دانستنی ها, راهنمای لنز چشم

روش انتخاب بهترین لنزهای طبی رنگی را در این بخش توضیح داده ایم !

انواع لنزهای طبی رنگی | مشخصات لنزهای طبی رنگی ل

لنزهای معمولی لنزهایی هستند که برای جشن ها یا میهمانی ها یا گاها برای بیرون رفتن از ان ها استفاده می شود و فقط برای تغییر رنگ چشم است. در این مقاله توضیحاتی درباره ی لنزهای طبی رنگی داده ایم.

 

سه نوع لنز برای استفاده داریم:

 

 1. لنزهای رنگی
 2. لنزهای طبی رنگی
  3.لنزهای طبی
  اما لنز های طبی رنگی برای کسانی قابل استفاده هستند که دارای یکی از بیماری های چشمی هستند (دور بینی ، نزدیک بینی ، استیگمات و … ) و از عینک استفاده می کنند و میخواهند علاوه بر درمان بیماری که با این لنز ها صورت می گیرند رنگ چشم خود را نیز تغییر دهند.
  همینطور برای کسانی که از عینک خسته شده اند و میخواهند درهفته کمتر از عینک استفاده کنند لنز طبی رنگی مناسب برای این کار است.
  لنزهای طبی رنگی دارای نمره های خاصی برای درمان ضعف بینایی هستند و چون معمولا تعداد کمی از این لنزها وارد می شود باید برای خرید این لنز طبی رنگی سریع تر عمل کنید .

این لنز ها دارای رنگ ها و برند های مختلفی هستند و بستگی به سلیقه ی شما و رنگی که دوست دارید قابل انتخاب هستند . لنز های طبی رنگی مانند لنز های دیگر هم به صورت استفاده ماهانه (برای 3 ماه ) وجود دارند و هم برای استفاده سالیانه .بسته بندی های لنز های ماهانه پلاستیکی است و لنز سالیانه در جعبه های شیشه ای هستند و معمولا برای 1 سال قابلیت استفاده دارند .

 

انواع لنزهای طبی رنگی

 

 1. لنز طبی رنگی نرم که برای دور بینی و نزدیک بینی قابل استفاده است .
 2. لنز طبی رنگی توریک که نرم توریک و سخت توریک دارد که برای بیماری چشمی استیگمات بکار می رود که البته بسیار کم و محدود است .

از خصوصیات لنز های طبی رنگی می توان به توانایی ان ها برای اصلاح استیگمات تا 4 دیوپتر اشاره کرد و برای افرادی که از لنز های نرم استفاده نمی کنند مناسب است . این لنز های طبی از به علت اینکه قطرشان از قطر قرنیه کمتر است باعث می شوند که 10یا 15 درصد قرنیه بدون پوشش لنز باقی بمانند و قرنیه از این طریق به اکسیژن هوا دسترسی داشته باشد . هنگام استفاده از این لنزها معمولا یک دوره ی 7 روزه باید طی شود تا استفاده این لنزها برای شما جا بیفتد بر خلاف لنز های نرم که دقایقی پس از گذاشتنشان احساس راحتی با لنز را دارید . اما گذاشتن و در اوردن این نوع لنز از لنز های ترم خیلی اسان تر است .

 

انواع لنزهای طبی رنگی | مشخصات لنزهای طبی رنگی 2

 

خصوصیات لنزهای طبی رنگی

 

از خصوصیاتی که لنز های نرم دارند می توان به این نکات توجه کرد که 2 یا 3 میلی متر اطراف قرنیه را می پوشانند و برای همین نمی توانند اصلاح استیگمات را انجام دهند و برای استیگمات های بالای 1.5 دیوپتر قابل استفاده نیستند . با این لنز ها احساس راحتی دارید اما نسبت به لنز های سخت گذاشتن و در اوردن ان ها مشکل تر است .

اگر به یکی از این بیماری های چشمی که نام برده شد مبتلا هستید و کار شما طوری است که نمی توانید عینک بزنید مثلا برای ورزش کردن ،می توانید از این لنز ها استفاده کنید .

معمولا لنز طبی رنگی برای بیماری استیگمات به سختی پیدا می شود. این لنزها دارای تنوع رنگ هستند و رنگ ان ها تاثیری بر روی دید شما نمی گذارد. امروزه لنز طبی رنگی طرفداران بسیاری پیدا کرده است و به دلیل راحتی ای که با این لنز بوجود می اید بیشتر افراد برای رفع نقص چشم خود از این لنز ها استفاده می کنند به همین دلیل این لنز ها دارای تنوع رنگ و برند های مختلف و شکل های مختلف هستند .

