لنز طبی, لنز رنگی, لنز طبی رنگی

انواع لنزهای مدرن، ضد بخار و ضد آب عینک

لنزهای مدرن عینک

انواع لنزهای عینک برای استفاده‌های گوناگونی ساخته و عرضه می‌شوند که در بسیاری مواقع می‌توان گفت خرید ممکن است دشوار بنظر آید که ان هم به این دلیل است که امروزه پیشرفت دنیای تکنولوژی پای خود را به تولید انواع لنزها و لنزهای مدرن عینک نیز باز کرده است که صحبت لنزهای الکتریکی و رباتیک که همانند لنزهای عادی و ساده هستند به میان اورده شده است، بطوریکه وقتی بر روی چشمان خود قرار دهید با ردیابی چشم کاربر می توانید بر روی اشیاء دور یا نزدیکی که می خواهید نگاه کنید، متمرکز شوید و از قابلیت فوکوس استفاده نماید.

با تمام این شرایط لازم به ذکر است که اینگونه لنز ها هم مشکلات خاص خود را دارند.

اما سوالی که پیش میآید اینست که تفاوت این لنزهای مدرن عینک در چیست و بر چه مبنایی باید آن ها را به لنزهای قدیمی قیاس نمود. همچنین باید دانست که چه چیزهایی را در زمان خرید و انتخاب لنزهای مدرن عینک در نظر بگیریم. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع لنزهای مدرن، ضد بخار و ضد آب آشنا کنیم.

لنزهای شیشه ای قدیمی

لنزهای عینک در گذشته، بر خلاف لنزهای مدرن عینک امروزی، بیشتر از جنس عدسی های شیشه ای ساخته می شدند که این عدسی ها می توانست ساده یا فتوکروم باشد. مهم ترین ویژگی عدسی های شیشه ای در این است که ضخامت و حجم کمتری را اشغال می کنند.

ولی نسبت به شیشه های مدرن امروز از وزن بیشتری برخوردار میباشند. همچنین میتوان گفت که شیشه ها در برابر خش گرفتن مقاومت بیشتری از خود نشان می دادند که این ویژگی انها را از رقبا متمایز میساخت. تفاوت عدسی های فتوکروم با عدسی های ساده نیز در این بود که در شیشه این عدسی ها، از ترکیب شیمیایی بهره برده می شود که در برابر نور، تجزیه شده و سبب میگردد تا شیشه عینک تغییر رنگ داده و تیره شود. این موضوع برای کسانی که نسبت به نور زیاد خورشید حساس هستند یا الرژی دارند، بسیار مفید و حائز اهمیت شمارده میشد.

 چگونه لنز را با چهره و رنگ پوست خود ست کنیم ؟ 

لنزهای مدرن عینک را بشناسیم

در برابر لنزهای شیشه ای گذشته، امروزه نوع جدیدی از لنزها به بازار عرضه شده اند که جنس اصلی آن ها از مواد پلیمری و اصطلاحاً پلاستیک میباشد بطوریکه لنزهای مدرن عینک از عدسی های شیشه ای سبک تر هستند، با این تفاوت که حجم بیشتری را اشغال می کنند. استفاده از لنزهای مدرن عینک مزایای بسیاری دارد و ویژگی های خوبی را به عینک های مدرن افزوده است. به همین خاطر اغلب افراد تمایل بیشتری به استفاده از لنزهای پلاستیکی مدرن دارند.

خصوصیات عینک های آب گریز

میتوان مهم ترین ویژگی لنزهای مدرن عینک را به حداقل میزان رسیدن خطای دید در عدسی های پلیمری دانست. این موضوع سبب میگردد که از تمامی سطوح عدسی بتوانید تصاویر را بدون مشکل و انحناء خاص مشاهده کنید. از دیگر ویژگی این عدسی ها، وزن سبک تر و ظرافت بیشتر بکار رفته در انهاست که جلوه زیبایی به عینک های مدرن بخشیده است. این موضوع برای کسانی که عینک از چشمشان نمی افتد، زیت قابل توجهی میباشد.

همچنین به خاطر فشردگی بیشتر و سطح پیوسته ای که این عدسی ها دارند، خاصیت آب گریزی خود را در هنگام بخار کردن نمایان می کنند. علاوه بر این در برابر بازتاب نور آفتاب به دلیل بکار رفتن لایه ای محافظ در سطح آن برای مقابله با خش گیری شیشه، این عدسی را مقاوم میسازد.

انواع عدسی های مدرن پلیمری؟!

عدسی های پلیمری مدرن عینک به طور کلی به سه شکل ساده، آنتی رفلکس و عدسی های فتوکروم تولید می شوند. البته می توان در یک عدسی هم از خاصیت آنتی رفلکسی و هم فوتوکرومی نیز استفاده نمود. عدسی های فتوکروم و ساده در لنزهای مدرن عینک تقریباً شبیه به عدسی های شیشه ای عمل می کنند. فقط تنها وجه تمایزشان همان سبکی بیشتر و خطای دید پایین ترشان میباشد. دیگر ویژگی ممتاز این عدسی ها اما در رابطه با عدسی های آنتی رفلکس متفاوت عمل میکند.

عینک آنتی رفلکس چیست؟

یکی از جدیدترین مدل های عدسی عدسی های مدرن آنتی رفلکس بازار میباشد. این عدسی ها علاوه بر ظاهر زیباتر از پوشش محافظی برخوردارند که دید بهتری را به خریدار می دهد. به همین منظور میتوان میزان ناچیزی از خطای دید و بازتاب نور در عدسی های آنتی رفلکس مشاهده نمود. لازم به ذکر است که عدسی های مدرن آنتی رفلکس در برابر اشعه فرابنفش خورشید نیز مقاوم میباشند. همچنین این لایه محافظ عدسی مدرن عینک شما را در برابر ذرات گرد و غبار نیز مقاوم می کند.

ویژگی های عینک آنتی رفلکس

  • عینک آنتی رفلکس در روز دید شخص را بهتر و شفاف تر میکند مخصوصا در زمان تابش نور خورشید و همچنین در هنگام رانندگی شبانه.
  • عدسی پلاستیکی در در مقایسه با شیشه ای در عینک آنتی رفلکس، سبک تر و از لحاظ فشرده بودن ظریف تر است.
  • پوشش آنتی استاتیک باعث عدم جذب ذرات گرد و غبار بر روی عدسی عینک آنتی رفلکس شده و به تمیز ماندن آن کمک می کند.
  • پوشش جنس پلاستیک در برابر خط و خش مقاوم تر و بادوام تر است.

عینک آنتی رفلکس با کیفیت دارای لایه های بیشتری است. آنتی رفلکس ها دارای رنگ ها مختلفی مانند سبز، آبی، بنفش و طلایی هستند.

مراقبت از عینک آنتی رفلکس

هنگامی که عینک آنتی رفلکس را تمیز می کنید، فقط باید از محصولی استفاده کنید که عینک سازتان به شما پیشنهاد میدهد. تمیز کننده های لنز با مواد شیمیایی سنگین می توانند به عینک آنتی رفلکس شما آسیب بزنند.

سعی کنید که قبل از اینکه بخواهید شیشه آنتی رفلکس را تمیز کنید، آن را نم دار کنید. استفاده از پارچه خشک بر روی یک لنز خشک می تواند باعث ایجاد خراش بر روی بر روی عینک شود. شیشه های آنتی رفلکس انکسار نوری که پنهان کننده نواقص بر روی سطح لنز است را از بین می برند، پس ایجاد خراش بر روی آن باعث می شود این نواقص بیشتر در لنز های آنتی رفلکس نسبت به شیشه های معمولی پدیدار شود.

آیا استفاده از لنز طبی در پاییز ایجاد مشکل می کند؟

مراقب باشید عینک آنتی رفلکس را به جاهایی با حرارت بالا نبرید.

متخصص چشم پزشک می گوید این عینک ها نباید در مقابل جریان های داغ هوا مانند سشوار و یا در مکان های داغ مثل داشبورد اتومبیل ها قرار نگیرد.

شیشه عینک آنتی رفلکس مخصوصا زمانی که در لنزهایی با شاخص بالا استفاده می شود بسیار مفید است زیرا این لنز ها رفلکس بیشتری را نسبت به لنزهای عادی پلاستیکی دارند.به طور کلی، هر چه انکسار مواد لنز بیشتر باشد نور بیشتری از سطح لنز رفلکس می شود.

امروزه شرکت های بسیاری در این زمینه مشغول به فعالیت هستند که توصیه میشود اگر قصد خرید لنزهای مدرن عینک را دارید، ابتدا به دکتر چشم پزشک مراجعه نمایید و قبل از ان حتما درباره ویژگی های آن، کشور و شرکت سازنده و دیگر موارد مرتبط با آن به خوبی تحقیق و اکتشاف به عمل آورید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + چهار =