دانستنی ها, راهنمای لنز چشم

راهنمای خرید لنز چشم چگونه است ؟ چه لنزی بخریم ؟؟

راهنمای خرید لنز چشمی

امروزه خرید لنزهای چشمی چه بین افراد مبتلا به بیماری های چشمی چه بین افراد عادی برای داشتن چشمانی زیباتر خیلی همه گیر و فراوان شده است. انواع مختلف لنزها مثل لنزهای طبی و لنزهای رنگی مورد استقبال زیاد افراد قرار دارند. از این رو مقاله ای را تحت عنوان راهنمای خرید لنز چشم برای شما کاربران عزیز آماده کرده ایم

استفاده از لنز چشم اگرچه با پیشرفت تکنولوژی بسیار راحت و آسان شده است ولی به دلیل حساسیت چشم و مراقبت های لازم برای استفاده از لنز باید در خرید و کاربرد آن بسیار دقت کرد.  بسته به نوع لنز طبی یا غیرطبی باید به نکات مختلفی برای خرید و استفاده از لنزهای چشمی دقت کرد.

خرید لنزهای چشمی حتی از طریق فروشگاه های اینترنتی هم امکان پذیر است ولی قبل از خرید حتما باید از اعتبار و مجوزهای معتبر این فروشگاه ها مطمئن باشید. با این حال خرید حضوری و از فروشگاه های دارای مجوز سازمان بهداشت و یا داروخانه ها بیشتر توصیه می شود.

راهنمای خرید لنز چشم

راهنمای خرید لنز چشمی

عینک همیشه جزو اولین انتخاب ها برای افرادی بود که چشمان ضعیفی داشتند. اگرچه استفاده از عینک همیشه سختی های خاص خودش را داشته ولی به دلیل هزینه بالای خریداری لنزهای تماسی و یا دردسرهای مراقبت از لنز چشمی باعث می شد که برخی از  افراد عینک را به لنز ترجیح دهند.

ولی با پیشرفت تکنولوژی و فراگیر شدن استفاده از لنز چشمی و فراهم آوردن امکانات راحت و مناسب برای استفاده بدون دردسر و مراقبت از لنزهای چشمی باعث شد که لنزهای چشمی در رقابت با عینک تقریب موفق به پیشی گرفتن شوند.

انواع لنزهای چشمی

لنزهای چشمی متناسب با نوع استفاده و کارکرد آن انواع مختلفی دارد. لنزهای درون چشمی و لنزهای تماسی از دو نوع کلی لنزهای چشمی هستند. البته لنزهای تماسی شایع تر از لنزهای درون چشمی هستند چون استفاده راحت تری دارند.

ما این مقاله را تولید کردیم تا شما را در باب راهنمای خرید لنز چشم آگاه کنیم .

لنزهای درون چشمی لنزهای تخصصی هستند که در جراحی های چشمی استفاده شده و برای درمان بیماری های چشمی مثل آب مروارید، آستیگماتیسم، نزدیک بینی و یا دور بینی و سایر بیماری ها استفاده می شود. این لنزها فقط توسط پزشک جراح قابل تجویز است.

لنزهای تماسی از نوع کلی دیگر لنزهای چشمی هستند که معمولی تر و شایع تر هستند. این لنزها در خارج از چشم و روی لایه بیرونی مردمک چشم به راحتی با دست قابل قرار دادن هستند. لزنهای تماسی انواع مختلفی دارند که برخی از آنها روزانه و بارها خریداری و تعویض می شوند.  

لنزهای چشمی انواع مختلفی دارند که باید هنگام خرید به مشخصات آنها دقت کرد. لنزهای قدیمی ضخیم بودند و روی قدرت بینایی چشم کمی تاثیر منفی داشتند ولی امروزه لنزها چنان پیشرفته و ظریف و نازک شده اند که بسیار به تقویت بینایی کمک می کنند.

