دانستنی ها, راهنمای لنز چشم

لنز گذاشتن چه شرایطی دارد ! بهترین آموزش لنز گذاشتن

لنز گذاشتن

 

برای بسیاری از افراد که از لنز چشم استفاده می کنند. یکی از اصلی ترین مشکلات و دغدغه ها نحوه لنز گذاشتن بر روی چشم است. چرا که گذاشتن لنز بر روی قرنیه چشم کاری بسیار حساس و ظریف است و باید به دقت انجام شود. بنابراین گذاشتن لنز به چشم نیاز به دقت ویژه و مهارت لازم دارد. تا در صورت بی احتیاطی و اشتباه به چشم آسیب وارد نشود. از این رو، در این مطلب به بررسی نحوه گذاشتن لنز بر روی چشم می پردازیم. برای آشنایی با چگونگی گذاشتن لنز بر روی چشم همراه ما باشید.

لنز چشم

فرقی نمی کند که شما از چه لنز بخواهید استفاده کنید. استفاده از لنز رنگی، لنز طبی، و یا لنز طبی رنگی نیاز به داشتن اطلاعات و کسب تجربه و مهارت در مورد چگونگی گذاشتن لنز بر روی چشم دارد. گذاشتن لنز بر روی چشم شاید یکی از سخت ترین کارها برای اکثر افرادی که می خواهند از لنز استفاده کنند باشد. چرا که در صورت اشتباه و بی احتیاطی در گذاشتن لنز بر روی چشم، احتمال دارد، لنز به چشم آسیب وارد کرده و به چشم خراش بزند.

همچنین اگر لنز به درستی و دقیق بر روی قرنیه چشم قرار نگیرد، در این صورت هم فرد را با مشکل مواجه می کند و می تواند بینایی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. افزون بر این ها، عدم آگاهی از نحوه گذاشتن لنز و عدم دقت در نگهداری و مراقبت از لنز می تواند به چشم آسیب وارد کرده و چشم را با عفونت و دیگر خطرات چشمی مواجه نماید.

از سوی دیگر به دلیل این که چشم از جمله حساس ترین اعضای بدن انسان است، نیاز است که حتما در مورد سلامتی آن دقت زیادی داشته باشد. با عدم آگاهی از نحوه گذاشتن لنز بر روی چشم، سلامتی و بینایی چشم خود را به خطر نیندازید. نگهداری درست و صحیح از لنز برای حفظ سلامتی چشم ها بسیار ضروری است. دقت داشته باشید، که لنزهایی که یکبار مصرف نیستند، را به دقت نگهداری کنید و از آلوده شدن آنها پیشگیری نماید.

گذاشتن لنز

نحوه لنز گذاشتن

بسیاری از افراد که از انواع لنزهای استفاده می کنند، مهارت لازم را برای گذاشتن لنز بر روی چشم خود ندارند. به ویژه بسیاری از خانم ها که از لنزهای رنگی برای مهمانی ها و عروسی ها استفاده می کنند، گذاشتن لنز را به آرایشگر و یا افراد دیگر محول می نمایند. در حالی که گذاشتن لنز بر روی چشم بسیار ساده است و می توان با کمی دقت و حوصله به راحتی لنز را بر روی چشم قرار داد. برای این که بتوانید لنز را بر روی چشم خود بگذارید، ابتدا لازم است که نکات بهداشتی مرتبط با لنز را به دقت رعایت کنید. چرا که در غیر این صورت احتمال دارد، چشم آلوده شود و مشکلاتی را به دنبال داشته باشد.

مدت زمان لازم برای استفاده از لنز

معمولا لنز بر اساس دوره مصرف و مدت زمان استفاده به سه دسته لنزهای روزانه، ماهانه و فصلی تقسیم می شوند. برای استفاده از هر کدام از این لنزها باید به دوره استفاده از آن ها توجه و دقت داشت. اگر چه مدت زمان استفاده و تاریخ انقضای لنز بر روی جعبه لنز درجه شده است و از زمانی که شما جعبه لنز را باز می کنید، شروع می شود. ولی با این حال، برای استفاده از لنز و تعیین مدت زمان لازم برای استفاده از لنز بر اساس شرایط چشم شما، حتما با پزشک و متخصص چشم پزشک خود مشورت کنید. با این وجود حتی اگر لنز را به خوبی نگهداری کردید، بعد از پایان دوره مصرف حتما لنز خود را به دور بیندازید. استفاده از لنزهایی که تاریخ مصرف آن ها گذشته باشد، می تواند خطرات و آسیب های جبران ناپذیری به چشم شما وارد نماید.

