چشم ها به شما کمک می کنند تا در جهان پیمایش کنید. اما آن ها در امور روزانه به مقدار کمی نگهداری نیاز دارند. وقتی یک یا هر دو چشم شما شروع به آزار شما می کنند، این می تواند یک حواس پرتی بزرگ برای شما باشد. بنابراین چگونه می توانید تشخیص دهید که کدام یک از مشکلات چشم جدی نیستند. و کدام یک از آن ها مشکلات جدی تری را نشان می دهند؟

در ادامه این مقاله می خواهیم به 10 علامت چشم که نباید نادیده بگیریم، بپردازیم.

برای خرید انواع لنز طبی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

10 علامت چشم که نباید نادیده بگیریم

در زیر می خواهیم به 10 علامت چشم که نباید نادیده گرفت، اشاره کنیم:

 1. درد چشم:

  درد چشم بارزترین علامتی است که نباید از آن چشم پوشی کنید. اگر مشغول کسب و کار خود هستید و ناگهان چشم شما شروع به آزار می کند، این یک نگرانی است. اگر درد چشم شما ناگهانی ظاهر شد، شدید بود و بیش از یک یا دو دقیقه طول کشید، فورا به چشم پزشک مراجعه کنید. دلیل آن این است که درد ممکن است راهی باشد که چشم شما را از وجود عفونت یا التهاب مطلع می کند. ارزیابی آسیب دیدگی چشم خود همیشه آسان نیست . فقط ضربه به چشم نیست که می تواند مشکل ساز باشد. بلکه تورم، خونریزی و عفونت نیز می توانند مشکل ساز باشند.

 2. تاری دید:

  شایعترین علت تاری دید، روانکاری ناکافی کره چشم شماست. این وضعیت به درستی “خشکی چشم” نامیده می شود . می تواند ناشی از داروهای خاصی مانند آنتی هیستامین ها، عوامل محیطی مانند باد یا دود و حتی در اثر استفاده طولانی مدت و بدون استراحت از لنزهای تماسی باشد. زنان باردار نیز بیشتر دچار خشکی چشم می شوند. زیرا تغییرات هورمونی بر کیفیت اشک آن ها تاثیر می گذارد. همیشه هرگونه تغییر بینایی در دوران بارداری را به پزشک خود گزارش دهید. زیرا می تواند نشانه دیابت بارداری یا فشار خون باشد. اما اگر باردار نیستید، یک محصول بدون نسخه که به اشک مصنوعی معروف است، معمولا علائم را برطرف می کند.

 3. سوزش یا احساس وجود شن در چشم:

  کمبود خواب، وجود آلودگی در هوا، آلرژی یا خشکی چشم می تواند گاهی احساس سوزش یا وجود شن در چشم ایجاد کند. قطره اشک مصنوعی می تواند این احساس را کاهش دهد. اما اگر مشکوک هستید که جسمی در چشم شما باعث تحریک آن شده است، به چشم پزشک مراجعه کنید. بعضی اوقات ممکن است غدد روغنی که روی مژه های شما هستند، مسدود شوند . گاهی کنه ها، نقش دارند. به این دلیل که این موجودات میکروسکوپی در اطراف ریشه های مژه شما زندگی می کنند . آنها از سلول های مرده پوست و روغن هایی که در آن جمع شده اند، تغذیه می کنند. گرچه به طور طبیعی بروز می کنند، اما کنه ها می توانند باعث ایجاد مشکلات چشمی در موارد زیادی شوند.

برای خرید انواع لنز فصلی با شماره های درج شده درسایت تماس بگیرید.

 1. قرمزی چشم:

  به یاد داشته باشید که چگونه آلرژی، دود در هوا و عدم خواب کافی می تواند احساس سوزش در چشم شما ایجاد کند؟ خب، این عوامل تحریک کننده همچنین می توانند رگ های خونی چشم شما را گشاد کرده و بیشتر نمایان کنند. اگر چشم شما قرمز است اما احساس بدی در چشم خود ندارید و بینایی شما تحت تاثیر قرار نگرفته است، می توانید فقط صبر کنید یا از قطره اشک مصنوعی برای رفع تحریک استفاده کنید.