پرفروش ترین لنز رنگی توی تناژ سبز کدام است ؟

چون چشم یکی از حساس ترین عضو های بدن است و قرنیه چشم مستقیما از هوا اکسیژن جذب می کند نباید برای انتخاب لنز طبی رنگی ریسک کرد چون هیچ اشتباهی قابل جبران نیست. برندهای زیادی وجود دارد که چند نمونه از بهترین برند ها را معرفی می کنیم :

 

بهترین برندهای لنزهای طبی رنگی

 

 1. لنز فرشلوک سالانه : این برند لنز ساخت شرکتی در کشور آمریکاست و 3 نوع لنز رنگی , لنز طبی و لنز طبی رنگی را دارد و یکی از بهترین برند های لنز است .
 2. لنز سولوتیکا : ساخت شرکتی برزیلی است و در جهان برندی شناخته شده است .
 3. لنز بونو : ساخت کشور کره و یکی از برند های پرفروش است که لنز های فصلی و سالیانه را می سازد .
 4. لنز فستیوال که قیمتی حدود 110 هزار تومان دارد .

 

انواع لنزهای طبی رنگی | مشخصات لنزهای طبی رنگی 34

 

قیمت لنزهای طبی رنگی

قیمت لنز طبی رنگی سالانه سولوتیکا حدود 500 هزار تومان است . قیمت لنز برند سولکو حدود 300 هزار تومان است . بسیاری از پزشکان با لنز حتی طبی هم مخالف هستند و معتقدند که به دلیل حساسیت زیاد چشم برای پیشگیری از مشکلاتی که بعد از گذاشتن لنز ممکن است پیش بیاید نباید از لنز استفاده کرد .

به هر حال لنز چشم اگر چه طبی باشد یک جسم خارجی است که وارد چشم می شود و مدت ها روی قرنیه باقی می ماند و همانطور که گفته شد چون قرنیه اکسیژن را مستقیما از هوا میگیرد ممکن است این کار با گذاشتن لنز نامناسب دچار مشکل شود یا اینکه به قریه ی چشم با ورود جسم خارجی خدشه ای وارد شود .

لنز ها از مایع ژلاتینی سفتی به شکل عدسی ساخته شده اند ولی اگر کسی اصرار داشته باشد که از لنز استفاده کند بهتر هست که روز ها از لنز استفاده کند ولی شب ها حتما لنز را دربیاورد چون هوایی که اطراف ماست پر از گرد و غبار است و این گرد و غبارها روی قرنیه و لنز می نشیند و ممکن است با در نیاوردن لنز ، چشم عفونت کند.

یک توضیح دیگر این است که لنز های طبی دارای منافذی برای رسیدن اکسیژن به قرنیه هستند اما اگر این لنز های طبی رنگی باشند برای یکدست شدن رنگ لنز باید این منافذ بسته شوند و این کار باعث می شود اکسیژن به قرنیه ی چشم نرسد و این ممکن است خطری برای قرنیه ی چشم باشد .

 

نکاتی برای نگهداری لنزهای طبی رنگی

از انجایی که اسیب پذیری قرنیه با سرعت پیشروی می کند به دلیل بدون رگ بودن قرنیه ، به راحتی قابل ترمیم نیست و لنز ها یکی از عواملی هستند که باعث پیوند قرنیه می شوند .کسانی که چشمشان به لنز حساسیت نشان می دهد و دچار خارش چشم ، قرمز شدن چشم ، یا تاری می شوند بلا فاصله باید لنز را در بیاورند و به پزشک مراجعه کنند .

علت قرمزی چشم هنگام استفاده از لنز چیست؟

توصیه می شود که از راه های دیگری برای زیبایی استفاده کنید و اگر از لنز استفاده کردید در صورت بروز هر یک از این علایم خطرناک قرمزی و تاری و خارش به پزشک مراجعه کنید زیرا که عفونت قرنیه ی چشم خیلی زود قرنیه را از بین می برد و باعث کوری می شود .

یکی از روش های نگهداری از لنز ، شستن لنز با سرم های مخصوص شستشوی لنز برای از بین رفتن گرد و غبار از روی لنزها است .اگر بتوانید از لنز ها به درستی نگهداری کنید عوارض ان ها کمتر می شود . خود لنز ها دارای ظرف های پلاستیکی یا شیشه ای برای نگهداری بعد از شستشو هستند و درب این ظرف ها همیشه باید بسته باشد تا مانع ورود گرد و غبار به لنز ها شود .