نکته دیگری که در استفاده از لنز بهتر است، به آن دقت و توجه داشته باشید، این است که به هیچ وجه نمی توان با لنز خوابید. بنابراین فرقی ندارد، که لنز شما روزانه است و یا سالانه و غیره. بنابراین وقتی شب هنگام می خواهید به رخت خواب بروید، باید لنز را از روی چشم خود بردارید و سپس بخوابید. خوابیدن با لنز می توان به شما آسیب وارد نماید. بنابراین اگر از لنز استفاده می کنید، سعی کنید زود به زود آنها را تعویض نماید. با تعویض زود به زود لنز شما چشم هایی سالم تر و راحت تری خواهید داشت. چرا که حتی در صورت نگهداری درست از لنز باز پروتئین ها، چربی ها و اشک ها و غیره بر روی لنز می چسبد و بر روی آن رسوب می کند. این گونه رسوبات سبب آسیب دیدن لنز و چشم می گردد.

رعایت نکات بهداشتی گذاشتن لنز

برای گذاشتن لنز بر روی چشم، قبل از هر کار باید ابتدا نکات بهداشتی را مد نظر داشته باشید. برای این منظور می توانید به این صورت عمل کنید.

– ابتدا دست های خود را با صابون تمیز بشورید. چرا که دست های ما دارای آلودگی ها مختلفی است و می تواند آن را به لنز منتقل کند. بعد از این که دست های خود را به صورت کامل با صابون شستید، آن را با استفاده از یک حوله که پرز نمی کند، خشک کنید. برای خشک شدن کامل رطوبت دست ها کمی صبر کنید. در این مدت دست های خود را به چیزی نزنید.

– بعد از این که دست های خود را شستید و به خوبی آن را خشک کردید. می توانید به لنز خود دست بزنید. جعبه لنز را باز کرده و به آرامی و با دقت آن را بردارید. اگر از لنز طبی استفاده می کنید، باید به نمره لنز و یکسان بودن آن با نمره چشم دقت داشته باشید. ولی اگر از لنزهای رنگی استفاده می کنید و دارای نمره نمی باشد، در این صورت فرقی ندارد، که کدام یک از لنزها را بردارید. در حین برداشتن لنز از درون جعبه دقت داشته باشید، که با ناخن و غیره به لنز آسیب وارد نکنید و بر روی آن خراش وارد نشود. لنز را به دقت و با ظرافت از روی جعبه بر دارید.

خاص ترین لنز رنگی موجود دربازار لنز عسلی دور مشکی !!!

نحوه گذاشتن لنز بر روی چشم

بعد از این که نکات بهداشتی قبل از گذاشتن چشم را به دقت انجام دادید و هر گونه آلودگی را از چشم های خود پاک نمودید. می توانید شروع به گذاشتن لنز بر روی چشم خود کنید. برای گذاشتن لنز بر روی چشم، همیشه سعی کنید که از یک چشم شروع کنید، تا به این صورت لنز چپ و راست را با هم اشتباه نگیرید.

مرحله 1

نحوه لنز گذاشتن

– برای گذاشتن لنز بر روی چشم، ابتدا باید آن را از دورن جعبه خود بردارید. برای برداشتن لنز به این صورت عمل کنید. انگشت اشاره دست خود بر روی لنز بگذارید تا لنز به انگشت اشاره شما بچسبد و برداشته شود. سپس بعد از برداشتن لنز آن را بر روی کف دست خود قرار دهید و بعد چند قطره از محلول مخصوص لنز بر روی آن بریزید. برای این که بهترین و مناسب ترین محلول لنز را داشته باشید. با دکتر خود مشورت کنید. دکتر متخصص می تواند بهترین و مناسب ترین محلول لنز که سازگار با لنز شما است، را به شما معرفی نماید. بعد از این که محلول را بر روی لنز ریختید، با انگشت اشاره دوباره لنز را از کف دست خود بردارید.