انواع لنزهای چشمی بر اساس مواد سازنده

لنزهای چشمی به طور کلی و بر اساس مواد سازنده شان به دو دسته تقسیم می شوند: لنزهای سخت (hard) و لنزهای نرم ( soft). لنزهای سخت خود به دو نوع مختلف تقسیم می شوند: لنزهای نافذ اکسیژن و لنزهای استاندارد. ویژگی شاخص لنزهای سخت استاندارد در مقایسه با لنزهای نافذ اکسیژن این است که نمی توانند اکسیژن را به قرنیه چشم انتقال دهند. این لنزها میزان اکسیژن رسانی بسیار پایینی دارند و یا اصلا قادر به اکسیژن رسانی به چشم نیستند. بنابراین این نوع لنزها برای افرادی که قوز قرنیه دارند، مناسب نیستند.

راهنمای استفاده از لنزهای تماسی در طول COVID-19

نوع دیگر لنزها، لنز نرم است که در مقایسه با لنز سخت دارای انعطاف پذیری بیشتری و استفاده راحت تر است. این نوع لنزها جزو جدید ترین و پیشرفته ترین انواع لنزها هستند و با ورود این لنزها به بازار افراد زیادی عینک های خود را برای همیشه کنار گذاشتند.

شناخت نوع لنز راهنمایی خرید لنز را تسهیل میکند

لنزهای نرم دارای دو نوع هستند: لنزهای قابل برنامه ریزی و لنزهای سنتی. لنزهای سنتی ب طور طولانی مدت استفاده می شوند و پس از چند ماه استفاده تعویض می شوند. نوع استفاده این نوع لنزها باعث می شود که نیاز به مراقبت های بیشتری برای رعایت تمیزی و بهداشت داشته باشند. برعکس لنزهای سنتی، لنزهای قابل برنامه ریزی موقتی و کوتاه مدت هستند. این نوع لنزها خود انواع مختلف دارند و در مدت یک ماه ممکن است چند بار تعویض و جایگزین شوند. چون این لنزها به محض داشتن کوچک ترین آلودگی دور انداخته می شوند، استفاده از آنها راحت تر است چون نیاز به مراقبت های زیادی ندارند. لنزهای نرم انواع مختلفی دارند مثل لنز روزانه، یک بار مصرف و لنزهای موقت که به تناسب نیاز شما قابل خریداری و استفاده اند.

راهنمای خرید لنز چشم را از مغاذه داران بخواهیم , بیشتر افراد می توانند از لنزهای نرم استفاده کنند ولی برای برخی بیماران مثل افراد مبتلا به آستیگماتیسم توصیه می شود که از لنزهای سخت به جای لنزهای نرم استفاده کنند. البته باید یادتان باشد که به هیچ وجه خودتان به تنهایی و بدون توصیه پزشک برای خود لنز خاصی تجویز نکنید و حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

استفاده از لنزهای چشمی خیلی راحت و پرکاربرد است اما برای برخی از افراد اصلا توصیه نمی شود. بخصوص افرادی که دارای خشکی چشم، آلرژی و حساسیت فصلی، عفونت چشمی هستند یا بیمارانی که دچار پرکاری تیروئید و یا دیابت هستند، نمی توانند از لنزهای چشمی استفاده کنند.

فواید استفاده از لنزهای چشمی

راهنمای خرید لنز چشمی

راهنمای خرید لنز چشم : استفاده از لنزهای تماسی فواید و مضرات خودش را دارد.چیزی که در راهنمای خرید لنز چشم مهم هست  ابتدایی ترین و اصلی ترین فایده آن این است که به شما ظاهری عادی و طبیعی می دهد. عینک ها حتی با طراحی های زیبای فریم های خود باز هم چیزی اضافی روی صورت هستند و از زیبایی صورت و چشم کم می کنند. بخصوص استفاده از عینک در شرایط آب و هوایی خاص مثل روزهای بارانی و برفی کمی سخت است و لنزهای چشمی این مشکل را رفع می کنند.

استفاده از لنزهای طبی به جای عینک به شما امکان می دهد که در انجام بسیاری از فعالیت های پرتحرک مشکلی نداشته باشید. بخصوص حین ورزش کردن  و دویدن دیگر نیازی نیست که عینک تان را بردارید و بدون دید کافی و مناسب آن فعالیت را انجام دهید.