نکته ی دیگر این است که باید قبل از گذاشتن لنز دست های خود را با اب و صابون بشوویید و با نوک انگشت سبابه لنز را در چشمانتان قرار دهید به علت انحنایی که قرنیه دارد لنز روی قرنیه قرار می گیرد برای در اوردن لنز نیز ، از انگشت شست و سبابا باید استفاده کرد.

 

مشخصات لنز طبی رنگی

یک نوع دیگر لنز برای افرادی که زخم قرنیه یا مشکلات دیگر چشمی دارند وجود دارد که از قرنیه ی چشم محافظت می کند با این نوع لنز طبی لنز پانسمانی می گویند با گذاشتن این لنز ها پلک دیگر به قرنیه ی چشم برخورد نمی کند و این امکان را فراهم می کند که ضایعات اپی تلیال قرنیه ترمیم شوند .

یکی از زمان هایی که باید هنگام استفاده از لنز احتیاط کنید زمانی است که می خواهید لنز را در چشمتان بگذارید این زمان بهترین راه برای ورود میکروب به چشمتان است پس حتما دست های خود را با اب و صابون بشوویید و در صورت امکان ان ها را ضد عفونی کنید .اگر ناخن های بلندی دارید ان ها را کوتاه کنید چون هم باعث خراش چشم میشود و هم زیر ناخن هایتان محل مناسبی برای تجمع میکروب ها است .

برای شستن لنز ها از اب معمولی یا اب جوش یا از صابون و شامپو استفاده نکنید و برای شستن لنز ها حتما باید از محلول های مخصوص استفاده کنید .

 

چند شیوه ی مراقبتی دیگر برای اینکه از سلامت چشم و لنز طبی خود مطمئن شوید

مدت زمانی که پزشک معالج برای استفاده از لنز ها داده است را جدی بگیرید و فقط تا همان زمان از لنز های طبی رنگی استفاده کنید .
توصیه هایی برای شستشوی لنز های رنگی وجود دارد که توسط شرکت سازنده ارائه شده اند با ان ها توجا کنید .
طبق دستور پزشک از لنز طبی رنگی استفاده کنید .

از لنز طبی رنگی موقع شنا کردن یا موقع رفتن در وان اب گرم استفاده نکنید . هر سه ماه یک بار باید ظرف لنز عوض شود و برای پیشگیری از ورود گرد و غبار و دیگر میکروب ها اگر ظرف لنز شکسته باشد باید ان ظرف را دور بیاندازید . ظرف مایع لنز را تعویض نکنید و از همان جالنزی اصلی استفاده کنید تا از خطر الوده شدن ان جلوگیری کنید .

بهترین و مناسب ترین مارک محلول لنز کدام است ؟؟

ما معتقدیم که نظرات ، انتقادات و پیشنهادات شما می تواند به ما کمک نماید تا بتوانیم برای شما دوستان و مخاطبین گرامی هر چه بهتر و با کیفیت تر به تولید محتوایی فاخر و جامع پرداخته و در راستای پیشبرد دانش گام برداریم.

از این رو اگر در مورد موضوعات مندرج در مقاله بالا لنزهای طبی رنگی نقد و یا ابهامی وجود دارد که می تواند به بهتر شدن مقاله کمک نماید در قسمت پیشنهادات قرار دهید.
همچنین اگر در ارتباط با موضوع مقاله لنزهای طبی رنگی دانش جدیدی دارید و می توانید به تکمیل نمودن محتوای تولید شده کمک کنید ما و دیگر مخاطبین محترم را از ان آگاه گردانید.

جهت کسب اطلاعات عمومی بیشتر درمورد لنزهای داخل چشمی , خواندن مقالات زیر نیز خالی از لطف نیست :

هر آنچه در مورد لنز طبی مورنینگ باید بدانید

هر آنچه در مورد لنز رنگی یکبار مصرف باید بدانید

لنز برای آستیگمات چه تفاوتی با لنز طبی دارد ؟

چگونگی استفاده از قرص شستشوی لنز را بیاموزیم  !!

راهنمای خرید لنزهای رنگی | نکات خواندنی در مورد لنز رنگی

انواع لنز زیبایی برای چشم | نکات مهم برای استفاده از لنزهای زیبایی

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.