مرحله 2

– بعد از برداشتن لنز از درون کفت دست آن را بر روی انگشت اشاره یکی از دستان خود که با آن راحت هستید، قرار دهید. برای اینکه پشت رو بودن نیز را متوجه شوید و بدانید که کدام سمت لنز باید بر روی قرنیه چشم قرار گیرد و کدام سمت، سمت بیرونی است به خمیدگی لنز دقت کنید. وقتی لنز را بر روی انگشت اشاره خود قرار دادید، اگر لنز حالت کاسه ای داشت. در این صورت شما لنز را درست برداشته اید. سمت گود و کاسه ای شکل لنز باید بر روی قرنیه چشم بخوابد.

ولی اگر لنز را بر روی اانگشت خود قرار دادید، و حالت لنز بشقابی بود، در این حالت باید لنز را پشت رو کنید. چرا که لنز را بر عکس برداشته اید. گذاشتن لنز به این شکل بر روی چشم سبب می شود، که شما لنز را بر عکس بر روی چشم خود قرار دهید. همچنین دقت داشته باشید، که لنز بر روی ناخن شما قرار نگیرد. برای این که لنز را راحت تر و آسان تر بر روی دست خود قرار دهید، می توانید مقداری مایع و یا محلول بر روی دست خود بریزید.

مرحله 3

– بعد از این که لنز را بر روی انگشت دست چپ و یا راست خود قرار دادید، در این صورت آن را به نزدیک صورت خود بیاورید و به آن با دقت نگاه کنید. از لحاظ این که لنز پاره گی و یا خراش و حتی اشغال و غیره بر روی آن چسبیده نباشد. بنابراین قبل از این که لنز را بر روی چشم خود بگذارید، صحت و سلامت و تمیزی آن را به دقت بررسی کنید.

– حال که لنز را بررسی کردید و لنز از هر جهت سالم و درست بود، می توانید آن را بر روی چشم خود قرار دهید.

اگر در گذاشتن لنز بر روی چشم خود مشکل دارید. در این صورت ابتدا بهتر است، برای تمرین هم که شده، چندبار سفید چشم خود را با انگشت اشاره لمس کنید. البته لمس سفیدی چشم، هم باید بهداشت را رعایت نمود و دست ها کاملا تمیز باشد. بعد از این که چند بار سفیدی چشم خود را بدون لنز لمس کردید، در این حال، ترس شما از گذاشتن لنز می ریزد و می توانید با استرس کمتری این کار را انجام دهید.

مرحله 4

– برای این که لنز را بر روی چشم خود بگذارید، ابتدا لنز را همان طور که در بالا گفته شد، از جا لنزی بردارید و بعد از بررسی آن و مطمئن شدن از سلامت لنز، آن را بر روی نوک انگشت اشاره خود قرار دهید. بعد با دست دیگر که لنز بر روی انگشت اشاره آن قرار ندارد، پلک بالای چشم را به ست بالا بکشید. از سوی دیگر با دستی که لنز را بر روی انگشت اشاره آن قرار داده اید باید پلک پایینی چشم را به سمت پایین بکشید. برای این منظور با استفاده از انگشت میانی پلک پایین چشم را می توانید به سمت پایین بکشید.

گذاشتن لنز بر روی چشم به این صورت بیشتر در مواقع اولیه و در شرایطی است که شما هنوز مهارت لازم را ندارید. بعد از مدتی استفاده و به دست آوردن مهارت شما می توانید تنها با کشیدن پلک پایین به سمت پایین می توانید لنز را بر روی چشم قرار دهید و نیازی به استفاده از دست دیگر برای کشیدن پلک بالایی به بالا نداشته باشید.