از جمله فواید دیگر آن این است که همانند عینک و حتی بهتر از آن برای درمان افراد با هر درجه از نزدیک بینی و دوربینی مناسب است. حتی اگر هر دو چشم بیمار دچار درجه های متفاوتی از کم بینی باشند و یا حتی چشمی دارای دوربینی و چشم دیگر دارای نزدیک بینی باشد، لنزهای چشمی مختلفی برای بهبود بینایی قابل استفاده است. این فایده لنزهای چشمی بخصوص برای افرادی که مدام مجبور به استفاده همزمان دو عینک دوربین و نزدیک بین هستند، بسیار مهم است و آنها از عوض کردن مدام عینک ها راحت می کند.

چگونه رسوب لنز را از بین ببریم؟

اگرچه استفاده از لنزهای چشمی برای برخی توصیه نمی شود ولی حتی بیماران دچار آستیگماتیسم هم از آن استفاده می کنند. استفاده از لنزهای تماسی فرصتی هم برای پراختن به زیبایی تان فراهم می کند. شما با استفاده از لنز رنگی و تغییر رنگ چشم تان می توانید هم در چهره تان تنوع ایجاد کنید و هم به زیبایی صورت تان بیافزایید.

معایب خرید لنز چشمی

لنزهای چشمی در کنار تمام فواید و مزایای خود، معایبی هم دارند. اگرچه این معایب در مقایسه با مزایای استفاده از لنز طبی قابل نادیده گرفتن هستند.

اولین چیزی که شما قبل از تصمیم به خرید لنزهای چشمی باید توجه کنید این است که استفاده از آنها خیلی بیشتر از عینک به مراقبت نیاز دارند. این مراقبت ها مربوط به رعایت بهداشت، شست و شو و زمان درست تعویض آنها است.

نکته بعدی، برای راهنمای خرید لنز چشم قیمت آنها است. هزینه خرید لنزهای طبی و لنزهای تماسی نسبت به عینک بیشتر است و علاوه بر خرید خود لنز، نیاز به تهیه وسایل جانبی هم دارند. شما نمی توانید لنزها را مدام استفاده کنید. حتی گران ترین و بهترنی لنز را هم نهایتان می توانید تا سه سال نگه دارید و بعد باید آن ر دور بیاندازید و لنز جدید بخرید.

معایب دیگر استفاده از لنز چشمی محدودیت استفاده آن است. بیشتر لنزهای تماسی را فقط در طول روز می توانید استفاده کنید و شب ها باید از چشم خارج کنید چون ممکن است باعث ایجاد عفونت چشمی شوید. در زمانی که به بیماری هایی مثل سرماخوردگی یا عفونت های ویروسی دچار می شوید، باید از عینک به جای لنز استفاده کنید.

برخی نکات مهم جهت راهنمای خرید لنز چشم

در کنار مطالعات در باب راهنمای خرید لنز چشم حتما با یک متخصص چشم پزشک خوب نیز مشورت کنید و یا حداقل از یک مرکز بینایی سنحی معتبر برای تست بینایی کمک بگیرید تا لنز مناسب چشم تان را بتوانید خریداری کنید.

فروشگاه یا مرکز معتبری را برای خرید انتخاب کنید و قبل از خرید سعی کنید مطالعه کافی برای شناخت انواع لنزها داشته باشد و لیستی از برندهای معتبر و ویژگی لنزها تهیه کنید.

در هنگام خرید به بسته بندی لنز، استاندارها و تاریخ و سایر نکات مهم دیگر توجه کنید. از خرید لنز بدون بسته بندی خودداری کنید و هرگز لنز چشمی که از جا لنزی جدا شده را خریداری و استفاده نکنید.

دقت کنید که محلول لنز که برای شستشوی لنز باید از آن استفاده کنید، پلمپ باشد. محلول یا همان مایع لنز اهمیت بسیاری دارد چون وظیفه پاک کنندگی و ضدعفوکنندگی لنز را بر عهده دارد. این محلول بعد از باز کردن درب آن نهایتا یک ماه قابل استفاده است. هیچ وقت با محلول قدیمی خودتان لنز جدید تان را شست و شو نکنید و از محلولی که فروشنده استفاده می کند هم استفاده نکنید.

