دسته‌بندی نشده

رفع خشکی چشم هنگام استفاده از لنز چگونه است؟

رفع خشکی چشم

خشک بودن چشم ناشی از استفاده از لنز دغدغه کسانی است که از لنزهای چشمی استفاده می کنند. برخی از افراد خود به خشکی چشم مبتلا هستند و این مشکل آن ها با استفاده از لنز بدتر نیز می شود.

می توان گفت بیشتر مراجعه به چشم پزشکی برای افرادی که از لنزهای چشمی استفاده می کنند

به دلیل خشکی چشم ناشی از استفاده از لنز است. ما در این مقاله می خواهیم در مورد خشکی ناشی از استفاده از لنز و همچنین رفع خشکی هنگام استفاده از لنز صحبت کنیم.

سندرم خشکی چشم:

سندرم خشکی چشم نوعی بیماری چشمی است که در آن چشم به اندازه کافی و طبیعی، اشک تولید نمی کند و یا اشک هایی که تولید می کند، خیلی زود خشک می شوند.

دلایل زیادی وجود دارند که می توانند تولید اشک را تحت تأثیر قرار دهند، از جمله هورمون ها، شرایط محیطی و عارضه جانبی برخی از داروها.

این سندروم یک بیماری مزمن چشمی است که سالانه میلیون ها نفر را در هر سنی در سراسر دنیا تحت تأثیر قرار می دهد. این عارضه برای برخی، ممکن است با افزایش سن ایجاد شود، در حالی که دیگران ممکن است آن را به عنوان علامت بیماری دیگر یا عارضه جانبی ناخوشایند جراحی چشم تجربه کنند.

علت آن هرچه باشد، ممکن است از کمی ناخوشایند تا کاملا ناامید کننده باشد. خشک بودن چشم مزمن می تواند خارش داشته باشد، دردناک باشد و باعث مشکلات عدیده دیگری از جمله حساسیت به نور و لنزهای چشمی شود.

لنزهای چشمی و خشکی چشم:

گاهی اوقات هنگام استفاده از لنزهای چشمی، چشمان فرد خشک می شوند.

سندرم چشم های خشک کمی با خشکی چشم ناشی از استفاده از لنزهای چشمی متفاوت است، زیرا در خشکی ناشی از لنزهای چشمی، لایه نازک مواد لنز روی قرنیه فرد باعث محدود شدن رسیدن اکسیژن به چشم می شود. بدون یک جریان ثابت اکسیژن، چشم ها دچار کمبود اشک طبیعی می شوند.

متأسفانه، لنزهای چشمی تمایل دارند که گاهی اوقات چشم ها را دچار خشکی کنند. با این حال، لنزهای چشمی مدرن تا حدی متخلخل طراحی شده اند که اجازه می دهند اکسیژن بیشتری به چشم برسد.

علائم خشکی چشم ناشی از استفاده از لنزهای چشمی:

در صورت مشاهده یکی یا ترکیبی از علائم زیر، ممکن است به خشکی چشمها مبتلا شده باشید:

 • احساس خشکی چشم
 • احساس بودن شن در چشم
 • خارش چشم
 • زخم شدن چشم
 • قرمزی چشم ها
 • خستگی چشم ها
 • سوزش چشم ها
 • احساس درد در چشم
 • حساسیت به نور
 • تاری دید
مراقبت از چشم هنگام استفاده از لنز

رفع خشکی چشم

دلایل خشکی چشم:

به سختی می توان از خشکی چشم ناشی از استفاده از لنزهای چشمی جلوگیری کرد اما دانستن دلایل آن می تواند به شما در کاهش شدت و دفعات خشکی کمک کند.

برخی از دلایل خشکی چشم عبارتنداز:

جریان اکسیژن کم برای تولید اشک طبیعی:

اگر فکر می کنید این مورد برای شما صادق است حتما باید با چشم پزشک خود مشورت کنید.

استفاده بیش از حد از لنزهای چشمی:

این کار می تواند منجر به عدم استراحت کافی چشم ها شود. توصیه می شود دارندگان لنزهای چشمی در صورت امکان هفته ایی یک روز از لنزهای خود استفاده نکنند.

استفاده از نسخه قدیمی برای خرید لنزها:

ممکن است وضعیت چشم های شما از نسخه قدیمی تا الان تغییر کرده باشد و لنزی را که با این نسخه خریداری کرده اید، برای چشم های شما مناسب نباشد، این کار می تواند منجر به خشکی چشم ها شود.

چشمان شما تغییر شکل داده باشند:

اگر چشمان شما تغییر شکل داده باشند، لنزهای شما به درستی با چشمانتان متناسب نمی شوند و این امر می تواند منجر به خشکی چشم ها شود.

آلرژن های هوایی (موادی که باعث حساسیت و آلرژی می شوند):

آلرژن های هوایی مانند گرده گل ها و گیاهان و گرد و غبار می توانند چشم شما را تحریک کنند و منجر به ناراحتی و خشکی چشم ها شوند.

آب و هوای مرطوب و نمناک:

این نوع آب و هوا اغلب باعث خشکی چشم ها می شود.

رفع خشکی چشم هنگام استفاده از لنز:

ناراحتی ناشی از خشکی چشمها یکی از دلایل اصلی بازگشت دوباره استفاده کنندگان از لنز به استفاده از عینک است. با این حال، اقدامات ساده و عملی بسیاری وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن خشکی چشم ها هنگام استفاده از لنز انجام دهید، از جمله:

 • استفاده از لنزهای ساخته شده از هیدروژل سیلیکون یا لنزهای یکبار مصرف روزانه
 • استفاده از قطره و اسپری چشم
 • استفاده از قطره چشم استروئیدی: التهاب یکی از دلایل عمده خشکی چشم است و معمولاً علائم سوزش و قرمزی مرتبط با خشکی چشم را ایجاد می کند. محلول های اشک مصنوعی برای رفع این التهاب طراحی نشده اند اما متخصص بینایی سنجی می تواند قطره های چشمی استروئیدی را برای رفع این مشکل، تجویز کند. قطره های چشمی استروئیدی به دلیل برخی از خطرات طولانی مدت، فقط به صورت کوتاه مدت تجویز می شوند.
 • شستشوی مداوم چشم ها
 • استفاده از ویتامین های چشم: ویتامین های چشم می توانند میزان تأمین مواد مغذی چشم شما را افزایش دهند و نه تنها سلامت چشم را بهبود بخشند بلکه باعث کاهش ناراحتی و خشکی ناشی از استفاده از لنزهای چشمی نیز شوند. تحقیقات نشان داده که ویتامین A، ویتامین D و امگا 3 کاهش علائم خشکی چشم را نشان می دهند.
 • استفاده از مایع های لنز که بدون مواد نگهدارنده هستند
 • به روال تمیز کردن و استفاده از لنزهای خود پایبند باشید
لنز پلی ویو چیست؟

استفاده از کدام نوع از لنزها برای کاهش خشکی چشم بهتر است؟

 • لنزهای چشمی یکبار مصرف روزانه

لنزهای چشمی یکبار مصرف روزانه گزینه مناسبی برای افرادی هستند که از خشکی چشم ها رنج می برند، زیرا هر روز و در پایان استفاده، دور انداخته می شوند. به همین دلیل از لنزهایی که به نگهداری شبانه نیاز دارند، بهداشتی تر هستند. دلیل این امر این است که احتمال تجمع رسوبات پروتئینی و کثیفی که می توانند باعث ناراحتی چشم ها شوند، کمتر است. همچنین از مشکل خشک شدن لنزها به دلیل تمیز نکردن کامل آن ها نیز جلوگیری می شود.

 • لنزهای چشمی هیدروژل سیلیکون

لنزهای چشمی هیدروژل سیلیکون از جدیدترین و ابتکاری ترین مواد موجود در لنزهای چشمی ساخته شده اند. آن ها نه تنها به این دلیل که برای افرادی که دارای خشکی چشم هستند، راحت هستند، بلکه به دلیل راحتی بیشتر از لنزهای هیدروژل معمولی، گزینه ایی محبوب برای استفاده کنندگان از لنزهای چشمی نیز هستند. یکی دیگر از دلایل محبوبیت لنزهای هیدروژل سیلیکون این است که این لنزها در مقایسه با لنزهای هیدروژل معمولی تا 5 برابر بیشتر اکسیژن را به چشم منتقل می کنند.

 • لنزهای چشمی کم آب

تصور غلط رایج این است که فکر می کنیم لنزهایی که بیشترین میزان آب را دارند، بیشترین راحتی را نیز دارند. اما این تصور برای برخی از استفاده کنندگان از لنزها، به ویژه کسانی که چشمانشان خشک است، می توان نتیجه معکوس داشته باشد. به این دلیل که رطوبت موجود در لنز می تواند اشک های طبیعی چشم را بیرون بکشد. همچنین لنزهای با محتوای آب بسیار زیاد به دلیل عوامل محیطی مانند تهویه هوا و استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش، ممکن است زودتر از بین رفته و خراب شوند.

لنز سبز زیتونی

بهترین مایع های لنز برای کاهش خشکی چشم:

اگر از لنزهای ماهانه، دو هفتگی، فصلی و سالانه استفاده می کنید، باید حتما از یک مایع لنز چشمی برای تمیز کردن و نگهداری لنزهای خود استفاده کنید. این مهم است که به مایع لنز پیشنهادی خود پایبند باشید و فقط درصورتی آن را تغییر دهید که متخصصان به شما توصیه کنند این کار را انجام دهند.

همه مایع های لنز چند منظوره برای استفاده با لنزهای هیدروژل سیلیکونی طراحی نشده اند، بنابراین مطمئن شوید که مایع لنز مورد استفاده شما با لنزتان سازگار است. زیرا برخی از ناراحتی های خشکی چشم می تواند به دلیل نگهدارنده های موجود در مایع های لنز ایجاد شود.

اگر احساس می کنید چشمانتان تحریک شده است و یا دچار خشکی آن شده اید، بهتر است از یک مایع لنز بدون مواد نگهدارنده مانند مایع لنز رنیو استفاده کنید.

رفع خشکی چشمو سخن آخر:

خشک بودن چشم یکی از عوارض شایع استفاده از لنزهای چشمی است.

افرادی که دچار خشکی در چشمها می شوند دارای یکی از علائم: سوزش چشم، خارش چشم، احساس درد چشم، احساس وجود شن در چشم، قرمزی و خستگی چشم ها، حساسیت به نور، تاری دید و … می شوند.

اگر خشکی چشم ناشی از استفاده از لنز درمان نشود و ادامه پیدا کند، می تواند مشکلات جدی تری را برای فرد استفاده کننده از لنز ایجاد کند.

از راه حل های رفع خشکی چشم هنگام استفاده از لنز می توان به: استفاده از قطره و اسپری چشم، استفاده از لنزهای هیدروژل سیلیکون و یا لنزهای یکبار مصرف روزانه، شستشوی مداوم چشم ها، استفاده از ویتامین های چشم، استفاده از قطره چشم استروئیدی، استفاده از مایع لنزهای بدون مواد نگهدارنده، پایبند بودن به روال تمیز کردن لنزها و … اشاره کرد.

همچنین از دیگر راه حل های رفع خشکی چشم ناشی از استفاده از لنز، استفاده از لنزها و مایع لنزهای باکیفیت و مرغوب و خریداری شده از جاهای معتبر است.

سایت لنز مارکت که بزرگترین و بهترین سایت فروش لنز در ایران است، دارای انواع لنزها و مایع لنز با کیفیت های بسیار بالا و درجه یک است، لنزهای ارائه شده در سایت لنز مارکت به دلیل کیفیت بالایی که دارند، در صورت استفاده صحیح و تمیز شدن مرتب، مانع از بروز خشکی چشم برای افراد استفاده کننده از لنز می شوند.

 

 

منابع:

 

https://www.visiondirect.co.uk/eye-care-centre/dry-eyes-and-contact-lenses

https://www.urbaneyewdm.com/dry-eye

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.