مرحله 5

– بعد از این که پلک بالا و پایین را به سمت بالا و پایین کشیدید، می توانید به آرامی و بدون این که استرس داشته باشید، لنز را بر روی قرنیه چشم خود قرار دهید. از انجایی که لنز بر روی انگشت اشاره دستی که پلک پایین را به سمت پایین کشیده اید، قرار دارد، انگشت اشاره را به چشم نزدیک کنید و لنز را بر روی چشم بگذارید. در حین گذاشتن لنز بر روی چشم بهتر است که به سمت بالا نگاه کنید.

6 مزیت استفاده از لنز تماسی

مرحله 6

– بعد از این که لنز را بر روی چشم خود قرار دادید، دست های خود را بر دارید تا چشم به حالت اصلی خود باز گردد. برای این که لنز را بر روی قرنیه چشم فیکس کنید، رو بروی آینه وایستید و آن را با پلک زدن بر روی قرنیه چشم فیکس کنید. فیکس کردن لنز بر روی قرنیه چشم با چندبار پلک زدن انجام می شود و می توانید به  صورت دقیق قرنیه را بپوشاند.

مرحله 7

– برای این که لنز را بر روی چشم های خود ثابت کنید، هم باید چند بار پلک بزنید. به عبارت دیگر پلک کزدن می تواند لنز را بر روی چشم فیکس و ثابت نماید. با چرخاندن کره چشم می توانید لنز را ثابت و فکیس نماید. البته دقت داشته باشید، که به آرامی پلک بزنید و چشم خود را به سمت طرفین و بالا و پایین بچرخانید.  

حالا که لنز به صورت دقیق و درست بر روی چشم قرار گرفت، می توان گفت که کار تمام شده است. حالا شما می توانید به آیینه نگاه کنید و قرار گرفته لنز بر روی چشم خود را مشاهده کنید. در این حالت لنز باید به صورت دقیق و کامل در چشم قرار گرفته باشد.  

بنابراین با چندبار پلک زدن و یا به کمک دست می توانید لنز را بر روی قرنیه چشم درست کنید. با این حال، اگر همه این کارها را انجام دهید ولی لنز شما مشکلی داشت. در این صورت احتمال دارد، لنز درون چشم تا شده باشد. تا شدن لنز به این معنا است، که شما قبل از قرار گیری لنز بر روی چشم، پلک زده اید.

در زمان استفاده از لنز مراقبت و دقت لازم را داشته باشید و همچنین اگر می خواهید بعد از مهمانی و یا در پایان روز لنز را از روی چشم خود بردارید، مجدد به بهداشت توجه داشته باشید. سپس با بالا و پایین نگه داشتن پلک به وسیله یک دست، با دست دیگر لنز را از روی چشم خود بر دارید. بعد از برداشتن لنز حتما آن را در درون جا لنزی و مایع مخصوص خود قرار دهید، تا لنز آلوده و کثیف نشود.

روش درست برداشتن لنز

برداشتن از لنز روی چشم هم ممکن است، برای بسیاری از افراد مشکل ساز شود. از این رو، وقتی که استفاده از لنز تمام می شود و یا وقتی که می خواهید شب بخوابید، در این صورت باید لنز را از روی چشم خود بر دارید. برداشتن لنز باید به دقت انجام شود، تا به لنز و چشم آسیب وارد نشود.  برای برداشتن لنز به تنهایی می توانید به این صورت عمل کنید.

با انگشت میانی یکی از دست های خود که با آن راحت تر هستید، پلک پایین چشم را به سمت پایین بکشید. بعد از این که پلک خود را به سمت پایین کشید، چشم خود را به سمت بالا ببرید، به عبارت به بالا و سقف نگاه کنید. سپس با انگشت اشاره دست خود به آرامی لنز را بر روی سفیده چشم کشید و با کمک انگشت اشاره و شصت آن را از روی سفیده چشم بر دارید. برای بر داشتن عجله نکنید و با کمک هر دو انگشت لنز را به آرامی از روی سفیده چشم بلند کرده و بیرون بکشید.

بعد از این که لنز را از روی چشم خود برداشتید، در این صورت باید به نگهداری و مراقبت از لنز دقت کافی داشته باشد. چرا که اگر بی دقتی کنید و لنز آلوده شود، دیگر نمی توان از آن استفاده نمود. برای این منظور به نگهداری و مراقبت از لنز بعد از برداشتن از چشم بی نهایت دقت داشته باشد.

مراقبت و نگهداری از لنز بعد از برداشتن از روی چشم

بعد از این که به روش گفته شده، لنز را از روی چشم خود برداشتید، نوبت به تمیز کردن و نگهداری از آن می رسد. برای تمیز کردن لنز به هیچ وجه از مواد شوینده و یا محلول های نامرغوب و غیر معتبر استفاده نکنید. برای این منظور تنها باید از محلول خود لنز که پزشک برای شما تجویز کرده است استفاده کنید. چرا که استفاده از این محلول بهترین راه برای تمیز کردن و نگهداری از لنز چشم است. با این حال، اگر محلول لنز شما تمام شده است، باید فورا آن را خریداری و تهیه کنید.

به هیچ وجه لنز خود را به آب نزنید. چرا که آب دارای باکتری هایی است که به لنز می چسبد و در صورت استفاده سبب ایجاد عفونت در چشم می گردد. همچنین یکی از نکاتی که باید در نگهداری و استفاده لنز به آن توجه داشته باشید، مرطوب کردن لنز است. نگهداری لنز در جا لنزی و محلول مخصوص مانع از خشک شدن آن می شود. ولی با این حال، اگر احساس خشکی در لنز کردید، به هیچ وجه از آب دهان خود برای مرطوب کردن آن استفاده نکنید.

بعد از این که لنز را با محلول مخصوص و مناسب خود شستید، در این صورت برای نگهداری باید، آن را در دورن جالنزی مخصوص خود قرار دهید. با این حال، دقت داشته باشید، که باید محلول و جعبه آن را هر سه ماه یکبار عوض کنید.

بایدها و نبایدهای استفاده از لنز

نحوه لنز گذاشتن

نحوه لنز گذاشتن

برای افرادی که می خواهند از انواع لنزهای رنگی، طبی و یا طبی رنگی استفاده کنند. همیشه این سوال مطرح بوده است، که چه بایدها و نبایدهایی برای استفاده از لنز وجود دارد. برای این که از بایدها و نبایدهای استفاده از لنز و این که لنز برای ما مناسب است یا نه آگاه شویم باید به بررسی شرایط لنز و همچنین شرایط و سلامتی چشم های خود بپردازیم.

قرص لنز چیست و کاربردهای آن کدام است؟

از جمله بایدهایی که در استفاده از لنز باید مدنظر قرار دهیم و حتما آنها را انجام دهید، می توان رعایت بهداشت لنز اشاره کرد. در استفاده از لنز باید، به توصیه ها و مشاوره های پزشک متخصص عمل نمود و آن را جدی گرفت. چرا که پزشک بعد از بررسی وضعیت شما به ما لنز تجویز می کند و لنز متناسب با شرایط و وضعیت چشم ما است. هچنین اگر بعد از استفاده از لنز در چشم خود احساس اذیت، خارش و یا تاری دید و غیره شدید، در این صورت هم بهتر است، حتما به پزشک مراجعه کنید و استفاده از لنز را متوقف نماید.

در حین گذاشتن و برداشتن لنز باید از تمیز بودن آن اطمینان داشته باشید. همچنین باید دقت کنید، که لنز پشت رو نشده باشد. بعد از این که لنز را هم درون چشم خود خارج کردید، آن را باید با محلول مناسب و مخصوص ضدعفونی و تمیز کنید. هر شش ماه برای این که از وضعیت و سلامتی چشم های خود مطلع شوید، به چشم پزشک مراجعه کنید.

نباید ها در هنگام استفاده از لنز

در صورت خارج و قرمزی از لنز استفاده نکنید

اما نبایدهایی که در استفاده از لنز چشمی باید، به آنها توجه کنید و آنها را مدنظر داشته باشید، بسیار مهم هستند. اولنی نکته این است، که در صورتی که بعد از استفاده از لنز چشیم دچار قرمزی، خارش، سوزش و غیره در چشم شدید، حتما باید استفاده از لنز را متوقف کنید. از قرار دادن لنزهای آلوده و آسیب دیده بر روی چشم خود حتما اجتناب و خودداری نماید. لنز را به هیچ وجه بعد از اتمام دوره مصرف و رد شدن تاریخ انقضا مصرف نکنید. اگر می خواهید محلول شستشو و ضدعفونی کننده لنز خود را تغییر دهید، حتما قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت نماید.

با لنز نخوابید

در نهایت باید خود که هرگز و به هیچ وجه با هیچ کدام از لنزها نخوابید. حتما قبل از خوابیدن لنز را از روی چشم خود بردارید و آن را در جالنزی مخصوص خود قرار دهید. خوابیدن با لنز می تواند شما را در معرض ابتلا به انواع عفونت ها و یا آسیب های همیشگی قرار دهد. همچنین این نکته را مدنظر داشته باشید، که چشم برای سالم ماندن نیاز به اکسیژن دارد. در حالی که لنزها تا حدودی مانع از رسیدن کامل اکسیژن به چشم می شوند. بنابراین در شرایطی که استفاده از لنزهای چشمی ضرورتی ندارد، از لنزها استفاده نکنید و اجاز تنفس را به چشم های خود بدهید.

شنا کردن با لنز ممنوع 

همچنین از دیگر کارهایی که نباید با لنز انجام داد، شنا کردن است. اگر به شنا می پردازید و یا به استخر و غیره می روید، سعی کنید از عینک شنا استفاد کنید. ولی اگر عینک شنا ندارید، در این صورت لنز را از روی چشم خود خارج کنید و سپس به شنا کردن بپردازید. اجازه ندهید که آب با لنز شما تماس پیدا کند. از این رو، نباید برای تمیز کردن لنز از آب و یا سایر مواد شوینده استفاده نمود. در نهایت باید گفت که لنز را نباید طولانی مدت استفاده کنید و سعی کنید که بیش از 12 ساعت به صورت مداوم لنز بر روی چشم شما قرار نداشته باشد. بعد از 12 ساعت حداکثر لنز را از روی چشم خود بردارید و به چشم اجازه استراحت دهید.

جمع بندی

بر اساس آنچه که گفته شد، می تواند به این نتیجه رسید که در استفاده از لنز، رعایت نکات بهداشتی بسیار مهم است. برای این که از عفونت و عوارض استفاده از لنز را به حداقل کاهش داد، باید نکات بهداشتی استفاده از لنز قبل و بعد از استفاده به دقت رعایت شود. به هیچ وجه نباید لنز آلوده و یا آسیب دیده باشد. همچنین برای گذاشتن لنز بهتر است که دقت و حساسیت کافی را داشته باشید. از این که اجازه دهید، لنز را افراد دیگری بر روی چشم شما بگذارند، خود داراری کنید.

سعی کنید، با دقت و حوصله و بر اساس اصولی که گفته شد، لنز را بر روی چشم خود بگذارید و شب ها قبل از خواب لنز را از روی چشم خود بردارید. بعد از این که لنز را از روی چشم خود خارج کردید، حتما به نگهداری و نکات ایمنی و بهداشتی آن دقت لازم را داشته باشید و لنز را به خوبی نگهداری کنید.

استفاده از لنز برای اولین بار کمی نگران کننده و اذیت کننده می تواند باشد. همچنین گذاشتن لنز برای اولین بار کمی سخت و دشوار به نظر می رشد. ولی با این حال، با کمی تمرین و به مرور زمان به آن عادت می کنید و دیگر گذاشتن و برداشتن لنز بر روی چشم کار دشوار و سختی نخواهد بود.

جهت کسب اطلاعات عمومی بیشتر درمورد لنزها و لوازم جانبی آنها , خواندن مقالات زیر نیز خالی از لطف نیست :

بهترین لنز طبی کره ای کدام است ؟ هرا , مورنینگ یا … ؟؟؟

بررسی لنز قرمز و انواع مدل های مختلف این لنزخاص !

دلایل ضعیف شدن چشم چه چیزهایی میتونه باشه ؟؟

جلوگیری از ضعیف شدن چشم چگونه ممکن است ؟؟

در استفاده از لنز طبی باید به چه نکاتی توجه کرد  ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *