بیماری های چشم, دانستنی ها

چگونه خستگی چشم را درمان کنیم؟

خستگی چشم

آیا متوجه خستگی چشمان خود شده اید؟ این روزها ما وقت زیادی را صرف انجام کارهایی مانند تماشای صفحه نمایش و رانندگی می کنیم و چشم ها ممکن است دچار خستگی شوند. خستگی چشم می تواند سوزش و خارش به همراه داشته باشد.

خستگی چشمها یک علامت شایع است و به ندرت نشانه یک بیماری جدی است.

خستگی چشم در صورتی می تواند نشانه یک بیماری جدی تر باشد که همراه با ناراحتی چشم، دو بینی و تغییر در دید باشد.

ما در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که چگونه خستگی چشم را درمان کنیم.

چه عواملی باعث خستگی چشم می شوند؟

هر کاری و چیزی که نیاز به استفاده زیاد از چشم ها داشته باشد، می تواند باعث خستگی چشم شود. دانستن اینکه چرا چشمان شما خسته است، می تواند به شما در یافتن راه حل مناسب کمک کند. برخی از رایج ترین ها آن ها عبارتند از:

خواندن (به ویژه از روی صفحه نمایشگر) بدون استراحت
تماشای زیاد صفحه نمایشگر، از جمله تماشای تلویزیون، مانیتورهای رایانه، تبلت ها و تلفن های هوشمند
نوشتن
رانندگی برای مدت زمان طولانی
اگر به نور شدید نگاه می کنید یا وقت خود را در مکانی بسیار کم نور می گذرانید، نیز می توانید باعث خستگی چشمان خود شوید.
هوا از طرف بخاری یا کولر به صورت و چشم شما بوزد
استرس یا خستگی

اگر مدت زمان طولانی به کامپیوتر، تلفن هوشمند یا کنسول بازی خیره شوید، ممکن است چشمان شما به راحتی خسته شوند. چشم پزشک ممکن است این علامت را سندرم بینایی رایانه یا فشار چشم دیجیتال بنامد. برخی تخمین ها می گویند، 10 میلیون ویزیت چشم پزشکان در سال متعلق به افرادی است که به طور مرتب از رایانه استفاده می کنند. پیش بینی می شود با استفاده بیشتر افراد از تلفن های هوشمند و سایر دستگاه های دیجیتال، این مشکل بزرگتر شود، چرا که چشمان شما را مجبور به کار سخت تر از حد معمول می کنند زیرا چشم شما در تمرکز روی کلمات کوچک تلاش می کند.

لنز سبز زیتونی

دستگاه های دیجیتال نیز ممکن است با خستگی چشم مرتبط باشند زیرا هنگام تماشای صفحه رایانه تمایل دارید، کمتر پلک بزنید. افراد معمولاً هر دقیقه، حدود 18 بار پلک می زنند و این به طور طبیعی چشم ها را شاداب می کند. اما مطالعات نشان می دهد که تعداد پلک زدن های افراد هنگام مشاهده کامپیوتر یا دستگاه ها دیجیتال، نصف می شود و این می تواند منجر به خشکی، خستگی، خارش و سوزش چشم شود.

علائم خستگی چشم:

علائم خستگی چشمها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • چشم دردناک یا تحریک شده
 • مشکل در تمرکز
 • سوزش یا خارش چشم
 • خشکی یا آبریزش چشم
 • تاری یا دو بینی
 • افزایش حساسیت به نور
 • احساسی که نمی توانید چشمان خود را باز نگه دارید
 • سر درد
 • درد در گردن، شانه ها یا پشت

این علائم می تواند بهره وری شما را کاهش دهد. اگر ساعت های طولانی بیدار بمانید و با کامپیوتر کار کنید، می توانید مشکل را بدتر کنید. خواب و استفاده از مواد مغذی ضروری، چشم شما را باطراوت می کند. کمبود خواب ممکن است منجر به تحریک مکرر چشم شود. خستگی چشم می تواند افراد را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهد.

خستگی در چشم گاهی نشانه موضوعی است که نیاز به درمان توسط متخصص مراقبت از چشم دارد. اگر درمان های خانگی به شما کمکی نکردند، با چشم پزشک خود تماس بگیرید.

خستگی چشمچگونه می توان از خستگی چشم جلوگیری کرد؟

با چند تغییر ساده زیر می توان از خسته شدن چشم جلوگیری کرد:

 • صفحه رایانه شما:
 • آن را 20 تا 26 اینچ دور از چشم و کمی پایین تر از سطح چشم قرار دهید.
 • به طور مرتب گرد و غبار و اثر انگشت را از سطح صفحه رایانه پاک کنید. لکه ها می توانند تمرکز را کاهش دهند و مشکلاتی مانند تابش خیره کننده و بازتاب ایجاد کنند.
 • صفحه هایی را انتخاب کنید که دارای شیب و چرخش باشند.
 • برای صفحه خود از فیلتر پر نور استفاده کنید.
 • محیط کار شما:
 • برای خلاص شدن از شر تابش خیره کننده و بازتاب شدید، نور را تغییر دهید.
 • از صندلی های قابل تنظیم استفاده کنید.
 • یک نگهدارنده اسناد در کنار صفحه رایانه خود قرار دهید.
 • عادت های کاری شما:
 • قانون 20-20-20 را امتحان کنید. هر 20 دقیقه، به مدت 20 ثانیه به چیزی در حدود 20 فوت دورتر نگاه کنید.
 • به عنوان یادآوری، یادداشتی را با عنوان “پلک زدن” در رایانه خود قرار دهید.
 • در کارهای رایانه ایی استراحت منظم داشته باشید.
 • روال مراقبت از چشم شما:
 • یک حوله کوچک آغشته به آب گرم را روی چشم های خسته و خشک خود قرار دهید (چشمان خود را بسته نگه دارید).
 • از اشک مصنوعی برای مرطوب کردن چشمان خود در هنگام احساس خشکی، استفاده کنید.
 • برای کمک به جلوگیری از خشکی چشم در داخل خانه، از یک تمیز کننده هوا برای فیلتر کردن گرد و غبار و یک مرطوب کننده هوا برای افزودن رطوبت به هوا استفاده کنید.
یک لنز را حداکثر چه مدت می توان استفاده نمود؟

درمان خستگی چشم:

در اکثر افرادی که به خستگی چشم دچار می شوند، علائم خفیف است و آن ها می دانند که با بستن مختصر چشم ها و استراحت از کاری که انجام می دهند، احساس خستگی در چشم آن ها تسکین می یابد. در روزهایی که استفاده از رایانه محدودتر است، علائم خستگی چشمها غایب هستند یا به طور قابل توجهی کاهش می یابند.

اگرچه خستگی چشم ناراحت کننده است اما نتیجه طولانی مدت ندارد. هیچ مدرکی وجود ندارد که خستگی چشم باعث تغییرات نامطلوب در چشم می شود. همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد، در بزرگسالان، ادامه کار بصری در حالی که دچار خستگی چشم می شوند، منجر به آسیب ساختاری به چشم می شود.

اما خستگی چشم می تواند برای تمرکز و کار شما ناخوشایند و مختل کننده باشد. علائم خستگی چشم ممکن است منجر به خستگی جسمی، کاهش بهره وری، افزایش تعداد خطاهای کار و اضطراب شود.

اگر بعد از خواندن طولانی مدت احساس کردید که دچار خستگی چشم شده اید، سعی کنید نور خود را طوری تنظیم کنید که حداکثر میزان روشنایی را داشته باشد و میزان تابش خیره کننده را به حداقل برسانید، مرتباً در وسط کار بصری خود به صورت کوتاه مدت استراحت کنید و آگاهانه چند بار دیگر پلک بزنید. ماساژ محکم شقیقه با انگشتان خود به مدت یک دقیقه و به صورت چرخشی در حالی که چشم ها را می بندید، در تسکین علائم مفید است.

اگر هنگام کار با رایانه دچار خستگی چشم شدید، افزایش وضوح صفحه و کاهش نور محیط، ممکن است مفید باشد. تنظیم فاصله چشم از صفحه کامپیوتر نیز ممکن است علائم شما را تسکین دهد. تغییر میزان روشنایی و کنتراست در مانیتور و افزایش اندازه متن نیز می تواند سودمند باشد. به جای اینکه ساعت ها چشم خود را روی صفحه کامپیوتر متمرکز کنید، هر 15 دقیقه یکبار با نگاهی کوتاه به بیرون از پنجره یا اطراف اتاق، این روند را قطع کنید.

تاثیر استرس بر بینایی چشم ها
هنگام انجام انواع کارهای مختلف بصری، گاهی اوقات بایستید، حرکت کرده و دست ها، پاها، کمر، گردن و شانه ها را تکان دهید.

اگر علائم خستگی چشم غالباً خشکی چشم است و افزایش دفعات پلک زدن مفید نیست، استفاده از قطره های چشم و اشک مصنوعی بدون نسخه در چند نوبت در روز می تواند موثر باشد. اگر تمام این درمان های خانگی برای رفع علائم خستگی چشم شما موثر نبود، به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

خستگی چشمسخن آخر:

خستگی چشم یک علامت شایع چشم است.

عواملی مانند خواندن زیاد، تماشای زیاد صفحه نمایشگر، نوشتن، رانندگی برای مدت زمان طولانی، خیره شدن به نور شدید یا گذراندن وقت در مکان کم نور، استرس و خستگی، خیره شدن به تلفن هوشمند و …می توانند باعث خستگی چشم فرد شوند.

علائم خستگی در چشم می تواند شامل چشم دردناک یا تحریک شده، مشکل در تمرکز، سوزش یا خارش چشم، خشکی یا آبریزش چشم، تاری یا دو بینی، افزایش حساسیت به نور، احساسی که نمی توانید چشمان خود را باز نگه دارید، سر درد، درد در گردن، شانه ها یا پشت و … باشد.

برای درمان خستگی چشم می توان گفت که اکثر افرادی که به خستگی چشم دچار می شوند، علائم آن ها خفیف است و با بستن مختصر چشم ها و استراحت تسکین می یابد و یا اینکه می توانند اگر زیاد از رایانه استفاده می کنند، مدت زمان استفاده از آن را کاهش دهند، اگر بعد از خواندن دچار خستگی چشم می شوید، می توانید نور را تغییر دهید، می توانید شقیقه خود را ماساژ دهید، می توانید در بین کار خود استراحت کرده و چند بار پلک بزنید و هنگام انجام انواع کارهای مختلف بصری، گاهی اوقات بایستید، حرکت کرده و دست ها، پاها، کمر، گردن و شانه ها را تکان دهید.

اگر خستگی چشم یا چشم درد دارید، به یک چشم پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که وضعیت پزشکی خطرناکی ندارید. اگر مشکل برطرف نشد، برای معاینه چشم کامل، وقت بگیرید. چشم پزشک می تواند اطمینان حاصل کند که علائم شما با مشکلی مانند عدم تعادل عضله چشم یا خشکی چشم ارتباطی ندارد. آن ها همچنین می توانند تشخیص دهند که عینک یا نسخه لنزهای چشمی شما به روز است و برای استفاده از رایانه مناسب است.

لنز مارکت

اگر از لنزهای چشمی استفاده می کنید، برای اینکه دچار خستگی چشم نشوید، سعی کنید از لنزهای باکیفیت استفاده کرده و لنزهای خود را نیز به طور مرتب تمیز کنید.

لنزهای ارائه شده در سایت لنز مارکت دارای برندهای معتبر بوده و بسیار باکیفیت هستند و با استفاده از آن ها سلامت چشمان خود را به خطر نمی اندازید.

لنز مارکت بزرگترین سایت ارائه دهنده لنزهای چشمی در ایران است.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.