یکی از مهم ترین پارامترهای راهنمای خرید لنز چشم این است که باید دقت کنید تاریخ آن است. همان طور که قبلا گفتیم، لنزهای چشمی موقتی هستند و بعد از تاریخ مشخصی باید دور انداخته شوند. لنزهای فصلی باید حداقل سه ماه از تاریخ مصرف آنها باقی مانده باشد و لنزهای سالانه هم حداقل باید یک سال تاریخ انقضای آنها زمان داشته باشند.  

لنز چشم رنگی چه خصوصیاتی دارد ؟ بهترین لنز چشم رنگی چیست ؟

ممکن است شما متناسب با چشم خود مجبور باشید که لنز مخصوص استفاده کنید. پس هنگام خرید، علاوه بر اطلاعات خودتان و توصیه پزشک معالج تان، از فروشنده هم کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کند که لنز مناسبی بخرید.

نکات مهم برای استفاده درست از لنز چشمی

قبل از خرید لنز تماسی و قبل از استفاده از آن ابتدا راهنمای خرید لنز چشم و نکات مربوط به آن را  مطالعه کنید. سعی کنید طبق قوانین و ضوابط درج شده روی آن عمل کنید.

برای رعایت نکات بهداشتی سعی کنید همیشه و در همه جا، جا لنزی و مایع مخصوص لنزتان را همراه خودتان داشته باشید. چون ممکن است در طول روز نیاز به شستو شوی لنز داشته باشید.

لنزها را حتما از قبل از گذاشتن روی چشم و بعد از برداشتن آنها با محلول بشویید و ماهی یکبار از قرص لنز آرین برای ازبین بریدن رسوبات آن استفاده کنید. قبل از تماس دست با لنز حتما دست های تان را خوب بشویید. جای لنزی را هر سه ماه یکبار عوض کنید.

در هنگام حمام کردن یا شنا از لنز استفاده نکنید. به محض مواجه شدن با مشکلی در لنز مانند آلودگی زیاد، ترک خوردگی یا احساس سوزش و خارش حین استفاده، آن را تعویض کنید.

درصورتی که بعد از مدتی از استفاده از لنز دچار مشکلاتی در بینایی تان مانند درد، سوزش یا خارش شدید، به پزشک تان مراجع کنید. هرچند وقت یکبار و پس از تعویض چندباره لنزهای تان به نزد پزشک تان بروید تا قدرت بینایی تان و سلامت چشم های تان را مورد معاینه قرار دهد.

نتیجه راهنمای خرید لنز چشم

تمام نکات مراقبتی که در مورد راهنمای خرید لنز چشم گفته شد برای تمام انواع لنزهای چشمی اعم از لنزهای تماسی طبی و آرایشی است. اما اگر عمل جراحی کاشت لنز داخل چشمی انجام داده اید و به دستور پزشک معالج تان از لنز تماسی هم استفاده می کنید باید نکات بیشتری را برای مراقبت از چشم و لنزتان توجه کنید.

گاهی لنزهای تماسی توصیه شده بعد از عمل جراحی فقط برای افزایش قدرت بینایی شما است و با عینک هم قابل تعویض است. اما اگر از لنزهای تماسی برای تقویت بینایی خود و اصلاح میزان آستیگماتیسم، نزدیک بینی، دوربینی، پیر چشمی و سایر مشکلات بینایی استفاده می کنید، حتما هرچند وقت یکبار برای معاینه و مشورت با چشم پزشک تان مراجعه کنید تا متناسب با افزایش یا کاهش قدرت و وضوح دید تان لنز تماسی تان را تغییر دهید. 

حتما به این نکته توجه کنید که حتی برای راهنمای خرید لنز چشم حتما باید متخصص در این زمنیه مشورت کنید. چرا که چشم حساس ترین اندام بدن است .

جهت کسب اطلاعات عمومی بیشتر درمورد لنزها و لوازم جانبی آنها , خواندن مقالات زیر نیز خالی از لطف نیست :

بهترین لنز طبی کره ای کدام است ؟ هرا , مورنینگ یا … ؟؟؟

بررسی لنز قرمز و انواع مدل های مختلف این لنزخاص !

دلایل ضعیف شدن چشم چه چیزهایی میتونه باشه ؟؟

جلوگیری از ضعیف شدن چشم چگونه ممکن است ؟؟

در استفاده از لنز طبی باید به چه نکاتی توجه کرد  ؟؟

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.