 2. دید دوبینی:

  از نظر یک چشم پزشک، دو نوع دید دوگانه وجود دارد. اگر با بستن یک چشم، دو بینی شما برطرف شود، این می تواند ناشی از یک مشکل عصبی باشد. و شما باید به چشم پزشک یا اورژانس مراجعه کنید. هنگامی که با بستن یک چشم مشکل برطرف نمی شود، این احتمالا نتیجه خشکی چشم یا آب مروارید است.

 3. افتادگی پلک:

  هرچه پیرتر می شوید، پلک های چشم شما کمی افتاده می شوند. و بافت های چشم به طور طبیعی شل می شوند اما این یک روند تدریجی است و یک وضعیت اضطراری نیست. اگر یک پلک، ناگهان دچار افتادگی شد، به اورژانس مراجعه کنید. زیرا این می تواند نشانه سکته، بیماری عضلانی یا مشکل عصبی باشد.

 4. مردمک نامتقارن:

  احتمالا می دانید که وقتی هوا روشن است، مردمک چشم شما کوچک می شود . و وقتی نور کم می شود، مردمک چشم شما گشاد می شود. فضای بیرون هر چقدر هم روشن یا کم نور باشد، مردمک چشم شما همیشه باید متقارن باشد. اگر یکی ناگهان کاملا بزرگ شده و دیگری طبیعی است، باید سریعا به اورژانس مراجعه کنید. این می تواند نشان دهنده آنوریسم یا بیماری جدی مغزی دیگری باشد.

 5. شناور چشمی همراه با فلاش زدن نور:

  شناور چشمی یک واقعیت زندگی است. آن ها در نتیجه تغییرات مربوط به سن هستند که در زجاجیه چشم شما ایجاد می شوند، ماده ژله مانندی که کره چشم شما را پر می کند. اما اگر ناگهان متوجه مجموعه جدیدی از شناورها شدید که با آنچه قبلا داشته اید، متفاوت است، خصوصا در صورت همراه بودن با فلاش زدن نور یا تاری دید، باید سریعا به چشم پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است شبکیه چشم شما پاره شده باشد.

 6. دوره های تکراری مبتلا شدن به چشم صورتی:

  چشم صورتی وضعیتی است که در آن چشم، سرخ و متورم می شود. یک قطره چشمی بدون نسخه می تواند علائم را تسکین دهد اما باور کنید یا نه در بسیاری از موارد می تواند حتی وضعیت را بدتر کند. اگر دچار حملات مکرر چشم صورتی می شوید، با یک متخصص بینایی مشورت کنید.

 7. چشمان همواره مرطوب:

  اگر مجاری اشک چشم شما دچار مشکل شده باشد، اشک نمی تواند به درستی تخلیه شود. با جراحی جزئی می توان این بیماری را برطرف کرد.

برای خرید انواع لنز آستیگمات با شماره های درج شده درسایت تماس بگیرید.

10 علامت چشم که نباید نادیده بگیریمنکاتی برای حفظ سلامت چشم

مواردی وجود دارند که می توانید برای حفظ سلامت چشم و اطمینان از بهتر شدن وضعیت خود انجام دهید، تعدادی از آن ها شامل موارد زیر است:

 • رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید: رژیم غذایی شما باید شامل مقدار زیادی میوه و سبزیجات به ویژه سبزیجات برگ زرد و سبز پررنگ باشد. خوردن ماهی های سرشار از اسیدهای چرب امگا 3، مانند ماهی آزاد، ماهی تن و هالیبوت نیز می تواند به چشم شما کمک کند.
 • وزن سالم داشته باشید: اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. کسی که به دیابت مبتلا است، در معرض خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی یا گلوکوم نیز قرار دارد.
 • ورزش منظم داشته باشید: ورزش ممکن است به پیشگیری یا کنترل دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا کمک کند. این بیماری ها می توانند منجر به برخی از مشکلات چشم یا بینایی نیز شوند. بنابراین اگر به طور منظم ورزش می کنید، می توانید خطر ابتلا به این مشکلات چشمی و بینایی را کاهش دهید.
 • از عینک آفتابی استفاده کنید: قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند به چشمان شما آسیب برساند و خطر ابتلا به آب مروارید و تخریب ماکولا در اثر افزایش سن را افزایش دهد. با استفاده از عینک آفتابی که 99 تا 100 درصد از اشعه UV-A و UV-B را مسدود می کند، از چشمان خود محافظت کنید.
 • از یک وسیله برای محافظت از چشم خود استفاده کنید: برای جلوگیری از آسیب دیدگی چشم، هنگام انجام ورزش های خاص، کار در مشاغلی مانند کارخانه و ساخت و ساز در خانه و انجام تعمیرات یا پروژه در خانه، به یک وسیله برای محافظت از چشم خود نیاز دارید.
 • از استعمال دخانیات خودداری کنید: استعمال دخانیات خطر ابتلا به بیماری های چشمی مرتبط با سن مانند تخریب ماکولا و آب مروارید را افزایش می دهد و می تواند به عصب بینایی آسیب برساند.
 • از سابقه بیماری های خانوادگی خود مطلع شوید: برخی از بیماری های چشم ارثی هستند، بنابراین مهم است که دریابید آیا کسی در خانواده شما به آن ها مبتلا شده است یا خیر. این می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری چشم هستید یا خیر.
 • سایر عوامل خطر مربوط به خود را بشناسید: هرچه پیرتر می شوید، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های چشمی و بیماری های وابسته به سن قرار می گیرید. شناخت عوامل خطرساز بسیار مهم است زیرا ممکن است بتوانید با تغییر برخی رفتارها خطر مبتلا شدن خود به بیماری ها را کاهش دهید.
 • به چشمان خود استراحت بدهید: اگر وقت زیادی را صرف استفاده از رایانه می کنید، ممکن است پلک زدن را فراموش کرده و چشم هایتان خسته شوند. برای کاهش خستگی چشم، قانون 20-20-20 را امتحان کنید: هر 20 دقیقه، به 20 فوت جلوتر از خود به مدت 20 ثانیه نگاه کنید.

سخن آخر:

چشم ها عضو بسیار مهمی در بدن انسان محسوب می شوند، بنابراین از آن ها باید به خوبی محافظت و نگهداری کرد.

10 علامت چشم که نباید نادیده بگیریم، شامل موارد زیر است:1. درد چشم. 2. تاری دید.3. سوزش یا احساس وجود شن در چشم. 4. قرمزی چشم. 5. دید دوبینی.6. افتادگی پلک. 7. مردمک نامتقارن. 8. شناور چشمی همراه با فلاش زدن نور. 9. دوره های تکراری مبتلا شدن به چشم صورتی. 10. چشمان همواره مرطوب.

برای خرید انواع لنز هرا با شماره های درج شده درسایت تماس بگیرید.

مواردی وجود دارند که می توانید برای حفظ سلامت چشم و اطمینان از بهتر شدن وضعیت خود انجام دهید، تعدادی از آن ها شامل موارد زیر است: رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشید، وزن سالم داشته باشید، ورزش منظم داشته باشید، از عینک آفتابی استفاده کنید، از یک وسیله برای محافظت از چشم خود استفاده کنید، از استعمال دخانیات خودداری کنید، از سابقه بیماری های خانوادگی خود مطلع شوید و سایر عوامل خطر مربوط به خود را بشناسید و به چشمان خود استراحت بدهید.

 

منابع:

 

https://rightasrain.uwmedicine.org/well/health/eye-problems

https://www.theeyepractice.com.au/optometrist-sydney/10-eye-symptoms-you-should-not-ignore/

https://medlineplus.gov/eyecare.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *