بخواهید.

مزایای و معایب استفاده از لنز آستیگمات

استفاده از لنزهای آستیگمات مزایایی بسیاری دارند. از جمله آن ها می توان به راحتی بیشتر در مقایسه با استفاده از عینک، خشکی کمتر که سبب ایجاد رنگ چشم روشن تر و ظاهر سالم تری می دهد. داشتن تنوع بالا که وجود تنوع بالا و امکان انتخاب متنوع از دیگر مزیت های این لنز است. امروزه تعداد بسیار بالایی از این لنزها در بازار وجود دارد، که افراد می توانند به خرید و استفاده از آن بپردازند. امکان تغییر رنگ چشم از دیگر مزیت های آن است. نوع توریک این لنزها طوری طراحی و تولید شده اند که امکان تغییر رنگ را به وجود می آروند. بنابراین ضمن اصلاح عیوب انکساری چشم، می توان به رنگ دلخواه چشم نیز دست یافت.

در کنار این مزیت ها، باید به برخی از معایب آن هم اشاره کرد. از جمله معایب لنزهای آستیگمات می توان به کاهش ورود اکسیژن به چشم، به خطر انداختن سلامت چشم در صورت سهل انگاری و یا رعایت نکردن مسائل بهداشتی و همچنین استفاده از برندهای نامعتبر و نامرغوب اشاره کرد. البته لازم به ذکر است، که همه این معایب در صورتی است، که به توصیه ها و دستور المعل های استفاده صحیح از لنز دقت و توجه نشود. در صورتی که همه دستور العمل ها به صورت دقیق اجرا شود و بهداشت رعایت گردد. در این صورت، معایب و مضرات لنز به حداقل می رسد.

1 دیدگاه در “بهترین مارک لنز آستیگمات چیست ؟

  1. حسین گفت:

    درسته مرسی از راهنمایی خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *